Γνωρίζετε Έλληνες ηθοποιούς που έπαιξαν διπλό ρόλο σε ταινία;

Στην ταινια "Αντρας ειμαι και το κεφι μου θα κανω" η Βουλα Χαριλαου παιζει διπλο ρολο:της Νινετας και του Ντινου Μαρα προκειμενου να βρει δουλεια χωρις να την παρενοχλουν τα αφεντικα της
 
Στην ταινια "Ο γοης" ο Διονυσης Παπαγιαννοπουλος λεγεται Δημητρης Καβαλιερατος αλλά παρουσιαζεται ως "Τζον Κριστιαν" και παριστανει τον υποτιθεμενο "θειο" του Κωστα Βουτσα
 
Διπλος ρολος για τη Ζωζω Ζαπουντζακη στην ταινια "Ο καμαριερης της μπουζουξους": λεγεται "Τζουλια Μάρα" και "Μιραντα Χατζηθωμα"
 
Αλίκη Βουγιουκλάκη -----> η Λίζα και η άλλη (Λιζα και Μητση)

Δεσποινα Στυλιανοπουλου ------> μια σταρ στη γειτονια μας (Μαρίνα και Ζέτα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Ονειρο απατηλο" η Γιωτα Σοϊμοιρη εχει διπλο ρολο ως "Μαρια" μητερα του Βασιλακη Καΐλα και ως "Αννα" η αδερφη της που μοιαζουν σαν δυο σταγονες νερο

Alikimylove είπε:
Αλίκη Βουγιουκλάκη -----> η Λίζα και η άλλη (Λιζα και Μητση)
αναφερθηκε απ τη bambinella εδω
 
Διπλος ρολος για το Νικο Ριζο στην ταινια "Ο κουκλος",υποδυεται το ρολο του "Αλεξη" και της "θειας"
 
ωχ! συγγνωμη δεν το είδα το άλλο το είπε κανείς;;;; :eek:
 
Διπλος ρολος για τον Τακη Μηλιαδη στην ταινια "Οι κατεργαρηδες",σε ολοκληρη την ταινια λεγεται "Πυγμαλιων Φρατζολης" ενω σε μια σκηνη εχει εκτος απ το ρολο του Φρατζολη και αυτον του Ιταλου τουριστα με το χαρακτηριστικο μουσι που ειχαν οι τουριστες στις ελληνικες ταινιες
 
Στην ταινία ''Διψασμένη γι' αγάπη'' η Άντζελα Ζήλεια είναι η Λένα και έχει και δεύτερο ρόλο, αυτόν της Χριστίνας Μάρκου.
 
η Σοφία Βέμπο στην ταινία ''Στουρνάρα 288'' έχει το ρόλο της Τζένη Μπλανς και της...Σοφίας Βέμπο.
 
διπλος ρολος για τον Σωτηρη Μουστακα στην ταινια "Θα τα καψω τα λεφτα μου":σε ολη την ταινια λεγεται Κλεων Καραπανος αλλά καποια στιγμη μεταμφιεζεται σε γυναικα και λεγεται Ασπασω Κοντογιωργαινα

as1.JPG

asp.JPG
 
Η Καιτη Παπανικα εχει διπλο ρολο στην ταινια "Η θυσια μιας γυναικας" : σε ολη σχεδον την ταινια ειναι η "κορη" Στελλα Ιωαννου (το πραγματικο της επιθετο στην ταινια ειναι "Θανου" αλλά εκεινη το μαθαινει αργοτερα οταν οι πραγματικοι "γονεις" της δε ζουν πια) και για λιγα λεπτα εχει το ρολο της "μητερας" της(στη σκηνη που η "γιαγια" της (Ελενη Ζαφειριου) θυμαται μια συναντηση που ειχε με τη νυφη της που δεν την ηθελε) που λεγοταν Τερεζα Θανου
 
Η Αλίκη Βουγιουκλάκη (εκτός από τη Λίζα και την άλλη) που προαναφέρθηκε:

1. ως Ρένα Κατσαρού και Πίπης στην "Αρχόντισσα και τον Αλήτη"

2. ως Κατερινιώ Φουρτουνάκη και Σίφης Αυτουνάκης στην "Νεράιδα και το Παλικάρι"

3. ως Νατάσσα Αρσένη και Δήμητρα Αρμάου στην "Υπολοχαγό Νατάσσα"

4. ως Νίνα σύζυγος και Νίνα υπηρέτρια στο "Αχ αυτή η γυναίκα μου" (αντίστοιχα και η Μαρία Κωνσταντάρου ως Ασημίνα σύζυγος και Ασημίνα υπηρέτρια)

5. ως Μαίρη Δεληπέτρου και Άννα (κόρη ταχυδρόμου) στην "Ψεύτρα"

