Εκείνος κι Εκείνος

Επιβεβαιώνω για τη μουσική των τίτλων. Είναι της εκπομπής. Θυμόμουν ότι ήταν λίγο "τρελή", αλλά αυτά τα δευτερόλεπτα -που άκουσα και ξανάκουσα πολλές φορές- με κάναν να ρωτήσω:

Πώς μπορούμε να μάθουμε περισσότερα;


Ποιός το έγραψε;



Το κυκλοφόρησε ποτέ σε δίσκο δικό του ή soundtrack της σειράς;



Μήπως κατά λάθος να το έχει κανείς (π.χ. ChristosM;;; )


Υ.Γ. Εγώ εκτός από πρωτοποριακό, το λέω και καταπληκτικό, ειδικά αν μετά το "γέμισμα" των ντραμς συνεχίζει όπως το έπλασα στο μυαλό μου...!!!
 
stam1370 είπε:
Υ.Γ. Εγώ εκτός από πρωτοποριακό, το λέω και καταπληκτικό, ειδικά αν μετά το "γέμισμα" των ντραμς συνεχίζει όπως το έπλασα στο μυαλό μου...!!!
Θα συμφωνήσω μαζί σου stam1370 - και εμένα μου άρεσε πάρα πολύ!
 
Σημερα το καναλι της Βουλης εδειξε περιπου ενα δεκαλεπτο απο ενα επεισοδιο απο την αυθεντικη σειρα του 72. Δεν το ειχα ξαναδει ποτε αυτο!
 
Προφανώς υπάρχει κάτι. Δεν ξέρω τι,αλλά κάτι θα υπάρχει από την σειρά του 1972.

Κοίτα να δεις που η ευχή μου να βρεθεί κάτι πιο σπάνιο από τις τηλεοπτικές σειρές για το 2009 αρχίζει και πιάνει.
 
stam1370 είπε:
Επιβεβαιώνω για τη μουσική των τίτλων. Είναι της εκπομπής. Θυμόμουν ότι ήταν λίγο "τρελή", αλλά αυτά τα δευτερόλεπτα -που άκουσα και ξανάκουσα πολλές φορές- με κάναν να ρωτήσω:
Πώς μπορούμε να μάθουμε περισσότερα;


Ποιός το έγραψε;



Το κυκλοφόρησε ποτέ σε δίσκο δικό του ή soundtrack της σειράς;



Μήπως κατά λάθος να το έχει κανείς (π.χ. ChristosM;;; )


Υ.Γ. Εγώ εκτός από πρωτοποριακό, το λέω και καταπληκτικό, ειδικά αν μετά το "γέμισμα" των ντραμς συνεχίζει όπως το έπλασα στο μυαλό μου...!!!
Βρέθηκε. Είναι 1971από τους The Who. Το κομμάτι Baba O' Riley (συχνά αποκαλείται και Teenage Wasteland), το οποίο ήταν σάουντρακ, αλλά σε ποια ταινία ή άλλη σειρά;


 
Μπράβο για την "ανακάλυψη" stakovios! :clap:

Μου κάνει εντύπωση η τόσο "πρωτοποριακή" επιλογή τραγουδιού από τους συντελεστές της σειράς!
 
Μπράβο κι από εμένα, stakovios!!! Και είναι και πολύ ωραίο τραγούδι τελικα...!!!
 
Εκείνος κι εκείνος!

Από τη μυθική σειρά ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ:

http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=23132&tsz=0&act=mMainView

ekeinos_ki_ekeinos_1972.gif


Μέσα ή έξω απ' το αυγό; Ιδού η απορία!




Νοήματα για λίγους... [ame=

[MEDIA=youtube]juVbMJXG2dM[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=juVbMJXG2dM&feature=related Τελικά συμφέρει να είσαι φτωχός...
 
Δύο ΤΕΡΑΤΑ της ηθοποιίας!!! Εκπληκτική σειρά, με πολλά νοήματα.
 
Από το αφιέρωμα του περιοδικού Ραδιοτηλεόραση στην σειρά

picture.php


picture.php
 
Μπράβο tsalk - σε ευχαριστούμε πολύ για το αφιέρωμα!

Τρεις παρατηρήσεις:

1. Είναι μία από τις σειρές που η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ είχε φανεί ότι είχε "προσπεράσει" στα αφιερώματα που έκανε. Μπράβο τους που τη θυμήθηκαν και ακόμα πιο πολλούς επαίνους που από το προηγούμενο αφιέρωμα σε Ελληνική σειρά (στον "Συμβολαιογράφο") "έσπασαν" τη χρονολογική σειρά και άρχισαν να ξαναπηγαίνουν προς τα πίσω και προς τα πρώτα χρόνια της Ελληνικής τηλεόρασης (που είναι και αυτά για τα οποία θέλουμε να διαβάσουμε και να θυμηθούμε...) Επομένως, ξαναγεννήθηκαν κάποιες ελπίδες να δούμε σε αφιερώματα κάποιες ακόμα σειρές που "προσπεράστηκαν" από τη δεκαετία του '70...

Μετά τα καλά λογια, δύο "παράπονα":

2. Ξέρετε ποια είναι η πηγή για τα trivia των αφιερωμάτων του περιοδικού; Ναι, ναι, καλά το φανταστήκατε, είναι το forum μας (στη συγκεκριμένη περίπτωση το παρόν thread). Στην προηγούμενη μόλις σελίδα είχε γίνει συζήτηση για τη μουσική των τίτλων της σειράς και είχε αναφερθεί ο τίτλος του τραγουδιού από τον φίλο stakovios. Όμως, όπως ούτε στα προηγούμενα αφιερώματα του περιοδικού, ούτε και σήμερα, δεν υπάρχει αναφορά στις πηγές τους...

3. Αυτό είναι περισσότερο ερώτηση (και έμμεσο "παράπονο"): Η δεύτερη σελίδα είναι πιο στενή, λόγω του ότι ένα κομμάτι της έχει θέμα άσχετο με το αφιέρωμα; Επομένως, θα αφιερώνουν λιγότερο από δύο ολόκληρες σελίδες για το κάθε αφιέρωμα πλέον; :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σχόλια επί των παρατηρήσεων του bernard.

1. Άποψη μου ήταν και είναι ότι δεν υπάρχει χρονολογική σειρά αλλά τα αφιερώματα τα βάζουν δεν ξέρω εγώ με ποιό κριτήριο (πάντως όχι χρονολογικό)

2. Δεν περίμενα ούτε περιμένω να αναφέρουν την πηγή τους στις πληροφορίες που βάζουν. Έτσι έχουν μάθει (κακώς) να λειτουργούν.

3. Η δεύτερη σελίδα του σημερινού αφιερώματος έχει διαφήμηση γνωστής εταιρίας τηλεφωνίας. (Δεν ξέρω αν έτυχε σ αυτό το αφιέρωμα ή αν σκοπό έχουν να περιορίσουν από το 2σέλιδο αφιέρωμα που έχουν κάθε εβδομάδα στις διάφορες ελληνικές και ξένες σειρές)
 
Συμφωνώ απολύτως με τους Bernard και Tsalk. Εδώ και κάποιο χρονικό διάστημα η Ραδιοτηλεόραση το μόνο που κάνει είναι να αντιγράφει τις "πηγές μας". Τουλάχιστον κάτι κάνει (με τα αφιερώματα), για να μην είμαστε απόλυτοι. Όπως και να έχει ευχαριστούμε τον Άλκη για το ανέβασμα του δισέλιδου αφιερώματος..
 
tsalk είπε:
1. Άποψη μου ήταν και είναι ότι δεν υπάρχει χρονολογική σειρά αλλά τα αφιερώματα τα βάζουν δεν ξέρω εγώ με ποιό κριτήριο (πάντως όχι χρονολογικό)
2. Δεν περίμενα ούτε περιμένω να αναφέρουν την πηγή τους στις πληροφορίες που βάζουν. Έτσι έχουν μάθει (κακώς) να λειτουργούν.

