Γιατί είμαστε Ρετρομανιακοί;

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
89
Είναι ένα θέμα που σκεπτόμουν καιρό τώρα να το δημιουργήσω. Ας μαζευτούμε όλοι μας να πούμε για τις ρετρό συνήθειες μας, που οι γύρω μας, μας κοιτούν με άλλο μάτι!

 


Και ξεκινώ εγώ:


Είμαι ρετρομανιακός επειδή συνεχίζω να ακούω παρόλη την εξέλιξη της μουσικής, φανατικά ClassicRock! Με ιδιαίτερη προτίμηση στο Hard και το Psychedelic.


Πηγαίνω σε συναυλίες παλιών συγκροτημάτων/καλλιτεχνών.


Το κινητό μου χτυπάει με μουσική από παιχνίδια του Amstrad.


Ακούω επίσης αυτή τη μουσική και στο MP3 μου! (Και από Amiga βέβαια!)


Έχω κάνει μια μεγάλη συλλογή από κινούμενα σχέδια/σειρές που τις έβλεπα στη δεκαετία του 80ʼ ως και τα μέσα του 90ʼ. Μερικές από αυτές που δεν κατάφερα να παρακολουθήσω όλα τα επεισόδια τότε, τα είδα πρόσφατα ακόμη και στα αγγλικά χωρίς υπότιτλους!


Συντηρώ και συλλέγω ρετρό ηλεκτρονικούς υπολογιστές και κονσόλες. (Γνωστό αυτό!) :p


Συνεχίζω να είμαι δύσκολος στο φαγητό!


Συνεχίζω να έχω τον ίδιο σχεδόν τύπο ντυσίματος που είχα στα 18 μου!


Να είμαι Gamer! (22 Χρόνια!)


Να εμπλουτίζω τις συλλογές μου από παλιά ή ξένα χαρτονομίσματα και τηλεκάρτες. (Συνήθειες που έχω από παιδί και έφηβος αντίστοιχα)


Επίσης να συνεχίζω να αγοράζω από παλαιοβιβλιοπωλεία περιοδικά Ποπάυ. (Συλλέγω από το 1988!)


Να τρώω με μανία Στριφτές κλασικές καραμέλες, τσίχλες με γεύση δυόσμο, σοκολάτες υγείας, γλυκά τύπου ανατολής.


Να μην κοιμάμαι το μεσημέρι εκτός αν αρρωστήσω.


Να έχω στην κατοχή μου το Honda Chaly! (Το έχω από 12 χρονών!)


Να ακούω μουσική από δίσκους ή κασέτες. Να βλέπω ταινίες από βίντεο! (Ελάχιστες φορές, αλλά συμβαίνει κι αυτό)
 
Λοιπόν:

- Συνεχίζω να παίζω με παιχνίδια.

- Συνεχίζω να ειμαι gamer. (Από το 1984 παρακαλώ) .

- Συνεχίζω να μετακινούμαι με ποδήλατο (Δεν πα να πάει η βενζίνη και 5 ευρώ το λίτρο, δεν μου καίγεται καρφί)

- Αγαπάω τα παλιά αυτοκίνητα. (Αλλά μέχρι εκεί, με εκνευρίζουν τα αυτοκίνητα) .

- Στα 40+ μου ακόμα δεν ξέρω τι θα γίνω όταν μεγαλώσω. Ψάχνω ακόμα τι δουλειά θα κάνω. (Ψέματα και για τα δύο. Δεν θα μεγαλώσω ποτέ. Όσο για τη δουλειά, βασικά καλησπέρα σας. Δεν ψάχνω καν. Είμαι συνειδητοποιημένο ρεμάλι ) .

- Στα 40+ μου ντύνομαι αποκλειστικά με τζην, αθλητικά, φόρμες και άλλα παιδικά. Γραβάτες και κουστούμια δεν βάζω να με σκοτώσεις.

- Απολύθηκα από την τελευταία μου δουλειά γιατί έσκασα αμπούλα βρώμας στο κεντρικό κλιματιστικό της εταιρείας.

