Είναι αυτή η χειρότερη γενιά κονσολών;

metalcandyman είπε:
Δηλαδη φιλος ποια ειναι η υπερβολη για καντο ποιο λιανα να το καταλαβω και γω γιατι σε μενα αναφερεσαι.Δηλαδη το να πει καποιος πως το Wii U εχει πανω απο 30 παιχνιδαρες ειναι υπερβολη; αν ειναι μπορω να κατσω να στα γραψω ενα ενα για να καταλαβεις πως δεν ειναι η μηπως ειναι υπερβολη πως μπορει καποιος να ευχαριστηθει και να απολαυσει χιλιαδες ωρες ποιοτικου gaming με το ''αδυναμο'' Wii U δηλαδη για να γουσταρει καποιος παιχνιδια πρεπει να παιζει αποκλειστικα σε ps4 και xbox one και δεν υπαρχει τιποτα αλλο.Οσο για τον fanboyσμο τι να κανουμε δηλαδη υπαρχουμε και μεις που ημαστε οπαδοι αν εσυ παραμεγαλωσες και σε φαινονται αυτα περιεργα εγω ετσι ειμαι και ειμαι οπαδος της NINTENDO φανατικος και σκληροπυρηνικος Oποτε και 200 χρονια να ζησω παλι NINTENDO fanboy θα ειμαι αλλα της παρωπιδες μου ομως που μπορει καποτε να φορουσα πριν παρα πολλα χρονια εχω φροντισει και της εχω πεταξει επισης εδω και παρα πολλα χρονια γιατι δεν ειναι κακο να εισαι fanboy το κακο ειναι να εισαι fanboy με παρωπιδες..
Βρε φιλε να ειστε fanboys κλπ κ μαγκια σας και δικαιωμα σας..

Δεν ηταν προσωπικο το σχολιο,ηταν γενικο..

Αλλα δεν μπορουμε να ισοπεδωνουμε τα παντα επειδη ζουμε στο παρελθον!

Δηλαδη δεν βγαινουν παιχνιδαρες τωρα?δεν παω μακρια,θα σου γραψω για το inside..Το δοκιμασες?

Ειναι δυνατον να χανετε τετοιες παιχνιδαρες(την εμπειρια που αποκομίζεις παίζοντας τες) μονο και μονο επειδη δεν ειναι στο wii u?
 
aims είπε:
Βρε φιλε να ειστε fanboys κλπ κ μαγκια σας και δικαιωμα σας..

Δεν ηταν προσωπικο το σχολιο,ηταν γενικο..

Αλλα δεν μπορουμε να ισοπεδωνουμε τα παντα επειδη ζουμε στο παρελθον!

Δηλαδη δεν βγαινουν παιχνιδαρες τωρα?δεν παω μακρια,θα σου γραψω για το inside..Το δοκιμασες?

Ειναι δυνατον να χανετε τετοιες παιχνιδαρες(την εμπειρια που αποκομίζεις παίζοντας τες) μονο και μονο επειδη δεν ειναι στο wii u?
Φιλε το κακο ξερεις ποιο ειναι και αυτο που με τρελενει πιο πολυ τα 5 χρονια που ειμαι σε αυτο το forum και μπαινω καθε μερα 365 μερες τον χρονο πως ολοι ωσοι εχω ερθει σε αντιπαραθεση η δεν διαβαζουν αυτα που γραφω η τα διαβαζουν και τα καταλαβαινουν οπως τα θελουν αυτοι.Εχω γραψει δεκαδες φορες πως εχω οτι κονσολα εχει κυκλοφορησει απο το Αtari 2600 και μετα εκτος απο τα xbox που λογο καποιων πιστευω μου και διαφορων αλλων λογων δεν προκειται να παρω κανενα ποτε.Οποτε θα ημουνα βλακας να γραψω και να ισοπεδωσω παιχνιδαρες μονο και μονο επειδη δεν εχουν κυκλοφορησει στο Wii U και απορω που διαβασες να εχω γραψει κατι τετοιο.
Παιζω παιχνιδια σε ολες της κονσολες χωρις να βγαζω καμια απεξω γιατι ολες εχουν παιχνιδαρες πολλα η λιγα δεν εχει σημασια γιαυτο λοιπον αυτο που ειπα ειναι πως και το Wii U εχει παιχνιδαρες και αξιζει να το εχει καποιος στην κατοχη του και πως ειναι η κονσολα που εγω προσωπικα την εχω απολαυσει και ευχαριστηθει πιο πολυ απο το ps4 πχ γιατι πως να το κανουμε δηλαδη πιο πολλα ΑΑΑ παιχνιδια εχει το Wii U απο το ps4 και πιο πολλα αποκλειστικα.Δεν θεωρω την γενια αυτη χειροτερη εχω γραψει αναλυτικα σε προηγουμενα Posts απλα δεν εχουν τοσα πολλα και καλα παιχνιδια οι κονσολες οπως στην προηγουμενη γενια και την κονσολα που εχει καλα παιχνιδια και αποκλειστικα φροντισαν να την θαψουν και οχι αδεικα φυσικα γιατι πολλες βλακειες εκανε και η NINTENDO αλλα οπως και να το κανουμε αν τα μισα απο τα κορυφαια παιχνιδια του Wii U κυκλοφορουσαν στο ps4 διθυραμβους θα διαβαζαμε και τα σαλια θα ετρεχαν και θα εσταζαν μεχρι κατω στο δρομο.
 
