Διαφημίσεις της ΙΟΝ

Όχι γκοφρέτας. Γκοφρέτ! #) Δεν είχε εξελληνιστεί η λέξη ακόμη. (Καλά, ούτε εγώ ο πανάρχαιος δεν θυμάμαι αυτό τον όρο, πάντα γκοφρέτες τις ήξερα, μόνο που τότε ήταν γκοφρέττες)
 
elephadas είπε:
Όχι γκοφρέτας. Γκοφρέτ! #) Δεν είχε εξελληνιστεί η λέξη ακόμη. (Καλά, ούτε εγώ ο πανάρχαιος δεν θυμάμαι αυτό τον όρο, πάντα γκοφρέτες τις ήξερα, μόνο που τότε ήταν γκοφρέττες)
ωστε αυτος ειναι ο λογος που λεγοταν "Γκοφρετ" και οχι "γκοφρετα" !!

κι εγω που νομιζα οτι ετσι λεγοταν το συγκεκριμενο προϊον της ΙΟΝ.. #)

ευχαριστουμε πολυ elephadas για την πληροφορια :)
 
Μα προσέξτε ότι επάνω λέει "Ωραία που είναι η γκοφρέτ όταν είναι ΙΟΝ". Επομένως υπήρχαν γκοφρέτ που ΔΕΝ ήταν ΙΟΝ. Δηλαδή το "γκοφρέτ" ήταν γενικός όρος.

Υποθέτω ότι το πήραμε από το γαλλικό gaufrette αλλά δεν ξέρω ποια είναι η ετυμολογία της γαλλικής λέξης.
 
Rinus Cesar είπε:
Κοίταξε, αν έχεις γεννηθεί μετά το 1975 / 1976, είναι λογικό αυτή η γκοφρέτα να μη σου λέει τίποτα !!! Για όσους, όμως, έχουμε γεννηθεί στις αρχές των 70ς ... η φωτογραφία της συσκευασίας που ανήρτησε η katerinak λέει πολλά ... πάρα πολλά ... είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με ένα σωρό "γλυκιές" αναμνήσεις από τα πολύ - πολύ παιδικά μας χρόνια :flower: :flower: :flower: .... Η γκοφρέτα αυτή πρέπει να "διήρκεσε" το πολύ μέχρι το 1979 /1980 [ίσως κάποιος να θυμάται καλύτερα] !!! Όσο για τα αυτοκόλλητα ... επρόκειτο για φωτογραφίες με τίγρεις, λεοπαρδάλεις, λιοντάρια κλπ στο φυσικό τους περιβάλλον !!! Στα αυτοκόλλητα αναγράφονταν τα ονοματα των ζώων και μια - δυο φράσεις με πληροφορίες γι' αυτά !!! Σε εκείνη την ηλικία μου είχε κάνει εντύπωση το όνονα "βίσωνας" σε κάποιο αυτοκόλλητο, πρώτη φορά στη ζωή μου το συναντούσα ...

Εγω που ειμαι του 80 θυμαμαι πολυ καθαρα την Σαφαρι οποτε κυκλοφορησε σιγουρα και μεσα των 80's και επισης θυμαμαι ειχα μεγαλη συλλογη απο τα αυτοκολλητα που τα λατρευα!
 
elephadas είπε:
Μα προσέξτε ότι επάνω λέει "Ωραία που είναι η γκοφρέτ όταν είναι ΙΟΝ". Επομένως υπήρχαν γκοφρέτ που ΔΕΝ ήταν ΙΟΝ. Δηλαδή το "γκοφρέτ" ήταν γενικός όρος.
Υποθέτω ότι το πήραμε από το γαλλικό gaufrette αλλά δεν ξέρω ποια είναι η ετυμολογία της γαλλικής λέξης.
gaufrette=βάφλα
 
Funky_Axl είπε:
Εγω που ειμαι του 80 θυμαμαι πολυ καθαρα την Σαφαρι οποτε κυκλοφορησε σιγουρα και μεσα των 80's και επισης θυμαμαι ειχα μεγαλη συλλογη απο τα αυτοκολλητα που τα λατρευα!
σιγουρα ηταν "Σαφαρι" ; μηπως ηταν "Μελό" ;
 
katerinak είπε:
σιγουρα ηταν "Σαφαρι" ; μηπως ηταν "Μελό" ;

Οχι ηταν σιγουρα Σαφαρι, ειχα βρει σε ενα κουτι παλιοτερα τα αυτοκολλητα κ τα εξωφυλλα κ δεν ξερω που τα εχω βαλει κ παω να τρελαθω!