- Κάνω ανωριμότητες και φέρομαι σαν αυτιστικό. Βρίσκω ότι έχει μεγάλη πλάκα να είσαι μπουνταλάς και υπερφυσικός μπεμπές.

- Τρώω τσιχλόφουσκες και κάνω φούσκες δημόσια.

- Κλαίω σαν παιδί και χαίρομαι για αυτό.

- Πιστεύω στον Άγιο Βασίλη.

- Ζω στο δικό μου κόσμο. Γι' αυτό και μου αρέσουν τα RPG games.

- Πιστεύω στη μαγεία. Αν πάψω, θα πεθάνω αυτόματα. Μου έχουν ρίξει spell.

- Μιλάω στον αρκούδο μου.

- Έχω απηυδήσει του δικούς μου. Ακόμα και σήμερα μου φωνάζουν να σοβαρευτώ.

- Λαμβάνω μέρος σε διαγωνισμούς ρεψίματος και ενίοτε χλέπας με τους κολλητούς.

- Έχω φίλους που είναι χειρότεροι από εμένα. Αν μας δει κανείς όταν έχουμε lan party θα νομίζει ότι είμαστε καθυστερημένα.

- Λατρεύω τα κινούμενα σχέδια.

- Τσακίζω γαριδάκια, δρακουλίνια και τσιπς, μετά φουσκώνω τη σακούλα και τη σκάω τρομάζοντας τους πάντες.

- Με έχουν πετάξει έξω από μαγαζιά και εστιατόρια λόγω φασαρίας και ανωριμότητας. Φυσικά πριν την οικονομική κρίση. Τώρα πάω στα ίδια τα μαγαζιά και κάνω τα ακατανόητα. Βέβαια κανείς δεν μου λέει πια τίποτε. Πόσο χαίρομαι να βλέπω "υπεύθυνους" καταστημάτων στα όρια νευρικού κλονισμού να μου κάνουν τεμενάδες, δεν λέγεται!

Θα θυμηθώ και άλλα στην πορεία. :D :D
 
- Ζω με τους γονεις μου

- Δεν ξερω τι θα γινω οταν μεγαλωσω, αν και ακολουθω αυτο που ηθελα απο παντα

- Κατα γενικη παραδοχη ειμαι ανωριμος

- Ειμαι συλλεκτης και retro-gamer (ναι, θα παιξω οσα δεν επαιζα τοτε)

- Κανω ακομα μερικες σκανταλιες κρυφα απο τους δικους μου

- Εχω σαν ιερες τις αναμνησεις της εφηβειας και οσα αντικειμενα εχουν μεινει απο "τοτε" (βλ. κολημενος)

- Κλαιω

- Διαβαζω και βλεπω μικιμαου (αν και προτιμω το ιντερνετ απο την τιβι)

- Οταν περπαταω εχω ορθανοιχτα ματια γεματα απορια και θαυμασμο

- Εξακολουθω να μη καταλαβαινω πως λειτουργει αυτος ο μεγαλος, αγνωστος κοσμος τριγυρω μας

- Εχω γατα, οπως και "τοτε"

- Συμμετεχω εδω!!

Συμπερασμα: ειμαι φλωρος, μπουλης και το μελλον μου ειναι αβεβαιο :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας δουμε και το δικο σου βιογραφικο και θα το σκεφτουμε :D
 
Χμμμμ,μάλλον θα διαφοροποιηθώ ελαφρώς από τους προλαλήσαντες.

(ή μήπως...προpostάροντες; :p )

Eγώ ουσιαστικά δε θα χαρακτήριζα retromaniac τον εαυτό μου (όσο κι αν υπάρχει και ακολουθεί καθέναν από εμάς αυτή η...ταμπέλα,λόγω ονομασίας του εν λόγω forum φυσικά),καθότι δε θεωρώ ότι έχω καμιά...μανία με το retro.Οτιδήποτε άλλωστε φθάνει στο όριο της μανίας,περικλείει μέσα του ασφαλώς την υπερβολή κι αυτή προσπαθώ να την αποφεύγω όσο μπορώ.Έτσι λοιπόν,θα έλεγα ότι απλά διατηρώ κάποια retro στοιχεία,γιατί έτσι μου αρέσει και το βρίσκω όμορφο κι ενδιαφέρον.

