Δίσκοι Βινυλίου

Βασικά κατέκρινα τα 128kbps, προφανώς τα 320 (αν δεν είναι upsampling), τα FLAC, Vorbis και τα υπόλοιια έχουν μια χαρά ανάλυση. 

Δεν είμαι κατά της εξέλιξης, κάθε άλλο. Απλά για μένα κάποια πράγματα συνδιάζονται και δουλεύουν καλύτερα μεταξύ τους. Μουσική και βινύλιο π.χ

Καπετάνιε μου σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ με τα λεγόμενα σου, είναι μια άλλη προοπτική.

Σε αυτό που είμαι κάθετος είναι ότι ΔΕΝ χρειάζονται πολλά χρήματα για ηχοσύστημα. Αυτό ίσχυε πριν 20-30 χρόνια αλλά όχι σήμερα. Με τους Κινέζους να φτιάχνουν τα πάντα στο 1/10 της τιμής που είχαμε κάποτε μπορείς να πάρεις απίστευτα πράγματα.

Θυμάμαι τα ηχεία μου τα είχα πάρει μια περιουσία πριν 20 χρόνια και τώρα τα επόμενα μοντέλα είναι σαφώς φθηνότερα, επίσης μπορείς κάποια πράγματα να τα φέρεις απ' έξω

Όπως σε όλα τα πράγματα είναι θέμα πρωτεραιοήτων και η ποιοτικός ήχος δεν είναι. Η ποσότητα από την άλλη είναι.

Κάτι που θέλω να σχολιάσω όσον αφορά την ποιότητα είναι και η ηχογράφηση. Είναι γνωστό ότι από τότε που έγινε mainstream το iPod η μία ηχογράφηση μετά την άλλη ανεβάζανε την ένταση με αποτέλεσμα να χάνονται συχνότητες προς χάρην της έντασης. Έτσι οι ποιότητα στις περισσότερες mainstream ηχογραφήσεις έπεσε κατακόρυφα. Επίσης μπορεί να έχουμε στη θεωρία καλύτερα συστήματα ηχογράφησης αλλά ο ήχος των αναλογικών κυκλωμάτων και λυχνιών της εποχής, τα μικρόφωνα και τα πραγματικά reverb δωματίου εμένα προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο.
 

Εδω και σχεδον μια εικοσαετια το loudness war εχει τσακίσει την μουσικοτητα οπως την ξεραμε.

Το χαμπαριαζουμε ευκολα σε ηχογραφησεις που ειχαμε παλια και ξανακουμε τωρα σε "επανεκδοση".

Ενα παραδειγμα τρανταχτο απο συγκροτημα που υπηρχε σε ολα τα σπιτια ειναι οι Iron Maiden. Παρτε πχ το Seventh Son που εχετε σε βινυλιο ή σε CD απο το 88 και συγκρινετε το με οτι βγηκε σε CD/ψηφιακη μορφη μετα το 90. Απλα δεν μπορεις να το ακουσεις!

EDIT:το βρηκα και σχηματικα  ( 1@Captain Kal[/USER] τσεκαρε το HDTRACKS version*)

Ευτυχως υπαρχουν και οι εξαιρεσεις. Μια που μου ερχεται στο μυαλο ειναι τα remix που κανει ο Wilson στα αλμπουμς των Jethro Tull τα τελευταια χρονια. Υπεροχο αποτελεσμα - δυστυχως αποτελει μια οαση στη ζουγκλα της βαβουρας. 

*Εκει περιμενω μηπως δωσουν λυση οι ψηφιακες streaming υπηρεσιες. Kαλο πχ το Tidal αλλα δεν λεει την πηγη...αν δηλαδη μιλαμε για καποιο Ιαπωνικο πρωτο release ή κανα βαβουρικο remix. Ευχης εργο να διασωθουν σε MQA, FLAC κτλ επικης μουσικοτητας εκδοσεις.

1@Captain Kal[/USER] χωρις να ειμαι audiophile και χωρις να εχω τιποτα μηχανηματα φοβερα, βλεπω διαφορες μεταξυ onboard και εξωτερικης καρτας (και μιλαμε για οχι καποια κορυφαια, μια Soundblaster xFi USB χρησιμοποιω). 

Aυτο που λεει ο @Shock περι Κινεζων ισχυει. Με 15 δολλαρια μπορεις να μεταμορφωσεις με ενα DAC, την αθλια ηχητικη αποδοση του Pi3 σε κατι πολυ αξιοπρεπες.

