Ελληνικά ποπ 90's

Κανείς μέχρι τώρα δεν έχει αναφέρει τον Γιώργο Αλκαίο, που από το 95 και μετά έκανε τρελή επιτυχία (Με δύο μαρμάρινα φιλιά,Χειροπέδες,Δεν πειράζει,τι τι,συγχωρεσε με κτλ)

Νομίζω από γυναίκες τη δεκαετία του 90 σημάδεψαν περισσότερο (από το ποπ μετερίζι) η Γαρμπή και η Βίσση. Δεν υπάρχει τραγούδι της Γαρμπή των mid-90s που η τότε σχολικοπιτσιρικαρια δεν είχαμε λιώσει. Δευτερευόντως είναι και η Μαντώ και η Αλέξια (κυρίως όμως την περίοδο 90-94).

Καλά από άντρες δεν το συζητώ. Ρακιτζής, Μπίγαλης, Κορκολής. Ότι πιο ποπ είχαμε ποτέ στην Ελλάδα.
 
sigoura o alkaios itan poli kalos alla den itan toso pop oso aftoi pou leme.to eixe ligo kai pros to elafrolaiko alla genika einai gamatos.an kai imoun pitsirikos thimamai oti me korkoli ginotan xamos.oi antistoixes rouvitses itan oi korkolitses.polles kommatares kai me diafora guest me italides.
 
συμφωνω απολυτα για αλκαιο ειδικα το δεν πειραζει και τα μαρμαρινα φιλια εκαναν παταγο.

οσο για κορκολη να θυμισω οτι εκεινη την εποχη εκκολαπτονταν η ρουβιτσες αλλα υπηρχαν ηδη οι κορκολιτσες.

για πειτε κι αλλα για vips τι απεγιναν θα μου πει καποιος?τωρα τι κανουν?
 
Αν διαβασεις 3 ποστ παραπανω θα μαθεις
 
οταν λεω τι απεγιναν εννοω αν ξερει κανεις γιατι διαλυθηκε το ντουετο και τι κανουν σημερα.αλλα αν ηξερες να διαβαζεις θα εβλεπες οτι δεν απαντωνται αυτα τα ερωτηματα 3 ποστ πιο πανω
 
Οταν εγραψες με greeklish μερικα posts πιο πανω (ειναι σβησμενο πλεον) - δεν σου ειπε κανεις οτι δεν ξερεις να διαβαζεις, μιας και στους κανονισμους λειτουργιας μας, αναφερεται οτι απαγορευονται τα greeklish εδω.

Εσυ ομως ξερεις να απαντας με αυτο το υφος, και μαλιστα σε αυτον που ασχολειται καθημερινα για να μπορεις να συμμετεχεις σε ενα χωρο οπως ο δικος μας.
 
Ωραίο πόστ.Εμένα μου άρεσε πολύ και η Βικτώρια Χαλκίτη ανάμεσα σε άλλους τραγουδιστές και τραγουδίστριες και ήταν σέξυ και αρκετά καλή φωνή.Απο τότε εξαφανίστηκε.Παραθέτω και ένα τραγούδι της απο τα παλιά

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Paspartoo δεν ειχα προθεση να θιξω κανεναν και δεν καταλαβαινω προς τι η κριτικη μιας και δεν αναφερθηκα σε σενα.τελοσπαντον απαντησα ετσι γιατι εξελαβα το ποστ ως ειρωνικο αυτο ειναι ολο και θα ηθελα αν δεν εχεις αντιρηση να μη δωσουμε συνεχεια.
 
misha φοβερο το κομματι που προσθεσες.η βικτωρια χαλκιτη ειχε ακριβως τη φωνη που ζητουσε το ειδος.και για αυτο εκανε επιτυχιες.ισως θα επρεπε να κανει μερικες ακομα και να μη χαθει ετσι.αλλα αυτη ηταν η καταληξη των περισσοτερων αστεριων της δεκαετιας.η αφανεια.οσο για το εμφανισιακο της.οντως σεξι και με πολυ ωραιο στυλακι.δεν ξερω αν ηταν φτιαχτο αλλα ειχε πλασσαριστει με πολυ αμερικανικο υφακι που ομως της πηγαινε.
 
