Ελληνικές Κυκλοφορίες Παιχνιδιών N64 (Nortec/Itochu)

D@redevil είπε:
Τώρα, εγώ εδώ τι να κάνω? :D

Αν και υποκλίνομαι στην αυθεντία του Geo2004z, ο threadstarter ανέφερε την παράθεση φωτογραφιών ως "αποδεικτικό" κυκλοφορίας!....
Χαχα!!! Σέβομαι την παράθεση φωτογραφιών από το δημιουργό του θέματος. Όμως βλέπω ήδη 70+ τίτλους στη λίστα και ελάχιστες φωτό, οπότε είπα να παραθέσω κι εγώ τις αναμνήσεις μου, όσο ακόμα δουλεύει καλά ο εγκέφαλος. :p

borellus είπε:
@geo2004z: δεν έχεις άδικο αλλά πως μπορούμε να το οργανώσουμε αυτό? από τα 76 παιχνίδια που έχω επιβεβαιώσει μέχρι στιγμής τα 75 τα έχω δει με ταινίες Nortec με τα μάτια μου.. τις τελευταίες μέρες εννοώ! Μόνο το Blast Corps που επιβεβαίωσε ο Johnny δεν έχω δει..

Μπορώ να ποστάρω συνέχεια pics αλλά μία pic πχ. μπορεί να δείχνει 10 games απλά για να σας δείχνω το 1.. και πολλές να είναι έτσι.. οπότε ίσως κουράσει κάποιους αλλά οκ..

Thanks για τα παιχνίδια που επιβεβαίωσες.. Ήρθε το σπάνιο Hercules? Αυτό είναι είδηση..

@Daredevil: Ο Geo είναι πολύ έμπειρος για να κάνει λάθη.. οπότε μπορείς να τα προσθέσεις..
Μπορείς να ανεβάσεις τις φωτό σε ένα άλμπουμ φίλε Bolerus και να βάλεις δίπλα απτο κάθε τίτλο το λινκ της φωτό. Έτσι ο αναγνώστης πηγαίνει κατευθείαν σε αυτό που ψάχνει. Γνώμη μου είναι να μην προστεθούν τα γκειμς που ανέφερα αν δε βρεθούν φωτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν.. Daredevil μην προσθέσεις προς το παρόν τους τίτλους που είπε ο Geo..

Γενικά όταν είναι για κάποιο update θα σου στέλνω εγώ pm.. δεν χρειάζεται να διαβάζεις συνέχεια τι γράφουμε..

Για τις φωτογραφίες θα δούμε πως θα γίνει..
 
Μηπως να ανεβαζα φωτο με το παιχνιδι με τις οδηγιες για να πειστειτε;Αν ηξερα τοτε που το αγοραζα οτι θα υπηρχε το θεμα δε θα εβγαζα την ταινια πριν τη βγαλω φωτο.
 
Μην αγχώνεσαι Johnny..

Το θέμα ίσως κλείσει και ξεκινήσει από την αρχή γεμάτο pics.. θα δούμε..
 
borellus είπε:
Λοιπόν.. Daredevil μην προσθέσεις προς το παρόν τους τίτλους που είπε ο Geo..Γενικά όταν είναι για κάποιο update θα σου στέλνω εγώ pm.. δεν χρειάζεται να διαβάζεις συνέχεια τι γράφουμε..

Για τις φωτογραφίες θα δούμε πως θα γίνει..
Πάντα διαβάζω τι γράφετε (...και τι γράφεται στο φόρουμ γενικότερα! :) ). Είναι μέρος της δουλειάς μου να διαβάζω όλα τα θέματα είτε μ' ενδιαφέρουν, είτε όχι και να επεμβαίνω όπου χρειάζεται διορθώνοντας ή ...λογοκρίνοντας!... Goes with the job.

Οπότε μη σε απασχολεί αυτό!

Ωστόσο, αν θες, στείλε μου ένα πμ πώς το έχεις στο μυαλό σου και θα το φτιάξουμε (με εικόνες, links, κλπ - ό,τι θέλετε! :) ).

Μόλις βλέπω την φράση "μπορούν να προστεθούν στη λίστα", θα τα προσθέτω και θα ενημερώνω!
 
Imgema είπε:
Θα το ήθελα, μιας και έχω ήδη ανεβάσει 3 καταλόγους από την φωτογραφία (μπορεί και 4, δεν θυμάμαι), αλλά το πρόβλημα είναι ότι πλέον δεν έχω το scanner αλλά ούτε και κάποιο κινητό που να βγάζει έστω μέτριες φωτογραφίες. Εισαι σίγουρος ότι δεν έχει ανέβει ήδη από κάποιον άλλο mamber? (βαριέμαι να ψάξω :p )
Έψαξα λοιπόν εγώ για σένα και δεν βρήκα κανένα κατάλογο "Άλλη διάσταση" καθώς έχεις αναφερθεί στα φυλλάδια και στο θέμα εδώ. Αν δε σου κάνει κόπο θα ήθελα πολύ να τον έβλεπα και αυτόν τον κατάλογο καθώς μάλλον είχε πέσει στα χέρια μου αλλά δεν το θυμάμαι και καλά.
 
