Ελληνικές μεταφράσεις τίτλων ταινιών τρόμου

Ε , μα όχι σου λέω πως δεν είναι πληκτρολογήσε Janet Christman να δεις. 13 ετών ήτανε όταν συνέβηκε και μάλιστα ένα χιλιόμετρο από το σπίτι που δολοφονήθηκε, είχε δολοφονηθεί άλλη μία νεαρη κοπέλα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
 
Δεν αντιλέγω πως δολοφονήθηκε κάποτε και μια babysitter, ΑΛΛΑ είναι γνωστό ότι η ταινία έγινε βασισμένη σε αστικούς μύθους (τηλέφωνο από τον πάνω όροφο κλπ κλπ).
 
Δεν αντιλέγω πως δολοφονήθηκε κάποτε και μια babysitter, ΑΛΛΑ είναι γνωστό ότι η ταινία έγινε βασισμένη σε αστικούς μύθους (τηλέφωνο από τον πάνω όροφο κλπ κλπ).
[/QUOTE
Δεν έχω δει την ταινία, εδώ όμως βασίστηκε ως αρχή, βέβαια μπήκε σάλτσα εννοείται για να ναι πιασαρικο. Ή κοπέλα μαλλον ήξερε τον δολοφόνο της .
 

Συνημμένα

  • IMG_20201101_214139.png
    IMG_20201101_214139.png
    1,3 MB · Προβολές: 1
Η φαντασιά των ελλήνων μεταφραστών ήταν ανεξάντλητη. Ειδικά οι VHS με ταινίες τρόμου, είχαν την τιμητική τους. Κυριώς, οι πρώτες που ήρθαν στην Ελλάδα, την δεκαετία του '80. Οι τίτλοι που μου έμειναν στο μυαλό:

Midnight (1982) "Καθάρματα πουλημένα στον σατανά" !!!

God told me (1977) "Mπάτσος και σατανάς" :D

The sentinel (1976) "Τα μυστηριώδη εγκλήματα "

Halloween 2 (1981) " O τρόμος του Κάρπεντερ"

Creeping Flesh (1973) " Ο ανθρωποφάγος βρυκόλακας" ούτε βρυκόλακα είχε, ούτε φυσικά ανθρωποφάγους.

The Crazies (1973) " O ουρανός έβρεξε θάνατο"

Εσείς ποιές περιέργες μεταφράσεις θυμάστε;
καλησπερα!! εγω εχω αντιστροφο ερωτημα,, εχω τον ελληνικο τιτλο και ψαχνω τον πρωτοτυπο
δεκαετια του 80 μαλλον και στην αφισα ενας τυπος με μασκα s/m ,ενα μαχαιρι και ο τιτλος ΑΜΟΚ.....το χουμε??? μερσι
 
καλησπερα!! εγω εχω αντιστροφο ερωτημα,, εχω τον ελληνικο τιτλο και ψαχνω τον πρωτοτυπο
δεκαετια του 80 μαλλον και στην αφισα ενας τυπος με μασκα s/m ,ενα μαχαιρι και ο τιτλος ΑΜΟΚ.....το χουμε??? μερσι
Mήπως είναι το Schizo (1976) ;
 
Mήπως είναι το Schizo (1976) ;
αρχικα ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση :) οχι δεν πιστευω...εγω ειμαι του ΄78 οποτε σιγουρα ηταν πολυ αργοτερα για να το θυμαμαι σε αφισα... μαλλον μετα το 80....
 
τα σεβη μου,,, δεν εχω λογια!!!ευχαριστω πολυ :)
 
Πίσω
Μπλουζα