* Γ' Λυκείου (1η δέσμη)

Πώπω φλασιά!

Γενικώς τα πήγαινα καλά με τα πάντα εκτός από έκθεση φυσικά.

Αγαπημένα μου ήταν τα μαθηματικά και κυρίως η φυσική και με την χημεία τα πήγαινα οκ απλώς κάτι είχα με το γεγονός ότι αρκετά πράγματα ήθελες δεν ήθελες τα μάθαινες παπαγαλία (όχι γιατί απετούσαν παπαγαλία, άλλωστε αρκετά από αυτά είχαν και τη λογική τους, αλλά επειδή είχε πολύ data που χρειαζόταν να το ξέρεις έτσι εκτός αν δουλεύεις με αυτά χρόνια και σου έχουν μείνει).
 
Ένα μικρό δωράκι για όσους διατηρούν αγαθή σχέση με τη Χημεία. Ε, ρε παιδιά, δεν ήταν και τόσο δύσκολο!!! :sealed:

edit: Δεν είναι από τη δέσμη, μην τρελαθούμε κιόλας!!! :zip:

img096.jpg
 
[edit]ζήτηση copyrighted υλικού [/edit]

1. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια διαφήμιση / πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων. Έτσι για παράδειγμα, μπορεί κάποιος να αναφέρει πληροφοριακά π.χ. ότι διαθέτει σε DVD μια συγκεκριμένη σειρά, αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπορεί δημόσια ούτε να την διαλαλεί σαν 'πραμάτια', ούτε σαν 'εμπόρευμα', ούτε σαν 'ανταλλάξιμο' υλικό. Κάτι τέτοιο είναι ποινικά κολάσιμο και μόνο σε μπελάδες θα μπορούσε να τον βάλει. Εξυπακούεται βέβαια ότι το τι κάνετε στα PM είναι δική σας δουλειά (όπως επίσης και αποκλειστική σας ευθύνη!). Όσα μηνύματα εντοπίζονται να παραβαίνουν τον συγκεκριμένο κανονισμό θα διαγράφονται ή θα τροποποιούνται αναλόγως, χωρίς περαιτέρω προειδοποίηση. Μέλη που αρνούνται να συμμορφωθούν θα εγκαλούνται πρώτα και, αν παρ' όλα αυτά υποπέσουν εκ νέου στην ίδια παράβαση, θα διαγράφονται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν διακινουμε εδω βιβλια ή φωτοτυπιες ή οτι αλλο. Απλα θυμομαστε τα παλια.
 
@ Daredevil

Δυστυχώς εδώ που βρίσκομαι τώρα, δεν μπορώ να γράψω εμπεριστατωμένα.

Ας πω στα γρήγορα τη γνώμη μου για το βιβλίο φυσικής της δέσμης.

Ήταν προχειρογραμμένο, ανακριβές και με πολλές ελλείψεις.

Π.χ. ασχολείται με την διαφορά δυναμικού χωρίς να ορίζει πουθενά το δυναμικό !!

Το ξεφύλλισα μια φορά, είδα τι χάλι είχε και δεν το ξαναάνοιξα ποτέ - διάβασα αποκλειστικά από

φροντιστηριακά βιβλία, ασυγκρίτως καλύτερα.

Ωστόσο, τα βιβλία Φυσικής πριν από το δικό μας δεν είχαν αυτό το χάλι. Αξίζει να αναφέρω λίγα λόγια επ' αυτού.

Τα βιβλία εκείνα ήταν του Αλκίνοου Μάζη, γενικού επιθεωρητή μέσης εκπαίδευσης και επίσης αποτελούσαν

μιαν ολοκληρωμένη σειρά όπως και των μαθηματικών.

Ήταν γραμμένα πάνω σε τρεις μεγάλους τόμους Φυσικής (του Μάζη πάλι) οι οποίοι διαπραγματεύονταν συστηματικά

μια τεράστια ποσότητα ύλης.

1ος τόμος : Μηχανική (περιλάμβανε και την ειδική θ. σχετικότητας), Κύματα, Ακουστική,

2ος τόμος : Θερμότητα, Οπτική,

3ος τόμος : Μαγνητισμός, Ηλεκτρισμός, Ατομική & Πυρηνική φυσική

Τρεις μεγάλοι τόμοι (ο 1ος και ο 3ος ήταν πολύ ογκώδεις) που συνοδεύονταν από άλλους τρεις με λυμμένα προβλήματα

στη θεωρία κάθε τόμου.

Η σειρά αυτή, εκδοθείσα κάπου μέσα στο '60, ήταν κάπως σαν εγκυκλοπαίδεια φυσικής (ο συγγραφέας είχε κουράγιο !)

και έμοιαζε πολύ με πανεπιστημιακό σύγγραμμα γενικής φυσικής αλλά περιορισμένο στα μαθηματικά του λυκείου.

Σε αυτούς τους τόμους βασίστηκαν τα βιβλία φυσικής του λυκείου για πολλά χρόνια και ήταν γραμμένα με το ίδιο ύφος.

Τα βιβλία αυτά αντικαταστάθηκαν κάπου μέσα στο '80 (προς χειρότερο δυστυχώς) με εξαίρεση το βιβλίο φυσικής της β' λυκείου

που παρέμεινε μόνο του για αρκετές χρονιές ακόμη.

Να αναφέρω επίσης, ότι οι τρεις αυτοί τόμοι του Μάζη υπάρχουν στη βιβλιοθήκη Φυσικής & Πληροφορικής ΑΠΘ

(όπως και για τα βιβλία μαθηματικών της δέσμης, αυτό προφανώς δείχνει κάτι για την αξία τους...).

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χτύπησες αχίλλειο πτέρνα. Η φυσική ήταν το αγαπημένο μου μάθημα. Και μεγάλο παράπονο των καθηγητών μου που είχα ακολουθήσει την τρίτη δέσμη (ακόμα θυμάμαι τον φυσικό μου, καλή του ώρα! Θεά με είχε κάνει να πάω 1η δέσμη...)

Ειδικά δε τα βιβλία του Μάζη, τα αγαπάω ακόμα περισσότερο, καθώς έχω και συναισθηματικούς λόγους... Ήταν ανεπίτρεπτο από τον πατέρα μου, να μη γνωρίζω φυσική κι αδιανόητο να μην την αγαπάω. Τελικά, προφανώς ήταν και θέμα γονιδίων, καθώς τη θεωρώ ένα εκπληκτικό επιστημονικό πεδίο με άπειρες δυνατότητες.

Ακόμα αναζητάω τον πρώτο τόμο κι ελπίζω ότι κάπου θα σκοντάψω πάνω του.

Προς το παρόν, αυτές οι φωτογραφίες για σένα, μιας και αναμόχλευσες το θέμα.

20131116_155813.jpg

20131116_155801.jpg

Και ναι, μετά από αρκετά βιβλία, εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο Μάζης έχει γράψει την πιο πλήρη, ευνόητη κι εμπεριστατωμένη βιβλιογραφία όσον αφορά το θέμα της πυρηνικής φυσικής. Ακόμα και σήμερα, οι περισσότεροι πατάνε στις παρατηρήσεις του.

Στο κομμάτι της οπτικής (πάλι, λόγω της δουλειάς μου), ανατρέχω ακόμα και σήμερα.
 
Kαι μια που πιασαμε την Φυσικη,να πω και εγω οτι κανονικα εμεις οι δευτεροδεσμιτες θα επρεπε να κανουμε φυσικη,που να εχει περισσοτερη σχεση με αυτα που θα καναμε στο μελλον (πχ φυσικη των υγρων,κλπ) και οχι αυτα που καναμε (πχ αυτο το περιβοητο ΘΜΚΕ μου ειχε κατσει στο στομαχι...)
 
@ Daredevil

 


Σε ευχαριστώ για τις εικόνες αλλά σε έχω προλάβει (εδώ και δύο χρόνια περίπου) !!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?13674-(ρετρό)-σχολικά-βοηθήματα/page2

Στο παραπάνω νήμα, στο post #13 έχω βάλει φωτογραφίες και τριών τόμων καθώς και των

"αδελφών" τόμων τους με τις ασκήσεις...

Αφού το έφερε η κουβέντα για τον Μάζη, το παρακάτω κείμενο "γνωριμίας" είναι ενδιαφέρον :

http://www.hellasontheweb.org/2009-05-25-15-24-30/2010-07-10-10-34-40/1299-2011-04-22-20-20-21

Από αυτά που διάβασα στο παραπάνω, συλλογίζομαι ότι ίσως είναι καλύτερα που η γνωριμία μου μαζί του

περιορίζεται μόνον στα - εξαιρετικά - βιβλία του. Βέβαια ανήκει σε προγενέστερη εποχή, όπου τα μαθητικά ήθη

ήταν τελείως διαφορετικά από τα δικά μας, και αυτό δυσκολεύει την αποδοχή τέτοιας διδασκαλικής συμπεριφοράς

εκ μέρους μας...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
@ Daredevil 


Σε ευχαριστώ για τις εικόνες αλλά σε έχω προλάβει (εδώ και δύο χρόνια περίπου) !!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?13674-(ρετρό)-σχολικά-βοηθήματα/page2

Στο παραπάνω νήμα, στο post #13 έχω βάλει φωτογραφίες και τριών τόμων καθώς και των

"αδελφών" τόμων τους με τις ασκήσεις...
Τότε θαρρώ πως εγώ πρέπει να σ' ευχαριστήσω! :)

Δεν περίμενα ότι θα υπήρχε άνθρωπος που θα τα είχε όλα μαζεμένα! Εξαιρετική η συλλογή σου και μια από τις λίγες φορές που ζήλεψα κάποιον για τα βιβλία του. Τα συγχαρητήριά μου και την αυτονόητη ευχή: να τα προσέχεις σαν τα μάτια σου!

V.I.Smirnov είπε:
Αφού το έφερε η κουβέντα για τον Μάζη, το παρακάτω κείμενο "γνωριμίας" είναι ενδιαφέρον :http://www.hellasontheweb.org/2009-05-25-15-24-30/2010-07-10-10-34-40/1299-2011-04-22-20-20-21

Από αυτά που διάβασα στο παραπάνω, συλλογίζομαι ότι ίσως είναι καλύτερα που η γνωριμία μου μαζί του

περιορίζεται μόνον στα - εξαιρετικά - βιβλία του. Βέβαια ανήκει σε προγενέστερη εποχή, όπου τα μαθητικά ήθη

ήταν τελείως διαφορετικά από τα δικά μας, και αυτό δυσκολεύει την αποδοχή τέτοιας διδασκαλικής συμπεριφοράς

εκ μέρους μας...

-
Ευχαριστώ και για το άρθρο! Κρατάω μια φράση του γράφοντος:

Ήταν αδύνατον να αφαιρεθείς κατά τη διάρκεια του μαθήματός του γιατί σε μάγευε με τη διάλεξή του καθώς σού κέντριζε το ενδιαφέρον και όσα έλεγε δεν υπήρχαν στο σχολικό βιβλίο του ή αποτελούσαν απλώς μιά περίληψη.
Είχα τη χαρά να έχω μερικούς, εξαιρετικούς τέτοιους καθηγητές, που περίμενα το μάθημά τους πώς και πώς...

Ενδεχομένως να ήμουν πρωτοδεσμίτισσα, αν οι μαθηματικοί μου ήταν έτσι. (Όχι ότι ήταν κακοί οι άνθρωποι, απλά δεν είχαν αυτό το "κάτι"...)
 
Τα βιβλία πάνω στα οποία φάγαμε τη μισή ζωή μας δεν έχουν copyright.. Αllright?

Αν είχαν και πάλι ο νόμος είναι το δίκαιο του λαού, ολα αυτά τα βιβλία είναι περιουσία όλου του Ελληνικού Λαού.. Ήμαρτον! Ποιά πνευματικά δικαιώματα; Πάτε καλά;



Τα έχω πληρώσει με φόρους εγώ, εσύ, ο πατέρας μου και ο πατέρας σου! Ανήκουν σε όλους τους Έλληνες τα βιβλία του ΟΕΔΒ.. Δεν υπάρχει copyright. Άντε πια.



Όποιος τα έχει να σκανάρει και να διαδώσει την γνώση.

g8t4.jpg

OEΔΒ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη δευτέρα λυκείου είχαμε ένα βιβλίο του Μάζη αν δεν κάνω λάθος, το οποίο στο θέμα του μαγνητισμού είχε μέσα την έννοια των μαγνητικών μαζών, κάτι που χρησιμοποιούνταν πριν τον Maxwell το 1865.
 
Από ποια χρονιά ξεκίνησαν να διδάσκονται τα βιβλία αυτά και πότε περίπου σταμάτησε η διδασκαλία τους;

Πάντως ωραία ευρήματα, αν και μου είναι άγνωστα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Minion είπε:
Τα βιβλία πάνω στα οποία φάγαμε τη μισή ζωή μας δεν έχουν copyright.. Αllright?
Αν είχαν και πάλι ο νόμος είναι το δίκαιο του λαού, ολα αυτά τα βιβλία είναι περιουσία όλου του Ελληνικού Λαού.. Ήμαρτον! Ποιά πνευματικά δικαιώματα; Πάτε καλά;
Μπορώ να σου βρω πολλά βιβλία που δεν έχουν επάνω τους γραμμένο το copyright εντούτοις είναι copyrighted. Από όσο προσωπικά ρώτησα και έψαξα (πριν κανα 2 χρονια σίγουρα) τα βιβλία του οργανισμού έχουν copyright και μάλιστα πολλά από αυτά τα δικαιώματά τους έχουν μεταβεί σε εκδοτικούς οίκους που τα επανατυπώνουν και τα κυκλοφορούν

Minion είπε:
Όποιος τα έχει να σκανάρει και να διαδώσει την γνώση.
Οχι όμως εδώ :)
 
Kambia είπε:
Μπορώ να σου βρω πολλά βιβλία που δεν έχουν επάνω τους γραμμένο το copyright εντούτοις είναι copyrighted. Από όσο προσωπικά ρώτησα και έψαξα (πριν κανα 2 χρονια σίγουρα) τα βιβλία του οργανισμού έχουν copyright και μάλιστα πολλά από αυτά τα δικαιώματά τους έχουν μεταβεί σε εκδοτικούς οίκους που τα επανατυπώνουν και τα κυκλοφορούν
Δεν είσαι σίγουρος/η Κambia, οπότε καλό είναι να διασταυρώνουμε πριν αποφανθούμε.

1) Οι ιδιοκτήτες του πνευματικού έργου (στη προκειμένη το Ελληνικό Κράτος που είμαστε εμείς), είναι υποχρεωμένοι να το αναγράφουν στο έργο, όταν υπάρχει πνευματική ιδιοκτησία.. Εφόσον δεν το αναγράφουν και δεν υπάρχει κάτι να με προειδοποιήσει, μπορώ ως νόμιμος κάτοχος να προβώ σε οποιαδήποτε ενέργεια.

Σωστά;

Αυτό που λες δεν το πιστεύω. Αν δεν δω νόμο ή ΦΕΚ ή άλλη τροπολογία ΝΤΡΟΠΗΣ, δεν πείθομαι.. Είναι αδιανόητο...

Θέλω επισημο κρατικό έγγραφο που να υποστηρίζει αυτή την προδοσία. Αυτοί που γράψανε τα βιβλία, πληρωθήκανε ΑΔΡΑ για να παράγουν έργο προς όφελος όλης της κοινωνίας, όχι για να κάνουν business ή να κάνει business το ψευδο-κράτος των Αθηνών.


Σήμερα ήδη θα μιλήσω με ανθρώπους απο το Υπουργείο.
 
1) Βγαίνουμε εκτός θέματος.

2)

1) Οι ιδιοκτήτες του πνευματικού έργου (στη προκειμένη το Ελληνικό Κράτος που είμαστε εμείς), είναι υποχρεωμένοι να το αναγράφουν στο έργο, όταν υπάρχει πνευματική ιδιοκτησία.. Εφόσον δεν το αναγράφουν και δεν υπάρχει κάτι να με προειδοποιήσει, μπορώ ως νόμιμος κάτοχος να προβώ σε οποιαδήποτε ενέργεια.Σωστά;
Οχι απαραίτητα. Αυτή η μόδα να αναγράφεται ποιανού είναι το copyright δεν υπήρχε τότε.

Επίσης όλα τα βιβλία δεν ανήκουν στον Οργανισμό. Πχ η Χημεία είναι του Ιδρύματος Ευγενίδου

Τα Κείμενα είναι συλλογή ποιημάτων ή αποσπασμάτων από διάφορα έργα της Ελληνικής λογοτεχνίας που το καθένα έχει το δικό του copyright.

3)

Σήμερα ήδη θα μιλήσω με ανθρώπους απο το Υπουργείο.
Αν μπορείς εξασφάλισε γραπτή άδεια/ απόφαση με υπογραφές και λοιπά μπλα μπλά ότι δεν είναι copyrighted ή οτι μας δίνουν άδεια και πολύ ευχαρίστως να ανέβουν στο Retromaniax.

Οτι άλλο σχετικό με τα παραπάνω μεσω πμ.

Yγ. Μην ανεβάζεις σε παρακαλώ εικόνες μέσω imageshack στα ποστ γιατί χάνονται πχ το παραπάνω σου ποστ.
 
Kambia είπε:
1) Βγαίνουμε εκτός θέματος.

Yγ. Μην ανεβάζεις σε παρακαλώ εικόνες μέσω imageshack στα ποστ γιατί χάνονται πχ το παραπάνω σου ποστ.
Πως να το κάνω; Mε upload στο φορουμ; Νομίζω ότι μικραίνει η εικόνα (resize) . Δώσε μας τα φώτα σου, συνάδελφε.
 
Minion είπε:
Πως να το κάνω; Mε upload στο φορουμ; Νομίζω ότι μικραίνει η εικόνα (resize) . Δώσε μας τα φώτα σου, συνάδελφε.
Ακολουθείς τις οδηγίες που υπάρχουν στο παρακάτω θέμα

[h=1]Οδηγία (Howto): Πώς να προσθέσετε συνημμένες εικόνες σε πραγματικό μέγεθος[/h]

Τα off topic θα διαγραφούν :)
 
Πόσες ώρες φάγαμε επάνω σε αυτά τα βιβλία... Άλγεβρα => κωνικές τόμές, μιγαδικοί αριθμοί, πίνακες κ.α. Μπρρρρ
 
Πίσω
Μπλουζα