To θεμα είναι ότι δεν έχω scanner τώρα. Αν κάποιος θέλει να του τα δώσω (τα δύο καταλογάκια δηλαδή που δεν έχουν ανέβει ακόμα) για να τα ανεβάσει, πολύ ευχαρίστως. Εκτός και αν βάλω κάποιον φίλο να τα φωτογραφίσει με το smarphone του, αλλά μετά δεν ξέρω κατα πόσο καλή θα είναι η ποιότητα.
 
Λοιπόν.. ας κάνω έναν απολογισμό..

Στο post #17 ο sephirothson πόσταρε pic και επιβεβαίωσε το Fighting Force! Thanks u!

Στο post #11 πόσταρα 6 pics και επιβεβαίωσα 31 παιχνίδια..

Συγκεκριμένα τα:

Resident Evil 2

Τα 2 Zelda games

Τα 3 Mario Party Games

NBA Courtside, Hangtime, Jam 99, Pro 98

Turok 1 και 2

Super Mario

Super Smash Bros.

Pokemon Snap και Puzzle League

Paper Mario

Τα 2 Banjo games

Quake

Duke Nukem 64

Pilotwings

Bomberman 64

KI Gold

ISS 2000

Shadowgate

Waialae Golf

F-Zero X

Roadsters

Castlevania Legacy of Darkness

Top Gear Overdrive

Σύνολο 32 επιβαιβεωμένα games με pics!

Συνεχίζω τις pics..

FIFA 99 FIFA 99.jpg

Top Gear Rally 2 TG Rally 2.jpg

Tetrisphere Tetris.jpg

V Rally 99 V Rally.jpg

Pokemon Stadium Stadium.jpg

Pokemon Stadium 2 Stadium 2.jpg

Waverace Waverace.jpg

SW Rogue Squadron SW Rogue.jpg

SW Episode 1 Racer SW Racer.jpg

International Track and Field Summer Games.jpg

SCARS SCARS.jpg

WCW Revenge WCW Revenge.jpg

Perfect Dark PD.jpg

Castlevania Castlevania.jpg

NBA Pro 99 Pro 99.jpg

F1 WGP II F1 WGP 2.jpg

Superman Superman.jpg

SF Rush SFR.jpg

Nagano και XG 2 Nagano, XG2.jpg

Turok Rage Wars και Donkey Kong Rage, DK.jpg

AeroGauge Aero.jpg

Carmageddon και Hybrid Heaven Car, Hybrid.jpg

Gauntlet Legends Gauntlet.jpg

Lylat Wars και Mickey's Speedway USA Lylat, Mickey.jpg

Cruis 'n USA, Cruis 'n World και World Cup 98 Cruis, WC 98.jpg

Virtual Chess, Iggy's Reckin Balls, Iss 64 Chess, ISS, Iggy's.jpg

Mario Kart, Yoshi's Story, Mystical Ninja Kart, Yoshi, Goemon.jpg

World Driver Championship, GoldenΕye, Jet Force Gemini (του Imgema η συλλογή!) World, Jet, Goldeneye.jpg

Αυτά προς το παρόν..

Επιβεβαίωσα με φωτογραφίες άλλα 40 games!

Σύνολο 72!

Επίσης επιβεβαιώνω χωρίς pics τα εξής:

-Blast Corps που επιβεβαίωσε ο Johnny αλλά έχει αφαιρέσει την ταινία. Έχει βέβαια τις ελληνικές οδηγίες..

-F1 World Grand Prix, NBA Live 99, Xena Warrior Princess, Worms Armageddon. Αυτά τα 4 τα είδα σε βόλτα μου σε μαγαζί με retro games.. Βέβαια δεν μπορούσα να τα βγάλω από την βιτρίνα να τα τραβήξω pic..

Οπότε έχουμε επισήμως 77 επιβεβαιωμένα παιχνίδια! Τσεκαρισμένα όλα στο αρχικό post..

Όποιος θέλει να επιβεβαιώνουμε κάποιο game θα πρέπει να ποστάρει φωτό του..

Μόνο εγώ σαν δημιουργός θα μπορώ να επιβεβαιώνω παιχνίδια που βλέπω αλλά δεν έχω pics. Όπως στην περίπτωση με τα 4 games που ανέφερα παραπάνω..

Βέβαια αν στο μέλλον βρω pics τους θα τις προσθέσω..

Stadium.jpg

PD.jpg

SFR.jpg

Kart, Yoshi, Goemon.jpg

World, Jet, Goldeneye.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία δουλειά Bollerus!! Ελπίζουμε να συμμετάσχουν άτομα με Νορτεκ τίτλους.

Star Wars Empire

95433.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thank u geo!

Η αλήθεια είναι ότι χρειάστηκε πολύ κόπο και χρόνο το ψάξιμο των photo..

Δεν τις είχα αποθηκεύσει την πρώτη φορά και τώρα που ήθελα να τις ποστάρω έπρεπε να τις ξαναψάξω!

Thank u για την προσθήκη του Star Wars Shadows of the Empire! Άψογη pic!

Είναι επισήμως το game 78 και τέταρτο με αυτοκόλλητο Itochu!
 
Μιας και είδα την φωτογραφία με το αυτοκόλλητο της Itochu, ξέρει κανείς ποιο ήταν το τελευταίο παιχνίδι στο N64 που κυκλοφόρησε, πριν αναλάβει η Nortec? Πάντως το Turok 1 με αυτοκόλλητο Itochu το έχω.
 
Imgema είπε:
Μιας και είδα την φωτογραφία με το αυτοκόλλητο της Itochu, ξέρει κανείς ποιο ήταν το τελευταίο παιχνίδι στο N64 που κυκλοφόρησε, πριν αναλάβει η Nortec? Πάντως το Turok 1 με αυτοκόλλητο Itochu το έχω.
Καλή ερώτηση..

Τα Super Mario, Turok, Pilotwings και Star Wars Shadows of the Empire έχουν αυτοκόλλητο Itochu..

Σύμφωνα με το Wikipedia, αυτά τα 4 μαζί με τα FIFA 64 και Wayne Gretzky's Hockey ήταν τα πρώτα games που κυκλοφόρησαν στις 1/3/97.

2 βδομάδες μετά βγήκε το Mortal Kombat Trilogy και τον Απρίλιο το Waverace..

Ελπίζω να βρούμε κάποιες pics και να βγάλουμε άκρη..
 
borellus είπε:
2 βδομάδες μετά βγήκε το Mortal Kombat Trilogy και τον Απρίλιο το Waverace..

Ελπίζω να βρούμε κάποιες pics και να βγάλουμε άκρη..
Είχα πάρει το wave race από την πρώτη μέρα κι έχω την εντύπωση ότι το είχα με Itochu. To ίδιο και το Blast Corps, Snowboard Kids??

Για αυτά πάντως που είμαι σίγουρος ότι είχα με Itochu είναι τα:

Mario Kart

Cruise USA

Pilotwings

Mario 64

To Mortal Kombat Trilogy δεν το χα δει ποτέ με Itochu. Αμφιβάλλω βασικά αν ήρθε Ελλάδα, κάτι πρέπει να παιζόταν με Itochu και Midway....
 
Mario Kart με Itochu? Περίεργο, είχα την εντύπωση ότι μέχρι να βγει αυτό το παιχνίδι στην Ευρώπη, είχε ήδη παραδώσει στην Nortec.

Πάντως, το πιο παλιό N64 παιχνίδι που έχω με αυτοκόλλητο Nortec είναι το Lylat Wars (Starfox64). Οπότε αφού το Mario Kart και το Blastcorps ήταν από Itochu, τότε πρέπει να παρέδωσε στην Nortec κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι του 97.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν βρήκα να κάνω κάποια νέα προσθήκη αλλά έπεσα πάνω σε αυτήν την pic!

Wave.jpg

To Waverace γίνεται το 5ο επιβεβαιωμένο παιχνίδι με αυτοκόλλητο Itochu!
 
Imgema είπε:
Mario Kart με Itochu? Περίεργο, είχα την εντύπωση ότι μέχρι να βγει αυτό το παιχνίδι στην Ευρώπη, είχε ήδη παραδώσει στην Nortec.
Το Μάριο Καρτ το χα σίγουρα με Itochu. Θυμάμαι χαρακτηριστικά δύο καταστήματα που το πωλούσαν τότε στο Βόλο, το ένα το είχε με Νορτεκ και το άλλο με Itochu. Διάλεξα το δεύτερο καθώς το είχε και 6,000 δρχ φθηνότερα, όχι για άλλο λόγο.

borellus είπε:
To Waverace γίνεται το 5ο επιβεβαιωμένο παιχνίδι με αυτοκόλλητο Itochu!
Χαίρομαι να επιβεβαιώνεται η μνήμη μου!! :D
 
Το Blast Corps που είπα ήταν με ταινία Νόρτεκ. Είχε βγει και Ιτότσου?
 
johnny19818 είπε:
Το Blast Corps που είπα ήταν με ταινία Νόρτεκ. Είχε βγει και Ιτότσου?
Μπορεί ναι.. Απλά δεν το έχουμε σε pic να το επιβεβαιώσουμε..

Αλλά και τα άλλα παιχνίδια όπως το Super Mario, Pilotwings, Waverace, τα έχουμε δει σε pics και με ταινίες Nortec και με αυτοκόλλητα Itochu..
 
borellus είπε:
Αλλά και τα άλλα παιχνίδια όπως το Super Mario, Pilotwings, Waverace, τα έχουμε δει σε pics και με ταινίες Nortec και με αυτοκόλλητα Itochu..


Καλά, αυτά ήταν και τα πρώτα παιχνίδια της κονσόλας οπότε λογικό να ήταν Itochu.

EDIT: Λογικά από το θέμα που άνοιξα Διαφημιστικά παιχνιδιών Ν64 από περιοδικά δεν μπορούμε να συμπεράνουμε για κάποια ακόμη παιχνίδια όπως το Fighter's Destiny?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα