Γόητες του παλαιού Ελληνικού κινηματογράφου

Πρωταθλητής κολύμβησης ήταν και μετά τον πήρε η ηθοποιία. Και μετά η Λαμπίρη (Θου κύριε...).
 
sunset89 είπε:
Ναι, χάθηκε πολύ πρόωρα. Πνίγηκε εδώ στην Αττική. Είχε γευματίσει και μπήκε στη θάλασσα κ έπαθε ανακοπή! Κάτω στο νησί τον τίμησαν, ονομάζοντας το θερινό δημοτικό σινεμά "Χρίστος Νέγκας".
Λίγο ακόμα και θα καταντήσω η μοιρολοΐστρα του φόρουμ. 8)
...πρέπει να έγινε στον Άγιο Νικόλαο ο οποίος βρίσκεται ελάχιστα πριν από την Ανάβυσσο......έχω εξοχικό εκεί και θυμάμαι την μητέρα μου να μου λέει για αυτό το περιστατικό (χωρίς λεπτομέρειες) από μικρός....
 
retrofan είπε:
Αριάδνη μου, ό,τι θέλεις. Μπάρκουλης και Ντούζος; Μπάρκουλης και Ντούζος :) . Δεν χαλάω χατήρια.
Μόλις έγινα ευτυχισμένη! Ψάχνοντας στο αρχείο της ερτ ανακάλυψα ότι μια σειρά που είχε σημαδέψει τα εφηβικά μου χρόνια, "η αναγέννηση ενός έθνους", προστέθηκε στη συλλογή τους :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah:

Τρέχω να ξενυχτήσω ελπίζοντας αυτή τουλάχιστον ν' αντέξει στο πέρασμα του χρόνου και στο σημερινό γούστο μου.

Ευχαριστώ κύριοι της ΕΡΤ :gdance:
τοσο εύκολα γινομαι και εγω ευτυχισμένη :cheers: :happyjump: με μια παλιά σειρά, δεν θέλει πολύ, πρεπει να ήμουν πολυ μικρή γυρω στα 10 με 11 όταν εβαλε την αναγέννηση , την εχω ακουστά αλλα δεν θα την κατάλαβα αν αισθανθεις να γραψεις κάτι σε τοπικ , καντο να μάθουμε και εμείς τα της σειράς..ιστορικη ελπίζω.

είπαμε Μπάρκουλης , Ντούζος και Δημητρίου :flower: !

ο paspartoo εχει δίκιο και για τον Χορν , όντως ειχε γοητεια διαχρονική ο μεγάλος ηθοποιός, αλλα δεν τον εχω δει σε εναν ρόλο που θα μπορούσα να ταυτιστω μαζί του, ισως στο 'μεθύστακα', ναι που επαιζε κάποιον που απλως περνούσε τις ωρες του με τις κοπέλες, πλούσιος γαρ, ωσπου, ωσπου αγαπά το καλό και τίμιο κοριτσι με πατέρα αλκοολικο ;) τον Μακρή..και κεινο δεν πέφτει αμέσως στην αγκαλιά του, πράγμα που τον κάνει να την ερωτευτει σφόδρα..

τελικά μάλλον τους ρολους που ερμηνευσαν οι ηθοποιοι εχουμε στο νου μας και το κινηματογραφικό τους στυλ παρα αυτους τους ιδιους!
 
33614@200x200.jpg
d33839a3-7fed-4515-b886-4c4b4740c7df.adaptive.jpg
SILINOS.bmp
 
NBJOGA είπε:
...πρέπει να έγινε στον Άγιο Νικόλαο ο οποίος βρίσκεται ελάχιστα πριν από την Ανάβυσσο......έχω εξοχικό εκεί και θυμάμαι την μητέρα μου να μου λέει για αυτό το περιστατικό (χωρίς λεπτομέρειες) από μικρός....
Από την εφημερίδα Μακεδονία, στις 23/6/1981: το περιστατικό έγινε στην παραλία της Αναβύσσου (κατά την εφημερίδα και επίσης κατά τον "Ριζοσπάστη" της ίδιας ημερομηνίας, στις 21/6/1981.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Paspartoo είπε:
Ισως να μην εχω δουλεια σε αυτο το thread :p αλλα παντα πιστευα οτι ο Χορν με τον τροπο του εβγαζε κατι πολυ θετικο στο αλλο φυλο.
Δεν το σώζεις. :flower: δώρο για τους λαιμούς μας λοιπόν:

koudounia%20aigoprovaton.jpg

Ο Στέφανος Στρατηγός οχι από εμφάνιση αλλά μου άρεσε η φωνή του (ως με επηρέασε πολύ σαν ραδιοφωνικό παραγωγό)
 
Θα έπρεπε να είχε γίνει γκάλοπ αυτό το θέμα αλλά ποιόν να βάλεις μέσα και ποιόν ν΄αφήσεις έξω... ::)

Ειλικρινά, δεν ξέρω ποιόν να διαλέξω... #)

Ο Κομνηνός και ο Δαδινόπουλος είναι σίγουρα στις πρώτες σειρές από τους πιό "νέους"... Μου άρεσε και ο Φούντας και ο Μπάρκουλης και και και...

Αυτός όμως που για μένα πιάνει κορυφή είναι ο Αλεξανδράκης...

Μιά σύντομη διαπίστωση: οι Έλληνες ηθοποιοί δεν είχαν τίποτα να ζηλέψουν από τους ξένους συναδέλφους τους... :)
 
Παρα πολυ καλη η ιδεα σου για γκαλοπ, juanita!

Προβλεπω οτι θα κερδισει ο Κουρκουλος, γιατι δεν εχω ακουσει γυναικα στη ζωη μου που να μην της αρεσε. Σε ολους τους αλλους υπαρχουν διαφωνιες και αντιθεσεις. Στον Κουρκουλο, προσωπικα δεν ακουσα ποτε.

Επειδη ομως ποτε δεν πρεπει να ειμαστε σιγουροι για τιποτα σ' αυτην τη ζωη, ας γινει αυτο το γκαλοπ να δουμε και τη σειρα που θα παρουν ολοι.

Αν μας διαβαζουν οι υπευθυνοι - που λογικα μας διαβαζουν - ζηταμε γκαλοπ, αγαπητοι κυριοι. Το προτεινε η Χουανιτα, αλλα συμφωνω κι εγω, και νομιζω πολλοι και ιδιως πολλες ακομη.

Δυο παρακλησεις μονο, απο την πλευρα μου:

Να εχουμε δικαιωμα να ψηφισουμε παραπανω απο εναν, και να συμπεριληφθει στη δημοσκοπηση ο Βαγγελης Σειληνος.

Και ναι, Χουανιτα! Οι δικοι μας γοηδες δεν υπολοιπονται σε τιποτα των ξενων!
 
Ακουμε, ακουμε :)

Δυο τα προβληματα:

1)Μπορουμε να εχουμε poll μονο μεχρι δεκα υποψηφιους και θα ξεμαλιαστειτε.

2)Το retromaniax ψηφιζει δαγκωτο Κωστα Πρεκα!

Μπορειτε παντως αν θελετε να ανοιξετε thread, να βαζετε η καθεμια σας 5 "γοηδες" και καποια Moderator θα κανει edit το πρωτο ποστ βαζοντας τα σκορ και τους συμμετεχοντες οπως προκυπτουν. ;)
 
bambinella 100 είπε:
Παρα πολυ καλη η ιδεα σου για γκαλοπ, juanita!Προβλεπω οτι θα κερδισει ο Κουρκουλος, γιατι δεν εχω ακουσει γυναικα στη ζωη μου που να μην της αρεσε. Σε ολους τους αλλους υπαρχουν διαφωνιες και αντιθεσεις. Στον Κουρκουλο, προσωπικα δεν ακουσα ποτε.

Επειδη ομως ποτε δεν πρεπει να ειμαστε σιγουροι για τιποτα σ' αυτην τη ζωη, ας γινει αυτο το γκαλοπ να δουμε και τη σειρα που θα παρουν ολοι.

μπαμπινελλα, ειμαι η εξαιρεση στον κανόνα αλλα δεν μου πολυαρεσε ο Κουρκουλος, ισως γιατι ερμήνευε πάντα ρόλους σκληρων , ήθελα πιο ρομαντζάδα σαν τον Μπαρκουλη!

ναι μακάρι να γινει το γκάλοπ!
 
Wally, καταλαβαινω οτι μαλλον αστειευεσαι για το ξεμαλλιασμα.

Εαν ομως οχι, σου λεω πως αυτο αποκλειεται γιατι ειμαστε κυριες και αυτο δεν ειναι του επιπεδου ουτε του δικου μας, ουτε του retromaniax.

Aυτο που ειπες για τον Πρεκα ειναι ειρωνικο η οχι?

Μαλλον οχι, αν κρινω απο καποιες κουβεντες σου που θυμαμαι σ' αυτο το φορουμ. Ηταν και ειναι πολυ γοητευτικος αντρας κατα τη γνωμη μου.
 
Φυσικα και αστειευομουν. Αλλωστε αντε να πιασεις μαλλια μεσω τηλεφωνικης γραμμης... :)
 
stakovios είπε:
Από την εφημερίδα Μακεδονία, στις 23/6/1981: το περιστατικό έγινε στην παραλία της Αναβύσσου (κατά την εφημερίδα και επίσης κατά τον "Ριζοσπάστη" της ίδιας ημερομηνίας, στις 21/6/1981.
....μα πώς το βρήκες βρε !!!....για χρόνια αναρωτιόμουν εάν υπήρχε κάποια αναφορά.... :xm: .....για την ιστορία....η ορολογία "Άγιος Νικόλαος" (που αφορά σε συγκεκριμένο τμήμα του κόλπου της Αναβύσσου) χρησιμοποιείται από τους κατοίκους (μόνιμους ή μη) της Αναβύσσου (και ακόμη πιο συγκεκριμένα της Παλαιάς Φώκαιας καθώς έτσι ονομάζεται ο εκεί παραλιακός οικισμός)....για όλους τους άλλους....είναι απλά η "Ανάβυσσος" ....οπότε γι' αυτό και μάλλον εμφανίζεται έτσι η εν λόγω αναφορά του τύπου της εποχής.....
 
Θα ημουν ασυγχωρητη αν δεν τον ανεφερα! Ευτυχως μου τον θυμισε σημερα ο johnalepou.

Θανασης Μυλωνας. Απο τα καλυτερα δειγματα του ανδρικου φυλου και θαυμασιος ηθοποιος ταυτοχρονα.
 
Δηλαδή, μόνο σ'εμένα δεν αρέσει ο Μπάρκουλης;;; :p

Προσωπικά μου άρεσε πολύ ο Αλεξανδράκης! Τον θεωρώ κορυφή!

Επίσης ο Κούρκουλος, ο Παπαμιχαήλ (στα πολύ νιάτα του, μέχρι τα Κόκκινα Φανάρια όχι πιο μετα), ο Βουλγαρίδης και ο Σειληνός...
 
Serano, δεν εισαι η μονη που δεν της αρεσε ο Μπαρκουλης. Ουτε κι εμενα μου αρεσε ιδιαιτερα, ιδιως το '50 και το '60. Αρκετα πιο γοητευτικος μου φανηκε οταν αρχισε να μεγαλωνει και να γκριζαρει, γυρω στο '70.

Νομιζω οτι στο απωγειο της γοητειας του βρισκοταν στην ταινια Μια τρελλη, τρελλη σαρανταρα, ειδικα εκει οπου παιζει βιολι και τραγουδαει - υπεροχα, πρεπει να πω - το τραγουδι Χαμενες ωρες.

Και με τον Παπαμιχαηλ, που δεν ηταν ποτε και τοσο του γουστου μου, συμβαινει ακριβως το αντιθετο και συμφωνω μαζι σου. Οσο ηταν το λεπτο, ντροπαλο παιδι, ηταν καλος. Μετα παχυνε, αλλαξε πολυ, το' ριξε στα ζειμπεκικα, και γενικα εγινε απωθητικος. Κατα τη γνωμη μου, στην ταινια Ερασται του ονειρου, δε βλεπεται. Καμμια σχεση με τον νεαρο δοκιμο του Ναυτικου.

Ο Βουλγαριδης δε μου αρεσε ποτε, μα ποτε, αλλα για τον Βαγγελη Σειληνο δε χρειαζεται να πω πολλα. Τοσες φωτογραφιες του εβαλα εδω!
 