metalcandyman είπε:
Φιλε το κακο ξερεις ποιο ειναι και αυτο που με τρελενει πιο πολυ τα 5 χρονια που ειμαι σε αυτο το forum και μπαινω καθε μερα 365 μερες τον χρονο πως ολοι ωσοι εχω ερθει σε αντιπαραθεση η δεν διαβαζουν αυτα που γραφω η τα διαβαζουν και τα καταλαβαινουν οπως τα θελουν αυτοι.Εχω γραψει δεκαδες φορες πως εχω οτι κονσολα εχει κυκλοφορησει απο το Αtari 2600 και μετα εκτος απο τα xbox που λογο καποιων πιστευω μου και διαφορων αλλων λογων δεν προκειται να παρω κανενα ποτε.Οποτε θα ημουνα βλακας να γραψω και να ισοπεδωσω παιχνιδαρες μονο και μονο επειδη δεν εχουν κυκλοφορησει στο Wii U και απορω που διαβασες να εχω γραψει κατι τετοιο.
Παιζω παιχνιδια σε ολες της κονσολες χωρις να βγαζω καμια απεξω γιατι ολες εχουν παιχνιδαρες πολλα η λιγα δεν εχει σημασια γιαυτο λοιπον αυτο που ειπα ειναι πως και το Wii U εχει παιχνιδαρες και αξιζει να το εχει καποιος στην κατοχη του και πως ειναι η κονσολα που εγω προσωπικα την εχω απολαυσει και ευχαριστηθει πιο πολυ απο το ps4 πχ γιατι πως να το κανουμε δηλαδη πιο πολλα ΑΑΑ παιχνιδια εχει το Wii U απο το ps4 και πιο πολλα αποκλειστικα.Δεν θεωρω την γενια αυτη χειροτερη εχω γραψει αναλυτικα σε προηγουμενα Posts απλα δεν εχουν τοσα πολλα και καλα παιχνιδια οι κονσολες οπως στην προηγουμενη γενια και την κονσολα που εχει καλα παιχνιδια και αποκλειστικα φροντισαν να την θαψουν και οχι αδεικα φυσικα γιατι πολλες βλακειες εκανε και η NINTENDO αλλα οπως και να το κανουμε αν τα μισα απο τα κορυφαια παιχνιδια του Wii U κυκλοφορουσαν στο ps4 διθυραμβους θα διαβαζαμε και τα σαλια θα ετρεχαν και θα εσταζαν μεχρι κατω στο δρομο.
μην το παιρνεις προσωπικα,το τονισα πως δεν ειναι προσωπικο αλλα γενικο το σχολιο..

Δεν ητα επιθεση..

συμφωνω για την αντιμετωπιση της Nintendo απο τα ΜΜΕ αλλα εχει δωσει πατηματα φιλε.

Και παει παλια η βαλιτσα,περιοδο Ν64..Με τη συμπεριφορα τους στους 3rd parties developers αλλα φθανει και μεχρι σημερα πχ με τη συμπεριφορα της στους youtubers(που κανει αναφορα σε οτιδηποτε ανεβαζεις στο youtube διχως την εγκριση τους)...

Ξερεις πως λειτουργει το Marketing,η Νintendo τους παει πολυ κοντρα..
 
Παρόλα αυτά, όσοι και αν λένε ότι το WII U είναι άχρηστο, previous gen, κλπ όπως λέει και ο metalcandyman έχει βγάλει παιχνίδια που και εμένα με κέντρισαν ποιο πολύ απο τις άλλες κονσόλες. Ναι, έχω και PS4 & XBOX ONE, αλλά και τα 2 βρίσκονται στα κουτιά τους, σε ένα ράφι και λιάζονται, διότι δεν υπήρξε ακόμη κάποιο παιχνίδι να με συναρπάσει που να ήταν exlusive. Ενώ στο Wii U έπαιξα, Yoshi's Wooly World, Poken Tournament, Mario Maker, Smash Bros, Captain Toad, Mario Kart 8, Donkey Kong, Bayonetta 2, κλπ κλπ. Άρα γιατί να ασχοληθώ με τις άλλες κονσόλες με παιχνίδια που βγαίνουν όχι μόνο στις κονσόλες αλλά και στο PC; Εγώ ήμουν πάντα PS Fan απο τότε που βγήκε και ποιο πρίν ήμουν Sega Fan αλλά ποτέ φανατικός ΝΙΝΤΕΝDO Fan, αλλά μπορώ να πω ότι το Wii & Wii U ήταν οι κονσόλες που με κέρδισαν προς την Nintendo γιατί έκανε το κάτι διαφορετικό και ζούσα πάλι την παλιά εποχή όπου υπήρχαν παιχνίδια ΜΟΝΟ για την κονσόλα που είχα και όχι για τις άλλες. Άρα γιατί να ρίχνουμε την NINTENDO τόσο πολύ; Ο κάθε ένας μας έχει τα δικά του πιστεύω και θέλω με παιχνίδια, καλό είναι να σεβόμαστε την γνώμη του κάθε ενός και όχι να προσπαθούμε να λέμε αερολογίες και να ρίχνουμε λάσπη στα όνειρα και στα πιστεύω του κάθε ενός μας. Τι είμαστε; Τίποτα οπαδοί γηπέδων που σκοτώνονται για την ομάδα τους; Θα βγάλουμε χρήματα αν υποστιρίξουμε την μία ή την άλλη εταιρεία; ΟΧΙ, άρα ποιος ο λόγος;

