Γιώργος Χατζηνάσιος - Ο διαχρονικός

ARETARA

RetroNuts!
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
2.136
Αντιδράσεις
2.285
Ξεκίνησα αυτό το thread με σκοπό να συγκεντρωθεί υλικό για τον σπουδαίο αυτό μουσικό που έχει γράψει τη δική του ξεχωριστή ιστορία στο χώρο. Λαμβάνοντας υπόψη την φιλοσοφία της σελίδας θα αναφερθώ στις δεκαετίες '70 και '80, όπου ο καλλιτέχνης συνέθεσε πληθώρα σημαντικών έργων τόσο για κατ' εξοχήν καταξιωμένους τραγουδιστές (Δήμητρα Γαλάνη, Γιάννης Πάριος, Τάνια Τσανακλίδου, Μανώλη Μητσιά και τόσους άλλους), όσο και για επένδυση κινηματογραφικών ταινιών στις οποίες θα επικεντρώσω κατά προτίμηση. Παραθέτω ορισμένα χαρακτηριστικά κομμάτια από αυτήν την περίοδο.


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

 


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
....από τους πολύ αγαπημένους μου :) ....έχω στο άιποντ μου το σάουντρακ από το "Αγκίστρι".....καταπληκτικό.....!
 
Ένας πολύ αγαπημένος δημιουργός!

Ας μην ξεχνάμε και την υπέροχη μουσική του για την ταινία ΝΟΚ ΑΟΥΤ, ένα σάουντρακ-σταθμό στην εγχώρια δισκογραφία, με τη μορφή του αξέχαστου Παύλου να κυριαρχεί.

Προσωπικά αγαπημένο από αυτήν, με μια από τις ωραιότερες, αν και άγνωστες, φωνές της εποχής (Μαρία Αριστοπούλου):

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ARETARA, το τελευταιο βιντεο που παρεθεσες με το ορχηστρικο Ψυχη και Σαρκα ειναι μια μελωδια ονειρεμενη, που με κανει και ανατριχιαζω...

Σιγουρα μια απο τις πεντε καλυτερες που εχω ακουσει στη ζωη μου!

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη Finos Films, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι τέλειος συνθέτης με πολλά σημαντικά έργα!Αγαπημένο κομμάτι είναι το "Σε όποιον αρέσουμε",που έκανε διασκευή και ο γιος του,ο οποίος έχει καλή πορεία!

(Ας μην ξεχνάμε ότι ανέδειξε και το Μιχάλη Χατζηγιάννη,έναν από τους σπουδαιότερους καλλιτέχνες της νέας γενιάς!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aγαπω το τραγουδι Σημερα, και λατρευω τη μουσικη εναρξης της ταινιας Το Αγκιστρι. Το ορχηστρικο κομματι ειναι σαφως πολυ κατωτερο απο το αυθεντικο, αλλα ειναι το μονο που βρηκα. Στα φωνητικα η Μαριαννα Τολη.

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σπουδαία μουσική έγραψε και για το "Με φόβο και πάθος" (1972)

[edit] Aυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη EPOE [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου αρεσει τρομερα η μουσικη του στην ταινια Οι Αμαρτωλοι.

Το μουσικο κομματι των τιτλων ειναι υπεροχο, οπως και το τραγουδι που ακουγεται μεσα στην ταινια, το Κλεισε Σιγα την Πορτα.

Κριμα που δεν βρηκα τιποτα απο τα δυο για να τα εβαζα εδω.

Ας μην ξεχναμε οτι σε αυτον τον συνθετη οφειλεται κατα πολυ η τοσο καλη θεση που πηραμε το 1977 στη Eurovision, μια εποχη που ο διαγωνισμος αυτος ηταν πολυ πιο ποιοτικος και σημαντικος.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σπουδαίο κομμάτι του Χατζηνάσιου με μια καταπληκτική ερμηνεία από τον Δημήτρη Μητροπάνο, πάνω σε στίχους δουλεμένους από τον μετρ του είδους Μιχάλη Μπουρμπούλη. Δίσκος "Τα συναξάρια" (1981).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΑΤΖΗΝΑΣΙΟΣ ΣΤΗΝ ET3 ΜΕ ΜΗΤΣΙΑ, ΓΑΛΑΝΗ, ΜΗΤΡΟΠΑΝΟ & ΠΑΡΙΟ

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαρακτηριστική και η πρώτη συμμετοχή του συνθέτη σε κινηματογραφικές ταινίες (Οι Αμαρτωλοί, 1971). Εδώ ακούμε την μουσική τίτλων.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηταν φανερο εξ' αρχης τι μουσικη θα εγραφε αυτος ο συνθετης για το σινεμα τα μετεπειτα χρονια.

Οταν κανεις ξεκινα με ενα τετοιο κομματι, τα λογια ειναι περιττα.
 
Έχει κλασσική παιδεία, γι' αυτό.

Και νομίζω έχει δυο κόρες που σπούδασαν πιάνο στο ωδείο του Παρισιού.

Κάποτε τον άκουσα να αυτοσχεδιάζει. Έπαιζε video από έναν προβολέα σε μεγάλη οθόνη και ο Χ. έπαιζε μουσική στο πιάνο ανάλογα με το θέμα.

Και κάποτε σε μια επίδειξη είχε παίξει μαζί με τον Κορκολή μια μεγάλη διακευή του ραγουδιού "οι πέντε άνεμοι" για δυο πιάνα.

Εκπληκτικοί και οι δυο. Ο Κορκολής βέβαια δεν είναι Σγούρος, μην τρελαθούμε, αλλά και ο Σγούρος δεν θα τα κατάφερνε πιο καλά εκεί....

-
 
Δήμητρα Γαλάνη - Γιάννης Πάριος

Από τη συναυλία του Γιώργου Χατζηνάσιου στον Λυκαβηττό (καλοκαίρι 1985).

[video=youtube;SWr8-bsJvLA]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι θέλεις να κάνω - 1972

Και τι δεν θα έδινα γι' αυτό το retro παλτό, που το πουλάν ρε παιδιά; Εν πάσει περιπτώσει αρκούμαι και στο κορυφαίο τραγούδι. Από τον ομώνυμο δίσκο. Στίχοι: Κώστας Ρουβηνέτης. Συλλεκτικό.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έτσι κι αλλιώς είναι ο αγαπημένος μου αλλά έγραψε και το ΚΟΚΚΙΝΟ ΓΑΡΟΥΦΑΛΛΟ ΜΟΥ για τη Νόρα , οπότε... :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ η εκτέλεση του Κόκκινου Γαρύφαλλου από τον Γιάννη Πάριο και την Νάνα Μούσχουρη.


Οι στίχοι του τραγουδιού είναι του Νίκου Ιγνατιάδη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχει γραψει και το soundtrack απο την "Γλυκια Συμμορια" του Νικολα'ι'δη...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο καλός μας φίλος thebest20 έκανε αναφορά στο "Σ΄ όποιον αρέσουμε", ένα πανέμορφο τραγούδι του Γιώργου Χατζηνάσιου σε στίχους της Λίνας Νικολακοπούλου, ερμηνευμένο από την Δήμητρα Γαλάνη, ιδού και το σχετικό βίντεο:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ζεστό το χέρι - 1974

Αν και το συγκεκριμένο κομμάτι έχει ανέβει και σε άλλο thread, ας μου συγχωρεθεί και η καταχώρηση εδώ. Ένα από τα πιο όμορφα ντουέτα (Δήμητρα Γαλάνη-Γιώργος Σούνας) σε μια καταπληκτική μελωδία του Χατζηνάσιου. Στίχοι: Αλέξης Αλεξόπουλος. Από την ταινία "Ψυχή και Σάρκα" - 1974. Φωτό του Γιώργου Σούνα μπορείτε να δείτε παρακάτω (πρώτος από αριστερά). Πηγή.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα