Γκοφρέτες, σοκολάτες, καραμέλες, γλυκά και παγωτά

attachment.php


πηγη
 
Είχε η ΕΒΓΑ σοκολάτα? :eek: Εγώ μόνο από τα παγωτά & τα γαλακτοκομικά την ξέρω!! :)
 
D@redevil είπε:
Είχε η ΕΒΓΑ σοκολάτα? :eek: Εγώ μόνο από τα παγωτά & τα γαλακτοκομικά την ξέρω!! :)
ναι Μαριανα ειχε και σοκολατες :)

εχουμε δει καμποσες φωτογραφιες απο εντυπες διαφημισεις και παλιοτερα
 
Απο κομικ. Kαραμελακια sokofik, σας λεει κατι? Προσωπικα δεν μου θυμιζει τιποτα...



sokofiko.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα sokofiko όχι, δε μου λένε κάτι, αλλά όπως τα βλέπω, πρόκειται για τα ελληνικά αντίστοιχα των M&M'S με φυστίκι. Δανείζεται και το -fiko από το fofiko...
 
pardalotzatziki γραφει ημερομηνια το κομικ για να ξερουμε πανω κατω ποτε κυκλοφορησαν αυτα τα sokofiko;

κι εγω πρωτη φορα ακουω γι αυτα
 
katerinak είπε:
pardalotzatziki γραφει ημερομηνια το κομικ για να ξερουμε πανω κατω ποτε κυκλοφορησαν αυτα τα sokofiko;κι εγω πρωτη φορα ακουω γι αυτα
Το εχω σκαναρει εδω και καιρο, αλλα καπου αναμεσα 1985-87 ηταν η διαφημιση
 
pardalotzatziki είπε:
Το εχω σκαναρει εδω και καιρο, αλλα καπου αναμεσα 1985-87 ηταν η διαφημιση
τοτε δηλαδη που και τα φοφικο ειχαν μεγαλη επιτυχια στην αγορα,αρα εχει δικιο ο Νωντας

τα sokofiko προσπαθησαν να "κλεψουν" λιγη δοξα απ τα φοφικο αλλά για να μην τα θυμαται κανεις μαλλον τα 'φαγε η μαρμαγκα αυτα τα σοκολατενια κουφετακια..πού να τα βαλουν με τα smarties που ηταν παγκοσμιως διασημα;
 
Βρε παιδιά, αυτά τα sokofik μου δίνουν την εντύπωση ότι φτιάχτηκαν για να γίνουν το αντίπαλον δέος των Smarties!.....

Ε, φυσικά κι εγώ δεν τα θυμάμαι.... Μα καθόλου όμως!.....
 
αν δεν κανω λαθος η ταινια "Ο βασιλιας των λιονταριων" βγηκε στους κινηματογραφους το 1994,αρα αποκλειεται η τελευταια διαφημιση να ειναι απο "μικυ μαους" του 1992
 
Σωστά. Έκανα λάθος. Το τελευταίο scan είναι από το Μίκυ Μάους τεύχος 1494 / 3-3-1995.

Τα υπόλοιπα κατά σειρά είναι:

1) τ 1449, 22-4-1994

2) τ 1428 26-11-1993

3) τ 1426, 12-11-1993
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω για καραμελακια πολυχρωμα με σοκολατα μεσα, θυμαμαι τα : λακασίπτοπ (ή καπως ετσι)
 
Λορένα είπε:
Εγω για καραμελακια πολυχρωμα με σοκολατα μεσα, θυμαμαι τα : λακασίπτοπ (ή καπως ετσι)
τωρα που το λες Λορενα,θυμαμαι μια ονομασια "λακα.." κατι.. αλλά τι ακριβως ηταν; :wait2:
 
Ηταν αυτα τα πολυχρωμα σοκολατενια καραμελακια.. Πρωτα ηταν αυτα, και μετα γνωρισα τα σμαρτις. Μαλιστα.. για πολλα χρονια μετα, επεμενα τα σμαρτις να τα αποκαλω "λακασιπτοπ".

Ηταν σε στρογγυλο πλαστικο σωληναριο, και.. αν θυμαμαι καλα, ηταν μικρα (μικροτερα δηλ του διαμετρηματος απο το σωληναριο), και φαινοταν πολυ ωραια, ετσι οπως τα εβλεπες μπολικα μεσα.

Νομιζω στα σμαρτις ηταν πιο μεγαλα, πλατια, και αρα λιγοτερα, και δεν ευχαριστιοσουν σοκολατα. (επρεπε να ερθουν τα χοντρουλικα mms για να μου αρεσουν ξανα αυτου του τυπου κουφετακια)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως λέτε τα Lacasitos?

DSCN3193.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Αφαιρεση Quote. Υπαρχει ηδη η φωτο στο παραπανω post! [/edit]

ναι για τα "λακασιτος" προκειται :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
ναι για τα "λακασιτος" προκειται :thanx2:
Τα έτρωγα κι εγώ αυτά και ήταν καλύτερα από τα Smarties. Ευτυχώς θυμόσασταν το όνομα περίπου και αυτό βοήθησε αρκετα.
 
Που τα θυμαστε μερικα απορω.....δεν μου λενε κατι...
 
Πίσω
Μπλουζα