Και να σας πω την γνώμη μου εμένα για όλες τις κονσόλες αυτής τις γενιάς;;;; Λοιπόν μπορώ να πω με το χέρι στην καρδιά ότι ποιο πολλές ώρες θα καθήσω στην καμπίνα μου (ή στο MAME στο PC) με τα πολλά παλλιά games να παίξω παρά με τις κονσόλες. Ζήτω το αθάνατο παλιό 80s - 90s gaming.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Diogr είπε:
Παρόλα αυτά, όσοι και αν λένε ότι το WII U είναι άχρηστο, previous gen, κλπ όπως λέει και ο metalcandyman έχει βγάλει παιχνίδια που και εμένα με κέντρισαν ποιο πολύ απο τις άλλες κονσόλες. Ναι, έχω και PS4 & XBOX ONE, αλλά και τα 2 βρίσκονται στα κουτιά τους, σε ένα ράφι και λιάζονται, διότι δεν υπήρξε ακόμη κάποιο παιχνίδι να με συναρπάσει που να ήταν exlusive. Ενώ στο Wii U έπαιξα, Yoshi's Wooly World, Poken Tournament, Mario Maker, Smash Bros, Captain Toad, Mario Kart 8, Donkey Kong, Bayonetta 2, κλπ κλπ. Άρα γιατί να ασχοληθώ με τις άλλες κονσόλες με παιχνίδια που βγαίνουν όχι μόνο στις κονσόλες αλλά και στο PC; Εγώ ήμουν πάντα PS Fan απο τότε που βγήκε και ποιο πρίν ήμουν Sega Fan αλλά ποτέ φανατικός ΝΙΝΤΕΝDO Fan, αλλά μπορώ να πω ότι το Wii & Wii U ήταν οι κονσόλες που με κέρδισαν προς την Nintendo γιατί έκανε το κάτι διαφορετικό και ζούσα πάλι την παλιά εποχή όπου υπήρχαν παιχνίδια ΜΟΝΟ για την κονσόλα που είχα και όχι για τις άλλες. Άρα γιατί να ρίχνουμε την NINTENDO τόσο πολύ; Ο κάθε ένας μας έχει τα δικά του πιστεύω και θέλω με παιχνίδια, καλό είναι να σεβόμαστε την γνώμη του κάθε ενός και όχι να προσπαθούμε να λέμε αερολογίες και να ρίχνουμε λάσπη στα όνειρα και στα πιστεύω του κάθε ενός μας. Τι είμαστε; Τίποτα οπαδοί γηπέδων που σκοτώνονται για την ομάδα τους; Θα βγάλουμε χρήματα αν υποστιρίξουμε την μία ή την άλλη εταιρεία; ΟΧΙ, άρα ποιος ο λόγος;
Και να σας πω την γνώμη μου εμένα για όλες τις κονσόλες αυτής τις γενιάς;;;; Λοιπόν μπορώ να πω με το χέρι στην καρδιά ότι ποιο πολλές ώρες θα καθήσω στην καμπίνα μου (ή στο MAME στο PC) με τα πολλά παλλιά games να παίξω παρά με τις κονσόλες. Ζήτω το αθάνατο παλιό 80s - 90s gaming.
Αυτο ακριβως φιλος ειπες ακριβως αυτα που ειπα και γω και συμφωνουμε απολυτα.Ναι το Wii U δεν εχει τα specs των ps4 και xbox one αλλα εχει πολυ καλητερα παιχνιδια απο της 2 αυτες κονσολες οπως και περισσοτερα αποκλειστικα και οποιον δεν του αρεσουν τα mario πχ αξιζει να εχει την κονσολα γιατι εχει ενα σωρο αλλα παιχνιδια περαν του mario για ολα τα γουστα.Κανονικα ο λογος που θεωρουν καποιοι αποτυχημενη αυτη την γενια θα επρεπε να ειναι γιατι ενω κυκλοφορησαν δυο κονσολες με εξαιρετικα specs στο xbox one ψαχνεις,ψαχνεις,ψαχνεις και δεν μπορεις να βρεις τιποτα της προκοπης,στο ps4 εγιναν τοσα εκατομμυρια πωλησεις με το τιποτα και οι καλοι του τιτλοι μετριουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου και οι μισοι ειναι remasters απο την προηγουμενη γενια και σε ολα αυτα ερχεται το Wii U το last gen το αποτυχημενο που το παρατησε η Ν εδω και μηνες και αξιζει οσον αφορα τα παιχνιδια να ασχοληθει καποιος μαζι του παρα με της αλλες δυο κονσολες.Αυτο θεωρειται αποτυχια για τους αλλους δυο και οχι να κοιταμε της πωλησεις του ps4 που εγιναν με το τιποτα αλλα και λογο της επικοινωνιακης πολιτικης της sony με το πιο δυνατο ps4 σε σχεση με το xbox one.
Oσο για το mame εδω και αν συμφωνουμε απολυτα γιατι καθε μερα 365 μερες τον χρονο δεν υπαρχει περιπτωση να μην παιξω mame και ολες αυτες της παιχνιδαρες που αγαπησαμε και αγαπαμε και ποτε δεν θα παψουμε να αγαπαμε.
 
Diogr είπε:
Και να σας πω την γνώμη μου εμένα για όλες τις κονσόλες αυτής τις γενιάς;;;; Λοιπόν μπορώ να πω με το χέρι στην καρδιά ότι ποιο πολλές ώρες θα καθήσω στην καμπίνα μου (ή στο MAME στο PC) με τα πολλά παλλιά games να παίξω παρά με τις κονσόλες. Ζήτω το αθάνατο παλιό 80s - 90s gaming.
και εγω αδερφε,περισσοτερο χρονο θα περασω με tehkan world cup,kick off 2,sensible soccer απο οτι με το fifa16 αλλα αντικειμενικα το τελευταιο ειναι το καλυτερο ποδοσφαιρακι ολων των εποχων..

