Διαφημίσεις με προϊόντα που τρώγαμε ή πίναμε όταν ήμασταν παιδιά

Δεν θυμάμαι την παραπάνω διαφήμιση με τα προιόντα Tasty...Tα καραβιδάκια δεν τα είχα ξανακούσει...
 
BETTY BOOP είπε:
...Tα καραβιδάκια δεν τα είχα ξανακούσει...
Για τα "καραβιδάκια" θυμάμαι μόνο μια διαφήμιση γύρω στο 1983, όπου μια γυναικεία φωνή τραγουδούσε με δυναμικό τρόπο : "Καραβιδάαακια, καραβιδάαακια" !!! Από τότε ... άκουσα ξανά για τα καραβιδάκια μόλις χθες, όταν είδα αναρτημένο το παραπάνω σποτ της Tasty .....
 
εμενα μου κανει εντυπωση πως την ονομασια γαριδακια την κατεβασε η τσιπιτα [;]και πως ουσιαστικα λειτουργησε σαν την μαρκα αυτοκινητων jeep. δηλ το ονομα ενος προιοντος εκανε κατηγορια σνακ. μου φανηκε πολυ περιεργο που η tasty απεναντι στα γαριδακια εβγαλε τα καραβιδακια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
foutix είπε:
. μου φανηκε πολυ περιεργο που η tasty απεναντι στα γαριδακια εβγαλε τα καραβιδακια.
.... αλλά ... και η Best Foods έβγαλε τα .... "Καβουράκια" !!!

Και πράγματι, είναι πολλοί που όταν λένε "γαριδάκια" τα εννοούν ... όλα τα παρεμφερή "σνακ" : και τα δρακουλίνια, και τα πιτσίνια, και τα πακοτίνια, και τα φουντούνια και ... και ... Με τον ίδιο τρόπο που πολλοί, όταν λένε "μίκυ μάους" τα περιλαμβάνουν όλα : και Μπαγκς Μπάνι, και Γούντι Γουντπέκερ και ..και ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δηλαδη υπηρξε ανταγωνισμος μεταξυ "καβουρακιων" της Best Foods και "καραβιδακιων" της Tasty
 
Αγαπημενοι μου νοσταλγοι μιας αλλης εποχης γεια σας.Μηπως θα μπορουσε καποιος απο εσας στην αναζητηση μιας διαφημισης απο την δεκαετια του 80?Τα στοιχεια που μπορω να σας δωσω ειναι τα εξης.Δυο παιδακια ηταν ξαπλωμενα μπρουμυτα διπλα απο ενα χριστουγεννιατικο δεντρο και κοιταγαν ενα ρολοι κουκο-εκκρεμες που ηταν πανω απο το τζακι περιμενοντας να παει 24 00 η ωρα για να πεσει μεσα απο το τζακι ο Αγιος Βασιλης.Οταν εγινε αυτο ο Αγιος Βασιλης ανοιξε τον σακο του αλλα ειδε οτι ειχε ξεμεινει απο δωρα κι στεναχωρημενος εκατσε σε μια παρακειμενη πολυθρονα.Τοτε τα παιδακια ετρεξαν στην αγκαλια του και του εδωσαν,αν θυμαμαι καλα μια σοκολατα.Θυμαται κανεις σας την μαρκα της σοκολατας η την διαφημιση κι αν ναι,μπορει να την ποσταρει? Με αγαπη κι εγω για τα παλια,γεια σας...
 
Νομίζω της ΙΟΝ γάλακτος και μου φαίνεται όχι και τόσο παλιό
 
συμφωνω με τον foutix : θυμαμαι κι εγω οτι το προϊον ηταν σοκολατα της ΙΟΝ.Δυστυχως darkhado οπως θα δεις και στο αντιστοιχο θρεντ για την ΙΟΝ η διαφημιση αυτη δεν εχει ακομη βρεθει,ειχα κανει και σχετικη ερωτηση ,εσυ θυμασαι περισσοτερες λεπτομερειες :) Σχετικα με τη χρονολογια της ομως θα ελεγα αρχες με μεσα '90.
 
Κι επειδή εδώ στο retromaniax η μία "φλασιά" μού φέρνει την άλλη και ό,τι θυμάμαι χαίρομαι .... Έγραψα πριν λίγο σε άλλο τόπικ για τη διαφήμιση της γκοφρέτας "Σαφάρι" ΄και ... θυμήθηκα άλλη μία διαφήμιση της ίδιας εποχής , 1976 - 1977 [οι πρώτες μου τηλεοπτικές αναμνήσεις] : Τη διαφήμιση της τσιχλόφουσκας Μπουμ !!!

Σε αυτήν βλέπαμε κάποια πολύ μικρά παιδάκια να παίρνουν μέρος, τάχαμου, σε μία μάχη !!! Και μετά βλέπαμε έναν πιτσιρίκο, που φορούσε κράνος, να βγάζει το κεφάλι του έξω από ένα χαράκωμα, και να λέει με αγχώδη φωνή : "Τσιχλόφουσκα Μπουμ! Κάνει μπουμ" !!! και να βάζει στο στόμα του μια διαφημιζόμενη τσίχλα !!! Την ίδια στιγμή βλέπαμε να γίνεται διπλα του μια έκρηξη [μάλλον από χειροβομβίδα] και ακούγαμε τον κρότο : Μπουυυμ !!! Δηλαδή ... το "μπουμ" της τσιχλόφουσκας που σκάει παρομοιάσθηκε με το "μπουμ" μιας χειροβομβίδας !!!

Η τσίχλα "Μπουμ" ήταν, όπως θυμάμαι, μακρόστενη και είχε μεγαλο μέγεθος για τσίχλα !!! 'Οταν ήμασταν πιτσιρίκια μάς αρεσε να τη λυγίζουμε και να τη βάζουμε στο στόμα μας για να τη μασήσουμε !!! Όποιος θυμάται καλύτερα με διορθώνει & με συμπληρώνει :flower: :flower: :flower:
 
BETTY BOOP είπε:
Θυμήθηκα την παραπάνω διαφήμιση του ροφήματος alsa choco, μελωδική και χαριτωμένη!
Επίσης μου έκανε εντύπωση η εμφάνιση της μικρής στη διαφήμιση (!).
 
Κάπου μακριά, στο πάνω-πάνω ράφι του μυαλού, "Sinalco Cola". Είχε μια τηλεοπτική διαφήμιση με ένα τραγουδάκι "Sinalco cola laaaaaa", αγνώστων λοιπών στοιχείων...

Η εταιρία έφτιαχνε αεριούχα, μεταξύ των οποίων και μια απίσια (αλλά πραγματικά απαίσια) πορτοκαλάδα, με γεύση να σκεφτείτε σαν αυτές τις αναβράζουσες βιταμίνες που υπάρχουν τώρα.
 
Κι άλλη φλασιά μού ήρθε : Μια από τις πρώτες διαφημίσεις για το γάλα ΝΟΥΝΟΥ που θυμάμαι, γύρω στο 1982 - 1983 !!! Δείχνει κάτι παιδάκια να παίζουν με ένα υπέροχο τρενάκι : εχουν στήσει τα εξαρτήματά του, τις ράγες του, τα βαγόνια του κλπ κλπ !!! Και ξαφνικά ... έρχεται στο δωμάτιό τους η μητέρα τους με έναν δίσκο με δυο ποτήρια γάλα και τους λέει με γλυκιά και μελωδική φωνή : "Ώρα για στάση, στάση !!! Νουνού για τον σταθμάρχη, Νουνού για το οδηγό" !!!! :flower: :flower:
 
Rinus Cesar είπε:
Η παραπάνω διαφήμιση έφερε στο μυαλό μου άλλη μια ... "φλασιά" : Το τραγούδι από το πρώτο διαφημιστικό σποτ της Raider, που προβλήθηκε περί το 1983 - 1984 !!! Μια ανδρική φωνή τραγουδούσε κάπως δυναμικά, σε μια μελωδία που παρέπεμπε στη ροκ μουσική, τα εξής λόγια :
Ρέηντερ τραγανιστή διπλή

με καραμέλα διπλή

και σοκολάαατα, διπλή κι αυτή

Ρέηντερ κρατάει πιο πολύ !!!

Ρέηντερ, Ρέηντερ,

απόλαυση διπλή, κρατάει πιο πολύ !!!

.... και ... με αυτόν τον τρόπο μάς συστήθηκε η Raider λίγο πριν τα μισά των 80ς .... Η εν λόγω "ιδιότυπη γκοφρέτα" κέρδισε πολλούς φίλους , όπως επισημαίνει και ο uploader AkisTv [εμένα, πάντως, δεν έγινε η "αγαπημένη μου γκοφρέτα :cool: :cool: :p ] ....
Raider λεγόταν αρχικά, μετά το όνομα άλλαξε σε Twix, η οποία υπάρχει ακόμα.
 
manos311 είπε:
Raider λεγόταν αρχικά, μετά το όνομα άλλαξε σε Twix, η οποία υπάρχει ακόμα.
εχουμε την τυχη να ξαναδουμε αυτη τη διαφημιση αφου την ανεβασε στο ΥΤ ο Akis Papadopoulos:cheers: :cheers: :cheers:
 
Μού ήρθανε άλλες δύο "φλασιές" από παλιά διαφημιστικά σποτ ....

- Η πρώτη "φλασιά" αφορά τους χυμούς "Μπαλής", που, αν δεν απατώμαι, κυκλοφορούσαν σε χάρινη συσκευασία !!! Η διαφήμιση για τους εν λόγω χυμούς χρονολογείται περί το 1988 - 1989 !!! Σε αυτή τη διαφήμιση βλέπαμε έναν ταλαίπωρο τύπο, ψηλόλιγνο, με γυαλάκια, ο οποίος ... έχει χαθεί στην έρημο !!! Ο τύπος είναι εμφανώς καταπονημένος από τη δίψα και τη ζέστη !!! Και, ξαφνικά, βλέπει στην έρημο - σαν αντικατοπτρισμός - κάμποσες χάρτινες συσκευασίες από τους διαφημιζόμενους χυμούς, ενώ την ίδια στιγμή ακούγονται απόκοσμες γυναικείες φωνές να λένε : "Μπαλήηης , Μπαλήηης :eek: o_O" !!! Και ο ταλαίπωρος τύπος μονολογεί : "Μπαλής! Γεύση ζωής" !!! Αυτήν την ατάκα την ακούσαμε και στο τέλος της διαφήμισης : "Μπαλής - γεύση ζωής" !!! Πάντως, από τότε δεν έχω ξανακούσει για τους εν λόγω χυμούς ....

- Η επόμενη "φλασιά" αφορά την πρώτη διαφήμιση για το σοκολατούχο γάλα carnation !!! Οι περισσότεροι από εσάς έχετε στο μυαλό σας το "κόνσεπτ" της διαφήμισης να βασίζεται ... σε καρτούνς !!! Δηλαδή, ο Τσοκολάτας, η Λόλα, οι κακοί που απαγάγουν τη Λόλα, ο μαυρούκος που παίζει στο πιάνο τη μελωδία της διαφήμισης είναι όλοι τους καρτούνς !!! Όμως, όταν προβλήθηκε για πρώτη {???} φορά η διαφήμιση, περί τα τέλη των 70ς, δεν ήταν καρτούν !!! Σε αυτήν έπαιζαν παιδάκια, ντυμένα με καουμπόικα ρούχα [τι να κάνουμε, εμείς που γεννηθήκαμε αρχές των 70ς ..... το προλάβαμε και το θυμόμαστε #) #) #) ] !!! Στη διαφήμιση βλέπαμε ένα σαλούν, στο οποίο οι θαμώνες ήταν παιδάκια, ντυμένα, όπως προείπα, με καουμπόικα ρούχα, ενώ στο πιάνο του σαλούν ένα μαύρο παιδάκι έπαιζε τη γνωστή μελωδία του σποτ [σε αργό τέμπο] !!! Ξαφνικά, ανοίγει η πόρτα του σαλούν και μπαίνουν μέσα αναστατωμένα δύο παιδάκια, ντυμένα με καουμπόικα ρούχα !!! Το ένα παιδάκι [που ήταν ξανθούλι]λέει μέσα από βήχα : "Παιδιά, έπιασε φ .. φ... φ..." ... όμως, απ' το βήχα δεν μπορούσε να μιλήσει !!! Το διπλανό παιδάκι τον έσπρωξε και, αγχωμένο, πήρε το λόγο, μιλώντας γρήγορα : "Παιδιά, παιδιά, έπιασε φωτιά, η αποθήκη του Σαμ και κινδυνεύει η Λόλα" !!! Και μετά, ακούστηκε σε γρήγορο τέμπο το τραγούδι, που ... μας έχει "στοιχειώσει" : "Τη Λόλα απ' τη φωτιά ποιος θα τη βγάλει / ο Τσοκολάτας που 'χει δύναμη μεγάλη" κλπ κλπ ...
 
Rinus Cesar είπε:
Μού ήρθανε άλλες δύο "φλασιές" από παλιά διαφημιστικά σποτ ....
- Η πρώτη "φλασιά" αφορά τους χυμούς "Μπαλής", που, αν δεν απατώμαι, κυκλοφορούσαν σε χάρινη συσκευασία !!! Η διαφήμιση για τους εν λόγω χυμούς χρονολογείται περί το 1988 - 1989 !!! Σε αυτή τη διαφήμιση βλέπαμε έναν ταλαίπωρο τύπο, ψηλόλιγνο, με γυαλάκια, ο οποίος ... έχει χαθεί στην έρημο !!! Ο τύπος είναι εμφανώς καταπονημένος από τη δίψα και τη ζέστη !!! Και, ξαφνικά, βλέπει στην έρημο - σαν αντικατοπτρισμός - κάμποσες χάρτινες συσκευασίες από τους διαφημιζόμενους χυμούς, ενώ την ίδια στιγμή ακούγονται απόκοσμες γυναικείες φωνές να λένε : "Μπαλήηης , Μπαλήηης :eek: o_O" !!! Και ο ταλαίπωρος τύπος μονολογεί : "Μπαλής! Γεύση ζωής" !!! Αυτήν την ατάκα την ακούσαμε και στο τέλος της διαφήμισης : "Μπαλής - γεύση ζωής" !!! Πάντως, από τότε δεν έχω ξανακούσει για τους εν λόγω χυμούς ....

- Η επόμενη "φλασιά" αφορά την πρώτη διαφήμιση για το σοκολατούχο γάλα carnation !!! Οι περισσότεροι από εσάς έχετε στο μυαλό σας το "κόνσεπτ" της διαφήμισης να βασίζεται ... σε καρτούνς !!! Δηλαδή, ο Τσοκολάτας, η Λόλα, οι κακοί που απαγάγουν τη Λόλα, ο μαυρούκος που παίζει στο πιάνο τη μελωδία της διαφήμισης είναι όλοι τους καρτούνς !!! Όμως, όταν προβλήθηκε για πρώτη {???} φορά η διαφήμιση, περί τα τέλη των 70ς, δεν ήταν καρτούν !!! Σε αυτήν έπαιζαν παιδάκια, ντυμένα με καουμπόικα ρούχα [τι να κάνουμε, εμείς που γεννηθήκαμε αρχές των 70ς ..... το προλάβαμε και το θυμόμαστε #) #) #) ] !!! Στη διαφήμιση βλέπαμε ένα σαλούν, στο οποίο οι θαμώνες ήταν παιδάκια, ντυμένα, όπως προείπα, με καουμπόικα ρούχα, ενώ στο πιάνο του σαλούν ένα μαύρο παιδάκι έπαιζε τη γνωστή μελωδία του σποτ [σε αργό τέμπο] !!! Ξαφνικά, ανοίγει η πόρτα του σαλούν και μπαίνουν μέσα αναστατωμένα δύο παιδάκια, ντυμένα με καουμπόικα ρούχα !!! Το ένα παιδάκι [που ήταν ξανθούλι]λέει μέσα από βήχα : "Παιδιά, έπιασε φ .. φ... φ..." ... όμως, απ' το βήχα δεν μπορούσε να μιλήσει !!! Το διπλανό παιδάκι τον έσπρωξε και, αγχωμένο, πήρε το λόγο, μιλώντας γρήγορα : "Παιδιά, παιδιά, έπιασε φωτιά, η αποθήκη του Σαμ και κινδυνεύει η Λόλα" !!! Και μετά, ακούστηκε σε γρήγορο τέμπο το τραγούδι, που ... μας έχει "στοιχειώσει" : "Τη Λόλα απ' τη φωτιά ποιος θα τη βγάλει / ο Τσοκολάτας που 'χει δύναμη μεγάλη" κλπ κλπ ...
Για την πρώτη σου φλασιά: νομίζω- πολύ πολύ πιθανόν - ότι υπήρχε χυμός καρότου με τέτοια ονομασία. Το θυμάμαι γιατί είχα πάρει να πιω τέτοιο χυμό μία φορά και είχα πάθει δυσκοιλιότητα!!!

Για τη δεύτερη: την θυμάμαι κι εγώ ασπρόμαυρη, περί το 1981-82 να προβάλλεται, με μία κοπέλα στο "να γίνεις..." ) με εντυπωσιακό καπέλο και χαμογελο (Αμερικάνα σε σαλούν).
 
διαφημιση "Kellogg's corn flakes" (1984) :


σχολιο του uploader MrRetromemories : "Τα δημοφιλεστερα δημητριακα σε ολο τον κοσμο συνοδευομενα απο ενα χαρουμενο " τραγουδακι " ντυνουν την συγκεκριμενη διαφημιση αμερικανικης προελευσεως που παιζοταν στην ελληνικη τηλεοραση στα μεσα της δεκαετιας του 80 .. η φωνη στο τελος ανηκει στον μουσικο παραγωγο Γιωργο Παπαστεφανου ".
 
Η φωνή μοιάζει με τη Μαντώ. Είναι άραγε εκείνη; Η ιδέα , η φωνή, το τραγουδάκι, μοιάζουν πολύ με τη μεταγενέστερη διαφήμιση των καραμελακίων Σμάρτις, και εκείνη αμερικανική:

www.youtube.com/watch?v=lvDqe8S7OSM

Και κάτι εύθυμο για το τέλος: θυμάμαι μικρός άκουγα στη διαφήμιση : "Και λοξιά :eek: να δεις, βιταμίνες τρεις!" :) ))))))
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
μεταγενέστερη διαφήμιση των καραμελακίων Σμάρτις, και εκείνη αμερικανική:www.youtube.com/watch?v=lvDqe8S7OSM
σχετικα με τη μεταγενεστερη διαφημιση των Σμαρτις: προσφατως ανακαλυψα μια λιγο μεγαλυτερη σε διαρκεια

 
διαφημιση γκοφρετα "Cooper" Bingo (1985) :


σχολιο του uploader MrRetromemories : "Σε ρυθμους "breakdance" η "Bingo" παρουσιαζει τη νεα γκοφρετοπαστα "Cooper" . Στα 80s χορευτικα διακρινουμε και την Ινα Λαζοπουλου" .
 
Πίσω
Μπλουζα