Ελληνικά ποπ 90's

sunset89 είπε:
Δεν είναι της Κρίστι Στασινοπούλου, που είχε γράψει κι ένα βιβλίο "Επτά Φορές στην Αμοργό" κι ήταν τραγουδίστρια-παρουσιάστρια;; :xm:
Κι εγώ τη Στασινοπούλου θυμάμαι για ερμηνεύτρια. Πιστεύω ότι χρονολογείται μετά το 1983, οπότε και η εν λόγω τραγουδίστρια εκπροσώπησε την Ελλάδα στο διαγωνισμό τραγουδιού της Γιουροβίζιον.

Πιθανότατα από το δίσκο της του 1986?

Εχετλαίε, θυμήθηκα και άλλα:

Κύριε πιλότε μην αργείς το αεροπλάνο/

κι εγώ στο διάδρομο σημαίες θα κουνώ/

γιατί μαζί σου ταξιδεύει το μωρό μου/

που έχω τόσες μέρες για να δω.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Κι εγώ τη Στασινοπούλου θυμάμαι για ερμηνεύτρια. Πιστεύω ότι χρονολογείται μετά το 1983, οπότε και η εν λόγω τραγουδίστρια εκπροσώπησε την Ελλάδα στο διαγωνισμό τραγουδιού της Γιουροβίζιον.Πιθανότατα από το δίσκο της του 1986?

Εχετλαίε, θυμήθηκα και άλλα:

Κύριε πιλότε μην αργείς το αεροπλάνο/

κι εγώ στο διάδρομο σημαίες θα κουνώ/

γιατί μαζί σου ταξιδεύει το μωρό μου/

που έχω τόσες μέρες για να δω.
Μάλλον αυτή είανι τελικά !

Άραγε, θα υπάρχει στο YouTube ?
 
;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sunset89 είπε:
Πάρα πολύ σωστές παρατηρήσεις. Απλά να συμπληρώσω ότι η αδιαφορία του κόσμου οφείλεται και στην κατεξοχήν ποιότητα της μουσικής! Από κει που στις αρχές του 90 είχαμε το καθαρό ποπ και περάσαμε γύρω στο 96 σε κάπως πιο λαϊκά-ποπ μονοπάτια, από το 2001 κι ύστερα, το γύρισαν όλοι στο καθαρόαιμο "γαβ-γαβ" και στους ευτελείς στίχους! Όλα αυτά συμπλήρωσαν τις ορθά προαναφερθείσες αιτίες! :)
Το 96 επίσης αν θυμάσαι άλλαξε και η κυβέρνηση και η συγκεκριμένη κυβέρνηση ακολουθούσε μια ας πούμε πιο φιλολαϊκη πολιτική γι αυτό άλλαξε και το τραγούδι και όλοι οι καλλιτέχνες το γυρίσανε στο γαβ γαβ που είναι λαικό. Για να τσιμπήσει λοιπόν ο κόσμος το γυρίσανε στα λαϊκά. Δηλαδή έγινε η στροφή προς το λαό για να κερδίσουν δημοτικότητα να εγώ πάω με το λαό για να δείξω ότι είμαι λαϊκός τύπος και να κονομήσουνε.

Ενώ μέχρι τότε δεν ένοιαζε κανένα και τίποτα.Πολλά πράγμματα σήμερα τα θεωρούμε ανοησίες γι αυτό λόγο. Λαϊκισμός Λαϊκισμος Λαϊκισμός. Από τότε δεν ξαναγιατρεύτηκε ποτέ αυτό το πράγμμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τωρα θα κατεβει ανετα Κωνσταντινε :D
 
Κάπου στο 1995 και 1996 ήρθε και ο Μάρκος, μάλλον από Αμερική, με τραγούδια όπως "Σκόρπισα", "Έρωτα αλήτη μου" και "Σώσε με". Πιστεύω ότι διάδοχός του αν και με μεγαλύτερη σε διάρκεια επιτυχία, ήταν ο επίσης εξ Αμερικής ορμώμενος, Γιώργος Λεμπέσης. Ο Μάρκος πάντως είχε τραγουδήσει και το "Δεν έπαψα ποτέ να σ' αγαπώ", που ακούγεται στο δεύτερο λινκ.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή δεν είδα κάποιον να ανοίγει το θέμα, θα το ανοίξω εγώ. Ένα συγκρότημα αρκετά γνωστό, με καλή παρουσία στο είδος του. Είναι τα Κακά Κορίτσια, μια παρέα 3 γυναικών από την Πάτρα (Ανθή Γιακουμέλου, Μαρία Σταρένιου και Άντζελα Μαυρωτά) με την τελευταία να είναι η καρδιά του συγκροτήματος αφού έγραψε σε πολλά τραγούδια στίχους και μουσική. Νομίζω ότι η σημαντικότερη στιγμή του ήταν ο δίσκος "Επιβάλλεται δεν αναβάλλεται" (1996) με δυνατότερα κομμάτια το ομώνυμο, το "Ήρθες πάλι" (Ο δολοφόνος), το "Απολογούμαι", "Ξαναγεννήθηκα", "Σε παρεξήγησα". Παρακάτω βλέπουμε σε video ορισμένα από αυτά. Το τελευταίο video (flash back memories) περιέχει μια εμφάνιση του συγκροτήματος σε εκπομπή του αδικοχαμένου Βλάση Μπονάτσου.

[edit]This video is unavailable.

 


Sorry about that.[/edit]


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως, μια που αναφερθηκαμε σε γυναικεια συγκροτηματα, εχω δει οτι αυτο το ειδος δεν εχει μελλον στη χωρα μας.

Δεν ημουν ποτε φανατικη του Σακη, αλλα αυτο το τραγουδι του μου αρεσει πολυ, οπως και το βιντεο κλιπ του που νομιζω οτι εχει αρκετα κοινα με μια σκηνη απο την ταινια του Ελβις, Viva Las Vegas.

Kαντε τη συγκριση...

Ο Ελβις.

 
Στο κανάλι μου πρόσθεσα και παλιότερα τραγούδια από Μαντώ,ιδιαίτερα από τους πρώτους δίσκους της!Είναι τέλεια κομμάτια!!!!!!!!

[deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit]This video is unavailable.

 


Sorry about that.[/edit]


:cheers: :gdance: :cheers: :gdance:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον ψαχνει πολυς κοσμος. Εχουν κυκλοφορησει δεκαδες φημες. Δεν εχει καταφερει κανεις να τον εντοπισει. Εφυγε οπως ηρθε.

Μιλαω φυσικα και τοιν μεγιστο Γιωργο Λιναρδακη!

Παρτε αποσπασμα (που μου επισημανε ο Stormwatch) απο το τηλεπαιχνιδι Το Χαμογελο της Τυχης (Σχοινακη και Πεζιρκιανιδης) οπου ο Γιωργαρας δινει ρεστα. Κανει τρελο show και εχει το καλυτερο playback που εχω δει.

 
Θα πηρε το δανεικο του παπι και θα πεταχτηκε μεχρι τον Λυκαβηττο...

Καλα ειναι - απλα δεν ασχολειται πλεον με τα δισκογραφικα.
 
και έκανε φωνητικά ο Χρύσης στο Never Let You Go της Μαντώ , στην live εμφάνιση, στον διαγωνισμό της Eurovision το 2003.

Και να προσθέσω ότι η εμφάνιση της αοιδού με το μαύρο sexy φόρεμα και την φωνή που ακούστηκε μέχρι την Κωνσταντινούπολη που κέρδισε το 2003 στην Eurovision.

Η Ελλάδα βρέθηκε 17η και η Μαντώ στα αζήτητα τότε.
 

Από τους καλύτερους καλλιτέχνες εκείνης της γενιάς.

Πέρυσι έκανε comeback με το ΟΠΑ στην Eurovision καταλαμβάνοντας μια θέση στην δεκάδα , η νικήτρια χώρα του διαγωνισμού ήταν η Γερμανία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ενας απο τους καλυτερους δισκους ολων των εποχων που θα του εδινα αριστα βγηκε το 1998.ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ γραμματα και αφιερωσεις.
 
Ο Ανδρέας Μπονάτσος είναι ανηψιός του Βλάσση. Ο Κώστας Χρύσης των VIPS είναι ο μελαχροινός που τραγουδούσε και ο άλλος με την πιανίκα είναι ο Νάσος Φιλοξενίδης που ερμήνευσε το τραγούδι "οι άντρες φοβούνται" (να και το τραγούδι

). Και μια ερώτηση. Πώς λέγεται ο τραγουδιστής ή το συγκρότημα που τραγούδησε την ελληνική διασκευή του γαλλικού τραγουδιού La plage de Saint Tropez και πώς λεγόταν η ελληνική διασκευή;;; Προσπαθώ πολύ καιρό να το βρω. Για να σας βοηθήσω, λέει σ' ένα σημείο το ρεφρέν "έλα και κάνε μου στριπτίζ, να βρω το νόημα της ζωής".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαλό ποπάκι στην εποχή του ήταν και το "Ψάξε, δε θα με βρεις", της Ελένης Δήμου.

 
Πίσω
Μπλουζα