αλλο αν εμεις ειμαστε ρετρομανιακοι!

απο εκει και περα γραφονται και σωστα πραγματα αλλα και λαθος..

πχ η Nintendo εκανε τοσα χρονια να καταλαβει πως θα επρεπε να μπει δυναμικα στο Mobile gaming(αδιαφορο για εμενα αλλα ενδιαφερει τους casuals gamers)..Aκομα και τωρα δεν εχει καταλαβει πως θα πρεπει να εχει λιγοτερο αυστηρη πολιτικη απεναντι στον απλο gamer και τα βιντεο του στο youtube,τα πνευματικα διακαιωματα κ τις απαγορευσεις χρησης στα youtube/twitch,το ανοιγμα στα social networks(πχ share της επιτυχιας ή εικονας ή βιντεο σε προφιλ σου στην κονσολα αλλα και σε twitter/fb) και κυριως ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ 3rd party developers!

Δεν ειναι δυνατον καποτε να ειχε το virtua striker της sega,το iss και το fifa (ολα στο gc) και τωρα να μην εχει ουτε ενα ποδοσφαιρακι!
 
aims είπε:
και εγω αδερφε,περισσοτερο χρονο θα περασω με tehkan world cup,kick off 2,sensible soccer απο οτι με το fifa16 αλλα αντικειμενικα το τελευταιο ειναι το καλυτερο ποδοσφαιρακι ολων των εποχων..αλλο αν εμεις ειμαστε ρετρομανιακοι!
Προφανώς το Fifa 16 είναι το καλύτερο ποδοσφαιράκι που υπάρχει...Μέχρι το 17. Τα ηλεκτρονικά παιχνίδια βασίζονται πάρα πολύ πάνω στην τεχνολογία οπότε αν πεις ποια είναι τα καλύτερα 100 παιχνίδια που υπάρχουν θα είναι των 5 (και πολύ λέω) τελευταίων χρόνων. Είναι σαν να λες ότι ο i7 είναι καλύτερος επεξεργαστής από τον Pentium 4 που είναι καλύτερος από τον Pentium 3 και πάει λέγοντας.

Αλλά δεν πάει έτσι. Το θέμα είναι πόσο καλό και πρωτοποριακό είναι ένα παιχνίδι (ή ακόμα και ένας επεξεργαστής) σε σχέση με ό,τι υπήρχε μέχρι τότε. Υπάρχουν παιχνίδια που φέρνουν επανάσταση και παιχνίδια που είναι λίιιιιγο καλύτερα από το prequel τους. Ναι οκ είναι το καλύτερο υπάρχει γιατί είναι βελτιωμένη έκδοση αλλά δεν προσφέρει και τίποτα νέο. Μια από τα ίδια με καλύτερα γραφικά και μικρές βελτιώσεις στο gameplay. Φαντάσου αυτό σε ΟΛΗ τη σύγχρονη γενιά παιχνιδιών. Ε δεν θα τρελαθούμε κιόλας από τη χαρά μας που τρώμε ξαναζεσταμένη σούπα.
 
Να το ξαναγράψω ρε παιδιά... Παίξτε παιχνίδια όπως τα INSIDE, ABZU, Ori and the BLIND FOREST, BOUND, UNRAVEL, Rachet and Clakk... και μετά μιλάμε ξανά για ξαναζεσταμένες σούπες. Leon το μήνυμα δεν απευθύνεται αυστηρά σε σένα, απλά συνεχίζω μετά το post σου. Σίγουρα υπάρχει πολύ σαβούρα όπως ΑΝΕΚΑΘΕΝ υπήρχε από την εποχή του 2600 μέχρι σήμερα. Υπάρχουν όμως και οι εξαιρέσεις και τα πραγματικά καλά παιχνίδια σε κάθε γενιά. Ας τα εκτιμήσουμε λοιπόν ειδικά σε αυτό το σημείο όπου έχουμε παίξει τα μύρια όσα παιχνίδια στη ζωή μας και το να δούμε κάτι που θα μας κεντρίσει το ενδιαφέρον γίνεται όλο και πιο δύσκολο. Παρόλα αυτά συμβαίνει και για μένα αυτό καθορίζει αν αξίζει μια γενιά ή όχι.
 
Φυσικά και υπάρχουν και πολύ καλά παιχνίδια. Όμως όσα αναφέρεις (με εξαίρεση το Ratchet and Clank) είναι indie τίτλοι και βέβαια υπάρχουν και στο PC. Όσο καλά και να είναι τα indie παιχνίδια (και αυτά που αναφέρεις είναι πολύ ωραία) δεν είναι αυτά που καθορίζουν μια γενιά κονσολών άσε που τα περισσότερα εξ αυτών δεν προσφέρουν καν κάτι επαναστατικό στο gameplay αλλά είναι "ένα ακόμα metroidvania αλλά με ωραία αισθητική" παραδείγματος χάριν.
 
Aν και δεν λείπουν τα διαμάντια από την γενιά αυτή θα συμφωνήσω ότι είναι η χειρότερη γενιά:

- Αρκετές παλιές αγαπημένες εταιρείες που μέχρι την προηγούμενη γενιά εξακολουθούσαν να βγάζουν το ένα διαμάντι μετά το άλλο, τώρα τώρα κατά διαόλου κυρίως λόγω της γλύκας του εύκολου χρήματος που λέγεται smartphone games. Capcom, Konami, Sega, SNK, Cave, SquareEnix είναι μόνο μερικά παραδείγματα από τα πολλά. Μονάχα η Nintendo ήταν από τις λίγες μεγάλες εταιρείες που αντιστάθηκαν στην μόδα των smartphone games για αρκετά χρόνια κι όταν αποφάσισε να μπει κι αυτή στο παιχνίδι το έκανε σωστά και δυναμικά. Και για μένα η Nintendo είναι από τις λίγες μεγάλες παλιές εταιρείες που εξακολουθεί να βγάζει διαμάντια.

- Η μάστιγα της πολιτικής ορθότητας στην κοινωνία που έχει βάλει στο στόχαστρο και τα video games μόνο ζημιά κάνει στην βιομηχανία με αρκετά παιχνίδια είτε να λογοκρίνονται απίστευτα σε χειρότερο σημείο κι από την εποχή πριν το Mortal Kombat είτε να μην τα κυκλοφορούν εκτός Ιαπωνίας. Κι όλα αυτά για να μην θιχτεί μια μειοψηφία ατόμων που δεν παίζει καν video games αλλά παρόλα αυτά γκρινιάζουν γι' αυτά κι αρκετές εταιρείες σαν ηλίθιες υποκύπτουν στις εν λόγω γκρίνιες.

- Η μόδα των smartphone games. Δεν νομίζω να χρειάζεται ανάλυση αυτό.
 
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι η χειρότερη γενιά (αυτή ίσως και να είναι η 4.5, εκείνη η ενδιάμεση με τα πρώτα CD-Rom συστήματα και την πόρωση με τα FMV games) αλλά μου είναι η πιο αδιάφορη. Όπως είπαν και άλλοι, επειδή έχω PC και τα περισσότερα AAA παιχνίδια που υπάρχουν σε Xbone/PS4 μπορώ κάλιστα να τα παίξω στο PC (και πολλά από τα AAA με αφήνουν και αδιάφορα). Το PS4 έχει βέβαια 5-6 αποκλειστικότητες, αλλά είναι παιχνίδια που παίζω παρόμοια στο PC (π.χ. αντί για Bloodborne μπορείς να παίξεις Dark Souls 3, αντί για Driveclub θα παίξεις Project Cars) δηλαδή δεν έχουν κάτι τρανταχτά διαφορετικό από παλιά που π.χ. θα έπερνες PC για να παίξεις adventure games, strategy, flight sims, SNES για γιαπωνέζικα RPG και arcade, Sega Genesis για τα δικά της coin op ports. Τότε καιγόμουνα μόνο το No Man's Sky (αλλά δεν σκεφτόμουνα να πάρω ολόκληρη την κονσόλα για αυτό) αλλά το βγάλανε στο PC. Το Xbone άνοιξε τα exclusives στα Windows 10 (περίμενα το Quantum Break και χάρηκα που τελικά το βγάλανε στο PC).

Αυτό με κάνει να σκέφτομαι και κάτι σχετικά με τα exclusives. Έχουν πια νόημα όταν οι δύο μεγάλες κονσόλες ουσιαστικά είναι PC; Μπορεί να είναι ένα marketing κόλπο για να σου πει ο άλλος θα πάρει το PS4 γιατί δεν έχει π.χ. Uncharted στο PC. Αν το σκεφτείς όμως, στις παλιές κονσόλες ήταν αναγκαίο. Αν έβγαζες στο SNES ένα παιχνίδι ήταν ιστορία να το κάνεις port στο Genesis, ουσιαστικά έπρεπε να το ξαναγράψεις με τις διαφορές στο hardware. Αν προγραμμάτιζες ένα παιχνίδι π.χ. με βάση το programmable hardware του Jaguar ήταν μεγάλη ιστορία να το κάνεις port στο PS1, έπρεπε να το ξαναγράψεις από την αρχή. Οπότε είχαν και νοήμα τα exclusives λόγω δυσκολίας port, ενώ τώρα που είναι τόσο κοντά το hardware με τα PC είναι μόνο κάτι που έχει μείνει από το παρελθόν για να δικαιολογήσει την αγορά μιας κονσόλας αν ήδη έχεις PC.

Αυτό που κάνουν οι δύο μεγάλες εταιρίες δεν είναι πια επαρκές. Κυνηγούν αδίκως τα γραφικά σε σύγκριση με το PC. Δεν έχουν τίποτα άλλο να πουλήσουν. Αν ρίξουν κάτι για να πιάνει τα 60fps, ο κόσμος θα γκρινιάζει πως τα γραφικά είναι ξεπερασμένα σε σχέση με το PC. Τώρα με το PS4.5 και το Scorpio μιλάνε πάλι για 4k. Δεν έχουν κάτι διαφορετικό να πουλήσουν που να ξεχωρίζουν από τα PC. Τουλάχιστον η Nintendo το παλέβει, όσο και αν την κατηγορούν πως είναι last gen. Γιατί άσχημα είναι τα γραφικά στο Wii U; Είναι προσεγμένα και ας μοιάζουν cartoon; Και υπάρχει και προσεγμένο gameplay. Τι θέλει ο κόσμος, καπνίλες να μην βλέπεις τίποτα, γκριτίλα ψυχοπλακωτική, ψευτορεαλισμούς και "cinematic" 30fps; Αυτό παραδέχομαι, το έχει καταλάβει πως είναι μάταιο, ή έστω θέλει να κάνει τη διαφορά, να μην βγάλει graphics monsters που τρέχουν και δεν φτάνουν και είναι κακοί αντιγραφείς των PC, δεν ξέρω καν ακόμα αυτό το Switch δεν έχω γνώμη αλλά η μόνη γνώμη είναι ότι πάλι προσπάθησε να κάνει το gimmick της αλλά την παραδέχομαι για αυτό.

Κατά τα άλλα καλά τα παραδείγματα του Fred Madison, αν και φυσικά αυτά υπάρχουν και στα PC. Παραδέχομαι indie scene και καταλήγω να παίζω περισσότερο τέτοια είτε είναι στο PC και τα ίδια θα έπαιζα και σε κονσόλα. Είναι ειρωνία, με αυτό το hardware, βάζω το AAA game για να δω αν το σηκώνει η 970 μου αλλά μετά σαν παιχνίδι δεν με τραβάει, και καταλήγω να παίζω indie, emulators, retro από GOG κυρίως.

Από την άλλη άμα το σκεφτείς, ναι η νέα γενιά κονσολών μου είναι αδιάφορη, αλλά είναι αυτή η χειρότερη γενιά gaming; Υπάρχει και μια θετική άποψη. Στο PC πια έχω απίστευτες επιλογές. Αν δεν μου αρέσουν πολλά AAA games, έχω φοβερή σκηνή indie, αν βαριέμαι βάζω emulators που έχουν βελτιωθεί και τους σηκώνει το PC, έχουμε VR (για το οποίο υπάρχει σκεπτικισμός αλλά ας περιμένουμε, τα developer demos/games που δοκίμασα στο DK2 ανοίγουν ορίζοντες για το μέλλον), το gaming community έχει γίνει πια mainstream, τουλάχιστον δεν έχεις αυτό το κόμπλεξ από παλιά (αλλά φυσικά έχεις και το κακό με την πολιτικοποίηση του gaming, όλο αυτό το μπάχαλο του gamergate controversy, αφού ξαφνικά μας πρόσεξαν κάποιοι απ'έξω που παλιά το είχαν το gaming για nerds και κανένας δεν ενδιαφερόταν), έχεις game conventions, gamedev community (ludum dare compos), αναβίωση του retro coding που έγινε πιο γνωστό λόγο του internet, χαζό casual/facebook/mobiles (αλλά έχεις την επιλογή, όσο και αν δεν τα συμπαθώ), digital stores που αγοράζεις παλιά και καινούρια πολλές φορές για εξευτελιστικές τιμές, online gaming, competitions, youtube streamers, twitch, modders και πολλά πολλά άλλα. Ίσως βλέπουμε το greed των μεγάλων game publishers πιο εμφανώς επειδή είναι πιο φανέρο και έχουμε internet και όλο και κάποιος θα φωνάξει (αλλά και πάντα ίσως υπήρχε greed, πως θα βγάλουν κέρδος ;) . Οπότε ναι, ίσως αυτη η ιδέα πως τα πράγματα είναι χειρότερα να είναι και μια ιδέα των καιρών, μια νοσταλγία, συμφωνώ μεν πως κάποια πράγματα στο game design αλλάξαν προς το χειρότερο ή έστω μακριά από το γούστο μου, από την άλλη τουλάχιστον έχω επιλογές άλλες, παλιές και καινούριες. Άμα το σκεφτείς από μια άλλη προοπτική, ίσως ζούμε στην καλύτερη εποχή του gaming. Και δεν με νοιάζει στην τελική τόσο αν τα AAA games δεν προσφέρουν και πολλά, όταν έχω ακόμα παλιούς τίτλους από το GOG που δεν είχα προλάβει να παίξω στην εποχή του DOS και δεν ξέρω αν θα έχω ποτέ χρόνο για να τους παίξω όλους στη ζωή μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω οι αλλοι αν βλεπουν παιχνιδαρες σε αυτη την γενια αλλα εμενα τιποτα δεν μου εκανε εντυπωση απο τα παιχνιδια που εχουν κυκλοφορησει μεχρι τωρα..Το μονο που μπορω να πω για αυτη την γενια παιχνιδιων ειναι το....Και μη χειροτερα...

Ειδα πολλα παιχνιδια που θεωρουνται τα καλυτερα σ αυτη την γενια και επαιξα σε φιλους πολλα απο αυτα.Στην γενια των ps3 και xbox 360 ειχα εντυπωσιαστει με τα τοτε καινουργια 3D παιχνιδια γιατι ειχαν κανει μεγαλο αλμα απο την προηγουμενη γενια σε πολλους τομεις.Mετα δεν το περιμενα πως θα εβλεπα αυτο το χαλι.(για τα δεδομενα της νεας γενιας) 
Απορω παντως πως τοσα εκατομμυρια παιζουν το fortnite?Μονο που το βλεπω το παιχνιδι με κουραζει.Και κονσολα ps4-xbox one να ειχα δεν εχω βρει ακομα ενα παιχνιδι που θα καθομουν να ασχοληθω μ αυτο.

Ειμαστε στο 2019 και αντε σιγα σιγα να εξαφανιστει αυτη η γενια των ps4-xbox one (με το παλιο και μετριο hardware ακομα και για το 2013 που ειχαν βγει) και να αρχισει η επομενη και ελπιζω να κανουν μεγαλο αλμα στον τομεα των γραφικων με κατα πολυ δυνατοτερες κονσολες και φυσικα με οσο καλυτερο gameplay γινεται.  
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε φιλος σοβαρα τωρα ολα αυτα που γραφεις τα πιστευεις η απλα τα γραφεις για να τα γραψεις.Οταν απο της 100 κουβεντες που λες οι 101 μιλανε για γραφικα και αναλυσεις κλπ κλπ ποσο σοβαρα μπορεις να κρινεις δηλαδη ενα παιχνιδι μονο απο αυτο.Το να μην εντυπωσιαστηκες απο κανενα παιχνιδι οσον αφορα τον τεχνικο τομεα ειναι γουστο σου και καπελο σου και απολυτα κατανοητο και να περιμενεις της διαγαλαξιακες και σουπερ ντουπερ GPU που πιστευεις πως μπορει να εχουν οι νεες κονσολες αλλα μη συγκρινης κατι που δεν σε εκανε εντυπωση εσενα με το αν υπαρχουν παιχνιδαρες στης κονσολες γενικτερα.Τα Red dead redemption 2,Resident evil 2,persona 5,Zelda breath of the wild,super mario odyssey,Metal gear v the phantom pain,Mario kart 8 deluxe,Forza horizon 4,uncharted 4,shadow of thw colossus,Divinity original shin II,super smash bros ultimate,octopath traveler,xenoblade chronicles 2 που με ερχονται τωρα μονο στο μυαλο και ειναι ενα μικρο δειγμα δεν ειναι παιχνιδαρες δηλαδη;αν δεν ειναι ολα τα παραπανω παιχνιδαρες και ενα σωρο αλλα Indie που δεν ανεφερα οπως το Hollow knight για παραδειγμα ποια ειναι; 

Το να θελει καποιος καλητερα γραφικα και καλητερο τεχνικο τομεα το ξαναλεω ειναι απολυτα κατανοητο αλλα οχι αυτο ομως να ειναι ο λογος που θα χαρακτηριζει ενα παιχνιδι για το αν ειναι καλο η οχι ελεος δηλαδη.
 
Παντα θα υπαρχουν και καλα παιχνιδια.

Απλα αυτη η γενια ειναι με διαφορα η χειροτερη.
 
Ρε φιλος σοβαρα τωρα ολα αυτα που γραφεις τα πιστευεις η απλα τα γραφεις για να τα γραψεις.Οταν απο της 100 κουβεντες που λες οι 101 μιλανε για γραφικα και αναλυσεις κλπ κλπ ποσο σοβαρα μπορεις να κρινεις δηλαδη ενα παιχνιδι μονο απο αυτο.Το να μην εντυπωσιαστηκες απο κανενα παιχνιδι οσον αφορα τον τεχνικο τομεα ειναι γουστο σου και καπελο σου και απολυτα κατανοητο και να περιμενεις της διαγαλαξιακες και σουπερ ντουπερ GPU που πιστευεις πως μπορει να εχουν οι νεες κονσολες αλλα μη συγκρινης κατι που δεν σε εκανε εντυπωση εσενα με το αν υπαρχουν παιχνιδαρες στης κονσολες γενικτερα.Τα Red dead redemption 2,Resident evil 2,persona 5,Zelda breath of the wild,super mario odyssey,Metal gear v the phantom pain,Mario kart 8 deluxe,Forza horizon 4,uncharted 4,shadow of thw colossus,Divinity original shin II,super smash bros ultimate,octopath traveler,xenoblade chronicles 2 που με ερχονται τωρα μονο στο μυαλο και ειναι ενα μικρο δειγμα δεν ειναι παιχνιδαρες δηλαδη;αν δεν ειναι ολα τα παραπανω παιχνιδαρες και ενα σωρο αλλα Indie που δεν ανεφερα οπως το Hollow knight για παραδειγμα ποια ειναι; 

Το να θελει καποιος καλητερα γραφικα και καλητερο τεχνικο τομεα το ξαναλεω ειναι απολυτα κατανοητο αλλα οχι αυτο ομως να ειναι ο λογος που θα χαρακτηριζει ενα παιχνιδι για το αν ειναι καλο η οχι ελεος δηλαδη.
Για μενα μιλαω metalcandyman.Προσωπικα περιμενα περισσοτερα πραγματα απο αυτη την γενια κονσολων.Πολυ περισσοτερα σε πολλους τομεις.
Πηγε 2018-19 για να δουμε το Red dead redemption 2,Resident evil 2 που και αυτα αν και ειναι ωραια παιχνιδια στο ειδος τους δεν με καλυπτουν εμενα σαν τα καλυτερα δειγματα του τελους αυτης της γενιας.
Σιγουρα για να ειναι ενα παιχνιδι καλο δεν χρειαζεται εξωπραγματικα γραφικα.Παιζω πολλες φορες τα αγαπημενα μου 3d παιχνιδια στο nintendo 64 αλλα στην καθε γενια απο τοτε ως το 360 βλεπαμε μεγαλο αλμα σε πολλους τομεις.

Λεμε το mario 64 πχ βγαινει αποκλειστικα στο xbox 360 με λιγο καλυτερα γραφικα,εννοειται πως θα ειναι καλο παιχνιδι αλλα εγω θα το κρινω σαν παιχνιδι αυτης της γενιας.
Θελω ενα παιχνιδι να ειναι νεας γενιας σε πολλους τομεις και κυριως σε ΑΥΤΟ ΠΟΥ  ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ περισσοτερο  μια νεα γενια κονσολων.Που ειναι το οπτικο αποτελεσμα στα παιχνιδια.Η βελτιωση στον τομεα των γραφικων που αρμοζουν σε αυτη για να τα χαρακτηρισουμε ως νεα γενια.
To switch βγηκε το 2017 αλλα ειναι και φορητο και δεν εχει να προσφερει κατι καλυτερο οπτικα σε σχεση με το ps4-xbox one.Δεν το εχω αναφερει καν.

Εγω την ωραια εμπειρια της νεας γενιας που ειχα με το xbox360-ps3 στα 3d παιχνιδια δεν την βρηκα σε αυτη την γενια.Ο καθε ενας φυσικα κρινει με τα γουστα του και τις απαιτησεις του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτή η γενιά μας έδωσε πολύ καλά games.

