Δημοσκόπηση ρετρολιχουδιών

αυτο που παρατηρησα στη δημοσκοπηση ειναι οτι ενω το χειμωνα ειχαν ενα προβαδισμα οι σοκολατες,οσοι ψηφισαν το καλοκαιρι καταφεραν κι εδωσαν το προβαδισμα στα παγωτα.Μαλλον εξαρταται απ την εποχη που εγινε η ψηφοφορια.. λετε τωρα που ερχεται και παλι χειμωνας να γινει ξανα ανατροπη και να βγουν και παλι πρωτες οι σοκολατες; :wait2: :wait2: για να δουμε
 
Σοκολατούχο γάλα με διαφορά, γιατί μου έχει μείνει απωθημένο. Δεν έμπαινε ποτέ το σοκολατούχο στο σπίτι μας για λόγους σωστής διατροφής. Έτυχε λοιπόν μια φορά να μου αγοράσουν ένα φακελάκι hemo και το φύλαγα για να το πιω μια σημαντική μέρα τρομάρα μου....και τελικά δεν το ήπια ποτέ, γιατί έληξε!
 
Θεέ μου! Αύριο θα πάω στο super market και θα γέμιση ένα καλάθι με γαριδακια! Και έχω λιωσει στο eBay για να παρω bibi Bo ! Και θελω και την ντουλάπα της! Δε έπρεπε να μπω ποτε σ αυτο το site! Αμάν τι μου κάνατε !
 
mantw είπε:
Σοκολατούχο γάλα με διαφορά, γιατί μου έχει μείνει απωθημένο. Δεν έμπαινε ποτέ το σοκολατούχο στο σπίτι μας για λόγους σωστής διατροφής. Έτυχε λοιπόν μια φορά να μου αγοράσουν ένα φακελάκι hemo και το φύλαγα για να το πιω μια σημαντική μέρα τρομάρα μου....και τελικά δεν το ήπια ποτέ, γιατί έληξε!
Μα τι σχέση έχει το σοκολατούχο έτοιμο γάλα με το Hemo που το ετοιμάζεις εσύ στο σπίτι?!

Ψήφισα κι εγώ (τυρο)γαριδάκια, μερέντα και ... το ''άλλο'' στην περίπτωσή μου ήταν το Hemo! Εξάρτηση που ευτυχώς την ξεπέρασα, τώρα ούτε να το δω δε θέλω!

Αλλά βρε κορίτσια, πόσο παλιά είμαι που ποτέ δε μπορώ να δω το όνομα Caprice χωρίς να θυμηθώ το προηγούμενό του Crosta?

Το Milko και εγώ το πρωτοθυμάμαι σε χάρτινο κουτί!
 
Η διαφορά είναι ότι με το hemo κάνεις εσύ το κανονικό γάλα σοκολατούχο! Στη δημοσκόπηση δεν διευκρίνιζε έτοιμο ή μη...απλά σοκολατούχο. Εμένα έτυχε να μου έρθει αυτό στο μυαλό....ε και?
 
οταν εφτιαξα τη δημοσκοπηση εγραψα "σοκολατουχο γαλα" εννοωντας το γαλα που βρισκεται ηδη ετοιμο σε κουτια οπως για παραδειγμα τα : milko,yoko choco,carnation,εργοστασιου ή ο,τι αλλο κυκλοφορουσε

Η αληθεια ειναι οτι το ΗΕΜΟ απο μονο του ειναι κακαο,οποτε θα ταιριαζε καλυτερα στην επιλογη "αλλο"
 
Γιατί έγραφες κάτι για ανθυγιεινά και έτσι θεωρούμε τα έτοιμα σοκολατούχα ... κι εγώ το Hemo στα ''άλλα'' το έβαλα γιαυτό!
 