Έχω 1-2 παλιά PC και 1 Amiga,παίζω παλιά παιχνίδια σ' αυτά,έχω κάποια παλιά περιοδικά,συλλογές,καθώς και αντικείμενά μου,βλέπω παλιές ταινίες με ευχαρίστηση,παίζω ακόμη μπάλα και μπάσκετ όποτε μου δίνεται η ευκαιρία,επίσης με περισσή ευχαρίστηση (και φυσικά για να κοροϊδεύω τον εαυτό μου ότι,όσο κι αν μεγαλώνω χρόνο με το χρόνο,βαστάω ακόμη καλά.. :) ) και νοσταλγώ τα χρόνια που είχα μηχανή,αλλά αυτά σκοπεύω να τα ξαναζήσω έτσι κι αλλιώς...

Κατά τα άλλα,δεν έχω στο δικό μου σπίτι παλιά αντικείμενα,βίντεο επίσης δεν έχω,CRT TV ούτε για δείγμα,σεμεδάκια και λοιπές παλιές σπιτικές συνήθειες μου φαντάζουν κωμικά,τα πατζούρια-ρολά στο σπίτι αν μπορούσα να τα πετάξω θα τα πέταγα και θα έβαζα κάποια πολύ πιο όμορφα και σύγχρονα (ας όψεται ο κανονισμός περί ομοιότητας των διαμερισμάτων στην πρόσοψη της πολυκατοικίας :xm: ),τα παλιά έπιπλα που είχε αυτό μέσα τα έστειλα άνευ δισταγμού στον κάδο απορριμάτων,ενώ στο θέμα της διατροφής δε νομίζω ότι χωράει καμιά retro διασύνδεση,καθώς λίγο πολύ όλοι οι άνθρωποι θα φάνε κάνα φουντούνι και καμιά σοκολάτα που και που.Αυτό φυσικά και δεν είναι retro ένδειξη,πάντα κατά τη γνώμη μου.

Συνεπώς,θα έλεγα ότι απλά βρήκαμε όλοι τον ζεστό αυτό χώρο για να συζητάμε τα παλιά,να θυμόμαστε,να κρατάμε αναμνήσεις και εικόνες από τότε,να γελάμε αρκετά με πολλά από αυτά,να μνημονεύουμε καταστάσεις και περιστατικά από την εποχή που ήμασταν παιδιά,άντε και έφηβοι,αλλά έως εκεί,τουλάχιστον για μένα.

Δε νοείται και δε θα το θεωρούσα σοβαρό να το παίζω...Νώε εν έτει 2010 και να ζω ασφυκτικά μέσα στην κιβωτό των αναμνήσεων και των παρελθοντικών εμπειριών και βιωμάτων μου,μου φαντάζει λίγο αστείο,αλλά και τραγικό κατά μία άλλη άποψη,αυτό.Ναι,αυτό θα ήταν μανία,και με κάκιστες δυστυχώς προεκτάσεις...

Anyway,καθένας όπως νιώθει,αυτή είναι άλλωστε και η ομορφιά του να διαφέρουμε και όλοι μαζί να συνθέτουμε αυτόν τον πολυσυλλεκτικό χώρο που λέγεται GRM,όπως και το παζλ των πολυποίκιλων θεμάτων που το απαρτίζουν... :)
 
μια απο τα ίδια και εγώ με το φίλο Μάνο με μόνο 2 διαφορές.. έχω ακόμα μηχανή :p :p μάλιστα πήρα και 2η (TTE 640cc-brembo-motard) :eek: o_O:p ... και μου αρέσουν η συλλογές απο κονσόλες και home η/υ
 
την έχω πάρει για το εξοχικό.. αλλά όποτε την ανεβάσω είναι για πάρτι σου... (μου εχει σπάσει τα νεύρα που δεν έχει μίζα και κανει και σαν τρακτερ.. οι εντουραδες είστε μαζοχες πρεπει να το παραδεχτης αχαχαχα λολ
 
pooky(1) είπε:
Λοιπόν:
- Συνεχίζω να παίζω με παιχνίδια.

- Συνεχίζω να ειμαι gamer. (Από το 1984 παρακαλώ) .

- Συνεχίζω να μετακινούμαι με ποδήλατο (Δεν πα να πάει η βενζίνη και 5 ευρώ το λίτρο, δεν μου καίγεται καρφί)

- Αγαπάω τα παλιά αυτοκίνητα. (Αλλά μέχρι εκεί, με εκνευρίζουν τα αυτοκίνητα) .

- Στα 40+ μου ακόμα δεν ξέρω τι θα γίνω όταν μεγαλώσω. Ψάχνω ακόμα τι δουλειά θα κάνω. (Ψέματα και για τα δύο. Δεν θα μεγαλώσω ποτέ. Όσο για τη δουλειά, βασικά καλησπέρα σας. Δεν ψάχνω καν. Είμαι συνειδητοποιημένο ρεμάλι ) .

- Στα 40+ μου ντύνομαι αποκλειστικά με τζην, αθλητικά, φόρμες και άλλα παιδικά. Γραβάτες και κουστούμια δεν βάζω να με σκοτώσεις.

- Απολύθηκα από την τελευταία μου δουλειά γιατί έσκασα αμπούλα βρώμας στο κεντρικό κλιματιστικό της εταιρείας.

- Κάνω ανωριμότητες και φέρομαι σαν αυτιστικό. Βρίσκω ότι έχει μεγάλη πλάκα να είσαι μπουνταλάς και υπερφυσικός μπεμπές.

- Τρώω τσιχλόφουσκες και κάνω φούσκες δημόσια.

- Κλαίω σαν παιδί και χαίρομαι για αυτό.

- Πιστεύω στον Άγιο Βασίλη.

- Ζω στο δικό μου κόσμο. Γι' αυτό και μου αρέσουν τα RPG games.

- Πιστεύω στη μαγεία. Αν πάψω, θα πεθάνω αυτόματα. Μου έχουν ρίξει spell.

- Μιλάω στον αρκούδο μου.

- Έχω απηυδήσει του δικούς μου. Ακόμα και σήμερα μου φωνάζουν να σοβαρευτώ.

- Λαμβάνω μέρος σε διαγωνισμούς ρεψίματος και ενίοτε χλέπας με τους κολλητούς.

- Έχω φίλους που είναι χειρότεροι από εμένα. Αν μας δει κανείς όταν έχουμε lan party θα νομίζει ότι είμαστε καθυστερημένα.

- Λατρεύω τα κινούμενα σχέδια.

- Τσακίζω γαριδάκια, δρακουλίνια και τσιπς, μετά φουσκώνω τη σακούλα και τη σκάω τρομάζοντας τους πάντες.

- Με έχουν πετάξει έξω από μαγαζιά και εστιατόρια λόγω φασαρίας και ανωριμότητας. Φυσικά πριν την οικονομική κρίση. Τώρα πάω στα ίδια τα μαγαζιά και κάνω τα ακατανόητα. Βέβαια κανείς δεν μου λέει πια τίποτε. Πόσο χαίρομαι να βλέπω "υπεύθυνους" καταστημάτων στα όρια νευρικού κλονισμού να μου κάνουν τεμενάδες, δεν λέγεται!

Θα θυμηθώ και άλλα στην πορεία. :D :D
pooky(1), είσαι απίστευτος! Σε πάω!

:D Μήπως είσαι και εσύ καρκίνος;

Ο Καρκίνος είναι ο οικογενειακός τύπος του ζωδιακού κύκλου. Η ψυχολογία του είναι παρόμοια με του εφήβου. Δυσκολεύεται να πάρει μία θέση και αλλάζει συνεχώς διαθέσεις, όπως και οι φάσεις της σελήνης. Είναι πολύ ευαίσθητος, παράξενος και ιδιότροπος. Η οικογένεια του, οι ρίζες του και ιδιαίτερα η ζεστή αγκαλιά της μαμάς του, του δίνει την ασφάλεια που τόσο χρειάζεται. Νιώθει δεμένος με το παρελθόν του και οι αναμνήσεις του μπορούν να γεμίζουν με ευχαρίστηση το παρόν. Ο άγνωστος κόσμος του εξάπτει την περιέργεια, αλλά η ευαίσθητη φύση του δεν είναι σίγουρη, αν μπορεί να αντέξει την σκληρότητα που νιώθει ότι υπάρχει στον έξω κόσμο. Ευαίσθητος στον πόνο των άλλων, συγκινείται εύκολα και αισθάνεται την ανάγκη να βοηθά. Άλλες φορές είναι κλεισμένος στον εαυτό του και αρνείται να ακούσει οτιδήποτε εξωτερικό. Η ανασφάλεια του τον κάνει αγχώδη και ανήσυχο. Είναι μυστικοπαθής και εσωστρεφής με τα προβλήματά του. Γίνεται επιτυχημένος στην εργασία που θα διαλέξει γιατί έχει επιμονή. Έχει πολύ ανεπτυγμένο το αίσθημα της οικονομίας και της προστασίας.

από: http://www.astrofree.gr
 
Όχι Ζυγός είμαι!!!!

Αλλά με περιγράφεις απόλυτα!

Θα διαφωνίσω με το Μάνο! Ρετρό δεν σημαίνει απόλυτα ότι απαρνιέμαι κάθε τι το σύγχρονο και ζω στα στεγανά του παρελθόντος. Ρετρό είναι να ανοίγεις την Αμίγκα σου και να πορώνεσαι, ρετρό είναι να κυκλοφορείς στα 50 σου ανέμελα στο δρόμο και να χαίρεσαι σα μικρό παιδί, ακόμα και αν έχεις 6 παιδιά.

Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί ΠΡΕΠΕΙ να ακυρώνουμε κάθε τι που μας αρέσει για χάρη της ηλικίας. Αν γουστάρω να φέρομαι σαν έφηβος στα 40 και με παίρνει, γιατί να μη το κάνω; Για φόβο μη με πουν ανώριμο; Είμαι και το φωνάζω και μάλιστα δυνατά.

Όποιος θέλει να με σεβαστεί όπως είμαι για αυτό που είμαι, όχι για το αν ακολουθώ κανόνες και νόρμες που επιβάλει η κενωνία που, κακά τα ψέματα, δεν δίνει μία για τίποτε, το μόνο που την ενδιαφέρει είναι η άσκοπη και ασύστολη κατανάλωση.

Ένας 40άρης που κυκλοφορεί, για παράδειγμα, με ποδήλατο είναι χασούρα. Δεν αγοράζει ακριβό κάρο και δεν σπαταλάει 5 χρόνια από τη ζωή του να "δουλεύει" για αυτό και για όλα όσα αυτό συνεπάγεται. Δεν χάνει ο ίδιος αλλά το σύστημα. Να σου πω ότι με έπιασε φαγούρα τώρα........
 
pooky(1) είπε:
Όχι Ζυγός είμαι!!!!
Αλλά με περιγράφεις απόλυτα!

Θα διαφωνίσω με το Μάνο! Ρετρό δεν σημαίνει απόλυτα ότι απαρνιέμαι κάθε τι το σύγχρονο και ζω στα στεγανά του παρελθόντος. Ρετρό είναι να ανοίγεις την Αμίγκα σου και να πορώνεσαι, ρετρό είναι να κυκλοφορείς στα 50 σου ανέμελα στο δρόμο και να χαίρεσαι σα μικρό παιδί, ακόμα και αν έχεις 6 παιδιά.

Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί ΠΡΕΠΕΙ να ακυρώνουμε κάθε τι που μας αρέσει για χάρη της ηλικίας. Αν γουστάρω να φέρομαι σαν έφηβος στα 40 και με παίρνει, γιατί να μη το κάνω; Για φόβο μη με πουν ανώριμο; Είμαι και το φωνάζω και μάλιστα δυνατά.

Όποιος θέλει να με σεβαστεί όπως είμαι για αυτό που είμαι, όχι για το αν ακολουθώ κανόνες και νόρμες που επιβάλει η κενωνία που, κακά τα ψέματα, δεν δίνει μία για τίποτε, το μόνο που την ενδιαφέρει είναι η άσκοπη και ασύστολη κατανάλωση.

Ένας 40άρης που κυκλοφορεί, για παράδειγμα, με ποδήλατο είναι χασούρα. Δεν αγοράζει ακριβό κάρο και δεν σπαταλάει 5 χρόνια από τη ζωή του να "δουλεύει" για αυτό και για όλα όσα αυτό συνεπάγεται. Δεν χάνει ο ίδιος αλλά το σύστημα. Να σου πω ότι με έπιασε φαγούρα τώρα........

++1000000 Συμφωνω μαζι σου :cool: be free!!!
 
Γιατι γεννήθηκα σε λάθος δεκαετία!!!
 
Αν...

το να βλέπω τα Σαβ/κα παιδικά, και ειδικα της Ντίσνευ

να θεωρω πως στα '80 παιζόταν τα καλυτερα παιδικα (και τα βλεπω ακομη και σημερα στο ιντερνετ)

να μου αρεσουν οι παλιες ταινιες

να αναπολώ με νοσταλγία τα χρόνια που ήμουν παιδι και έπαιζα στην γειτονια : μήλα, σκοινακι, κρυφτο κυνηγητο κτλ (και να παιζω ακομη και σημερα οποτε μου δινεται ευκαιρια.. δες παραλία :p )

Και να μου αρεσει ακομη και σημερα το σχολειο, και ακομη να ονειρευομαι τι θα γινω αμα μεγαλωσω (με αποτελεσμα να σπουδαζω τωρα, αυτο που απο μικρη ονειρευομουν, ας οψεται ο Μαγκάιβερ.. #) )

Αν τα παραπανω τα αποκαλει κανεις ρετρομανιακ, τοτε ειμαι :)

Κατα τα άλλα, μου αρεσουν τα φουντουνια, δρακουλινια κτλ, αλλα φανταζομαι οτι λιγο πολυ σε όλους αρεσουν.

Στα κατα ειναι, πως δεν μου αρεσε το ντυσιμο εκεινης της εποχης, ουτε και η διακοσμηση με τα σεμεδακια κτλ οποτε και εχουν παρει ποδι ολα.

Μια εκκρεμοτητα εχω μονο : εκεινα τα σεμεν, καρε, καδρα κτλ που μου βγηκαν τα ματια τα καλοκαιρια να κεντω το μεσημερι με τον νταλα ηλιο, γιατι στην δροσια επαιζα :p , τι θα τα κανω? που θα τα στρωσω για να θαυμαζουν οσοι τα βλέπουν την δεξιοτεχνια μου στο κεντημα?

πανε οι κοποι μου.. :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειμαι ρετρομανιακη γιατι

- μου αρεσει να μαζευω εκεινο που απο αγνοια θα καταληξει στο περιβαλλον σαν σκουπιδι, να το διορθωνω και να του δινω νεα ζωη.

- μου αρεσει να ανακαλυπτω κι αλλα παιδια που εβλεπαν το ιδιο κινουμενο σχεδιο, ακουγαν την ιδια μουσικη ή αγαπουσαν το ιδιο παιχνιδι, την ιδια κουκλα με εμενα οταν ημασταν μικρα.

- μου αρεσει να βλεπω παλιες εκπομπες και ταινιες σε ασπρο και μαυρο.

@Λορενα μου: τα παλια ελληνικα κεντηματα και σεμεδακια πιστευω οτι ταιριαζουν πολυ στο ιταλικο στυλ provenzale, καθως και στα παλια ελληνικα αρχοντικα. Αυτα τα ρετρο αντικειμενα, οταν μαλιστα ειναι χειροποιητα ειναι ενας θησαυρος και να τα προσεχεις σαν τα ματια σου! :)

- το ρετρο ειναι κλασσικο και ταιριαζει με ολα, αρκει να εχεις λιγη φαντασια :D
 
pooky(1) είπε:
Θα διαφωνίσω με το Μάνο! Ρετρό δεν σημαίνει απόλυτα ότι απαρνιέμαι κάθε τι το σύγχρονο και ζω στα στεγανά του παρελθόντος. Ρετρό είναι να ανοίγεις την Αμίγκα σου και να πορώνεσαι, ρετρό είναι να κυκλοφορείς στα 50 σου ανέμελα στο δρόμο και να χαίρεσαι σα μικρό παιδί, ακόμα και αν έχεις 6 παιδιά.
Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί ΠΡΕΠΕΙ να ακυρώνουμε κάθε τι που μας αρέσει για χάρη της ηλικίας. Αν γουστάρω να φέρομαι σαν έφηβος στα 40 και με παίρνει, γιατί να μη το κάνω; Για φόβο μη με πουν ανώριμο; Είμαι και το φωνάζω και μάλιστα δυνατά.

Όποιος θέλει να με σεβαστεί όπως είμαι για αυτό που είμαι, όχι για το αν ακολουθώ κανόνες και νόρμες που επιβάλει η κενωνία που, κακά τα ψέματα, δεν δίνει μία για τίποτε, το μόνο που την ενδιαφέρει είναι η άσκοπη και ασύστολη κατανάλωση.

vagosgta3 είπε:
++1000000 Συμφωνω μαζι σου :cool: be free!!!
Δε διαφωνούμε ουσιαστικά ρε Γιώργο,απλά το να έχεις retro στοιχεία με το να μην ακολουθείς τις νόρμες της κοινωνίας,δεν έχουν σχέση μεταξύ τους.

Μπορείς κάλλιστα να κάνεις το δεύτερο,χωρίς να ισχύει το πρώτο.Μην....αγιοποιούμε την ενασχόλησή μας με οτιδήποτε retro. ;)

Για τη συμπεριφορά,επίσης δε νομίζω ότι κρύβει στοιχεία retro,μόνος σου το είπες,αν κάποιον τον παίρνει,γιατί να μη το κάνει;

Λίγη τρέλα και πολλή διάθεση θέλει... ;)

Anyway,σύμφωνα με τη δική μου θεώρηση των πραγμάτων,ελεύθερος δεν είναι όποιος ζει με πολλά retro στοιχεία στη ζωή του,ελεύθερος είναι αυτός που δεν έχει βαρίδια να τον τραβάνε στον οποιοδήποτε πάτο,κατά τη διάρκεια της ζωής του.

Από 'κει και πέρα,άνευ υπερβολής και εξιδανίκευσης,είναι ωραίο να ασχολούμαστε και με το -οτιδήποτε ο καθένας αρέσκεται- retro... :)
 
Ναι, ουσιαστικά το ίδιο πράγμα λέμε, διαφώνησα ως προς την διατύπωση!

Πολλές φορές τα βαρίδια μόνοι μας τα δένουμε στα πόδια μας Μάνο!!!

Ακόμα και αν αγαπάς το παλιό και το παρελθόν, αν δεν σε παίρνει δεν μπορείς να το απολαύσεις και το εγκαταλείπεις. Όπως και την ανεμελιά. Ναι, για μένα το να είσαι ρετρό, είναι αντίθετα σε νόρμες. Φυσικά, ουδέποτε δήλωσα ότι ζω στο παρελθόν, απλά μου αρέσει να έχω σήμερα την ίδια αίσθηση που είχα όταν ήμουν παιδί!!!!
 
ξερετε απο ποσους εχω ακουσει γιατι ασχολουμαι με τα παλια μηχανηματα και τι να τα κανω, απο πολλους που εχουν "οριμασει" και ασχολουνται μονο το laptop τους γιατι πρεπει να ειμαστε στη εποχη μας με την γραβατουλα μας.
 
για τυς τοξοτες τπτ παιδια??

Ουτε εγω ξερω αν ειμαι retromaniac τελικα... δεν εχω σχεδον τπτ εκτος απο το πικ απ τους δισκους μου και το ..walkman που δεν χρησιμοποιω πια... για να ειμαι ειλικρινης ειμαι λιγο γκαντζετακιας και αγαπω τεχνολογια οποτε... οι δισκοι παραυτα μου λειπουν πολυ... πιο πολυ αγαπω μουσικες 80ς και φυσικα tv ταινιες κλπ...και επισης οπως ο poοky ειμαι αιωνια εφηβη!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα