Γκαζάκια [Μπίλιες, Βόλοι]

Ηθελε η MsWally γυαλινους βολους για διακοσμητικο και πηγα στα παιχνιδαδικα να βρω. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ απιστευτα απο την χαλια ποιοτητα και την φτωχη αισθητικη.

Δεν υπαρχουν πλεον οι κλασσικοι παλιοι βολοι προς πωληση?
 
Wally είπε:
Ηθελε η MsWally γυαλινους βολους για διακοσμητικο και πηγα στα παιχνιδαδικα να βρω. ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ απιστευτα απο την χαλια ποιοτητα και την φτωχη αισθητικη.
Δεν υπαρχουν πλεον οι κλασσικοι παλιοι βολοι προς πωληση?
Το μονο σημειο που βρηκα τους παλιους με το ελικοειδες σχεδιακι μεσα, ειναι σε παλιο βιβλιοπωλειο

που τους εχει απο το '90...

Και παλι οχι τοσο καλους, εχουν κατι σημαδακια..

Δεν ειναι το γυαλι λειο οπως παλια...

Στειλε π.μ. για info..
 
Τα γκαζάκια τα παίζαμε στη γειτονιά μου σε χώμα. Εκεί να δείτε να πετάς τη μεγάλη (την οποία παρεμπιπτόντως τη λέγαμε θρομύλα) και να σκάει στο χώμα και να κολλάει εκεί. Αλήθεια υπήρχαν σπάνια κομμάτια (πραγματικά όχι όπως στο εξώφυλλό που λέει σπάνια γκαζάκια).
 
Γυάλινοι βώλοι ή σβώλοι (Marbles).

Ποιός δεν έχει συλλέξει γυάλινους βώλους!!Ποιός δεν έχει χάσει κάποιον από τους αγαπημένους του και να κλαίει όλο το βράδυ :cry: . Ποιός ήταν περισσότερο επιδέξιος στο παιχνίδι ώστε να κερδίζει και να γυρνάει περήφανος στο σπίτι με βαρύτερο σακουλάκι.......:biglaugh: .

Δείτε εδώ πως φτιάχνονται

ode_to_marbles_by_gaiagadzook-d2a4jzz.jpg

marbles3_800w.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απ ο,τι βλεπω εδω αναφερονται και οι μπιλιες,βολοι

φανταζομαι ειναι το ιδιο πραγμα
 
Έκανα αναζήτηση σαν γυάλινοι βώλοι ή σβώλοι ή marbles και δεν έβγαινε τίποτα όποτε θεώρησα ότι δεν υπάρχει αντίστοιχο πόστ.....αν θέλουν οι admin ας το σβήσουν, συγνώμη κιόλας.
 
Το δικο μας παιδικο "νομισμα" ητανε.


Με αυτο καναμε ανταλλαγες.
 
Ας ανοίξουμε λοιπόν ένα σακουλάκι από τα σπάνια Γκαζάκια!!!

RetroPolis - Γκαζάκια

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Unboxing από μπίλιες πρώτη φορά βλέπω. Ευχαριστούμε Παναγιώτη!
 
Κάπου είδα και τα δικά μου γκαζάκια πρίν λίγες μέρες σε ένα σακουλάκι μέσα σε κάτι κούτες παρατημένοι εκεί μαζί με τις μπουγελόφατσες. χε χε
 
μπίλιες/βόλοι/γκαζάκια πωλούνται και στις μέρες μας, όχι σε πλαστικό σακουλάκι αλλά σε συσκευασία-διχτάκι και ετσι φαινονται οι μπίλιες...με την παλιά συσκευασία της ΨΙΛΙΚΟΚΟ μπορεί να αγόραζες 2 και 3 φορες τις ίδιες μπίλιες...
 
παιδια! γνωριζει κανεις αν τελικα τα ''γκαζακια'' της ψιλικοκο ηταν σε 2 η 3 μεγεθη? Εγω 2 θυμαμαι,μικρες και μεγαλες,αλλα ισως τελικα να υπαρχει και μια κατηγορια με μεσαιες...επισης ποσα τελικα ηταν ολα τα σχεδια? Θελω να τα μαζεψω ολα,εχω διπλα και ανταλλαζω με κοσμο,αλλα δεν εχω ξεκαθαρη εικονα ουτε απο τα φυλλαδια.Νομιζω υπαρχουν κ αλλες,πχ αυτη που λενε ''πολυ σπανια δεν εχει φωτογραφηθει'',την ειχα με κιτρινο ελικοειδες μεσα αλλα προσφατα την βρηκα και σε καφε!
 
thanoskanun είπε:
παιδια! γνωριζει κανεις αν τελικα τα ''γκαζακια'' της ψιλικοκο ηταν σε 2 η 3 μεγεθη? Εγω 2 θυμαμαι,μικρες και μεγαλες,αλλα ισως τελικα να υπαρχει και μια κατηγορια με μεσαιες...επισης ποσα τελικα ηταν ολα τα σχεδια? Θελω να τα μαζεψω ολα,εχω διπλα και ανταλλαζω με κοσμο,αλλα δεν εχω ξεκαθαρη εικονα ουτε απο τα φυλλαδια.Νομιζω υπαρχουν κ αλλες,πχ αυτη που λενε ''πολυ σπανια δεν εχει φωτογραφηθει'',την ειχα με κιτρινο ελικοειδες μεσα αλλα προσφατα την βρηκα και σε καφε!
κι εγώ θυμαμαι τις μικρες και τις μεγαλες μπίλιες αλλά όχι μεσαιου μεγεθους...
 
Εγώ έχω μια ή δυο μεσαίες νομίζω. Ήταν σαφώς μικρότερος ο αριθμός τους από τις μικρές και τις μεγάλες. Είναι λογικά και πιο δύσκολο να βρεθούν. Όσο για τα χρώματα...γκαζάκια είναι αυτά! Άγνωστο πόσα υπάρχουν!!!
 
Αλεξανδρούπολη τις λέγαμε τζιτζιλιά, όπως και το παιχνίδι ("παίζουμε τζιτζιλιά?"). Άλλοι βορειοελλαδίτες? Παίζαμε τα παιχνίδια που περιγράφηκαν, χωρίς όμως να παίρνουμε του άλλου. Τις σιδερένιες τις λέγαμε κουρσούμια-αλλα αποφεύγαμε να παίζουμε μ'αυτές.Παιζοταν φυσικά μόνο στο χώμα, κάτι που προφανώς εξηγεί γιατί εξαφανίστηκαν (όποιος μου βρει χώμα σε πόλη σήμερα...)
 
α
Αλεξανδρούπολη τις λέγαμε τζιτζιλιά, όπως και το παιχνίδι ("παίζουμε τζιτζιλιά?"). Άλλοι βορειοελλαδίτες? Παίζαμε τα παιχνίδια που περιγράφηκαν, χωρίς όμως να παίρνουμε του άλλου. Τις σιδερένιες τις λέγαμε κουρσούμια-αλλα αποφεύγαμε να παίζουμε μ'αυτές.Παιζοταν φυσικά μόνο στο χώμα, κάτι που προφανώς εξηγεί γιατί εξαφανίστηκαν (όποιος μου βρει χώμα σε πόλη σήμερα...)
Δεικος μου εισαι εσυ φιλαρακι και εμεις στης Σερρες κουρσουμια λεγαμε της σιδερενιες και της γυλινες της λεγαμε περιπου οπως και εσεις αλλα με διαφορετικη καταληξη δηλαδη τζιτζιλονες της λεγαμε και φυσικα παιζαμε ολα τα παιχνιδια που αναφερθηκαν σε χωμα στο δρομο η σε καποια αυλη σπιτιου.Απλα οπως εγραψα σε post σε προηγουμενη σελιδα εγω τζιτζιλονες σε σακουλακι ποτε δεν ειδα πρωτη φορα το ειδα εδω μεσα στο forum.Εμεις της αγοραζαμε με το κομματι και αναλογα το μεγεθος της κοστιζε και πιο ακριβα.Υπηρχαν ομως και σε διχτακια που ειχε διαφορες μεσα ολων των μεγεθων αλλα το λαμογιο που ειχε το μοναδικο μαγαζι στο χωριο που πουλουσε τζιτζιλονες της εβγαζε απο τα διχτακια και της πουλουσε με το κομματι για πολυ μεγαλυτερο κερδος.
 