 


Ειχα μεγαλο κολλημα και θυμαμαι την μητερα μου οταν μου την αγοραζε να μου λεει "ελα να δεις τι σου πηρα, την γκοφρετα σαφαρι με τα αγρια ζωα που σου αρεσουν" χαχαχα.


 


Ειχα και Melo, τις λατρευα κ αυτες!
 
διαφημιση σοκολατας γαλακτος αμυγδαλου ΙΟΝ (1984) :


σχολιο του uploader pandimitriou19821982 : "Μια πιο φρεσκια διαφημιση απο την κλασσικη version εκεινης με το παιδι που αθλειται,ειναι αυτη που παρακολουθουμε εδω.Πρεπει να προβληθηκε λιγοτερο βεβαια αλλα ηταν μια απο τις γνωστες της εποχης καθως αυτες οι διαφωνιες του ζευγαριου στην αρχη της ταινιας ειχαν τοτε αποτυπωθει στην μνημη αρκετων τηλεθεατων".
 
διαφημιση φρουτοτσιχλα ΙΟΝ (1983) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Μια ακόμη διαφήμιση της "ΙΟΝ",αυτή τη φορά της ομώνυμης φρουτότσιχλας. Προβλήθηκε την τριετία 1983-86"
 
οι παρακατω εντυπες διαφημισεις προερχονται απο εδω

attachment.php
attachment.php


attachment.php
στο fb γραφει οτι αυτη η διαφημιση ειναι απ το περιοδικο "Ρομαντσο" του 1967
 
μερικες ακομη εντυπες διαφημισεις της ΙΟΝ πηγη

attachment.php
(1960)

attachment.php
(1966)

attachment.php
(1959)

attachment.php


attachment.php
(1963)

attachment.php
(1967)

attachment.php
(1969)

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπέροχες! Γλυκύτατες!
 
attachment.php


η φωτογραφια-εντυπη διαφημιση ανεβηκε στο fb της ΙΟΝ αμυγδαλου απο καποιον χρηστη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυο διαφημισεις σοκολατας break της ION

(1993)

τις βρηκα τυχαια μεσα σε αγωνες μπασκετ στο καναλι : http://www.youtube.com/user/MrAllishere (ο uploader μου εδωσε την αδεια να τις ανεβασω)
 
Ευχαριστούμε πολύ τον uploader, τόσο για τον κόπο του, όσο και για την καλή του διάθεση όσον αφορά την παράθεση των βίντεο!

Μπράβο, Κατερινάκι! Διαμάντια πας και ξεθάβεις! :)
 
σοκοφρετα ΙΟΝ :http://www.youtube.com/watch?v=FybOtDLnCGk

η διαφημιση αυτη προερχεται απ το καναλι http://www.youtube.com/user/MrAllishere , την απομονωσα απο τάιμ αουτ αγωνα μπασκετ 1993-1994,ειναι αφιερωμενη στον dr_slump που ηταν κι ο πρωτος που τη θυμηθηκε εδω
 
καραμελα ΥΓΕΙΑΣ ΙΟΝ (διαφημιση με τον Κωστα Αποστολιδη) :http://www.youtube.com/watch?v=Njn4wAhwVf8

τα άλλα λινκς με τη διαφημιση αυτη που υπαρχουν στο παρον θρεντ δε λειτουργουν λογω κλεισιματος των λογαριασμων των χρηστων
 
σοκολατα Sanita της ION (1983) :


σχολιο του uploader Akis Papadopoulos : "Άλλη μια διαφήμιση σοκολάτας "ΙΟΝ". Μιας ψαγμένης εταιρίας,η οποία δεν ήταν έτη μπροστά μόνο στα διαφημιστικά σποτάκια,αλλα δοκίμαζε και έβγαζε συχνά παραλλαγές στα προϊόντα της,σε μια εποχή που οι υπόλοιπες (λιγοστές μάλιστα) γαλακτοβιομηχανίες έβγαζαν απο μια σοκολάτα. Στην προκειμένη περίπτωση πρόκειται για τη σοκολάτα "sanita" που βγήκε το 1983. Ομολογώ πως δεν τη θυμάμαι" !
 
Πίσω
Μπλουζα