Γκαλάκτικα (Battlestar Galactica)

Μια απο τις σειρες με τις οποιες μεγαλωσαμε τηλεοπτικα...

Προγονος του ΣΤΑΡ ΤΡΕΚ, καλυτερο πιστευω.

Αλλα υπερανω ολων το ΜΠΑΚ ΡΟΤΖΕΡΣ

(ηλικιακα το παω, αν το καταλαβατε...οσο πιο μικρος τοσο πιο πολυ μου αρεσε κατι!!)
 
Θυμαμαι τους καπνους απο τα διαστημοπλοια που ανεβαιναν προς τα πανω ενω το διαστημοπλοιο πηγαινε οριζοντια χε χε
 
Ποιος θυμαται εκεινη τη σειρα επιστημονικης φαντασιας με μαριονετες... Με 2 τυπους...Με τους "κακούς" σε υποβρυχιο σε σχημα ψαριου που εβγαζε την τορπιλη απ το στομα...

Ημουν πολυ μικρος και ψιλοτρομαζα...
 
Mε μαριονέτες αυτή την στιγμή θυμάμαι μόνο το ThunderBirds αλλά μπορείς να κοιτάξεις εδώ και να μας την υπενθυμίσεις εσύ... ;)
 
Mπα...που να τα ψαχνω ολα αυτα θα χρειαστω ωρες...

Μιλαω για 2 τυπους(μαριονετες) σε ενα υποβρυχιο(και οχι διαστημοπλοιο που ειπα πριν).

Δε μπορει, καποιοι θα το εχουν δει.

Εχω δει και ταινια βασισμενη σε αυτο το σηριαλ.

Ημουν πολυ μικρος οταν το εβλεπα(α' μισο δεκαετιας '70) και με τρομαζε αρκετα παρολο που δεν ηταν τρομακτικο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
giorgos αυτο που σου λεει ο ambu μαλον θα ειναι......

Βεβαια τα thunderbirds παιζονταν απο την δεκαετια του 60

στην Αμερικη αν δεν καλω λαθος και ηρθαν στη ελληνικη

τηλεοραση καπου στα τελη του 70!!!
 
Ναι, το ζητημα εχει λυθει και σε αλλη ενοτητα.

Δεν το πατησες το <εδω> του ?
 
Καλησπέρα παιδιά.

Εγώ το βρήκα από dc++. (Το Galactica 1980)

Είναι τα επεισόδια που έδειξε το sci fi channel. Μου πήρε πάνω από μήνα, αλλά αξίζει τον κόπο!

[edit] κοσμητικά [edit] δεν υπάρχουν πουθενά υπότιτλοι. Έστω και αγγλικοί :-((

Και αν τα αγγλικά σας δεν είναι αρκετά πάνω του μετρίου είναι πολύ δύσκολό να το παρακολουθήσει κανείς.

Μακάρι να μπορούσα εγώ να το μετάφράσω... αλλά είμαι αυτοδίδακτος και τα αγγλικά μου είναι γτπ...

Τουλάχιστον οι αγγλικοί να υπήρχαν [edit] κοσμητικά [edit]. Ένα 80-90% τα πιάνω με αγγλικούς.

Μήπως κάποιος θα ήθελε να τους φτιάξει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ το είδα όλο, αλλά Αγγλία έχω μείνει 5 χρόνια και δεν έχω πρόβλημα. Από υποτιτλισμό δεν έχω ασχοληθεί ποτέ (υποψιάζομαι ότι είναι μεγάλο χαμαλίκι και απαιτεί γαϊδουρινή υπομονή).

Όποιος ενδιαφέρεται πάντως, είναι ελεύθερος να δοκιμάσει την τύχη του.
 
@koukri :

Ωραίο άβαταρ !
 
Ναι οντως θα ηταν πολυ καλυτερα να ειχαμε τους υποτιτλους

αλλα νομιζω πως το οτι τα εχουμε εστω και χωρις ειναι πολυ καλη φαση!!

Ας ειναι καλα το Internet........ :D
 
το καινουργια Galactica.....ειναι για πολυ χοντρα πανηγυρια
 
pepinos είπε:
το καινουργια Galactica.....ειναι για πολυ χοντρα πανηγυρια
Eγώ πάλι είμαι κατενθουσιασμένος με το καινούριο Galactica. Είναι πολύ πιο βαθύ από το προηγούμενο και δεν ασχολείται με δύο καουμπόυδες πιλότους μόνο αλλά εμβαθύνει στην ανθρώπινη φύση και στους cyclons που εδώ είναι πρωταγωνιστές. Πως δημιουργήθηκαν γιατί κυνηγάνε τους ανθρώπους, ποια η φιλοσοφία τους (πιστεύουν στον Θεό!!) κ.α Ααα και δεν είναι σε συνεχή κυνηγητό. στον δεύτερο κύκλο τους έχουν πιάσει! Περιμένω τον 3ο πως και πως.
 
Ναι shock μπορει να ειναι καλο...Ομως το εχουν αλαξει παρα πολυ!!

Πιστευω πως τουλαχιστον οι κυλωνες και το διαστημοπλοιο galactica θα επρεπε

σχεδιαστικα να παραμεινουν ιδια!
 
Σε καταλαβαίνω απόλυτα akmakas. Την ίδια άποψη με εσένα είχαν οι περισσότεροι τηλεθεατές στο scifi κατά την προβολή του 1ου κύκλου. Στα μέσα του 2ου λέγανε να την κόψουν τη σειρά μιας και ΔΕΝ θύμιζε το κλασσίκό Galactica. Μέχρι που συνήθησαν την ιδέα και η σειρά όχι μόνο "πήρε τα πάνω της" αλλά χαίρει ιδιαίτερης εκτήμησης από την διεύθυνση του scifi.
 
shock

συνηθως οι τωρινες σειρες που εξιστωρουν πριν η μετα απο τις παλιες σειρες....καταντανε πολυ "πεζες"

ενα παραδειγμα ειναι το galactica

προσωπικη μου αποψη ειναι οτι φταινε οι σεναριογραφοι μεν αλλα και οι σκηνοθετες δε
 
Μάλλον θα πάω με το στρατόπεδο όσων λένε ότι η νέα σειρά του BSG είναι:

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ...

...έχω δει όλη την πρώτη σεζόν μπήκα στην δεύτερη και επεισόδιο το επεισόδιο γίνεται καλύτερη. Εάν απομακρύνουμε την ιδέα του πρωτότυπου και τις αναμνήσεις που έχουμε, εάν τελικά την δούμε σαν μία νέα ανεξάρτητη παραγωγή - σειρά, νομίζω ότι θα αρέσει σε όλους.

Άλλωστε κάθε πράγμα στην εποχή του.

Το πρώτο Gallactica ήταν καλό για την εποχή του, αλλά με τα βίας βλέπεται τώρα. Ακόμα και εάν έχετε τις καλύτερες των αναμνήσεων (όπως και εγώ) δεν παύουν να φαίνονται, τα γεράματα, η κάποια προχειρότητα, τα κενά στα σενάρια των επεισοδίων κ.λπ. Είναι Retro όμως πως να το κάνουμε.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων... Μου αρέσει να ξαναβλέπω και τα παλιά σήριαλ, αλλά απολαμβάνω και τα καινούργια είτε είναι μεταφορές παλαιών με νέο περιτύλιγμα, είτε εντελώς νέες σειρές (π.χ.: Babylon5).
 
ambu_dare είπε:
Μάλλον θα πάω με το στρατόπεδο όσων λένε ότι η νέα σειρά του BSG είναι:
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ...

...έχω δει όλη την πρώτη σεζόν μπήκα στην δεύτερη και επεισόδιο το επεισόδιο γίνεται καλύτερη. Εάν απομακρύνουμε την ιδέα του πρωτότυπου και τις αναμνήσεις που έχουμε, εάν τελικά την δούμε σαν μία νέα ανεξάρτητη παραγωγή - σειρά, νομίζω ότι θα αρέσει σε όλους.

Άλλωστε κάθε πράγμα στην εποχή του.

Το πρώτο Gallactica ήταν καλό για την εποχή του, αλλά με τα βίας βλέπεται τώρα. Ακόμα και εάν έχετε τις καλύτερες των αναμνήσεων (όπως και εγώ) δεν παύουν να φαίνονται, τα γεράματα, η κάποια προχειρότητα, τα κενά στα σενάρια των επεισοδίων κ.λπ. Είναι Retro όμως πως να το κάνουμε.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων... Μου αρέσει να ξαναβλέπω και τα παλιά σήριαλ, αλλά απολαμβάνω και τα καινούργια είτε είναι μεταφορές παλαιών με νέο περιτύλιγμα, είτε εντελώς νέες σειρές (π.χ.: Babylon5).
Οχι πες μου το τελευταίο επεισόδιο του 2ου κύκλου δεν σε έχει γεμίσει απορίες για το τι πρόκειται να γίνει στον 3ο; Ούτε στο Lost τόση περιέργια!
 
Πίσω
Μπλουζα