Τα αγαπημένα μου από Βικτώρια Χαλκίτη είναι "Έρωτας είναι","Δε σ'αγάπησα ποτέ","Κρυφή Αμαρτία","Σε θέλω για μένα","Χόρεψε Θάλασσα","Φιλιά στο χρώμα της φωτιάς","Πρώτη μου φορά","Μια σε θυμάμαι" (και το τελευταίο της που έβγαλε το 2005,το "Teleia").Πολύ καλή τραγουδίστρια και όμορφη.Αν είχε βγάλει ολοκληρωμένο δίσκο μετά το single "Μια σε θυμάμαι" ίσως είχε βγάλει κι άλλες επιτυχίες,και ίσως είχε κάνει κι άλλους δίσκους.Εξάλλου και τώρα είναι μόλις 35 χρονών και μπορεί να κάνει pop κομμάτια.
 
thebest20 είπε:
Τα αγαπημένα μου από Βικτώρια Χαλκίτη είναι "Έρωτας είναι","Δε σ'αγάπησα ποτέ","Κρυφή Αμαρτία","Σε θέλω για μένα","Χόρεψε Θάλασσα","Φιλιά στο χρώμα της φωτιάς","Πρώτη μου φορά","Μια σε θυμάμαι" (και το τελευταίο της που έβγαλε το 2005,το "Teleia").Πολύ καλή τραγουδίστρια και όμορφη.Αν είχε βγάλει ολοκληρωμένο δίσκο μετά το single "Μια σε θυμάμαι" ίσως είχε βγάλει κι άλλες επιτυχίες,και ίσως είχε κάνει κι άλλους δίσκους.Εξάλλου και τώρα είναι μόλις 35 χρονών και μπορεί να κάνει pop κομμάτια.
Κι εμένα μου άρεσε εκείνη την εποχή - ήταν και μεγαλύτερη από μένα. :p Σοβαρά τώρα, να μια φωτογραφία από την εποχή εκείνη.
 
Η κοπέλα έχει παντρευτεί . Κι από ότι ξέρω είναι στο Amstel Live στο ΣΚΑΪ και κάνει δεύτερη φωνή στους καλλιτέχνες-καλεσμένους. Και επίσης τραγουδάει στα παιδικά της Barbie και κάνει και δεύτερες φωνές σε soundtrack της Barbie (Ήβη, Παπαρίζου, Κοκκίνου)
 
Έλα τα ωραία! :D

[video=youtube;S_F0Pa-hA-w]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλα τα ωραία! :D
και
[edit]"ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΙΝΑΡΔΑΚΗΣ - ΙΝΣΑ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]


ίδιο video clip διαφορετικά όμως τα τραγούδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιάννης Σαββιδάκης, δέκα μάγισσες και πίστεψέ με.
 
Οι καλύτεροι τραγουδιστές της δεκατίας του 90 ήταν ο Θάνος Καλλίρης ο Στέφανος Κορκολής Σταμάτης Γονίδης (σσ αυτοί είχαν ήδη περίπου μια δεκαετία στο χώρο). Οι τότε πρωτοεμφανιζόμενοι στις αρχές δεκαείας του 90 Γιάννης Σαββιδάκης Λάμπης Λιβιεράτος Γιώργος Αλκαιος Χρήστος Δάντης Διονύσης Σχοινάς Νότης Σφακιανάκης και τέλη δεκαετίας 90 Αντώνης Ρέμος Τριαντάφυλλος. Γυναίκες Άννα Βίσση πριν αρχίσει τα show τα περίεργα (00's) Καίτη Γαρμπή Σαμπρίνα Αλέξια Μαντώ τέλη δεκαετίας Νατάσα Θεοδωρίδου. Και σε συνδυασμό με την σοβαρότητα της νεοσύστατης τότε ιδιωτικής τηλεόρασης που οι δημοσιογράφοι δεν έκαναν περίεργες και ανούσιες ερωτήσεις προς τους καλλιτέχνες αυτούς έβγαζαν ωραία αποτελέσματα στον κόσμο. Aπό το 1997(1998,1999,00,01,02 κυρίως) άρχισε η κάμψη ως προς την ποιότητα. Γιατί οι δημοσιογράφοι ακόμα και στα πιο σοβαρά δελτία ειδήσεων των σταθμών άρχισαν να έχουν καλεσμένους τους ενλόγω καλλιτέχνες για οποιοδήποτε θέμα είτε πολιτικό είτε περι ανέμων και υδάτων με κύρια πρωταγωνίστιρα την Άννα Βίσση και έκαναν με τις ώρες ανούσιες ερωτήσεις και κουραστικές προς το κοινό που τους παρακολουθούσε και δεν ασχολιόταν με σοβαρά πολιτικά θέματα που τότε άρχιζε να παίζεται η χοντρή η μπάλα. Αυτό το βαρέθηκε ο κόσμος και άρχισε να μην δίνει τόση σημασία στους καλλιτέχνες που προανέφερα ουτωσώστε να αρχίζει να πέφτει από το 2000+ η δημοτικότητα τους. Γι αυτό και τους πεθυμήσαμε σήμερα τους κάψανε τότε που ας πούμε ήταν η εποχή τους και μετά άρχισαν να βγάζουν φθηνότερους καλλιτέχνες τύπου Καλομοίρα κλπ. Αυτά έτσι τα έχω αντιληφθεί εγώ όποιος διαφωνεί ας το πεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
rouvinetis_dimitris είπε:
Οι καλύτεροι τραγουδιστές της δεκατίας του 90 ήταν ο Θάνος Καλλίρης ο Στέφανος Κορκολής Σταμάτης Γονίδης (σσ αυτοί είχαν ήδη περίπου μια δεκαετία στο χώρο). Οι τότε πρωτοεμφανιζόμενοι στις αρχές δεκαείας του 90 Γιάννης Σαββιδάκης Λάμπης Λιβιεράτος Γιώργος Αλκαιος Χρήστος Δάντης Διονύσης Σχοινάς Νότης Σφακιανάκης και τέλη δεκαετίας 90 Αντώνης Ρέμος Τριαντάφυλλος. Γυναίκες Άννα Βίσση πριν αρχίσει τα show τα περίεργα (00's) Καίτη Γαρμπή Σαμπρίνα Αλέξια Μαντώ τέλη δεκαετίας Νατάσα Θεοδωρίδου. Και σε συνδυασμό με την τότε σοβαρότητα της νεοσύστατης ιδιωτικής τηλεόρασης που οι δημοσιογράφοι δεν έκαναν περίεργες και ανούσιες ερωτήσεις προς τους καλλιτέχνες αυτούς έβγαζαν ωραία αποτελέσματα στον κόσμο. Aπό το 1998(1999,00,01,02 κυρίως) άρχισε η κάμψη ως προς την ποιότητα. Γιατί οι δημοσιογράφοι ακόμα και στα πιο σοβαρά δελτία ειδήσεων των σταθμών άρχισαν να είχαν καλεσμένους τους ενλόγω καλλιτέχνες με κύρια πρωταγωνίστιρα την Άννα Βίσση και έκαναν ανούσιες ερωτήσεις και ασχολίοταν με θέματα ανούσια και δεν ασχολιόταν με σοβαρά πολιτικά θέματα. Αυτό το βαρέθηκε ο κόσμος και άρχισε να μην δίνει τόση σημασία στους καλλιτέχνες που προανέφερα ουτωσώστε να αρχίζει να πέφτει από το 2000+ η δημοτικότητα τους. Γι αυτό και τους πεθυμήσαμε σήμερα τους κάψανε τότε που ας πούμε ήταν η εποχή τους και μετά άρχισαν να βγάζουν φθηνότερους καλλιτέχνες τύπου Καλομοίρα κλπ. Αυτά έτσι τα έχω αντιληφθεί εγώ όποιος διαφωνεί ας το πεί.
Πάρα πολύ σωστές παρατηρήσεις. Απλά να συμπληρώσω ότι η αδιαφορία του κόσμου οφείλεται και στην κατεξοχήν ποιότητα της μουσικής! Από κει που στις αρχές του 90 είχαμε το καθαρό ποπ και περάσαμε γύρω στο 96 σε κάπως πιο λαϊκά-ποπ μονοπάτια, από το 2001 κι ύστερα, το γύρισαν όλοι στο καθαρόαιμο "γαβ-γαβ" και στους ευτελείς στίχους! Όλα αυτά συμπλήρωσαν τις ορθά προαναφερθείσες αιτίες! :)
 
Παιδιά, θυμάται κανείς κάποιο τραγούδι (νομίζω τέλη 80' αρχές 90'), γυναίκα τραγουδούσε, με ρεφρέν :

"Κύριε πιλότε μην αργείς το αεροπλάνο,


γιατί μαζί σου ταξιδεύει το μωρό μου,



που περιμένω τόσες μέρες για να δω" ;


Θυμάται κανείς καλλιτέχνιδα και όνομα τραγουδιού ;
 
exetlaios είπε:
Παιδιά, θυμάται κανείς κάποιο τραγούδι (νομίζω τέλη 80' αρχές 90'), γυναίκα τραγουδούσε, με ρεφρέν :
"Κύριε πιλότε μην αργείς το αεροπλάνο,

γιατί μαζί σου ταξιδεύει το μωρό μου,

που περιμένω τόσες μέρες για να δω" ;

Θυμάται κανείς καλλιτέχνιδα και όνομα τραγουδιού ;
Δεν είναι της Κρίστι Στασινοπούλου, που είχε γράψει κι ένα βιβλίο "Επτά Φορές στην Αμοργό" κι ήταν τραγουδίστρια-παρουσιάστρια;; :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα