Γκαλάκτικα (Battlestar Galactica)

Δεν έφτασα ακόμη εκεί... αλλά μου ανάβεις φωτιές. ;)
 
shock είπε:
Οχι πες μου το τελευταίο επεισόδιο του 2ου κύκλου δεν σε έχει γεμίσει απορίες για το τι πρόκειται να γίνει στον 3ο; Ούτε στο Lost τόση περιέργια!
Δεν έφτασα ακόμη εκεί... αλλά μου ανάβεις φωτιές. ;)

Εγώ ακόμα προσπαθώ να βρω λίγο χρόνο να κλείσω τον τελευταίο κύκλο επεισοδίων (2o).

Spoiler info follows...

Αγαπητέ φίλε shock, το πρώτο επεισόδιο του νέου κύκλου της αγαπημένης μας σειράς είναι πλέον γεγονός, αν και μεταφέρθηκε προς τα πίσω η επίσημη ημερομηνία τηλεοπτικής μετάδοσης του. Στα υπόλοιπα έχει ανακοινωθεί μόνο ο τίτλος και τίποτα παραπάνω για την ώρα. Εάν θέλεις περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ και το trailer του νέου κύκλου εδώ. Κυκλοφορεί και ένα μικρό video teaser εδώ.

Μπορεί να είμαστε ή τέσπα να αγαπάμε τα Retro αλλά επειδή δεν ζούμε στο παρελθόν, όσοι πιστοί ή άπιστοι ας δουν τί θα πει το νέο BSG.

(Φίλε shock λεπτομέρεια - επεισόδιο το επεισόδιο οι επιζώντες όλο και λιγοστεύουν - στον νέο κύκλο έχουν μείνει τα 2/3 του αρχικού αριθμού... Kill 'em all μην βρουν την 13η αποικεία και φέρουν τους cylons εδώ ;) )
 
ambu_dare είπε:
Δεν έφτασα ακόμη εκεί... αλλά μου ανάβεις φωτιές. ;) Εγώ ακόμα προσπαθώ να βρω λίγο χρόνο να κλείσω τον τελευταίο κύκλο επεισοδίων (2o).

Spoiler info follows...

Αγαπητέ φίλε shock, το πρώτο επεισόδιο του νέου κύκλου της αγαπημένης μας σειράς είναι πλέον γεγονός, αν και μεταφέρθηκε προς τα πίσω η επίσημη ημερομηνία τηλεοπτικής μετάδοσης του. Στα υπόλοιπα έχει ανακοινωθεί μόνο ο τίτλος και τίποτα παραπάνω για την ώρα. Εάν θέλεις περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ και το trailer του νέου κύκλου εδώ. Κυκλοφορεί και ένα μικρό video teaser εδώ.

Μπορεί να είμαστε ή τέσπα να αγαπάμε τα Retro αλλά επειδή δεν ζούμε στο παρελθόν, όσοι πιστοί ή άπιστοι ας δουν τί θα πει το νέο BSG.

(Φίλε shock λεπτομέρεια - επεισόδιο το επεισόδιο οι επιζώντες όλο και λιγοστεύουν - στον νέο κύκλο έχουν μείνει τα 2/3 του αρχικού αριθμού... Kill 'em all μην βρουν την 13η αποικεία και φέρουν τους cylons εδώ ;) )
Ambu σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τα video τα είχα δει (είμαι φανατικός με την επιστημονική φαντασία και προσπαθώ να είμαι όσο γίνεται πιο ενημερωμένος).

Για όσους ενδιαφέρονται για το νέο Galactica αλλά ίσως δεν έχουν δει όλα τα επισόδεια και έχουν κενά στην ιστορία θα παραθέσω τις σημαντικές για μένα διαφορές που έχει το νέο από το παλιό και τι θα έπρεπε να προσέξει ο τηλεθεατής. Ambu όπου ξεφεύγω διόρθωσε με σε παρακαλώ.

--Μάθαμε πως ξεκίνησαν όλα. Ποιοι ήταν οι Cyclons, πως έγεινε η πρώτη επίθεση (εντυπωσιακό το λιγότερο).

--Οι Cyclons πιστεύουν στο Θεό και στην εξέλιξη.

--Μπορούν και πολλαπλασιάζονται όπως τα θηλαστικά. Στην αρχή είχαν προβλήματα και χρησιμοποιούσαν ανθρώπους για αυτό. Άραγε αυτή η ικανότητα τους, τους κάνει λιγότερο ανθρώπους; Εχουν συνασθήματα, το μητρικό αίσθημα, φόβο, πόθο, αγάπη κ.α

--Υπάρχουν οι κλασσικοί robot cyclons αλλά αυτοί είναι ότι και στο προηγούμενο, απλοί στρατιώτες.

--Οι χαρακτήρες από την ανθρώπινη πλευρά είναι ο καθένας περίπτωση θα λέγαμε. Για παράδειγμα ο επιστήμονας.

--Εχουν κρατήσει το καουμπόυκο ύφος του παλαιού σε έναν χαρακτήρα μόνο ουσιαστικά την Starbacks.

--Η βλακεία του ανθρώπινου είδους συνεχίζεται και στο μέλλον. Παράδειγμα η χειραγώγιση που πλήθους στις εκλογές και στην απόφαση να μείνουν μόνιμα σε έναν άγονο πλανήτη που αργά ή γρήγορα θα τον έβρισκαν οι Cyclons.

Αυτά για τώρα.
 
Αγαπητέ ambu, χαίρομαι που σιγά σιγά έρχεσαι στα λόγια μου για την ποιότητα του καινούργιου! Αρκετό βάθος, ίντριγκα και ηθικά διδάγματα (κι όσο περνάει ο καιρός και περισσότερες μάχες!)

Μου φαίνεται ότι το fan base παλιοκαραβανάδων και νεοφώτιστων πιτσιρικάδων ωθεί από κοινού τους δημιουργούς να βελτιώνουν διαρκώς τη σειρά ανά κάθε επεισόδειο. Αναμφίβολα οι διαφορές είναι πολλές, αλλά επί της ουσίας το βλέπω σαν μια καινούργια σειρά με κάποιες απλά συνδέσεις και αναφορές προς την παλιότερη εκδοχή.

Το μόνο που με "ψιλοχάλασε" είναι που μετέτρεψαν τον αιώνιο γυναικά Starbuck σε ...Star-μπάκαινα (σκηνοθετική ειρωνία ίσως; ) και ότι ο νέος Apollo δείχνει για την ώρα κομμάτι φλώρος (τιμή και δόξα στον αποστάτη Tom Zarek! ;) )

May the Lords of Kobol be with you!

http://www.battlestarwiki.org/wiki/Main_Page
 
Αλλαξα δουλειά πριν λίγες μέρες και στην νέα είδα 2 servers με ονόματα Caprica και Kobol ποιος από εσάς ήταν ο νονός; :) :)
 
Εν τη αναμονή για τον νέο κύκλο της αγαπημένης μας σειράς διαβάστε και την ενδιαφέρουσα σημείωση στο τέλος του δημιοσιεύματος, έτσι για να θυμηθούμε ξανά τα παλιά.
 
Εν μερι συμφωνω με τον ambu αλλα οταν βγαζεις μια σειρα

και την ονομαζεις Galactica πρεπει να κρατησεις κατι απο galactica

για να καταλαβει και ο θεατης οτι αυτο που βλεπει ειναι το galactica!

Στην περιπτωση αυτη θα μπορουσαν να το ονομασουν αλλιως

και ολα θα ηταν οκ!!!!
 
ambu_dare είπε:
Μάλλον θα πάω με το στρατόπεδο όσων λένε ότι η νέα σειρά του BSG είναι: 


ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ...


 


...έχω δει όλη την πρώτη σεζόν μπήκα στην δεύτερη και επεισόδιο το επεισόδιο γίνεται καλύτερη. Εάν απομακρύνουμε την ιδέα του πρωτότυπου και τις αναμνήσεις που έχουμε, εάν τελικά την δούμε σαν μία νέα ανεξάρτητη παραγωγή - σειρά, νομίζω ότι θα αρέσει σε όλους.


 


Άλλωστε κάθε πράγμα στην εποχή του.



Το πρώτο Gallactica ήταν καλό για την εποχή του, αλλά με τα βίας βλέπεται τώρα. Ακόμα και εάν έχετε τις καλύτερες των αναμνήσεων (όπως και εγώ) δεν παύουν να φαίνονται, τα γεράματα, η κάποια προχειρότητα, τα κενά στα σενάρια των επεισοδίων κ.λπ. Είναι Retro όμως πως να το κάνουμε.



Προς αποφυγή παρεξηγήσεων... Μου αρέσει να ξαναβλέπω και τα παλιά σήριαλ, αλλά απολαμβάνω και τα καινούργια είτε είναι μεταφορές παλαιών με νέο περιτύλιγμα, είτε εντελώς νέες σειρές (π.χ.: Babylon5).

Εν μερι συμφωνω με τον ambu αλλα οταν βγαζεις μια σειρα

και την ονομαζεις Galactica πρεπει να κρατησεις κατι απο galactica

για να καταλαβει και ο θεατης οτι αυτο που βλεπει ειναι το galactica!

Στην περιπτωση αυτη θα μπορουσαν να το ονομασουν αλλιως

και ολα θα ηταν οκ!!!!
 
Eν αναμονή του πρώτου επεισοδείου, ας δούμε κάποιες εικόνες από αυτό εδώ

Spoiler info follows

Episode 1: Occupation - October 6, 2006 Ellen is cheating on Tigh with someone who works at the "Cylon Planning Ministry." A new Oracle is shown. D'Anna Biers visits the Oracle. Apparently, the Cylons have not given away the fact that she's another Cylon model. The Oracle tells D'Anna that she know that her dream brought her to see her. The Oracle tells D'Anna that Sharon's child still lives. Tyrol and Anders work on bombings and other sabotage, while Laura and Tory gather the names of the 200 or so odd collaborator police force working for the Cylons. Tigh, who has lost one eye, has recently been captured and is "debriefed" by a Cavil.

Episode 1b (was Episode 2): Precipice - October 6, 2006

Tigh is tortured by the Cylons, while it's revealed that Ellen is carrying on with a Cavil.

Episode 4: Collaborators - October 27, 2006

Ellen dies. [she finally gets her just reward, especially in light of her latest affair.] - Eπιτέλους...
Ξέρουμε ήδη τους 7 από τους 12(?) ανθρωπόμορφους cylons, αναρωτιέμαι ποιοι μπορεί να είναι οι άλλοι...

[edit] Dead pictures [edit]

Νούμερο 3 - D'anna Biers

Πρώτη - πρώτη η Ζήνα μας.

Οι άνθρωποι δεν γνωρίζουν ακόμα την πραγματική της ταυτότητα

πλην του Samuel Anders που αν θυμάμαι καλά την είδε στο υπόγειο

του κατεστραμένου κτιρίου... (!?)

[edit] Dead pictures [edit]

Νούμερο 5 - Aaron Doral

[edit] Dead pictures [edit]

Νούμερο 6 - γιαμ - Shelly Godfrey , Gina, Caprica

[edit] Dead pictures [edit]

Νούμερο 8 - Sharon Valerii

[edit] Dead pictures [edit]

Leoben Conoy - (Cylon agent model number unknown)

[edit] Dead pictures [edit]

Simon - (Cylon agent model number unknown)

[edit] Dead pictures [edit]

Cavil - (Cylon agent model number unknown)

[edit] Dead pictures [edit]

Ποιοι άλλοι συγκεντρώνουν αυξημένες πιθανότητες να είναι cylon agents;

Υψηλή Πιθανότητα:

Jammer

[edit] Dead pictures [edit]

Μέτρια Πιθανότητα:

Anastasia Dualla - γιαμ

[edit] Dead pictures [edit]

Felix Gaeta

[edit] Dead pictures [edit]

Ellen Tigh

[edit] Dead pictures [edit]

Τώρα είναι νεκρή, οπότε αν την δείτε να κυκλοφορεί κάπου θα καταλάβετε ότι είναι cylon.




Χαμηλή Πιθανότητα:

Gaius Baltar

[edit] Dead pictures [edit]

Bell

[edit] Dead pictures [edit]

Cally Henderson Tyrol

[edit] Dead pictures [edit]

Tory Foster

[edit] Dead pictures [edit]

Billy Keikeya

πέθανε; μην ξαφνιαστήτε εάν επανεμφανιστεί

- αλήθεια με το συμβόλαιο του τί γίνεται;

[edit] Dead pictures [edit]

Galen Tyrol

[edit] Dead pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πως λεγοταν ο δημιουργος της καμπανιας για το "Ποιος σκοτωσε τον Τζευ αρ ?" .... α ναι ... ambu... :D
 
Ισως πρέπει να κάνουμε βραδιά galactica για την προβολή του πρώτου επεισοδίου του 3ου κύκλου.

Παρακαλούνται οι κάτοχοι βιντεοπροβολέων να τους δηλώσουν στο forum:D

[sensored]Μήπως να πάρω μια ξανθιά περούκα στη γυναίκα μου;[/sensored]
 
Number 6 ολέ! (μέγας fan) Mπαγασάκο Gaius σου 'φεξε...

Έμαθα (γκουχ γκουχ) ότι κυκλοφορούν πολλές nude πόζες της στο διαδίκτυο. Eμπρός καλό μου goooogle!
 
Άσε τις φώτο και βρες το vid...
 
Πλην του ΑΕΟΝ, δεν βλέπω και πολλά σχόλια για το παραπάνω δημοσίευμα μου για την ανθρωπόμορφη cylon no:sex... oops six...

Mάλλον σαν άφησε στον τόπο έτσι; Αχ αυτοί οι cylons... :D :D:D
 
Πέρα από τη πλάκα τώρα. Θέλω να πω για το casting ότι είναι από τα καλύτερα που έχω δει. Οι ηθοποιοί είναι αυτοί που πρέπει και δε μπορώ να φανταστώ άλλους στη θέση τους.

Δεν είναι μόνο η #6, δείτε πόσο ωραία δένει ο Γαιος με τον ρόλο του, η αλητήρια μπεκρού πιλότος, ο Aντάμα που σβήνει τον παλιό με τη μια από τη μνήμη μας...

Με διαφορά η καλύτερη σειρά που έχω παρακολουθήσει τα τελευταία χρόνια και περιμένω πως και πως τον επομενο κύκλο.
 
Sweet Lords it's coming...

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]

To άλλο βίντεο ακόμα το ψάχνω,

εάν όντως υπάρχει ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
koukri είπε:
...Η μαλ*κια είναι ότι δεν υπάρχουν πουθενά υπότιτλοι. Έστω και αγγλικοί :-((
Και αν τα αγγλικά σας δεν είναι αρκετά πάνω του μετρίου είναι πολύ δύσκολό να το παρακολουθήσει κανείς....
Kαλύτερα αργά παρά ποτέ να υποθέσω...

[edit]

Ωστόσο, μπορεί να σας φανεί χρήσιμο και για άλλες σειρές

(π.χ.: Dr Who - χα χα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
giorgos είπε:
Ποιος θυμαται εκεινη τη σειρα επιστημονικης φαντασιας με μαριονετες... Με 2 τυπους...Με τους "κακούς" σε υποβρυχιο σε σχημα ψαριου που εβγαζε την τορπιλη απ το στομα... Ημουν πολυ μικρος και ψιλοτρομαζα...
Κι εμένα μάλλον με τρόμαζαν, και το έβλεπα περισσότερο γιατί το αγαπούσε ο (μεγαλύτερος κατά 2 χρόνια) αδελφός μου. Μιλάς για το Υποβρύχιο Στίνγκρεϊ..

Επειδή μπερδεύτηκα με το Γκαλάκτικα.. Διορθώστε με, όπου κάνω λάθος:

1. Βγήκε 1 σειρά με τίτλο "Battlestar Galactica" και 24 επεισόδια (αν και στο imdb αναφέρονται 21).

2. Η δεύτερη σεζόν είχε τίτλο "Galactica 1980" και 10 επεισόδια.

3. Τρίτη σεζόν δεν υπήρξε.

Μόλις γράφτηκα και δεν ξέρω αν δίνονται direct links, υποθέτω πως όχι. Ξέρετε αν υπάρχουν κάπου μαζεμένα;

Για τον Alf τίποτα;
 
Πίσω
Μπλουζα