Πρώτη επιλογή Μ-Ε-Ρ-Ε-Ν-Τ-Α!!!!!! :d@redevil

Δεύτερη επιλογή ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΙΟΝ γιατί είναι Η Πρώτη μου Σοκολάτα κ παντοτινή :worship:

Μετά ακολουθούν παγωτά ,γκοφρέτες,γαριδάκια......
 
Ανθυγιεινό το θεωρούσε η μητέρα μου γιατί ως ειδική γνώριζε πως το ασβέστιο δεν απορροφάται όταν το γάλα συνυπάρχει με το κακάο ή τη σοκολάτα. Με αυτή την έννοια το έγραψα και εγώ.

Επίσης εννοούσα το σοκολατούχο γάλα όπως το εννοούσε και η δημοσκόπηση, το hemo το ανέφερα για να δώσω έμφαση σε αυτό που ψήφισα, έστω κι αν πρόκειται για υποκατάστατο! Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω που κολλήσατε
 
Βασικά, με εξαίρεση τις καραμέλες, όλα τα παραπάνω ήταν αγαπημένες λιχουδιές. Βέβαια ψήφισα Μερέντα, η οποία έπρεπε να υπάρχει πάντα στο σπίτι! Σοκολάτες και γκοφρέτες ψηλά στην ιεραρχία των προτιμήσεων μου, αλλά και η pizza όπου είχε αρκετά έντονη παρουσία στο κομμάτι της "υγιεινής" διατροφής. :animlaugh:

Επίσης από μπισκότα, κλασικά τα γεμιστά Παπαδοπούλου (κυρίως σοκολάτας).

Τα παγωτά βέβαια αντικαθιστούσαν τις σοκολάτες τα καλοκαίρια.
 
mantw δε νομιζω να "κολλησαμε" πουθενα, απλως εγραψα τι εννοω στη δημοσκοπηση "σοκολατουχο γαλα" αφου διαπιστωσα οτι δεν το καταλαβες με την ερωτηση που εκανες στο ποστ Νο 66

prisma η δημοσκοπηση αυτη ειναι πολλαπλης επιλογης,μπορουσες να ψηφισεις και τις υπολοιπες ρετρολιχουδιες οχι μονο τη μερεντα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
prisma η δημοσκοπηση αυτη ειναι πολλαπλης επιλογης,μπορουσες να ψηφισεις και τις υπολοιπες ρετρολιχουδιες οχι μονο τη μερεντα
Nαι, μετά το κατάλαβα. Αλλά δε πειράζει... η Μερέντα ήταν πάντα No 1. :D
 
Δε θυμάμαι αν βρήκα κάποιον να θυμάται ένα ζαχαρούχο γάλα με γεύση σοκολάτα που θυμάμαι να είχα δοκιμάσει κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '80 ... Nestle υποθέτω. Θυμάται κανείς?
 
Rinus Cesar είπε:
Την τηλεοπτική διαφήμιση δεν τη θυμάμαι !!! Θυμάμαι, όμως, στα Μίκυ Μάους - στα τεύχη ΄των αρχών των 80ς - την "έντυπη διαφήμιση" του σοκολατούχου Γάλα Νουνού στο μεταλλικό κουτί !!! Η διαφήμιση ευρίσκετο στο οπισθόφυλλο των τευχών, στο "εσωτερικό μέρος" τους και είχε ως εξής :Έδειχνε μια φωτογραφία με κάτι μπόμπιρες, ιδρωμένους, που μόλις είχαν τελειώσει το παιχνίδι ποδοσφαίρου, και ο καθένας να "τσακίζει" με βουλιμία ένα μεταλλικό κουτί ΝΟΥΝΟΥ !!! Κι από κάτω η λεζάντα : "Το παιχνίδι τέλειωσε, η ομαδάρα έσκισε !!! Τι θα πιεις τώρα ??? ΝΟΥΝΟΥ !!!" και στο τέλος της φωτογραφίας : "ΝΟΥΝΟΥ ! Το επίσημο ποτό της ομάδας της γειτονιάς" !!!!
Οριστε και οι φωτο απο την εν λογω διαφημιση

απο το Μεγαλο Μικυ... :)

attachment.php


attachment.php


Παρεπιμπτοντως...τα ψηφισα ολα! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτικό Poll!!! Ψήφισα γκοφρέτες, παγωτά και μερέντα, αλλά μόλις είδα τη φώτο απο πανω απο το σοκολατενιο Νουνου, θυμήθηκα πόσο πολύ μου άρεσε αυτό το γάλα (όπως και το dolca)... αλήθεια υπάρχουν ακόμη??

Επίσης ήθελα να προτείνω να κάνετε και ενα poll ή thread με τα παγωτά που τρώγαμε τότε (αν υπάρχει συγχωρέστε με, δεν τα χω δει ολα ακομα)

Τέλος να πω πως μάλλον ήμουν το μοναδικό παιδι που όχι μόνο δεν έτρωγε ποτέ γαριδάκια, αλλά τα σιχαινόμουν γιατί μου βρωμούσαν... :xm: αι ξέρω σας φαίνεται περίεργο, αλλά με το ζόρι έτρωγα σε πάρτυ κανένα πατατάκι, άντε και δρακουλίνια. Μόνο τα ποπ κορν έτρωγα και τρώω ακόμα...
 
Sugarcube είπε:
Καταπληκτικό Poll!!! Ψήφισα γκοφρέτες, παγωτά και μερέντα, αλλά μόλις είδα τη φώτο απο πανω απο το σοκολατενιο Νουνου, θυμήθηκα πόσο πολύ μου άρεσε αυτό το γάλα (όπως και το dolca)... αλήθεια υπάρχουν ακόμη?? Επίσης ήθελα να προτείνω να κάνετε και ενα poll ή thread με τα παγωτά που τρώγαμε τότε (αν υπάρχει συγχωρέστε με, δεν τα χω δει ολα ακομα)

Τέλος να πω πως μάλλον ήμουν το μοναδικό παιδι που όχι μόνο δεν έτρωγε ποτέ γαριδάκια, αλλά τα σιχαινόμουν γιατί μου βρωμούσαν... :xm: αι ξέρω σας φαίνεται περίεργο, αλλά με το ζόρι έτρωγα σε πάρτυ κανένα πατατάκι, άντε και δρακουλίνια. Μόνο τα ποπ κορν έτρωγα και τρώω ακόμα...
Sugarcube για τα παγωτα υπαρχει θρεντ εδω
 
ψαχνοντας βρηκα εκτος απ τη φωτογραφια του stakovios με το κλασσικο πια κουτι του σοκολατουχου yoko choco

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=925&attachmentid=19090

attachment.php


και μια αλλη φωτο με διαφορετικο κουτι,μαλλον προκειται για την αμεσως επομενη συσκευασια (απ οτι θυμαμαι)

attachment.php
πηγη

481332_350929408312141_1352935544_n.jpg

16296.jpg
 
katerinak είπε:
οχι Thor δεν ειναι οι καραμελες γαλακτος "κοκος" , τις εχω περιγραψει εδω αυτες που μου αρεσαν και ηταν για μενα οι τελειοτερες καραμελες
attachment.php


φρεσκοαγορασμενο και φρεσκοανοιγμενο σακουλακι με τις καραμελες Werther's original,θυμαμαι Thor που μου ειχες στειλει μηνυμα αναφεροντας αυτο το ονομα..Δυστυχως,μετα απο δοκιμη,μπορω να πω οτι δεν ηταν αυτες που μου αρεσαν.Ειναι μεν νοστιμες αλλά καμμια σχεση μ εκεινες,εκεινες οι καραμελες ηταν ΚΟΡΥΦΗ για μενα κι απ οτι καταλαβα,δυσκολο εως αδυνατο να βρεθουν..Τουλαχιστον να μαθαινα το ονομα τους..

karameles.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κουκουρούκουυυυυυ μιαμ !!!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα