Διάσημα Ρητά

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.556
Αντιδράσεις
28.284
Μεγαλα λογια απο μεγαλους και σπουδαιους ανθρωπους, συνηθως αντρες. Ρητα εξυπνα, σοφα, χιουμοριστικα, χαριτωμενα και παντοτε χαρακτηριστικα αυτου που τα ειπε.

Μπορω να καθομαι να τα διαβαζω ωρες ατελειωτες και γι' αυτο σκεφτηκα να μαζεψουμε οσα μπορουμε εδω.

Αν μη τι αλλο, τα περισσοτερα απο αυτα ειναι ιδιαιτερα ευφυη και εκτος απο το οτι θα μας κανουν να περασουμε το χρονο μας ευχαριστα, θα μας μαθουν και κατι. Κατι ηξεραν αυτοι που τα ειπαν!

Ξεκινω με δυο Ελληνες. Δυο τεραστιες προσωπικοτητες της αρχαιοτητας.

Σωκρατης:

Μια ζωη χωρις σκεψη και αντιδραση δεν αξιζει να τη ζει κανεις.

 


Πλατων:

Το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν.

 


Συνεχιζω με ξενες προσωπικοτητες.

Ναπολεων:

Το να ηττηθεις συγχωρειται. Το να αιφνιδιαστεις ποτε.


Ποτε μη σταματας τον εχθρο σου οταν κανει λαθος.



Η δοξα ειναι εφημερη, αλλα η αφανεια παντοτινη.



Οι γυναικες δεν ειναι παρα μηχανες για παραγωγη παιδιων.



Στη νικη αξιζουμε σαμπανια. Στην ηττα τη χρειαζομαστε.


 


Καλιγουλας:

Ας με μισουν. Αρκει να με φοβουνται.

Σομερσετ Μωμ:

Υπαρχουν τρεις κανονες για να γραψεις ενα μυθιστορημα. Δυστυχως κανεις δεν ξερει ποιοι ειναι.


Η τελειοτητα εχει ενα σοβαρο μειονεκτημα. Εχει την ταση να ειναι βαρετη.



Οταν οι ανθρωποι ζητουν να τους κριτικαρεις, αυτο που πραγματικα περιμενουν ειναι να τους παινεψεις.



Ο ερωτας ειναι ενα βρωμικο κολπο που μας παιζουν για να διαιωνιζουμε το ειδος.


 


Και τελειωνω για σημερα με τον αγαπημενο μου Οσκαρ Ουαιλντ, που εχει πει τα περισσοτερα και τα καλυτερα:

Οσκαρ Ουαιλντ:

Μια αληθεια παυει να ειναι αληθινη οταν την πιστευουν πανω απο δυο ατομα.


Το θεατρικο εργο ηταν επιτυχια. Το κοινο του, αποτυχια.



Δεν μου αρεσει να μου δινουν συμβουλες. Μπορω να κανω λαθη και μονος μου.



Η φυση μιμειται την τεχνη.



Δεν υπαρχουν αδιακριτες ερωτησεις. Υπαρχουν μονο αδιακριτες απαντησεις.



Αν λες την αληθεια, ενα ειναι βεβαιο: αργα η γρηγορα θα σε ανακαλυψουν.



Οταν ημουν νεος νομιζα οτι το χρημα ειναι το σπουδαιοτερο πραγμα στη ζωη. Τωρα που ειμαι γερος, το ξερω.



Να συγχωρεις τους εχθρους σου. Αυτο τους κανει να σε μισουν περισσοτερο.



Δεν μεταθετω ποτε για αυριο ο,τι μπορω να κανω μεθαυριο.



Ο ποιητης μπορει να υπομεινει τα παντα, εκτος απο ενα τυπογραφικο λαθος.



Ειτε η ταπετσαρια ξεθωριαζει, ειτε εγω.



(
Αυτα ηταν και τα τελευταια λογια του).
 
bambinella 100 είπε:
Ειτε η ταπετσαρια ξεθωριαζει, ειτε εγω.
(
Αυτα ηταν και τα τελευταια λογια του).
Νόμιζα είπε "ή αυτή η κουρτίνα πρέπει να φύγει, ή εγώ".
 
Τι να σου πω, Vag!

Δεν ημουν μπροστα οταν ψυχορραγουσε ο μακαριτης, αρα ειναι πιθανον να εχεις δικιο εσυ.
 
Απόλυτα επίκαιρο και ας έχουν περάσει 150; χρόνια:

Ένας τραπεζίτης θα σας δανείσει την ομπρέλλα του όταν έχει λιακάδα για να την ζητήσει αμέσως πίσω μόλις χαλάσει ο καιρός.

A banker is a fellow who lends you his umbrella when the sun is shining, but wants it back the minute it begins to rain.

Από τον Mark Twain που έχει πει πάρα πολλά εκπληκτικά ρητά.
 
"Μια πηγή της δυστυχίας είναι ότι οι άνθρωποι σκέπτονται περισσότερο αυτά που δεν έχουν παρά αυτά που έχουν".

"Μιαν άλλη ακόμα πηγή της δυστυχίας είναι ότι οι άνθρωποι σκέπτονται περισσότερο τα δυσάρεστα που τους συμβαίνουν παρά τα ευχάριστα".

Δικά μου....

 


-
 
bambinella 100 είπε:
Ναπολεων:


Οι γυναικες δεν ειναι παρα μηχανες για παραγωγη παιδιων.



Απο γυναικα δεν περιμενα τετοιο quote

Μερικα ακομα απο Mark Twain

Ο ανθρωπος ειναι προθυμος να κανει αρκετα για να τον αγαπησουν. Θα κανει τα παντα ομως για να τον φθονουν.

Και ενα λογοπαιγνιο που δεν μεταφραζεται

Age is an issue of mind over matter. Ιf you don't mind, it doesn't matter
 
Το κακό είναι ότι σήμερα στην εποχή των blogs υπάρχει τρομερή διαστρεύλωση τόσο των ρητών, όσο και του ποιος είπε τι. Αρκεί να γράψει κάποιος κάτι που βολεύει το τρέχον επιχείρημά του και να το αποδώσει σε διάσημο και μέσα σε λίγες ώρες η ανακρίβεια έχει παγιωθεί σε όλο το internet. Ειδικά σε αυτόν τον φουκαρά τον Αϊνστάιν έχει πιστωθεί από το "Η Γη γυρίζει" μέχρι το "Ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να νικάνε...".

Για να απαντήσω όμως:

«Οι ρίζες της εκπαίδευσης είναι πικρές, αλλά ο καρπός της γλυκός». ~ Αριστοτέλης

Μη υπαρκτό πρόσωπο, αλλά πάντα μου άρεσε το ρητό:

«Δε γεννήθηκα να μισώ μαζί με άλλους, αλλά να αγαπώ μαζί τους». - Αντιγόνη
 
bspus είπε:
Απο γυναικα δεν περιμενα τετοιο quote
Hταν ο Ναπολεων γυναικα; :D :D:D

Χωρις να υιοθετω τα λογια του Ναπολεοντα, θα σου απαντησω με ενα ρητο που δε θυμαμαι ποιος το ειπε, αλλα μου αρεσει:

Φεμινισμος: οταν στα ελαττωματα των γυναικων προστιθενται και τα ελαττωματα των ανδρων.

 


Τζωρτζ Μπερναρντ Σω:

Οταν αφησεις τις γυναικες να μπουν στη ζωη σου, ανακαλυπτεις οτι αλλο σκοπο εχουν εκεινες κι αλλον εσυ.


Δουλεια της γυναικας ειναι να παντρευτει οσο το δυνατον γρηγοροτερα και του αντρα να μεινει ανυπαντρος οσο το δυνατον περισσοτερο.



Κοκετα ειναι μια γυναικα που με διαφορα μεσα προκαλει παθος, αλλα δεν εχει κανενα σκοπο να το ικανοποιησει.



Μην χανετε τον καιρο σας σε κοινωνικες ερευνες. Αυτο που ενδιαφερει τον φτωχο ειναι η φτωχεια. Αυτο που ενδιαφερει τον πλουσιο, δεν μας ενδιαφερει.



Υπαρχουν δυο τραγωδιες στη ζωη: οταν δεν εκπληρωνονται οι επιθυμιες μας και οταν εκπληρωνονται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα, πλακα του εκανα του bspus, εξ' ου και οι φατσουλες, αλλα για να πω την αληθεια "γυναίκα" θεωρησα οτι εγραψε, εννοωντας εμενα που εβαλα ενα τετοιο ρητο εδω. Σε ευχαριστω για την επισημανση, Αλκη!
 
Οποιος θυσιάζει την ελευθερία του για περισσότερη ασφάλεια δεν αξίζει τίποτα απο τα δυό.

Τζώρτζ Οργουελ
 
Misha, το αποφθεγμα της υπογραφης σου, τινος ειναι; #)
 
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους. Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις (Κ.Π.Καβάφης)

Ένα πολύ ενδιαφέρον αλλά ογκώδες (όρεξη να ʽχεις να διαβάζεις) είναι το «Λέξεις και φράσεις παροιμιώδεις» του Τάκη Νατσούλη. Το βιβλίο αυτό "φωτίζει την προέλευση και αναλύει την έννοια περισσότερων από 1000 λέξεων και φράσεων, που έχουν γίνει παροιμιώδεις (αλφαβητική ταξινόμηση)".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kazantzakis1510.jpg


Νίκος Καζαντζάκης
 
"Εχω μετανιώσει κάποιες φορές για τα λεγόμενά μου, ποτέ για την σιωπή μου" Ξενοκράτης

"Ευτυχία είναι η καλή σωματική υγεία με κακή μνήμη" Ingrid Bergman

"Στην επιστήμη, κάποιος προσπαθεί να πει στους υπόλοιπους -με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι κατανοητό από όλους- κάτι για το οποίο κανείς δεν ήξερε πιο πριν. Στην ποίηση όμως, συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο" Paul Dirac

"...πείτε της να περιμένει ένα λεπτό! σχεδόν το τελείωσα..." Carl F.Gauss καθώς δούλευε, όταν ενημερώθηκε ότι η γυναίκα του πεθαίνει (.. :eek: )
 
bambinella 100 είπε:
Καλα, πλακα του εκανα του bspus, εξ' ου και οι φατσουλες, αλλα για να πω την αληθεια "γυναίκα" θεωρησα οτι εγραψε, εννοωντας εμενα που εβαλα ενα τετοιο ρητο εδω. Σε ευχαριστω για την επισημανση, Αλκη!
Σωστα καταλαβες. Μου εκανε εντυπωση που το quote το παρεθεσες εσυ.

Ο Alkis δυστυχως μου θυμισε οτι η κλασικη δικαιολογια που δινω επειδη βαριεμαι να βαζω τονους (οτι δεν ειναι απαραιτητοι για την κατανοηση κειμενου με τα συμφραζομενα) πολλες φορες δεν ισχυει
 
"Καλό είναι ο άνθρωπος να γνωρίζει τα όρια του" Σοφοκλής




"Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνο να είναι τίμια, αλλά και να δείχνει" Ιούλιος Καίσαρας
 
Caprice, εξαιρετικα ενδιαφερον φαινεται το βιβλιο που αναφερεις και θα ψαξω να το βρω!

Dartacan, μου αρεσε πολυ που παραθετεις οχι απλως τα λογια του Καζαντζακη, αλλα και τη φωτογραφια απο την πλακα πανω στην οποια ειναι χαραγμενα.

Ntsmrtz, το τελευταιο ρητο σου με αφησε αναυδη. Τι στοργικος συζυγος!

Bspus, χαιρομαι που καταλαβα σωστα τα γραφομενα σου.

RIO, το πρωτο ρητο σου μαλλον σε αντιπροσωπευει ιδιαιτερα, αφου το εχεις κανει υπογραφη σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kill one man, and you are a murderer.

Kill millions of men, and you are a Conqueror.

Kill them all, and you are a God.

Jean Rostand, Thoughts of a Biologist (1939)

Σχετική που είναι η ηθική ( ή η υποκρισία; ) των ανθρώπων... :)
 
Πίσω
Μπλουζα