 

Συμμερίζομαι απόλυτα τις απαντήσεις σας, οπότε παρεμβαίνω μόνο σε συγκεκριμένα σημεία:

αλλά ο ήχος των αναλογικών κυκλωμάτων και λυχνιών της εποχής,
Τις λυχνίες μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις σε επίπεδο ενισχυτή, οπότε προσεγγίζεις κατα πολύ αυτό που θες!!

Ενα παραδειγμα τρανταχτο απο συγκροτημα που υπηρχε σε ολα τα σπιτια ειναι οι Iron Maiden. Παρτε πχ το Seventh Son που εχετε σε βινυλιο ή σε CD απο το 88 και συγκρινετε το με οτι βγηκε σε CD/ψηφιακη μορφη μετα το 90. Απλα δεν μπορεις να το ακουσεις!

EDIT:το βρηκα και σχηματικα  ( 1@Captain Kal[/USER] τσεκαρε το HDTRACKS version*)
Από το HDtracks, με ενδιαφέρουν αυτά που έχουν αρκετά μεγαλύτερη δειγματοληψία από το CD, (συνήθως πολύ πάνω από τα 44 του CD),  οπότε δεν το κοίταξα το συγκεκριμένο!! Αλλά πάντα μου έκανε εντύπωση πόσο άσχημες παραγωγές είχαν ορισμένα CD, οπότε και ίσως να είναι αυτός ο λόγος!!! Πάντως αυτά τα 24/192 bootlegs από βινύλιο, που κυκλοφορούν "ελεύθερα" στο Διαδίκτυο, είναι θησαυρός!!!! 

 
Θα συμφωνησω με τον Αντωνη οτι με το δισκο και την κασσετα, μην εχοντας επιλογες αμεσων αλλαγων, αραζεις και απολαμβανεις μουσικη με τον τροπο και τη σειρα που εμπνευστηκαν οι δημιουργοι. Επισης εκ των πραγματων, τα ακους σε ενα αξιοπρεπεστερο συστημα απο τα ηχειακια του PC.

Παρατηρω επισης στροφη του κοσμου στον αναλογικο αλλα κυριως στον ποιοτικο ψηφιακο ηχο.

Αρχιζει ο κοσμος να καταλαβαινει οτι χανει το μισο ηχο ακουγοντας mp3. Υπαρχουν πλεον δικτυακες πλατφορμες με ψηφιακο ηχο υψηλης πιστοτητας με εκατομμυρια συνδρομητες (Tidal,Deezer κτλ). Διαβαζω οτι και το Spotify καποια στιγμη θα προσφερει hifi ηχο.
επίσης είναι και μια καλή άσκηση να σηκώνεσαι και να αλλάζεις την πλευρά του δίσκου!
 
επίσης είναι και μια καλή άσκηση να σηκώνεσαι και να αλλάζεις την πλευρά του δίσκου!
Η πραγματική γυμναστική γίνεται στα singles. Στα 3 λεπτά σηκώνεσαι, βάζεις την άλλη πλευρά να παίξει, και σε 3 λεπτά ξανασηκώνεσαι για να βγάλεις το δίσκο.

Στους LP, είναι μια ευκαιρία να ακούσεις και να απολαύσεις όλα τα κομμάτια, κάτι που σίγουρα δε θα έκανες αν υπήρχε ένα τηλεκοντρόλ για να πατήσεις το repeat ή το επόμενο.

...

Και επειδή ρωτώντας πας στη πόλη (αλλά βρίσκεις και πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τους δίσκους),  βρήκα αυτό:

c70c3a6506700f6163c791fd8def9719.jpg

Και κάπως έτσι καταλαβαίνεις την πραγματική αξία ενός καλού πικαπ.
 
@blackcatgirl

Να πω την αλήθεια μου δεν είχα καταλάβει ποτέ ότι το stereo είναι χωρίσμένο στις δύο μεριές του αυλακιού. Πάω να ψάξω πως από μία βελόνα μεταφέρονται 2 πληροφορίες.
 

1@blackcatgirl[/USER] Σπουδαίες οι φώτο που ανέβασες! Χωρίς πολλά λόγια, γίνεται απολύτως κατανοητή η λειτουργία του πικ απ. Συνεχίζοντας από τα προηγούμενα ποστ σχετικά με τα σύγχρονα ψηφιακά μέσα αποθήκευσης και αναπαραγωγής, θέλω να επεκτείνω λίγο το θέμα περί σύγχρονου τρόπου ζωής και μετακινήσεων.

Πριν 40 χρόνια και έως το 2000 περίπου, η κατ' επιλογή μουσική ήταν κυρίως μια ψυχαγωγία/διασκέδαση οικιακής χρήσης (δε μιλάμε για Disco σκυλάδικα κτλ) με σταδιακές επεκτάσεις εκτός σπιτιών στα αυτοκίνητα και στα walkman που έφερε η κασέττα. Ο δίσκος (πλάκα όπως το ονόμαζαν οι παλαιότεροι) προορίζονταν για το σπίτι και μόνο (εκτός αν έκανες καντάδες like Ζήκος) και ως εκ τούτου αντιστοιχούσε στις συνήθειες της περίοδου εκείνης, όπου λίγο πολύ η μεγάλη πλειοψηφία των άνθρωπων το πολύ πολύ να έκανε μια μεγάλη μετακίνηση από τα χωριά στις πόλεις ενώ λίγες δουλειές απαιτούσαν να είσαι συνεχώς στους δρόμους ή στα αεροπλάνα. Επιπλέον, η κασέττα με τις διάφορες μορφές της, για περισσότερο από 30 χρόνια έλυσε το θέμα της φορητότητας. (Το φορητό cd player μάλλον κάηκε στο ζέσταμα).

Σήμερα που τα δεδομένα έχουν αλλάξει εντελώς το να μιλάμε για ογκώδη ηχοσυστήματα για να ακούσουμε μουσική με 20%-25% καλύτερο ήχο από τον ψηφιακό μοιάζει εκτός πραγματικότητας. Και για να γίνω πρακτικός, πόσοι νομίζουν οτι η ερώτηση/πρόταση "έλα στο σπίτι μου να ακούσουμε μουσική" θα είχε την ίδια απήχηση όπως τον παλίο καλό καιρό;

1@Shock[/USER] Νομίζω οτι από την δεύτερη εικόνα είναι εμφανές

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@foutix

Δυστυχώς όχι για μένα! Η βελόνα είναι μια και οι κραδασμοί έτσι όπως το καταλαβαίνω είναι ίδιοι, είτε από αριστερά, είτε από δεξιά. 
 
Ναι αλλά αν η μύτη της βελόνας θεωρείται ο μηδενικός άξονας ο οποίος μεταφέρεται από το αυλάκι; Δεν το ξέρω και εγώ απλά εικάζω 
 
ένα επεισόδιο που δείχνει πόσο ...ρετρό είμαστε εδώ. πήγα σε γνωστή αλυσίδα να πάρω κενά cd.γιατί ήθελα να μετατρέψω κάτι δίσκους για την νονά μου.πήγα λοιπόν και ρωτάω έναν νεαρό (σημειωτέον όλοι οι υπάλληλοι είναι νέοι) που είναι τα κενά cd. Μου λέει εκεί και περίμενα να δω μια μεγάλη προθήκη με διάφορα είδη, χωρητικότητες, μάρκες, dvd κλπ. αντί αυτού ήταν μια γωνίτσα με ένα-δυο κέικ και αυτό! και μου λέει ο υπάλληλος:τι τα θέλετε τα cd μόνο 700 μέγα είναι! Λέω θέλω να φτιάξω cd μουσικής!μα 700 ΜΒ είναι μόνο!
 
αυτό που λέμε, μουσική με το κιλά... byte
 
Καποια ινφο για το νεο φορματ του HD Vinyl..

link
 
Που λέτε έβλεπα σήμερα την ταινία "Birds" του Hitchcock, μια ταινία του 1963.

Και εκεί που δείχνει μια σκηνή σε ένα σαλόνι, βλέπω πίσω από τη πρωταγωνίστρια, ένα stand για βινύλια, τοποθετημένα πάνω του έτσι, χωρίς θήκη, χωρίς ένα sleeve...?

Είναι λίγο πολύ κάτι σαν το γνωστό στραγγιστήρι πιάτων στη κουζίνα.Για δείτε:

Untitled.jpg

Τι παίζει με αυτή τη θήκη; Την χρησιμοποιούσε και εδώ ο κόσμος;

Πάντως ρε παιδί μου, πολύ σκληρό πράγμα να έχεις εκεί τους δίσκους, κυριολεκτικά απροστάτευτους......(και να στριμώχνεις και τα βιβλιαράκια σου από δίπλα... :wait2: )
 
Νομιζω οτι τα πικαπ του 1963 ηταν ακομα μονοφωνικα και εσκαβαν τους δισκους οποτε το στραγγιστηρι και η ζημια που δυνητικα προκαλουσε περνουσε στα ψιλα :)

EDIT:Αρθρο του 1963 για τα πικαπ
 
Ακόμα δεν έχω καταφέρει να ψηφιοποιήσω το Νησί των Θησαυρών :(

Πάντως, όπως και αν το πάρει κανείς, η ψηφιακή τεχνολογία είναι ευκολία. Τα mp3 έφεραν επανάσταση. Στο αυτοκίνητό μου έχω μια κάρτα μνήμης με 300mp3 και μπορώ να τα ακούω non-stop.

Να προσθέσω ότι η τελετουργία της ακρόασης δίσκων δινυλίου δεν συνδέεται με ευκολία. Αλλά, ποιος είπε ότι τα ωραία είναι και εύκολα?
 
Μαρια ακομα δεν εχω καταφερει να βρω πικαπ.

Εκκληση στους κατοχους πικαπ να βοηθησουν στην ψηφιοποιηση του δισκου της Μαριας διοτι προκειται για "θησαυρο" :)

Δεν ειναι παντως η τελετουργια οσο οτι στα αναλογικα μεσα ακους ολο το δισκο. Η δυσκολια στο να αλλαζεις δισκους, τραγουδια κτλ σε εμποδιζουν απο το καταστροφικο ζαπινγκ τραγουδιων.
 
Ακόμα δεν έχω καταφέρει να ψηφιοποιήσω το Νησί των Θησαυρών :(

Πάντως, όπως και αν το πάρει κανείς, η ψηφιακή τεχνολογία είναι ευκολία. Τα mp3 έφεραν επανάσταση. Στο αυτοκίνητό μου έχω μια κάρτα μνήμης με 300mp3 και μπορώ να τα ακούω non-stop.

Να προσθέσω ότι η τελετουργία της ακρόασης δίσκων δινυλίου δεν συνδέεται με ευκολία. Αλλά, ποιος είπε ότι τα ωραία είναι και εύκολα?


Μαρια ακομα δεν εχω καταφερει να βρω πικαπ.

Εκκληση στους κατοχους πικαπ να βοηθησουν στην ψηφιοποιηση του δισκου της Μαριας διοτι προκειται για "θησαυρο" :)

Δεν ειναι παντως η τελετουργια οσο οτι στα αναλογικα μεσα ακους ολο το δισκο. Η δυσκολια στο να αλλαζεις δισκους, τραγουδια κτλ σε εμποδιζουν απο το καταστροφικο ζαπινγκ τραγουδιων.
Όπως είχα γράψει και παλαιότερα, αν δεν βρεθεί κανένας άλλος με τον κατάλληλο εξοπλισμό, θα μπορούσα να ψηφιοποιήσω τους δίσκους, αλλά από τέλος Μαϊου που θα είμαι Ελλάδα.
 
Ακόμα δεν έχω καταφέρει να ψηφιοποιήσω το Νησί των Θησαυρών :(

Πάντως, όπως και αν το πάρει κανείς, η ψηφιακή τεχνολογία είναι ευκολία. Τα mp3 έφεραν επανάσταση. Στο αυτοκίνητό μου έχω μια κάρτα μνήμης με 300mp3 και μπορώ να τα ακούω non-stop.

Να προσθέσω ότι η τελετουργία της ακρόασης δίσκων δινυλίου δεν συνδέεται με ευκολία. Αλλά, ποιος είπε ότι τα ωραία είναι και εύκολα?


Μαρια ακομα δεν εχω καταφερει να βρω πικαπ.

Εκκληση στους κατοχους πικαπ να βοηθησουν στην ψηφιοποιηση του δισκου της Μαριας διοτι προκειται για "θησαυρο" :)

Δεν ειναι παντως η τελετουργια οσο οτι στα αναλογικα μεσα ακους ολο το δισκο. Η δυσκολια στο να αλλαζεις δισκους, τραγουδια κτλ σε εμποδιζουν απο το καταστροφικο ζαπινγκ τραγουδιων.
Τελικά έγινε κάτι με το Νησί των Θησαυρών? Αν όχι, είμαι διαθέσιμος για την ψηφιοποίηση.
 
1@domniki[/USER] 1@manos311[/USER] Πεδιο δοξης λαμπρο! :)  Συγχρονιστειτε να ακουσουμε επιτελους ολο το Νησι των Θησαυρων!

 
Πίσω
Μπλουζα