Ο Μπαρκουλης ειχε πολυ κινηματογραφικο πρόσωπο, έγραφε στην κάμαρα, αν εκεινη την εποχη πήγαινε στην Ευρωπη θα έκανε καριερα, ειχε ελληνικη ομορφια συνδυαζόμενη με ευρωπαικη φινετσα! μου αρεσαν και οι ρολοι που ερμηνευσε, ηταν ως επι το πλειστον καλός χωρις εξάρσεις, λίγες φορες τον θυμαμαι ως 'κακό κινηματογραφικά'! εγω πάντως τον θεωρω κορυφή.
 
Ο Μπάρκουλης δεν πήγε στην Ευρώπη για καριέρα ,αλλά πήγε στην Αμερική μετά από το σκάνδαλο για τα ναρκωτικά και τραγουδούσε στα μπουζούκια απ'ότι ξέρω!
 
bambinella 100 είπε:
Serano, δεν εισαι η μονη που δεν της αρεσε ο Μπαρκουλης. Ουτε κι εμενα μου αρεσε ιδιαιτερα, ιδιως το '50 και το '60. Αρκετα πιο γοητευτικος μου φανηκε οταν αρχισε να μεγαλωνει και να γκριζαρει, γυρω στο '70.Νομιζω οτι στο απωγειο της γοητειας του βρισκοταν στην ταινια Μια τρελλη, τρελλη σαρανταρα, ειδικα εκει οπου παιζει βιολι και τραγουδαει - υπεροχα, πρεπει να πω - το τραγουδι Χαμενες ωρες.

Και με τον Παπαμιχαηλ, που δεν ηταν ποτε και τοσο του γουστου μου, συμβαινει ακριβως το αντιθετο και συμφωνω μαζι σου. Οσο ηταν το λεπτο, ντροπαλο παιδι, ηταν καλος. Μετα παχυνε, αλλαξε πολυ, το' ριξε στα ζειμπεκικα, και γενικα εγινε απωθητικος. Κατα τη γνωμη μου, στην ταινια Ερασται του ονειρου, δε βλεπεται. Καμμια σχεση με τον νεαρο δοκιμο του Ναυτικου.

Ο Βουλγαριδης δε μου αρεσε ποτε, μα ποτε, αλλα για τον Βαγγελη Σειληνο δε χρειαζεται να πω πολλα. Τοσες φωτογραφιες του εβαλα εδω!
Συμφωνώ σε όλα μαζί σου, εκτός από τον Βουλγαρίδη... Ειδικά στον Νόμο 4000 ήταν γοητευτικότατος κατά τη γνώμη μου.

Και τώρα κορίτσια, μη με κράξετε... Αλλά γοητευτικό θεωρώ με έναν εντελώς δικό του τρόπο τον Κώστα Βουτσά. Δεν ήταν το πρότυπο της ομορφιάς, οκ, αλλα εμένα μου αρέσει πολύ! (Σας κουφανα; :p )
 
Οι κωμικοι δεν ηταν "ωραιοι" η οι "ωραιοι" δε γινονταν κωμικοι, οπως θελεις πεστο, serano.

Γιατι να σε κραξουμε για τον Βουτσα? Εδω λεμε τη γνωμη και το γουστο μας ελευθερα, χωρις φοβο αλλα....με πολυ παθος!

Αν ειναι να φοβομαστε μη μας κραξουν, τοτε δεν εχει νοημα αυτο το ποστ.

Και γιατι δηλαδη να μεινουμε σε αυτους που θεωρουνται κλασσικα ωραιοι, και να μην αναφερουμε και τους αλλους, τους λιγοτερο ωραιους που ομως ειχαν "κατι"?

Εγω ανεφερα ηδη τον Αγγελο Μαυροπουλο και τον Νικο Ξανθοπουλο και δεν εφαγα κραξιμο (οχι φανερα τουλαχιστον!).

Αλλωστε κατα τη γνωμη μου στον αντρα δεν μετραει απαραιτητως η ομορφια, αλλα κι αλλα πραγματα που τον καθιστουν γοητευτικο.
 
Πίσω
Μπλουζα