* Γ' Λυκείου (4η δέσμη)

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
fetch


Το βιβλίο των Μαθηματικών της 4ης Δέσμης περιείχε κάποια κεφ. λιγότερα από το αντίστοιχο της 1ης Δέσμης !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το βιβλιο αυτο δεν το προλαβα(1995 εδωσα 1η φορα)...δυστυχως απο το βιβλιο των μαθηματικων της 4ης δεσμης που εχω,λειπει το εξωφυλλο!! :(
 
fetch


Κοινωνιολογία!!! (Το αγαπημένο μου της 4ης Δέσμης )

Ιστορία Δέσμης! Πηγές το λέγαμε για συντομία

fetch


Ο Rygar έχει ποστάρει μιά καθαρότερη εικόνα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το βιβλίο της Κοινωνιολογίας που μόλις ανέβασες και με συγκίνησες το έχω εις διπλούν...το ένα χιλιοδιαλυμένο , χυμένο με καφέδες και γεματό σημειώσεις και μουντζούρες αμηχανίας που με συνόδευσε μέχρι τις πανελλήνιες ενώ το δεύτερο με τον τίτλο holy book που αναπαύεται στη βιβλιοθήκη μου σε άριστη κατάσταση τιμής ένεκεν αφού ως κοινωνιολόγος μετέπειτα γνώρισα πολλούς από τους καθηγητές που το συνέταξαν.

Όσον αφορά το βιβλίο της ιστορίας έχει ανάλογη τύχη με το αντίστοιχο πρώτο της κοινωνιολογίας συνδεδεμένο με το 160 (καθαρό 20 δηλαδή) που μου είχε δώσει τα πρωτεία στο λύκειο της περιοχής μου στο συγκεκριμένο μάθημα στις πανελλήνιες εξετάσεις.

Βλέποντας ξανά τα βιβλία μου δεν μπορώ να μην σκεφτώ ότι...Θεέ μου, πως πέρασαν τόσα χρόνια! Πόσο διάβασμα έριξα για να τα καταφέρω αλλά και πόσο απογοητεύτηκα με αυτό που αντίκρισα στο πανεπιστήμιο. Είχαμε εξιδανικεύσει τότε την επιτυχία στις εξετάσεις...
 
Σπύρο μου, νομίζω πως το συγκεκριμένο βιβλίο της Κοινωνιολογίας ήταν πολύ καλύτερο από μεταγενέστερα πανεπιστημιακά και θεωρητικά περισσότερο επιστημονικά που έχω διδαχτεί.

Η ομάδα Φίλια είχε κάνει εξαιρετική δουλειά!
 
Μιας και ειχα αναγκαστει να το αποστηθισω οπως οι λοιποι 4δεσμιτες η γνωμη μου ειναι οτι τα κεφαλαια του Φιλια ηταν εξαιρετικα καθαρα και κατανοητα. Τα υπολοιπα ηταν, με περισσεια βλαχο-επιτηδευση, φτιασιδωμενα με σκοπο τον εντυπωσιασμο και οχι την παιδαγωγικη αξια. Απλα εκαναν τη ζωη των υποψηφιων δυσκολοτερη...
 
Wally για να το κρίνεις αντικειμενικά θα πρέπει να ανατρέξεις στις κοινωνικές συνθήκες του 1983... το στερεότυπο του κοινωνικολόγου ήταν ότι είναι βαθυστόχαστος με τρόπο και λόγο τόσο επιστημονικό που δεν γίνονταν κατανοητός από τους πολλούς. Πως θα μπορούσε λοιπόν το βασικό εγχειρίδιο της επιστήμης στην χώρα να διαφοροποιείται από την γενικότερη θεώρηση της εποχής;

Έχεις δίκιο ότι μας ταλαιπώρησε αλλά σκέψου ότι μόνο έτσι θα ήταν αντάξιο του τίτλου του. Από την άλλη οφείλουμε να παραδεχτούμε την άριστη εικονογράφηση του με πίνακες εποχής και μοντέρνας τέχνης! ϊσως το ομορφότερο σε εικονογράφηση βιβλίο που έγινε ποτέ σε επίπεδο δεσμών. Ξεφύλλισε το και θα με θυμηθείς!
 
Έγω έδωσα το 1994, ήταν η πρώτη φορά που δίναμε Πολιτική Οικονομία, οπότε την κοινωνιολογία τη γλιτώσαμε και ούτε το συγκεκριμένο βιβλίο των Μαθηματικών είχαμε. Το βιβλίο της Ιστορίας όμως το είχαμε και φυσικά το είχα μάθει παπαγαλία, υπήρχαν κάποια κομμάτια να φανταστείτε που τα έμαθα την τελευταια βραδιά πριν τις εξετάσεις, ενά από αυτά έπεσε κιόλας.... ήμουνα τυχερή.... ;)

Τώρα αν ήταν καλά βιβλία, τι να πω τώρα σε τέτοιες συνθήκες που έπρεπε να τα διαβάσουμε ... πιστεύω ότι κανένας τελικά δεν πρόσεχε... άλλωστε όλο το σύστημα των εξετάσεων ήταν μια ατέλειωτη παπαγαλία.... #)
 
To βιβλιο της Πολιτικης Οικονομιας το εχω (αλλα ειναι λιγο ''ταλαιπωρημενο'').

Μιλαω για το διχρωμο (πορτοκαλι-μωβ αποχρωσεις) εξωφυλλο.To 1995 δωσαμε με αυτο 1η φορα.Την προηγουμενη χρονια το εξωφυλλο ηταν μπλε...διαφορετικο βιβλιο.στο φροντιστηριο το καλοκαιρι του 1994 ξεκινησαμε με αυτο....τελικα στην πορεια αλλαξε.(μας ειχαν πει οτι περιμεναν καποιες αλλαγες και οτι απο 2 μερη το βιβλιο θα γινοταν ενας τομος ή το αντιστροφο)

Κοινωνιολογια θυμαμαι τον αδερφο μου να μου τη λεει αυτολεξει καθως αυτος εδωσε το 1993.

Ιστορια επισης εχω το βιβλιο.160/160 ειχα γραψει και γω.Εντυπωση μου εκανε που σχεδον καθε λιγο και λιγακι βαζαμε πλαγιοτιτλους.

Αυτο που φοβομασταν ηταν οι λεγομενες ''συνδυαστικες ερωτησεις''
 
Tης Πολιτικής Οικονομίας θα το ανεβάσω το απόγευμα.

Σ΄εμάς δεν ανήκε στα μαθήματα που έπρεπε να δώσουμε στο τέλος αλλά ήταν σημαντικό για να έχουμε μιά πρώτη εικόνα τι θα αντιμετωπίσουμε στο Πανεπιστήμιο... (λέμε τώρα :p )

Αργότερα, αντικαταστάθηκε με της Κοινωνιολογίας -και λογικό ήταν αφού οι περισσότερες σχολές ήταν οικονομικές και θεωρητικά ήταν περισσότερο χρήσιμο από την Κοινωνιολογία.

Θα ξανασυμφωνήσω με τον Σπύρο για την εποχή που γράφτηκε το βιβλίο... Δυστυχώς μπορεί να ήταν το καλύτερο από την άποψη περιεχομένου αλλά από βιβλιοδεσία χώλαινε.

Και τα δύο βιβλία που είχα διαλύθηκαν αν και τα πρόσεχα ιδιαίτερα... :(
 
Juanita φανταζομαι το δικο σου θα ειναι σε καλυτερη κατασταση!!Σιγουρα παντως οι σφραγιδες θα ειναι διαφορετικες!! :D

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι μόνο είναι διαφορετικές οι σφραγίδες αλλά και το εξώφυλλο. :D

Είμαι της παλαιολιθικής ... :p
 
θα με αναγκάσετε να πληγώσω το δημόσιο προφίλ μου φωτογραφίζοντας το...πρωτότυπο βιβλίο...ή τουλάχιστον ότι έμεινε από αυτό...εκεί θα δείτε τι σημαίνει κακή κατάσταση και...βασανισμός βιβλίου...Ντρέπομαι να το κάνω!
 
dim είπε:
Juanita φανταζομαι το δικο σου θα ειναι σε καλυτερη κατασταση!!Σιγουρα παντως οι σφραγιδες θα ειναι διαφορετικες!! :D
picture.php
Xριστε και Παναγια!

O Eφιαλτης της τριτης λυκειου!

Ειχαμε ενα απιστευτο [EDITED - cool-αρε!] καθηγητη ο οποιος ειχε μετατρεψει ενα μαθημα της σειρας (για ολα τα αλλα σχολεια) σε επιστημη. Τα 5αρια και 4αρια πηγαιναν συννεφο στα διαγωνισματα. Οποιος εγραφε πανω απο την βαση ηταν ή ηρωας ή του εκανε φροντιστηριο αυτο το λαμογιο (φυσικα ολη αυτη η ''αυστηροτητα'' και δυσκολια αυτο ειχε σαν στοχο).
 
spyros_s είπε:
Το βιβλίο της Κοινωνιολογίας που μόλις ανέβασες και με συγκίνησες το έχω εις διπλούν...το ένα χιλιοδιαλυμένο , χυμένο με καφέδες και γεματό σημειώσεις και μουντζούρες αμηχανίας που με συνόδευσε μέχρι τις πανελλήνιες ενώ το δεύτερο με τον τίτλο holy book που αναπαύεται στη βιβλιοθήκη μου σε άριστη κατάσταση τιμής ένεκεν αφού ως κοινωνιολόγος μετέπειτα γνώρισα πολλούς από τους καθηγητές που το συνέταξαν. Όσον αφορά το βιβλίο της ιστορίας έχει ανάλογη τύχη με το αντίστοιχο πρώτο της κοινωνιολογίας συνδεδεμένο με το 160 (καθαρό 20 δηλαδή) που μου είχε δώσει τα πρωτεία στο λύκειο της περιοχής μου στο συγκεκριμένο μάθημα στις πανελλήνιες εξετάσεις.

Βλέποντας ξανά τα βιβλία μου δεν μπορώ να μην σκεφτώ ότι...Θεέ μου, πως πέρασαν τόσα χρόνια! Πόσο διάβασμα έριξα για να τα καταφέρω αλλά και πόσο απογοητεύτηκα με αυτό που αντίκρισα στο πανεπιστήμιο. Είχαμε εξιδανικεύσει τότε την επιτυχία στις εξετάσεις...
Να και ένας συνάδελφος!!!!! Έτσι, έτσι!!!!!

Μένω στην τελευταία σου φράση. Αν είχα αφεθεί στο πτυχίο του πανεπιστημίου για εργασία, ή έστω για απλή επιβίωση, μάλλον θα είχα πεθάνει προ πολλού!!!!!

Βέβαια, με το σημερινό μυαλό, δεν θα έδινα ποτέ πανελλήνιες. Απλά θα έπαιρνα το χαρτί του Λυκείου και θα ασχολιόμουν με τίποτα παλιόμπαρα της πυρκαγιάς. Εκεί είναι το χρήμα.
 
εστίασα στην εγκληματολογία αργότερα στο μεταπτυχιακό αλλά παραμένουμε συνάδελφοι! Προσωπικά θα μπορούσα να εργαστώ στο αντικείμενο αλλά μου άρεσε η έρευνα περισσότερο από την θεωρία...φυσικά δεν θα σε κάνει ποτέ πλούσιο η συγκεκριμένη επιστήμη...νιώθω όμως πάμπλουτος που έμαθα ν' ακούω(μέγιστο προτέρημα) και τουλάχιστον να επιχειρώ να προσαρμόζω την αντίληψη ενός γεγονότος στην δεδομένη ιστορική και κοινωνική περίοδο που τελέστηκε. (sorry για το οφτοπικ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fetch


Δις ρετρό το παραπάνω βιβλίο χάρη στα καλκίτος... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
εστίασα στην εγκληματολογία αργότερα στο μεταπτυχιακό αλλά παραμένουμε συνάδελφοι! Προσωπικά θα μπορούσα να εργαστώ στο αντικείμενο αλλά μου άρεσε η έρευνα περισσότερο από την θεωρία...φυσικά δεν θα σε κάνει ποτέ πλούσιο η συγκεκριμένη επιστήμη...νιώθω όμως πάμπλουτος που έμαθα ν' ακούω(μέγιστο προτέρημα) και τουλάχιστον να επιχειρώ να προσαρμόζω την αντίληψη ενός γεγονότος στην δεδομένη ιστορική και κοινωνική περίοδο που τελέστηκε. (sorry για το οφτοπικ)
Για τέταρτη δέσμη μιλάμε, οπότε είμαστε on topic!!!

Στην εγκληματολογία εστίασα κι εγώ!!!!!! :D :D
 
Μόλις ανακάλυψα και το λυσάρι των Μαθηματικών!!! :D

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
picture.php


Το βιβλίο των Μαθηματικών της 4ης Δέσμης περιείχε κάποια κεφ. λιγότερα από το αντίστοιχο της 1ης Δέσμης !
Αληθεύει με τα βιβλία των Μαθηματικών Α κα Δ Δέσμης από το Σχολικό Έτος 1992-1993 και επειτα

Από το 1983-1992 η ύλη είχε περισσότερες διαφορές και της Α Δέσμης ήταν σαφώς μεγαλύτερη.

Στην τότε Α Δέσμη υπήρχαν 3 βιβλία:Άλγεβρα (4 Κεφάλαια εντός ύλης μέχρι το 1992),Αναλυτική Γεωμετρία (4 Κεφάλαια εντός ύλης μέχρι το 1992) και Ανάλυση (4 Κεφάλαια εντός ύλης μέχρι το 1987,5 κεφάλαια από 1998-1992,προστέθηκαν το 1987-1988 τα ολοκληρώματα σε Α+Δ Δέσμη)

Το 1988 στην Δ Δέσμη,μάλιστα είχε πέσει το 1988 και ολοκλήρωμα.

Τα Μαθηματικά ΙΙ της Δ Δέσμης ήταν το ίδιο βιβλίο που διδάσκονταν και οι μαθητές της Β Δέσμης στην Δέσμη,αλλά δεν εξεταζόταν πανελλαδικώς αλλά ενδοσχολικά.

Τα βιβλία των Δεσμών:

Βαρουχάκης Ν., Αδαμόπουλος Λ. , Γιαννίκας Χ. , Μπέτσης Α. , Νοταράς Δ. , Σολδάτος Κ. Φωτόπουλος Σ. : Μαθηματικά Ι Γ' Λυκείου, 'Αλγεβρα ΟΕΔΒ 1983 <2σε1>







%u0025CE%u002592%u0025CE%u0025B1%u0025CF%u002581%u0025CE%u0025BF%u0025CF%u002585%u0025CF%u002587.jpg


Βαρουχάκης Ν., Αδαμόπουλος Λ. , Γιαννίκας Χ. , Μπέτσης Α. , Νοταράς Δ. , Σολδάτος Κ.

Φωτόπουλος Σ. : Μαθηματικά Ι Γ' Λυκείου, Ανάλυση ΟΕΔΒ 1983 <2σε1>

%u0025CE%u002592%u0025CE%u0025B1%u0025CF%u002581%u0025CE%u0025BF%u0025CF%u002585%u0025CF%u002587.jpg
Βαρουχάκης Ν., Αδαμόπουλος Λ. , Γιαννίκας Χ. , Μπέτσης Α. , Νοταράς Δ. , Σολδάτος Κ.

Φωτόπουλος Σ. : Μαθηματικά Ι Γ' Λυκείου, Αναλυτική Γεωμετρία ΟΕΔΒ 1983 <2σε1>










%u0025CE%u002592%u0025CE%u0025B1%u0025CF%u002581%u0025CE%u0025BF%u0025CF%u002585%u0025CF%u002587.jpg


Βαρουχάκης Ν., Αδαμόπουλος Λ. , Γιαννίκας Χ. , Μπέτσης Α. , Νοταράς Δ. , Σολδάτος Κ.

Φωτόπουλος Σ. : Μαθηματικά ΙΙ Γ' Λυκείου ΟΕΔΒ 1983 <2σε1>

math%u00252Bii.jpg

Ανδρεαδάκης Σ., Κουσεράς Ν., Μετής Σ. , Παπασταυρίδης Σ. , Πολύζος Γ., Σβερκός Α.

Άλγεβρα, Αναλυτική Γεωμετρία, Πιθανότητες Γ' Λυκείου ΟΕΔΒ 1994 <σελιδοδείκτες>







%u0025CE%u002591%u0025CE%u0025BD%u0025CE%u0025B4%u0025CF%u002581%u0025CE%u0025B5%u0025CE%u0025B1.jpg




Κατσαργύρης Β. , Μεντής Κ. , Παντελίδης Γ. , Σουρλάς Κ.

Ανάλυση Γ' Λυκείου ΟΕΔΒ 1992 <σελιδοδείκτες>





%u0025CE%u00259A%u0025CE%u0025B1%u0025CF%u002584%u0025CF%u002583%u0025CE%u0025B1%u0025CF%u002581.jpg


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα