Διασκευές που σας αρέσουν περισσότερο από τις αυθεντικές εκτελέσεις

Εμ...

Daredevil,το εχεις ξαναβαλει στην σελιδα 2... :p
 
Xaxaxaxa!! :D

Πράγμα που σημαίνει ότι:

α) Είμαι ειλικρινής όταν λέω ότι δε θυμάμαι &

β) Είμαι σταθερή στις απόψεις μου &

γ) Μόνο εσύ το άκουσες και γι' αυτό το θυμάσαι! :biglaugh:

Εντάξει, νομίζω ότι πρέπει να πάω για ύπνο! :D :D
 
D@redevil είπε:
Xaxaxaxa!! :D
Πράγμα που σημαίνει ότι:

α) Είμαι ειλικρινής όταν λέω ότι δε θυμάμαι &

β) Είμαι σταθερή στις απόψεις μου &

γ) Μόνο εσύ το άκουσες και γι' αυτό το θυμάσαι! :biglaugh:

Εντάξει, νομίζω ότι πρέπει να πάω για ύπνο! :D :D

α - β) Σιγουρα!

γ) Και το ακουσα και μου αρεσε! :thumbup:
 
Χαχαχαχαχα!!!
 
Δυο τραγουδάκια, που αν και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα, αντικειμενικά θεωρούνται καλύτερα από τα πρωτότυπα. Μάλιστα τα πήγαν τόσο καλά που ο κόσμος ξέχασε ότι ήταν διασκευές

Οι Soft Cell διασκευάζουν το Tainted Love της Gloria Jones

http://www.youtube.com/watch?v=A44GOlZrlVs

Oι Santana διασκευάζουν το Black Magic Woman των Fleetwood Mac. Στην ουσία meddley του Black Magic Woman με το Gypsy Queen του Oύγγρου τζαζίστα Gabor Szabo

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και γράφτηκε από κοινού από David Bowie και Iggy Pop (όταν ήταν ένα ερωτευμένο ζευγαράκι) και εμφανίστηκε ως κομμάτι πρώτα σε album του Iggy,το τραγούδι απογειώθηκε από τον ίδιο το Bowie το 1983 από το album Let's Dance.

 
Astronomy των Blue oyster cult απο Metallica.

 
συντροφε,θα πεσει η ελια να μας πλακωσει!ουτε οι μεταλικα δε λενε τετοια πραματα! :eek: :D
 
Πεσει δεν πεσει Don εγω σαν μεταλο απο την κορυφη μεχρι τα νυχια πιο πολυ γουσταρω να το ακουω απο Metallica παρα απο blue oyster cult ασχετα τον απεριοριστο σεβασμο που εχω γιαυτους και εχω ανοιξη και θεμα μαλιστα.Εξαλου το θεμα δεν λεει ποιες διασκευες θεωρουμε οτι ειναι καλητερες απο της αυθεντικες εκτελεσεις αλλα ποιες μας αρεσουν περισσοτερο.Ετσι λοιπον και γω γουσταρω Metallica.
 
Σίγουρα όχι καλύτερες αλλά ιδιαίτερα χαβαλετζίδικες…

Το γνωστό ma baker των boney m από τους άγνωστους knorkator…

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γενικά είμαι φαν των πρώτων εκτελέσεων, αλλά τέσσερις διασκευές μ' αρέσουν παραπάνω ή εξίσου με τις αυθεντικές εκτελέσεις:

1) Wanted Dead or Alive, με τον Tom Cruise, από την ταινία Rock of Ages (πρώτη εκτέλεση Jon Bon Jovi)

[video=youtube_share;50TEM8OPFcY]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το άν είναι καλύτερη η διασκευή απο το γνήσιο είναι υποκειμενικό θέμα. Απλά πιό ταιριαστή στη σημερινή εποχή.

Απο δύο απο τους πιό κλεμμένους συνθέτες, θα έλεγα

1.ΒΟΒ DYLAN. Λόγω φωνητικού προβλήματος, οι αμέτρητες διασκευές που ενθάρρυνε και ο ίδιος , είναι καλύτερες και σε πολλά στύλ. Ξεχωρίζω το "Father Of Night" απο Manfred Mann

2. NEIL DIAMOND. Ο ίδιος είπε οτι η διασκευή του "Red Red Wine" απο τους UB40 ξεπερνά το δικό του γνήσιο και ζωντανά παίζει αυτή την εκτέλεση. Πέραν αυτού προτιμώ τη δική του χαρακτηριστική μπάσα φωνή. Οι διασκευές που μου έρχονται στο νου είναι

Sweet Caroline (U2)

Girl You'll Be A Woman Soon

Solitary Man

Song Sung Blue

H διασκευή που βρίσκω ανώτερη του γνήσιου των The Band ειναι, λόγω φωνάρας Baez


Ειρωνικά, απο τους πολυπληθείς Band πέρασαν Dylan, Diamond, όπως και Neil Young.

Προτιμώ απο την ίδια παρά απο τους Judas Priest το "Diamonds And Rust" που πάντα με συγκλονίζει. Ο δακτυλισμός στην εισαγωγή μου έδειξε οτι ο ήχος δεν είναι θέμα κιθάρας αλλα ποιός την παίζει.

Διασκευή προτιμώτερη επίσης , "Because The Night" Patti Smith. (Original Bruce Springsteen). Η Smith ,αλλαξε λίγο και το στίχο για να το κάνει πιό ερωτικό.

Απο νεώτερα, μου αρέσουν και οι δύο διαφορετικές εκτελέσεις του "Mad World" (Tears For Fears). Αυτή του Gary Jules ειναι πιό μπαλάντα με ωραιότερη φωνή.

Ειμαι σίγουρος οτι μόλις κλείσω το μήνυμα θα μου έρθουν άλλα 100 στο νού, αλλα μη ζαλίζω άλλο.

Τόλης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το διάστημα, έχω "λιώσει" ν' ακούω Megadeth!...

Έτσι, θυμήθηκα άλλη μια διασκευή που γουστάρω τρελλά, όταν με πιάνει το κάφρικό μου! :biglaugh:

[video=youtube;AYj9-96HYPk]http://www.youtube.com/watch?v=AYj9-96HYPk

A, και το ορίτζιναλ, που μ' αρέσει εξίσου:

 
χεχε...θα μου επιτρέψεις να γουστάρω περισσότερο το πρωτοτυπο :D
 
H μικρή καφρούλα ξαναχτυπά! :biglaugh:

Bullet For My Valentine - No Easy Way Out

 
Ααα! :) Εύγε, τρελλό αγόρι! :flower:

Άλλη μια αγαπημένη φωνή - κι μια άψογη διασκευή!....

Ωστόσο, αν με ρωτούσες, από τους HIM θα ξεχώριζα μάλλον αυτή τη διασκευή:

[video=youtube;pBW--bgyezg]

 
@Dare τρελό κορίτσι :flower:

Είναι αγαπημένο το Wicked Game σε διασκευή από HIM (παρεμπιπτόντως live είναι ακόμα καλύτεροι,τους προσκύνησα στο Ρόδον όταν ήρθαν για πρώτη φορά στην Ελλάδα το 99 ή το 2000 ήταν δεν θυμάμαι) αλλά προτιμώ την παρακμιακή δεύτερη εκδοχή του clip,είναι μεταγενέστερη του clip που έβαλες,ο Ville Valo μπαίνει smashed σε trash στριπτιτζάδικο στο οποίο χορεύει σωσίας της Helena Christensen.Απλά θεικό.

"Τζαζίζει" η συγκεκριμένη διασκευή από τους Άμμος

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα