Διάφορα Χαρτάκια

akmakas είπε:
χα χα ναι.....θυμαμαι καπως ετσι τα πραγματα.Θυμαμαι επισης και το παιχνιδι που παιζαμε...

Βαζαμε ενα χαρτακι σε ενα τοιχο(Στο διαλειμμα του σχολειου )

και το αφηναμε να πεσει κατω..ο επομενος παιχτης επρεπε να καπακωσει

με το δικο του χαρτακι το χαρτακι του αντιπαλου για να το παρει....

Πολυ αγωνια!!!!
Βρε για δες .... κι εγώ νόμιζα ότι μόνο στο δικό μου Δημοτικό Σχολείο παίζαμε αυτό το παιχνίδι με τα χαρτάκια της ΠΑΝΙΚΙ που .... κατέβαιναν από τον τοίχο με ... απειλητικές διαθέσεις, δλδ για να ... καπακώσουν το χαρτάκι του αντιπάλου !!! Πω πωωω, τι μού θυμήσατε !!! Μάλιστα, την ώρα αυτού του παιχνιδιού μαζεύονταν κι άλλα παιδάκια δίπλα στους παίκτες και ... κελαηδούσαν : "Γούρι γούρι το παγούρι ... γούρι γούρι το παγούρι" !!! Κι όταν, στο τέλος, ήσουν νικητής και ... είχες κάνει τη μπάζα σου, τα παιδάκια αυτά ζητούσαν την ... ανταπόδοση για το "γούρι" : "σού έφερα γούρι για να νικήσεις, έλα, δώσε μου κι εμένα κανένα χαρτάκι" !!!!!

Ένα άλλο άλμπουμ που συμπλήρωνα λεγόταν "Θηλαστικά" !!! Καταπληκτικό άλμπουμ, οι φωτογραφίες του, που παρουσίαζαν ένα σωρό ζώα σε διάφορες στιγμές τους, ήταν "να τις πιεις στο ποτήρι" !!! Μόνο που ... ήταν τεράαααστιο άλμπουμ, πολυσέλιδο, και για να το συμπληρώσεις έπρεπε ... για πολύ καιρό να αγοράζεις και να ψάχνεις τα αυτοκόλλητα χαρτάκια του !!! Εγώ, πάντως, δεν το είχα συμπληρώσει. Αυτό θυμάμαι και με τους άλλους συμμαθητές μου : Στην αρχή μάς είχε πιάσει μεγάλος ενθουσιασμός αλλά, επειδή απαιτούσε πολύ χρόνο και πολλά χαρτάκια ... κανείς μας δεν το έφτασε "μέχρι τέλους" !!!

Τέλος, ένα άλλο άλμπουμ που θυμάμαι ήταν με φιγούρες από "σούπερ ήρωες" [Σπάιντερ Μαν, Μπάτμαν κλπ] !!! Αυτό ήταν μικρούλι, μόλις 4 σελίδες !!! Αν, όμως, νόμιζες ότι με ... λίγα έξοδα θα το συμπληρώσεις, έκανες μεγάλο λάθος : Είχε 3 - 4 αυτοκόλλητά του [ένα σε κάθε σειλίδα] που ήταν πολύ σπάνια !!! Έτσι, μού έμεινε "παιδικό απωθημένο" που δεν κατάφερα να βρω το αυτοκόλλητο με τη σούπερ - ηρωίδα "Κόκκινη Κορδέλα" !!! Όχι τίποτε άλλο, αλλά ... με έτρωγε η παιδική περιέργεια : Ξέρω πώς είναι όλοι οι σούπερ - ήρωες, αυτή πώς είναι ??? Έτσι, ρωτούσα άλλα παιδάκια για να μού περιγράψουν την "Κόκκινη Κορδέλα", αλλά κι ένα άλλο παιδάκι, που ήταν καλό στη ζωγραφική, το έβαλα να μού τη ζωγραφίσει "στο περίπου" ....
 
Λοιπόν, κάνοντας ανασκαφή στη βιβλιοθήκη μου, βρήκα, εκτός από το άλμπουμ Ποδοσφαίρου [βλ. σχετικό τόπικ] και ... το άλμπουμ με τα θηλαστικά [λέγεται Mammals] !!! Καταπληκτικό, υπέροχο, και πολύ - πολύ διδακτικό !!! Σκέτη ... εγκυκλοπαίδεια των θηλαστικών !!! Άλλά και πάλι η μνήμη μου δεν τα θυμόταν και τόσο καλά : Τα χαρτάκια δεν απεικονίζουν φωτογραφίες με τα θηλαστικά, αλλά ... ζωγραφιές με αυτά !!! Ζωγραφιές πολύ ζωντανές, νομίζεις ότι τα ζωάκια ... θα βγουν έξω από το άλμπουμ !!! Ίσως το καλύτερο άλμπουμ ΠΑΝΙΝΙ ever ....

Τα δε θηλαστικά είναι χωρισμένα σε κατηγορίες : Μαρσιποφόρα, τρωκτικά, αρτιοδάκτυλα, κητώδη, πτερυγιόποδα, χειρόπτερα, εντομοφάγα κλπ ....

Γυρίζω τυχαία στη σελίδα με τα "Τρωκτικά" και ... μού κάνει εντύπωση ένα αυτοκόλλητο με τρία ποντικάκια να σκαρφαλώνουν πάνω σε κάτι στάχυα και δίπλα απ' αυτά κάτι παπαρούνες !!! Από κάτω διαβάζω [με πολυτονικό φυσικά, με περισπωμένες κλπ] : "71. ΜΙΚΡΟΜΥΣ Ο ΝΑΝΟΣ. Ζει στους αγρούς και βάλτους της Ασίας. Τρέφεται με ρύζι, σπόρους, και έντομα. Χτίζει μια στρογγυλή φωλιά από πλεγμένα χόρτα" !!!!!!

Το άλμπουμ αποτελείται από 400 [!!!] αυτοκόλλητα χαρτάκια !!! Όπως επισημαίνεται στο κείμενο του εξωφύλλου :"Η συλλογή αποτελείται από 400 έγχρωμες και πρωτότυπες εικόνες θηλαστικών, στη φυσική τους κατάσταση, ειδικά σχεδιασμένες από μια έμπειρη ομάδα καλλιτεχνών" !!!

Δυστυχώς έχω συμπληρώσει λιγότερα από τα μισά αυτοκόλλητα χαρτάκια !!! Κρίμα, θα άξιζε τον κόπο αν είχα καταφέρει να το συμπληρώσω ολόκληρο [κάτι που θα απαιτούσε πολύ χρόνο και ... πολύ "χαρτζιλίκι γονέων" !!!!] !!! Θα προσπαθήσω να αναρτήσω εικόνες και από αυτό ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά τα θυμάται κανείς ??????

Αυτοκολλητα Ποδοσφαιρου PAPPOYS.jpg

από πίσω ελιναι μπλε και γράφουν ότι αν συμπλήρωνες μια εκατοντάδα κέρδιζες δώρο...

είναι από dandy (μόνο τσίχλες τέτοιες θυμάμαι), αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ πού τα βρίσκαμε...

οι περισσότερες εικόνες είναι από ματς 1975-1978
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διακρίνω Σεπ Μάγερ, Βαμβακούλα με Λάκη Παπαϊωάννου, Αργεντινή του 78, Ισπανία με Αρκονάδα...
 
εχω μερικα απο αυτη τη σειρα

Νομιζω οτι τα βγαλανε την περιοδο του μουντιαλ του 78
 
Ισπανία με Αρκονάδα...
ε, όχι και... Αρκονάδα ο μουστάκιας !!! Ο Μιγκέλ Ανχελ είναι...

Νομιζω οτι τα βγαλανε την περιοδο του μουντιαλ του 78
πράγματι, οι περισσότερες εικόνες είναι από το ΠΚ της Αργεντινής, αλλά έχει και μπόλικες από άλλα ματς, ενδεχομένως από τα προκριματικά 2-3 χρόνια πρωτύτερα.
 
Πίσω
Μπλουζα