6. ως Αλίκη Μπαρούζου και "Σαρλό" στην "Αλίκη δικτάτωρ"

O Δημήτρης Παπαμιχαήλ στον "Παραμυθά" ως Δημήτρης Λαζάρου και αεροσυνοδός (συνάδελφος της Ξ.Καλογεροπούλου)

Ο Σταύρος Ξενίδης στο "Αγάπησα μια πολυθρόνα" ως ψυχίατρος του Βουτσά άλλα και ως....Σταύρος Ξενίδης (cameo εμφάνιση) υποδυόμενος τον εαυτό του στο στούντιο που βρισκόταν η μια από τις πολυθρόνες που έψαχνε ο Βουτσάς

Στην ταινία ο "Μπλοφατζής" εκτός από τον Λάμπρο Κωνσταντάρα που αναφέρθηκε εδώ και η Μάρω Κοντού ως Μιράντα Χάλαρη και Ελλη

Επίσης η Μάρω Κοντού:

1. ως Στέλλα και Αλέκος στο "Αχ! και να ήμουν άντρας"

2. ως Δανάη Ροδανά και αστυνομικός Τριανταφυλλίδη στο "Κρίμα το μπόι σου"

3. ως Ελληνίδα και Ιταλίδα Bianka στο "Μια Ιταλίδα απο την Κυψέλη"

Ο Κώστας Πρέκας ως Γκιόργκι Ντημητρίεβιτς και Γιώργος Δάρρας στα "Σύνορα της Προδοσίας"

Ο Θανάσης Βέγγος ως υιός και πατέρας Χατζηπαπαγεωργακοπουλοκωνσταντινογιαννόπουλος στο "Ένα ασύλληπτο κορόιδο"
 
Ο Ντίνος Ηλιόπουλος ως καθηγητής Πλάτωνας και καθηγήτρια Ευαγγελία στο "Διαγωγή Μηδέν"




Ο Κώστας Χατζηχρήστος ως Παρασκευάς και Δήμος (ψεύτικος δίδυμος αδερφός) στο "Δήμο από τα Τρίκαλα"




Ο Δημήτρης Χορν ως γέρος και νέος στο "Αλίμονο στους νέους"

 


O Κώστας Βουτσάς:


1. ως Κώστας και πρίγκιπας Ελ-Ρασίντ (ψεύτικος) στον "Ξυπόλητο πρίγκιπα"


2. ως Λευτεράκης και Μπάμπης στο "Φίλο μου το Λευτεράκη"


3. ως Αγησίλαος Ωνάσης και πατέρας του στο "Ένας άφραγκος Ωνάσης"


4. ως Γρηγόρης και Γερμανός υπολοχαγός Φον-Ρούμπεν στο "
Εγώ ρεζίλεψα το Χίτλερ"
 
στην ταινια "ο εφιαλτης" (1976) η Μαιρη Βιδαλη παρουσιαζεται ως "Ρεα" στο Μανο Κατρακη ενω το ονοματεπωνυμο της ειναι "Ολγα Καζασογλου"
 
στην ταινια "Αναζητησις" η Ελενα Ναθαναηλ πρωτοπαρουσιαζεται στον Αγγελο Αντωνοπουλο ως Τζενη (Καραλή) ενω το ονοματεπωνυμο της ειναι Ελενα Χρυσου
 
στην ταινια "Ο πουσκας των Πετραλωνων" ο Μανωλης Δεστουνης εχει διπλο ρολο: λεγεται Βαγγελης αλλά εμφανιζεται ως Γκελυ στη γυναικεια ομαδα ποδοσφαιρου που εχει για προπονητη τον Τασο Γιαννοπουλο για να τον παρακολουθει εκ μερους της ξαδερφης του που ειναι αρραβωνιαστικια του ΤΓ
 
διπλος ρολος για τη Μεμα Σταθοπουλου στην ταινια "καθε ναυαγιο και μια κολαση":

ως "Ελενα Αλεξιου"

elena.JPG

και ως "Στελλα Γεωργιου"

ste.JPG
 
στην ταινια "δεν υπαρχουν λιποτακτες"/"μεγαλες προσδοκιες" ο Αλεκος Αλεξανδρακης λεγεται Ιασων αλλα εμφανιζεται ως Δημητριος Αντυπας
 
hannele είπε:
Ο Κώστας Πρέκας ως Γκιόργκι Ντημητρίεβιτς και Γιώργος Δάρρας στα "Σύνορα της Προδοσίας"
στο τελος μαθαινουν ολοι (και ο ιδιος) την πραγματικη του ταυτοτητα και το επιθετο του ειναι Δημου,για το ονομα δεν ξερω (νομιζω οτι δεν αναφερεται)
 
Πίσω
Μπλουζα