3. Η δεύτερη σελίδα του σημερινού αφιερώματος έχει διαφήμηση γνωστής εταιρίας τηλεφωνίας. (Δεν ξέρω αν έτυχε σ αυτό το αφιέρωμα ή αν σκοπό έχουν να περιορίσουν από το 2σέλιδο αφιέρωμα που έχουν κάθε εβδομάδα στις διάφορες ελληνικές και ξένες σειρές)
Απαντώ κι εγώ με τη σειρά μου: ;)

1. Αποδείχτηκε ότι τελικά έχετε δίκιο (το είχε επισημάνει και η φίλη sunset89 λίγες μέρες πριν): Ευτυχώς, δεν φαίνεται ότι πάνε με χρονολογική σειρά, επομένως θέλουμε να δούμε και πολλές άλλες παλιές αγαπημένες σειρές στα αφιερώματα.

Κάποιες από αυτές τις σειρές (μέχρι το 1977) τις αναφέρω στο εν λόγω thread:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=16529&page=3

2. Δεν σχολιάζω. Τι να πεις; Χαίρομαι απλά που το forum και η RetroDB αναφέρονται/παρουσιάζονται σε άλλα μέσα ενημέρωσης, εφημερίδες, άλλα sites, κτλ...

3. Ας ελπίσουμε ότι ο "περιορισμός" σε κάτι λιγότερο από δύο σελίδες για το κάθε αφιέρωμα να είναι παροδικός, διότι, αν μη τι άλλο, αυτό που έχει ενδιαφέρον σε αυτά τα αφιερώματα (πέρα από το κείμενο αυτό κάθε αυτό που είναι συζητήσιμο το κάτα πόσο προσφέρει κάτι νέο σε εμάς) είναι οι φωτογραφίες των σειρών από το Αρχείο της ΕΡΤ. Φωτογραφίες ωραίες, σπάνιες, μεγάλες, καθαρές. Σε πολλές περιπτώσεις αποτελούν ό,τι έχει απομείνει από μια σειρά, οπότε αυτές τουλάχιστον θέλουμε να τις απολαμβάνουμε. Διότι το συγκεκριμένο αφιέρωμα, ούτε αξιόλογες φωτογραφίες δεν είχε: η μία με τον Κώστα Μουρσελά, μία από το (σχετικά) πρόσφατο remake της σειράς και μόνο μία από την σειρά του 1972 και αυτή πασίγνωστη και (χιλιο)τυπωμένη σε όλα τα αφιερώματα που κατά καιρούς γίνονται για την σειρά... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρέιλερ από το ριμέικ της σειράς ((Εκείνος κι Εκείνος)) με τον Βασίλη Διαμαντόπουλο και τον Γιώργο Μιχαλακόπουλο


η πρώτη μετάδοση της σειράς ήταν το 1972 από το ΕΙΡΤ



το ριμέικ της σειράς προβλήθηκε το 1989 από την ΕΤ.2


http://www.youtube.com/watch?v=N3kC7eaZsJM
 
Από ένα αφιέρωμα για τα χρόνια της χούντας. Προβλήθηκε το 1997. Είναι βέβαια το μοναδικό που σώζεται στο αρχείο , όπως είπαμε και παραπάνω. Η κραυγή του Διαμαντόπουλου "Δεν αντέχω μόνος!" αντικατοπτρίζει τα δύσκολα χρόνια της εποχής και μάλλον είναι επίκαιρη και σήμερα.
 
τιτλοι αρχης του ριμεικhttp://www.youtube.com/watch?v=4Wy6_hNg_vw&context=C496c4feADvjVQa1PpcFPV HlMKxfMyi4f5Sx_0lgJ0dhzLaqFG3t8=
 
Πίσω
Μπλουζα