Resident Evil 2 Remake

Resident Evil 7

Ace Combat 7

Zelda Breath of the Wild

Super Mario Odyssey

Bloodborne

Dark Souls 3 (Το καλύτερο Souls για μένα)

Sekiro

Sonic Mania

Red Dead Redemtion 2

GTAV Remaster (Cross-gen τίτλος, δεν το ευχαριστήθηκα στο 360 όσο στο PC)

Inside

Dying Light

Dirt Rally (60fps Rally, δεν υπάρχει ούτε ένα στο PS3/360)

DOOM 2016

PREY (Καλύτερο από τα Bioshock, ισως ακόμα και από το System Shock 2)

The Surge (εξαιρετικό Souls clone)

Wolfenstein: New Colossus

Yooka - Laylee (κανα καλό Collectathon είχαμε την προηγούμενη γενιά?)

Cuphead

Devil May Cry 5 (καλύτερο από το 4 IMO)

Τα περισσότερα από αυτά τα έχω στο PC (εκτός από το RDR2 προφανώς) και τα έχω κατα ευχαριστηθεί. Πιστεύω ότι αν έφτιαχνα μία παρόμοια λίστα της προηγούμενης γενιάς, θα έβαζα λιγότερους τίτλους. Οπότε θα έλεγα ότι αυτή η γενιά είναι καλύτερη από την προηγούμενη (αν εξαιρέσουμε το Portal 2 που είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι). Τουλάχιστον μπορείς να βρεις racing games στις κονσόλες που να τρέχουν στα 60fps! Κάτι που δεν έβρισκα στην προηγούμενη γενιά και μου την είχε δώσει.

Επίσης δεν υπάρχει καλό Resident Evil στο PS3/360, ήταν η γενιά που η σειρά έπιασε πάτο με το 5 και 6. Ομως σε αυτήν την γενιά επέστρεψε θριαμβευτικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ενα καλο pc τα παιχνιδια θα ειναι και οπτικα καλυτερα σε σχεση με τις κονσολες...Απο αποκλειστικοτητες ps4-xbox one ποια παιχνιδια θα βαζατε ως καλυτερα??

Εγω για αποκλειστικοτητες παιχνιδιων αυτης της γενιας αν ηταν να παρω καποια κονσολα θα επαιρνα μονο το switch.Για τα υπολοιπα παιχνιδια νομιζω με ενα καλο PC θα ημουν κομπλε αφου τα περισσοτερα καλα παιχνιδια του ps4-xbox one βγαινουν η θα βγουν και εκει και η αποδοση οπτικα στα περισσοτερα θα ειναι καλυτερη.
 
 
To Xbox one είναι το χειρότερο όσον αφορά αποκλειστικότητες. Εφόσον έχεις και PC έχεις σχεδόν όλα τα παιχνίδια του.

Στην μέση είναι το Switch. Το βάζω στην δεύτερη θέση γιατί Το Zelda και το Mario Kart είναι στην ουσία παιχνίδια του WiiU απλώς βελτιωμένα. Για μένα πέρα από το Mario Odyssey και το Smash Bros δεν έχει κάποιον άλλο τρανταχτό τίτλο που θα με έκανε να το αγοράσω. Θεωρώ το WiiU είχε περισσότερες αποκλειστικότητες. Βεβαία είναι ακόμα νωρίς. Ετσι και βγει κανα καλό Metroid Prime αυτό θα αλλάξει αμέσως.

To Ps4 το θεωρώ το καλύτερο στο θέμα αποκλειστικότητες σε αυτήν την γενιά. Έχει το Bloodborne το οποίο έπαιξα αλλά και κάποια που δεν έχω παίξει όπως το τελευταίο Spiderman, το Horizon Zero Down, Last Guardian και το Yakuza 6. Φυσικά έχει και κάποια άλλα τρανταχτά όπως God of War, Uncharted κλπ απλά προσωπικά δεν με πολυ ενδιαφέρουν.
 
To Xbox one είναι το χειρότερο όσον αφορά αποκλειστικότητες. Εφόσον έχεις και PC έχεις σχεδόν όλα τα παιχνίδια του.
Και πολλα παιχνιδια απ το switch με emulator σε ενα καλο PC

Μπορεις να παιξεις και το 2ο ισως καλυτερο παιχνιδι του switch,mario odyssey
Φαινεται και καλυτερα στο PC το βαρετο για μενα και χαλια οπτικα zelda breath of the wild

 
Mη συγκρινεις τα αγγουρια με της ντοματες φιλος.Οταν λεμε πως το xbox one εχει ελαχιστες καλες αποκλειστικοτητες και πως με ενα pc καποιος ειναι καλυμμενος εννοουμαι  πως ακομα και με ενα μετριου δυνατοτητων pc μπορεις μια χαρα να παιξεις τα παιχνιδια αυτα με νορμαλ ρυθμισεις φυσικα.Απο την αλλη για να παιξεις υποφερτα switch games στο pc θες να δωσεις ενα νεφρο που λεει ο λογος για cpu,gpu κλπ και δεν εχει ολος ο κοσμος δυνατα PC ισα ισα το αντιθετο η μειοψηφια ειναι αυτη που εχει πολυ ισχυρα συστηματα.Mονο η cpu και η gpu του τυπα που ποσταρες τα βιντεο του παραπανω κοστιζουν μαζι πανω απο 1000 ευρω χωρις να βαλουμε ram,σκληρους δισκους κλπ και αυτα τα λεφτα στην ελλαδα ελαχιστοι τα δινουν για να εχουν ισχυρα συστηματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα