Γιάννης Μαρής: Βιβλιογραφία

Ιντερμέτζο

Στο μυθιστορημα αυτο ο Μαρης καταπιανεται με ενα απο τα αγαπημενα του θεματα. Ενας ανδρας του υποκοσμου παιρνει τη θεση καποιου αλλου, συνηθως μορφωμενου, ευκαταστατου και με καλο χαρακτηρα. Το θεμα αυτο το εχουμε συναντησει, εκτος απο το Ιντερμετζο, και στα βιβλια Το μεγαλο παιχνιδι, Χωρις ταυτοτητα, Ζητημα εμπιστοσυνης.

Ο Γιωργος Χατζηπαυλης, ενας ανθρωπος που εχει ξεχασει πως ειναι να ζεις, ενας ανθρωπος για τον οποιον δεν ενδιαφερεται κανεις και που κι αυτος δε δινει δεκαρα για κανεναν, δεχεται την επισκεψη ενος καλοντυμενου μυστηριωδους ανδρα που του κανει μια πολυ περιεργη προταση..............

Τελη Σεπτεμβριου του 2002, βραδυ, κι εγω λιγες ωρες νωριτερα ειχα αγορασει το βιβλιο αυτο απο μια Εκθεση.

Αν και συνηθως δε διαβαζω μεσα στο υπνοδωματιο, εκεινη τη νυχτα εκανα μια εξαιρεση με σκοπο να ξαπλωσω και να διαβασω τρεις - τεσσερις σελιδες πριν κοιμηθω. Κι εκει την πατησα!

Αυτο το λεω γιατι νομιζω πως δεν υπαρχει περιπτωση να παρει κανεις στα χερια του το Ιντερμετζο και να μην το τελειωσει. Βλεπετε το Ιντερμετζο ανηκει στην κατηγορια των βιβλιων που διαβαζονται απνευστι.

Δεν πρεπει να μου πηρε πανω απο τρεις ωρες να το τελειωσω καθως ειναι μονο 10 κεφαλαια μεσα σε 112 σελιδες των Εκδοσεων Ατλαντις.

Οσο ζω ομως, θα θυμαμαι εκεινη τη νυχτα που ακομα τη θεωρω μια απο τις πιο ομορφες της ζωης μου.

Τουλαχιστον απο αυτες που περασα αγκαλια με ενα βιβλιο.... :)

b38947.jpg
 
Το συγκεκριμένο βιβλίο μου θυμίζει την ταινία με τον Πολίτη και την Δανδουλάκη και τον Στέφανο Στρατηγό φυσικά :) Καμία σχέση;
 
αριαδνη είπε:
Καμια σχεση! Η ταινια με τον Πολιτη βασιζεται στο Μεγαλο παιχνιδι, που ανεφερα πιο πανω.

Το μονο κοινο τους σημειο ειναι οτι ο ηρωας καλειται να παρει τη θεση ενος αλλου. Κατα τα αλλα, το καθε βιβλιο ειναι εντελως διαφορετικο.
 
Οπότε θα διαβασουμε ενα εντελως διαφορετικό βιβλίο, ωραία :)
 
bambinella 100 είπε:
Στο μυθιστορημα αυτο ο Μαρης καταπιανεται με ενα απο τα αγαπημενα του θεματα. Ενας ανδρας του υποκοσμου παιρνει τη θεση καποιου αλλου, συνηθως μορφωμενου, ευκαταστατου και με καλο χαρακτηρα. Το θεμα αυτο το εχουμε συναντησει, εκτος απο το Ιντερμετζο, και στα βιβλια Το μεγαλο παιχνιδι, Χωρις ταυτοτητα, Ζητημα εμπιστοσυνης.Ο Γιωργος Χατζηπαυλης, ενας ανθρωπος που εχει ξεχασει πως ειναι να ζεις, ενας ανθρωπος για τον οποιον δεν ενδιαφερεται κανεις και που κι αυτος δε δινει δεκαρα για κανεναν, δεχεται την επισκεψη ενος καλοντυμενου μυστηριωδους ανδρα που του κανει μια πολυ περιεργη προταση..............

Τελη Σεπτεμβριου του 2002, βραδυ, κι εγω λιγες ωρες νωριτερα ειχα αγορασει το βιβλιο αυτο απο μια Εκθεση.

Αν και συνηθως δε διαβαζω μεσα στο υπνοδωματιο, εκεινη τη νυχτα εκανα μια εξαιρεση με σκοπο να ξαπλωσω και να διαβασω τρεις - τεσσερις σελιδες πριν κοιμηθω. Κι εκει την πατησα!

Αυτο το λεω γιατι νομιζω πως δεν υπαρχει περιπτωση να παρει κανεις στα χερια του το Ιντερμετζο και να μην το τελειωσει. Βλεπετε το Ιντερμετζο ανηκει στην κατηγορια των βιβλιων που διαβαζονται απνευστι.

Δεν πρεπει να μου πηρε πανω απο τρεις ωρες να το τελειωσω καθως ειναι μονο 10 κεφαλαια μεσα σε 112 σελιδες των Εκδοσεων Ατλαντις.

Οσο ζω ομως, θα θυμαμαι εκεινη τη νυχτα που ακομα τη θεωρω μια απο τις πιο ομορφες της ζωης μου.

Τουλαχιστον απο αυτες που περασα αγκαλια με ενα βιβλιο.... :)

b38947.jpg
Υπέροχο :) και σύντομο :( αλλά το περίμενα με λίγο διαφορετικό τέλος #) , ναι μεν το αίνιγμα λύνεται αλλά θα μπορούσε να ήταν και καλύτερα τα πράγματα για τον Χατζηπαυλή( δεν λέω άλλα γιατι θα κάνω σποιλερ αλλα η Ζωη πίστεψα πως δεν ήρθε τυχαια να ταραξει τα νερά), όπως τα είδα εγώ. Διαβαζεται απνευστι ;) βεβαιο.
 
Σαββατιατικη εφημεριδα, δινει πια Μαρη, σπανια βιβλία. Σημερα ο Αυλακιώτης, την επόμενη φορα, εγκλημα στην μύκονο :)
 
Αν εχετε διαβασει το χαμογελο της σφιγγας εκει θα διαπιστώσετε πως δεν μας λέει τιποτα ο Μαρης για το τελος της Λάουρας Χατζηθωμάς, το αφηνει τελειως φλου :(

Θαυμασια πλοκη αλλά δεν καταλήγει πουθενά και δεν μας εχει συνηθισει σε τετοια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαβάζω τώρα τον "Αυλακιώτη" από τη σειρά που δίνουν τα Παραπολιτικά.

Πάντως τελικά η έκδοση παίζει ένα ρόλο στην απόλαυση του διαβάσματος. Η συγκεκριμένη σειρά είναι από τις πιο φτηνές εκδόσεις που έχω συναντήσει. Γυαλιστερό εξώφυλλο που δεν αφήνει ωραία αίσθηση στο άγγιγμα, κάπως γυαλιστερές και οι σελίδες μέσα, με μικρούς, πυκνούς, και λίγο δυσδιάκριτους χαρακτήρες. Τον "Αυλακιώτη", που θεωρείται από τα καλύτερα βιβλία του Μαρή, θα προτιμούσα να το διάβαζα υπό καλύτερες συνθήκες :)
 
Οι επίγονοι του Μαρή και του Μπέκα

Εγκλημα στην Πάρο:




Ο αστυνομικός Παπαγιαννιδης σαν παιδί έλυνε μυστήρια και ήθελε πολύ να μοιασει ειτε στον Σερλοκ Χόλμς, είτε στον αστυνόμο Μπέκα και διάβαζε φανατικά τις ιστορίες του. Επιθυμία του να λύσει , ένα μυστήριο σε ένα κοσμοπολίτικο μέρος όπως ο διάσημος, λογοτεχνικός αστυνομικός του Μαρή και αυτή η ευκαιρία του δίνεται στις φετινές διακοπές του στην Πάρο, προσκεκλημένος σε έναν πλούσιο φίλο του, στην βιλα του μαζι με δυο ζευγάρια της καλής κοινωνιας και μια νεα κοπέλα. Ο Παπαγιαννιδης δεν έχει καμια σχεση με τον Μπέκα καθως είναι νέο παιδι και ωραιο, ορκισμένος εργενης και εχει κατακτήσεις στις ωραιες γυναικες. Οι διακοπές του χαλάνε όταν εμφανίζεται στα τζαμια μια λέξη από κοκκινο κραγιον και μετα ακολουθει ένας φόνος

Ναι ο συγγραφεας είναι επηρεασμένος από τον Μαρη και από την Αγκάθα θα έλεγα, εξου και το τελος μοιαζει πολύ στην Κριστι, χωρις όμως την περίπλοκη συλλογιστικη της Αγγλίδας συγγραφέως. Είναι όμως ανατρεπτικό αρκετά. Επίσης δεν λείπουν καθολου ο πλουτος, η καλή κοινωνία, τα κοσμοπολίτικα μερη και οι ωραιες γυναικες από το μυθιστόρημα, όπως μας έχει συνιθισει ο Μαρης...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Photo-0520.jpg

βρηκα αυτό του μαρη στην βιβλιοθηκη, ταξιδι χωρις γυρισμο αλλα δεν λέει χρονολογια, πισω γραφει δραχμαι 20, το σκέφτεστε;
 
υπάρχουν τρια βιβλια του μαρη που αναφέρονται στην μυκονο

το εγκλημα στην μυκονο


το ταξιδι διχως γυρισμο
το τριτο δεν θυμαμαι
 
τωρα καλοκαιρακι και ο οργανισμος αναζήτα μαρη σαν παγωμενο καφε, σαν παγωμένο τσαι :D :Dελπίζω κάποια εφημεριδα να δωσει και να μας γλυτωσει από την αναμονη
 
http://www.greekbooks.gr/maris-giannis.person

από τις εκδόσεις αγρα δυο νεα βιβλία αγνωστα σχεδόν του μαρη, η τελευταια νύκτα που μοιαζει με το βιβλιο του ιδιου ''αυριο και για πάντα'', μια πλουσια γυναικα που δολοφονει τον εραστη της που την εκβιαζει ή μηπως όχι, γινεται κάτι άλλο και

ο ίλιγγος που εχει στοιχεια από το vertigo του χιτσκοκ και πολύ καλές κριτικές από ότι βλέπω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχεις διαβασει αυτα τα δυο βιβλια, Αριαδνη;

Θελω να πω, γνωριζεις αυτες τις λεπτομερειες απο προσωπικη σου εμπειρια η ετσι ακουσες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.greekbooks.gr/books/logotehnia/i-teleftea-nihta.product

μπαμπι όχι δεν τα εχω , απλα τα ξεφυλισσα στο βιβλιοπωλειο! ''την τελευταια νυκτα'' βασικά και στην εισαγωγή εγραφε πως μοιαζει πολύ με ''το αυριο και για πάντα'' και πως μια νεαρη πλουσια γυναικα παντρεμενη με μεγαλογιατρο, συλλαμβάνεται πως δολοφονει τον εραστη της αλλα δεν είναι τα πραγματα όπως φαινονται, οσο για τον ίλιγγο εχει πολύ καλες κριτικές/ κατι μου λεει πως εσυ θα τα λατρεψεις και τα δυο ;)
 
Και περα απο τον τιτλο στον Ιλιγγο, Αριαδνη, εχει και αλλα κοινα στοιχεια με το Vertigo του Χιτσκοκ;

Επισης ειδα οτι κυκλοφορησε, απο τις εκδοσεις Ατλαντις αυτη τη φορα, και Ο ανθρωπος του τραινου. Αν δεν κανω λαθος, ο συγκεκριμενος εκδοτικος οικος ειχε πολλα χρονια να θεσει στην κυκλοφορια ενα ακομη βιβλιο του συγγραφεως. Η ομωνυμη ταινια με την Αννα Συνοδινου και τον Μιχαλη Νικολινακο ειναι κατα τη γνωμη μου υπεροχη και απιστευτα ατμοσφαιρικη.

Ελπιζω να ειναι ετσι και το βιβλιο.
 
ο ανθρωπος του τρενου τωρα βγηκε για πρωτη φορά; μου κάνει εντυπωση, γιατι η αντλαντις εχει χρονια που υπάρχει αρα θα είναι επανέκδοση/ μπάμπι ως προς την δραση θα' χει κάποια σχεση ως προς την πλοκη φανταζομαι πολύ λίγη δεν μπορω όμως να πω περισσοτερα μιας και δεν το'χω διαβασει! από την αγρα πολύ καλό είναι ο 13 επιβάτης, εχει μυστηριο μεχρι το τελος/ θα εκδοθουν και αλλα από την αγρα στην συνέχεια
 
αριαδνη είπε:
ο ανθρωπος του τρενου τωρα βγηκε για πρωτη φορά; μου κάνει εντυπωση, γιατι η αντλαντις εχει χρονια που υπάρχει αρα θα είναι επανέκδοση.
Κι εμενα μου κανει εντυπωση που αργησε τοσο.

Τις εκδοσεις Ατλαντις τις εχω κανει πλουσιες :) γιατι εχω αγορασει σχεδον ολα τα βιβλια του Μαρη και πολλα παιδικα για την κορη μου οταν ηταν μικρουλα.

Οποτε αγοραζα κατι, μου εδιναν και τον ετησιο καταλογο που περιειχε ολα τους τα βιβλια, αλλα Ο ανθρωπος του τραινου δεν υπηρχε μεσα. Τελευταια φορα πηρα καταλογο πριν απο δυο - τρια χρονια και ουτε τοτε αναφεροταν το εν λογω βιβλιο.

Αρα θεωρω πως κυκλοφορησε προσφατα.
 
Μα η ατλαντις πρεπει να'χει κλεισει λογικά γιατι εγω εχω ζητησει βιβλία που ηταν εξαντλημένα και υπήρξε πρόβλημα να βρεθουν όπως πχ το μυστικό του ασπρου βραχου, μου κάνει εντυπωση, τωρα κυκλοφορει από την ατλαντις και όχι από την αγρα που αγορασε τα δικαιώματα; οσο για την αγκαθα δεν βρηκα εκδοσεις από το λυχναρι που είναι φθηνες αλλα τις άλλες που είναι πανακριβες :(
 
Πίσω
Μπλουζα