Στην Κοζάνη τις λέγαμε μπίλιες, αλλά και γκουργκόλια (οι πιό παλιοί). Εάν κάποιος κέρδιζε μπίλιες αλλονών (π.χ. στο παιχνίδι "τριγωνάκι") τότε λέγαμε "τις άρμαξε". Στην Πτολεμαίδα τις λέγαμε Τζιτζιλόνια. Τις σιδερένιες μπίλιες (που προέρχονταν κυρίως από χαλασμένα ρουλεμάν από τα εργοστάσια της περιοχής) τις λέγαμε κουρσούμια.

Πολλά τα παιχνίδια, όλα στο χώμα φυσικά, όπου χαράζαμε το "τριγωνάκι" ή σκάβαμε 4 λακουβάκια και στη μέση ένα πέμπτο μεγαλύτερο, για να παίξουμε "χωριά (τα 4 λακουβάκια) και πολιτείες (το κεντρικό μεγάλο)", όπου από μια γραμμή στα 5 βήματα ρίχναμε με σειρά τις μπίλιες με σκοπό να πέσουν στο λακουβάκι ή όσο το δυνατό πιό κοντά και μετά όταν ερχόταν πάλι η σειρά σου, συνέχιζες από εκεί που είχε πέσει η μπίλια σου. Όποιος έριχνε την μπίλια του στο λακουβάκι έκανε δικό του το χωριό (ή την πολιτεία) και όποιος τα έπιανε πρώτος και τα πέντε ήταν νικητής. Φυσικά αν κάποιος έπεφτε μετά στο λακουβάκι που είχες κυριεύσει πριν, το έχανες και προσπαθούσες ξανά. Για ώρες παίζαμε..... Άντε τώρα να σκάψεις λακουβάκια στην άσφαλτο ή στο τσιμέντο......

Θυμάμαι είχε έρθει στη γειτονιά ένα παιδί από την Αθήνα και μας έλεγε να παίξουμε γκαζές και εμείς δεν καταλαβαίναμε τι λέει, μέχρι που μας έδειξε τις μπίλιες του και καταλάβαμε......

Τις μπίλιες τις πουλούσαν μεμονωμένα και σε τιμές ανάλογα με το μέγεθος, τόσο τα περίπτερα, όσο και τα μπακάλικα, φυσικά και τα παιχνιδάδικα. Τις είχαν σε μεγάλες γυάλες και διάλεγες. Αν θυμάμαι καλά, με 2 δραχμές έπαιρνες 5 μπίλιες μεσαίου μεγέθους. Υπήρχαν σε μικρό μέγεθος (τις λέγαμε καναρινάκια) σε μεσαίο και σε μεγάλο. Ήταν πολύ λείο το γυαλί τους και είχαν εξαιρετικά χρώματα και σχέδια!
 
Εμεις τα λεγαμε ''γυαλενακια'' επειδη ηταν ''γυαλινα'', τα μεγαλα ηταν οι Γκρανκασες,τα μεσαια οι ''παπαδες'' και τα μικρα τα ''σπυθουρακια''.
Οσο πιο εντυπωσιακα τα χρωματα τοσο πιο περιζητητο ηταν, η μεγαλυτερη στεναχωρια ηταν να σου παρουνσ το παιχνιδι (να χασεις δηλαδη) καποιον πολυ ωραιο παπα,οι τσεπες μας ηταν γεματες και καθως περπαταγαμε ακουγες το ''γκρινκ-γκριν'' απο τα γυαλενακια.
Ιδου φωτογραφια απο αγγλια αιωνες πριν.

HC9fWYU.jpg


Το ''κεντρο'' σε εμας ηταν ενα και οβαλ, πισω ειχε γραμμη απο οπου ξεκιναγε ο παιχτης,κοιταξτε την λαβη του αμα εκλεβες το λεγαμε ''φιρνικολλημα'' (ειλικρινα δεν θυμαμαι απο που εβγαινε') και γινοταν φασαρια,συχνα παλευαμε για την διαφωνια του εκλεψες-δεν εκλεψα.
Το παιχνιδι αυτο παιζονταν και στην αρχαια Ελλαδα, ακομη και αυτο που παιζουν αγγλοι-αμερικανοι με μεγαλες βαριες μεταλλικες σφαιρες που πρεπει αν χτυπησεις του αλλου παλι παιζοταν στην αρχαια Ελλαδα.
 
Πίσω
Μπλουζα