Διάφορα Χαρτάκια

ναι και εγω ετσι φιλε peteremp δεν πεταω τιποτα του μικρου τα μαζευω ολα καποτε θα με ευχαριστησει πιστευω για αυτο!
 
Ορίστε και τα stickers.. Είχα εκατοντάδες τέτοια...τώρα φυσικά δεν έχω κανένα...

[edit] dead imageshack photo [edit]

 


[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stickers

Παροτι ειχα ασχοληθει με αλμπουμς Panini και αλλων εταιρειων, και γενικα με αλλα παιδικα αυτοκολητακια, δεν ειχα ασχοληθει ποτε με τα 'Stickers'

Ναι, ηταν κατι ασχετα αυτοκολητα, σχετικα μεταλου μεγεθους, σαν καρτες, που ερχοταν σε φακελακια. Ο τιτλος τους ηταν ακριβως αυτος: απλα (και ξερα) 'Stickers'.

θυμαμαι ηταν ιδαιτερα εντυπωσιακα. Ηταν ψυχεδελικα σχεδια, καρτουνς, γκραφιτοειδη συνθηματα, καρδουλες, στοματα, σιλουετες... με ωραια χρωματα, στρασακια, ολογραφιες και τετοια.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι δεν ειχαν κανενα συγκεκριμενο θεματικο περιεχομενο (σε αντιθεση με οσα ηξερα μεχρι τοτε [βλ. Πανινι]) και δεν καταλαβα τοτε το λογο υπαρξης τους η τι συμβολιζαν... αλλωστε ηταν μερος της τοτε ποπ-ροκ κουλτουρας την οποια αντιπαθουσα :rant: και γιαυτο δε σκεφτηκα ποτε να αγορασω ενα τετοιο.

Η χρηση τους ηταν η εξης: η τα ανταλλαζες, η τα κολλουσες σε τετραδια, θρανια, τοιχους κλπ. Νομιζω ηταν μεγαλυτερα παιδια (κοριτσια) που ασχολουταν μαζι τους... ειχαν γινει μοδα, αλλα δεν ειχα δει ποτε να γινεται κανενα hype ανταλλαγων και μανιωδους συλλογης, οπως με τα Πανινι.

Απο ολο αυτο τελικα, μια φορα ειχε πεσει ΕΝΑ στα χερια μου και το ειχα κρατησει σε καποιο συρταρι μου... αλλα εχω να δω χρονια οποτε προφανως εχει 'χαθει' σε καποια εκκαθαριση :angry:

Μπας ξερει κανενας για τι λεω; Ελπιζω καποιοι απο σας να εχουν ακομα τετοια και να στειλει καμια φωτο, γιατι το στυλ τους ηταν τελειως 80ς! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domnikiiiiiiiiiiiiiii.... πρεπει να τα σκαναρεις! (οταν βρεις χρονο ;) )
 
H domniki έχει μια ιδιαίτερα εντυπωσιακή συλλογή που είχαμε τη χαρά να χαζέψουμε στην ρετροσυνάντηση της Θεσσαλονίκης.Είχα τόσα χρόνια να πιάσω ένα τέτοιο αυτοκόλλητο στα χέρια μου που ειλικρινά συγκινήθηκα...domniki αν δεν σου κάνει κόπο να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες! :please:
 
Α λαός απαιτεί φωτό !
 
Kαι τα δικα μου Stickers τετοια ειναι :) Εχω σκαναρει μερικα, και θα ανεβασω φωτογραφιες μολις μπορεσω :)

NB. Mετακινησα τα ποστ στο υπαρχον θεμα ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον αυτά εννοείτε! 8)

[edit] Dead images [edit]

[edit] Dead images [edit]

Δεν τα χώνεψα ποτέ ιδιαίτερα αλλά ομολογώ ότι μερικά ήταν πολύ εντυπωσιακά!

Αυτό είναι το εξώφυλλο του ντοσιέ μου που είχα στα σχολικά μου χρόνια.

Συγχωρέστε την κακή ποιότητα του τηλεφώνου μου αλλά την μηχανή μου την έχω αφήσει κάπου.. :angry:

[edit] Dead images [edit]

Και εδώ η δεύτερη και πιο εντυπωσιακή του πλευρά!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Turri, δεν το πιστευω!! Εχουμε τα ιδια Stickers! Tα εντυπωσιακα με τη αστραφτερη πλευρα τα εχω ολα κ'εγω, η Candy μπορει να το βεβαιωσει :clap:

Ακομα δεν βρηκα χρονο να τα ποσταρω :nervous:
 
Τα έχεις Αθήνα ή επάνω; :clap:
 
Στην Αθηνα...ααααα, ειναι παρα πολλα...πρεπει να βρω τον χρονο να ανεβασω τουλαχιστον τα αγαπημενα μου :)
 
Πω πω Turiccan,τρομερό flashback!!! :worship: Σ'ευχαριστούμε!!!Ναι η domniki έχει και από αυτά,το επιβεβαιώνω... :cry:
 
Στην ρετροσυναντηση στην Θεσσαλονικη τα βλεπαμε με την Candy και φωναζαμε "αυτο το ειχα, και αυτο το ειχα!!!", "αυτο το θυμασαι?"
 
Ορίστε και η δικιά μου συλλογή από χαρτάκια ότι έμεινε ακολλητο δηλαδή.

Αυτοκολλητα διαφορα ΑΑ+.jpg

Turrican είπε:
Μάλλον αυτά εννοείτε! 8)
O Μηχαλάκης ήταν ακόμα μαύρος αχαχαχαχαχα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Olorin είπε:
Πάντως ακόμα και στα πρώτα 1-2 χρόνια του Γυμνασίου, δεν το εγκατέλειψα το σπορ, απλώς το γύρισα σε κάτι πιο κυριλέ, τις (αληθινά) συλλεκτικές κάρτες ΝΒΑ από την περίφημη Upper Deck... Τουλάχιστον αυτά τα έχω ακόμη (τα υπόλοιπα χάθηκαν -όσα δεν είχαν πεταχτεί- στην προ 7ετίας μετακόμισή μου) και μπορώ να πω πως ειδικά για το συμπληρωμένο άλμπουμ της σεζόν '92-'93 είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος... :happyjump:
Νότη, take a look at this...!
 
Εγω θα παω λιγο παρα πισω.

Μαζευαμε τα χαρτακια απο τις γκοφρετες ΜΕΛΟ, που

ειχαν τις ενδυμασιες και τις σημαιες των χωρων του

κοσμου...τα βαζαμε σε ενα αλμπουμ που εδινε η ΜΕΛΟ,

και αν βρισκαμε και το "δυσκολο" (χαρτακι που η εταιρια

για ευνοητους λογους εβγαζε λιγα κομματια), το πηγαιναμε

καπου στο ποταμι (Κηφισος), θυμαμαι, και παιρναμε δωρο

μια δερματινη μπαλα ποδοσφαιρου!

Παιζαμε κι εμεις χαρτακια στον τοιχο, και καναμε μια

"ζαβολια":

Κολαγαμε στο χαρτακι ενα χαρτι απο την κατω πλευρα του,

με αποτελεσμα αυτο να βαραινει και να πεφτει συριζα στον

τοιχο...ετσι το ελαφρυτερο χαρτακι του αλλου επεφτε

μακρυτερα και δεν πλακωνε το δικο μας! :D
 
pooky(1) είπε:
Χε χε και "Διάστημα 1999", μην το ξεχνάτε αυτό, ήταν θρυλικές οι εποχές που παιζόταν αυτή η σειρά. Θυμάμαι τη "Μάγια" την τύπισσα που μπορούσε να μεταμορφωθεί σε διάφορα ζώα ή εξωγήινους, είχα πάθει πλάκα μαζί της.!!!!!!!
Ακόμα το έχω το album που μάζευα και κολούσα τα αυτοκόλητα της σειράς, αν θυμάμαι καλά όλα ηταν 400 και είχα κολήσει τα 360

ΕDIT: ακόμα έχω ''μοτοσυκλέτες του κόσμου'' (196 από 200), και ''super auto'' (μου λείπουν μόνο 6)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Image0009.JPG

Λοιπόν έψαξα και δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα...υπήρχε μια (ας πουμε γκοφρετα...περισσότερο μπισκότο μπορούσες να την πεις) που μέσα είχε μια κάρτα απο φάσεις αγώνων και παικτών του Ελληνικού μπάσκετ. Πρέπει να είναι του 87.Η ποιότητα τους ήταν αρκετά καλή....είχαν γυαλιστερή επίστρωση από επάνω....(όχι αυτοκόλλητα) και κέρδιζες "δώρα". Ανέβασα και μερικές φωτο....για να δω αν κατι σας θυμίζει .

DSC03040.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυνατες συλλογες φιλε Polaris!
 
εισαι τυχερος που τα εχεις ακομα

κι εγω καποια στιγμη θα ανεβασω τα δικα μου
 
Πίσω
Μπλουζα