Δίσκοι Βινυλίου

Εκτός απο τον "Νησί των Θυσαυρών", εχω "Πίπη Φακιδομύτη" και "Τρελή στουμφοπαρέα".

Να κανονίσουμε ψηφιοποίηση?
 
Εδώ βλέπουμε 2 picture disks του βασιλιά διαμάντη άρτι αφιχθέντες από ΗΠΑ. Από χέβι μέταλ ακούω επίσης

εναλλασσόμενο/συνεχές, σιδηρά παρθένο, μαύρο σάββατο και ιούδας ιερέας. αν και δίσκους μόνο απ το πρώτο.συγκρότημα μιας και δυστυχώς παίρνω ότι έχει ξεμείνει στα δισκάδικα.

king diamond.JPG
 
Σουπερ.

και ο δισκος ειναι καταπληκτικος.

Τα 3 concept του King Diamond (Abigail-Them-Conspiracy) ειναι δισκαρες! Και το Eye ηταν καλο. Μετα δεν παρακολουθησα την πορεια του.
 
παρομοίως Γουάλη, όλα τα προναφερθέντα συγκροτήματα μέχρι αρχές '90ς ακόμη και οι τεράστιοι Iron Maiden & Priest πέρασαν από 40 κύματα και άλλωστε δεν μου περισσεύουν να παίρνω δίσκους που ίσως αποδειχτούν μούφες και έτσι επενδύω σε σταθερές αξίες. 
 
Θα ήθελα και δημόσια να ευχαριστήσω τον manos311 για την βοήθειά του στην ψηφιοποίηση των 3 δίσκων βινυλίου που είχα.

Το αποτέλεσμα με εντυπωσίασε, καθώς ο ήχος είναι καταπληκτικός, ακόμα και 40 χρόνια μετά! Σαν να μην έχει περάσει μια μέρα, η μουσική και οι φωνές ακούγονται τέλεια. Ακόμα και στον δίσκο "Το νησί των θησαυρών", που είχε κάποια θέματα με γρατζουνιές, o ήχος είναι υπέροχος.

Πριν μερικούς μήνες είχα ψηφιοποιήσει μια κασέτα που είχα, με τραγούδια των στρουμφ και το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό: πολύ θόρυβος και ήχος που αυξομειώνονταν σε ένταση. Σε αντίθεση με όλα αυτά, τα ψηφιοποιημένα βινύλια ήταν τέλεια!

Και πάλι σ'ευχαριστώ manos311!
 
Ομως δεν βλεπω τον Θησαυρο στο γνωστο μερος να απολαυσουμε τη συνεχεια...
 
Ανεβηκε...ειχα σηκωσει κεραιες...δεν μου ξεφευγουν αυτα.

Το φχαριστηθηκα!
 
Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω την ποιότητα του βινυλίου! Είναι άριστο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο Γουάλη το θέμα είναι και τι πικάπ παίρνουν όχι κάνα Crosley ελπίζω μιας και κανένα κακό cd player δεν καταστρέφει το δισκάκι σε αντίθεση με πικάπ. Το πιο συνηθισμένο δυστυχώς είναι κάνα crosley και powered speakers. βέβαια η συντριπτική πλειοψηφία είναι downloads την σημερινή εποχή. άντε να ανέβουν και οι πωλήσεις φιλμ!(χλωμό το βλέπω). www.vinylengine.com για όποιον ενδιαφέρεται φόρουμ με πλήθος υλικό και πληροφορίες.
 
Καποια αλλα αποκτηματα.


Το soundtrack του Rocky V!

2.jpg

Arnold Schwarzenegger's Total Body Workout ,εξωφυλλο μπρος πισω και ενα βιντεακι να παρετε μια ιδεα!

3.jpg

1.jpg


Super Hits '85 να κανει παρεα στην κασσετα που ειχε μοναξιες καιρο τωρα!


4.jpg
Και καλες γιορτες!

5.JPG
 
Καλησπέρα σε ολους. Εφτασα αισίως τους 930 και παω για το χιλιάρικο. Κυριως 12ιντσα και μερικα 7ιντσα ξένης μουσικης.β
 
Θα χαρουμε να δουμε φωτογραφιες και περιγραφες απο τον χωρο σου, το στερεοφωνικο σου και την συλλογη σου.
 
Δυστυχώς ειμαι σε περίοδο αναπαραγωγης (χα χα) περιμένω το δευτερο παιδί μου εντος της επομενης εβδομάδας και δεν νομίζω να μου μεινει χρονος για ανάλυση. Μια προχειρη φωτο ερχεται σε λίγο.

20200117_231219_compress75.jpg20200117_231317_compress90.jpg

20200117_231332_compress68.jpg

Ρετρο οσο δεν παει το ραφι με τις κασετες πανω πανω και δεξια οι ευχουληδες...
 
Αυτήν την στιγμή στην πόλη μου γίνεται μία εξαιρετική έκθεση βινυλιων ο κανβας, θα σας πω και αλλες λεπτομέρειες
 

Συνημμένα

  • IMG_20200129_104500.png
    IMG_20200129_104500.png
    1,3 MB · Προβολές: 10
έχω αρκετά βινύλια, κάτι παλιά του πατέρα μου (με Νίκο Γούναρη, κλασική μουσική, αλλά και Θεοδωράκη), κάποια δικά μου (Άννα Βίσση "Τα πρώτα μου τραγούδια, δίσκους με soundtrack από σίριαλ των 90ς, όπως η διαβόητη "Αναστασία", μερικούς δίσκους prog rock και κάποια άλλα) 33 στροφών βέβαια, μικρά δεν έχω καθόλου. Είναι αποθηκευμένα κάπου, περιμένοντας τη στιγμή που θα αγοράσω καινούργιο πικάπ και θα μπορέσω να τα παίξω ξανά.
 
έχω αρκετά βινύλια, κάτι παλιά του πατέρα μου (με Νίκο Γούναρη, κλασική μουσική, αλλά και Θεοδωράκη), κάποια δικά μου (Άννα Βίσση "Τα πρώτα μου τραγούδια, δίσκους με soundtrack από σίριαλ των 90ς, όπως η διαβόητη "Αναστασία", μερικούς δίσκους prog rock και κάποια άλλα) 33 στροφών βέβαια, μικρά δεν έχω καθόλου. Είναι αποθηκευμένα κάπου, περιμένοντας τη στιγμή που θα αγοράσω καινούργιο πικάπ και θα μπορέσω να τα παίξω ξανά.
Μην πάρεις μόνο Crosley Πικαπ -αυτά που πουλάει το Public. Καταστρέφουν το βινύλιο
 
Σε τοπικό παζάρι μεταχειρισμένων στη Γερμανία βρήκα προχθές έναν δίσκο από την Ελλάδα, τον οποίο και αγόρασα αμέσως. Είναι παραγωγής 1975 με τραγούδια εποχής και ήταν μάλλον για τουρίστες (έτσι ήρθε στη Γερμανία), μια και έχει τις μεταφράσεις των στίχων στα Αγγλικά (όπου έχει και........ "Aliens" οχτρούς.......).

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα