Διάθεση χώρου στο forum για αρχεία με κατασκευές καλωδίων, fixes κλπ

Υπέροχο Χρήστο,ομορφαίνει κι εμπλουτίζει το forum μας ακόμη περισσότερο,πολύ μου άρεσε πραγματικά,τώρα που το είδα...!

Ελπίζω να μπορέσω να συνεισφέρω με κάποιο αρθράκι κι εγώ κάποια στιγμή εκεί..!!
 
Πολύ όμορφα ! Ευχαριστούμε Πρόεδρε !!
 
Πάρα πολύ καλή και χρήσιμη ενέργεια!!! Αν εμπλουτιστεί, θα είναι πολύ σημαντική βάση πληροφοριών για όποιον ασχολείται με το άθλημα!!!
 
Θέλω να ποστάρω 2 φωτογραφίες μεγέθους 500Kb συνολικά, αλλά δε με αφήνει γιατί ήδη έχω ποστάρει φωτογραφίες στο παρελθόν και πλέον έχω φτάσει το quota μου.
 
gtsamour είπε:
Πάρα πολύ ωραία ΑΕΟΝ, τα αρχεία που θα ανεβάζουμε να είναι σε .zip ή ασυμπίεστα? Επίσης, τα αρχεία αυτά να είναι κλειδωμένα ή ελέυθερα σε κάθε μετατροπή?
Δεν μπορώ να εντοπίσω πως πάω στο 'The xX Retro Xx Files' στην ενότητα '80s Culture'. Έχει ενεργοποιηθεί πλήρως η wiki?
Μπορείς να ανεβάσεις αρχεία και σε μορφή zip. Εφόσον έχεις δικαίωμα να επεξεργάζεσαι τα δικά σου υπάρχοντα posts, μπορείς να διαγράφεις ένα συνημμένο αρχείο και να προσθέτεις στην θέση του ένα ενημερωμένο ανά πάσα στιγμή.

Παιδιά ρίξτε χύμα εκεί για την ώρα ότι βρείτε ή θεωρείτε ενδιαφέρον και αύριο θα τα χωρίσω σε θεματικές κατηγορίες.

Επίσης το wiki είναι πλήρως λειτουργικό, μόνο ένα λογότυπο του λείπει που θα του το ανεβάσω σύντομα.
 
Χρηστο τί χώρος ελεύθερος υπάρχει στο Wiki;
 
Ρε παιδιά, πάω να ανεβάσω δικά μου αρχεία αλλά μου βγάζει ότι ξεπερνάω το όριο μεγέθους uploaded αρχειων στο forum.

Τα αρχεία μου είναι tutorials doc με εικόνες μέσα με αποτέλεσμα να είναι απο 300-600 kb το κάθε ένα.

Πως να τα ανεβάσω?
 
Μιας και ο Πρόεδρος περιμένει προτάσεις για το πώς θα χωριστεί η ενότητα με τα guides/howto's κλπ κλπ, προτείνω να μπουν απλά subforumάκια με το όνομα του κάθε συστήματος, π.χ. Amiga , Spectrum, Commodore. Επειδή όμως υπάρχει Amiga 500, 2000,3000,Spectrum 48,128,2+ κλπ κλπ, προτείνω είτε να υπάρχουν ξεχωριστά subforums για το κάθε μοντέλο πράγμα λίγο εως πολύ δύσκολο, είτε ονόματα κατασκευαστών, π.χ. Commorore, Sinclair, Amstrad κλπ κλπ. με την προϋπόθεση ο καθένας μας να ξεκινάει τον τίτλο του θρεντ του αναγράφοντας σε αγγύλες το μοντέλο στο οποίο αναφέρεται, π.χ. [Amiga 500], [Commodore 64/128] (αναφέρεται και στα 2), [Amiga 500/500+]...... Ωστε κάποιος μπορεί να ταξινομήσει με βάση το θεμα και να έχει όλα τα θρεντάκια ταξινομημένα και μάλιστα ανα σύστημα, όπως συμβαίνει με τα Pixels...Δεν ξέρω, τί λέτε;
 
Πω πω... πρώτη μέρα και έχει ήδη μαζευτεί πράμα στο xXx Retro Files :D

Ήδη ανέβασα δύο projects και ακολουθούν και άλλα.

Θα πρότεινα όταν θα χωριστούν να είναι κάπως έτσι:

COMPUTERS

spectrum, commodore, amstrad κλπ

CONSOLES

megadrive, dreamcast κλπ

ARCADE

καμπίνες, mame machines, jamma projects, pinballs κλπ

MISC TECH

null modem cables κλπ
 
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να αναφέρεται στον τίτλο του θρεντ ο τύπος του μηχανήματος όπως γράφω πιο πάνω, ώστε να γίνεται σωστή ταξινόμηση.
 
Σώστα ανα home computer προτείνω μονο να γραψουμε και την ιστορια της καθε εταιριας και φυσικα καθε μηχανηματος(και κάποιες βασικές αρχές για το πώς δουλευεί-πως κανεις load-) καθως και links με τους emulators(και που μπορεις να βρείς παιχνίδια ) και απο εκει και πέρα για οποιον θελει να γραψουμε και ενδεικτικές τιμές απο ebay,διάφορα ρετρομαγαζα και φυσικα τα ρετρομαστορέματα

αυτα να βαλουμε μια dead line έτσι να μπορέσουμε να τα φτίαξουμε γρήγορα και να είμαστε και κάπος σιντονισμένοι
 
gtsamour είπε:
Πω πω... πρώτη μέρα και έχει ήδη μαζευτεί πράμα στο xXx Retro Files :D
Ήδη ανέβασα δύο projects και ακολουθούν και άλλα.

Θα πρότεινα όταν θα χωριστούν να είναι κάπως έτσι:

COMPUTERS

spectrum, commodore, amstrad κλπ

CONSOLES

megadrive, dreamcast κλπ

ARCADE

καμπίνες, mame machines, jamma projects, pinballs κλπ

MISC TECH

null modem cables κλπ
Ομολογώ πως ήδη έχουν μαζευτεί tips για διάφορα μηχανήματα που θέλουν πολύ κόπο και εξαιρετικές γνώσεις για να αποδωθούν σωστά!

Εύγε!

Gt συμφωνώ απόλυτα με τον διαχωρισμό που προτείνεις.

Μπορεί φυσικά να γίνει και διαχωρισμός ανά εταιρεία.

Whatever Big A. decides!!! :D :D:D:D
 
Λοιπόν για να μην πλημμυρίσει η αρχική σελίδα έκανα την εξής πατέντα. Δημιουργήθηκε η ενότητα Filez δίπλα από κάθε υπολογιστή και δίπλα από το ΜΑΜΕ όπου θα μπαίνουν docs / αρχεία για τα:

COMPUTERSspectrum, commodore, amstrad κλπ

ARCADE

καμπίνες, mame machines, jamma projects, pinballs κλπ
Ήδη μετέφερα όσα αρχεία χρειάζονταν στις σχετικές ενότητες. Τα υπόλοιπα θα τα μοιράσω μέσα στην μέρα.
 
Αυτό που θα ήθελα να τονίσω είναι ότι εάν ο τίτλος του θρεντ είναι αγγλικός, η αναζήτηση δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα. Αλλωστε ελληνικό site είμαστε. Τι λέτε;
 
Αυτό ίσως ήταν καλύτερο να γίνει με μορφή υποενοτήτων μέσα στο Retro xx section, γιατί έτσι θα χαθούμε....
 
Και εμένα μου φαίνεται πιο εύχρηστο να δημιουργηθούν υποενότητες μέσα στο ΧxX Retro XxX files.
 
gtsamour είπε:
Και εμένα μου φαίνεται πιο εύχρηστο να δημιουργηθούν υποενότητες μέσα στο ΧxX Retro XxX files.

Νομίζω ότι έβαλες ένα (χ) παραπάνω... γιατί τότε οι υποενότητες θα πρέπει να έχουν milf ...κ.τ.λ. :rolleyes::animrolleyes:
 
Σους μπρε !!!! ;-)
 
Δε μου λέτε..

Ξέρω ένα καλό site με διάφορα mods για κονσόλες sega και nintendo, αλλά δεν έχω τα αρχεία σε doc Μορφή.

Μπορώ να το προσθέσω?
 
Πίσω
Μπλουζα