Ελληνικές ταινίες στη TV που δεν πρέπει να χάσουμε!

Με έκπληξή μου είδα στο πρόγραμμα της ΕΤ3 για την άλλη Δευτέρα 14 Μαίου στις 23.00 , πως θα προβληθεί η ταινία "Δάφνις και Χλόη" του 1931!!! Προπολεμική ταινία βέβαια αλλά άκρως συλλεκτική! Και φυσικά από τις ταινίες που σπανιότατα παίζονται...
 
Τελικώς, φίλε tony, δεν έδειξε την ταινία του 31 αλλά μια πιο σπάνια, την ομώνυμη του 1969... Δυστυχώς, δεν το υποψιάστηκα εγκαίρως κι έτσι την έχασα...
 
ffotis είπε:
Τελικώς, φίλε tony, δεν έδειξε την ταινία του 31 αλλά μια πιο σπάνια, την ομώνυμη του 1969... Δυστυχώς, δεν το υποψιάστηκα εγκαίρως κι έτσι την έχασα...
Ναι το πρόσεξα! Ευτυχώς την είχε παίξει πριν το ΟΤΕ Σινεμά που είναι για περιορισμένο κοινό βέβαια αφού είναι συνδρομητικό. Θα το ξαναπαίξει κάποια στιγμή πάλι πιστεύω...
 
Μια ταινία που έχει χρόοοονια να παιχτεί στη τηλεόραση , την άλλη Τρίτη 5 του Ιούνη στην ΕΤ3 στις 23.00!

 


164135_1700682524353_1456643246_1752723_1592956_n.jpg
 
Την Δευτέρα 10 Σεπτεμβρίου, η ΕΤ3 θα προβάλλει την κωμωδία 'Εξωτικές Βιταμίνες' του 1964.

Πρέπει να είναι πρώτη φορά στην τηλεόραση,νομίζω.

Εδώ παραθέτω την πηγή:http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Εξωτικές_βιταμίνες

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82_%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%82
 
Σήμερα στις 23 :00 στην ΕΡΤ3 η ταινία "Δαφνις και Χλόη" του 1969
 
james1980 είπε:
Την Δευτέρα 10 Σεπτεμβρίου, η ΕΤ3 θα προβάλλει την κωμωδία 'Εξωτικές Βιταμίνες' του 1964.Πρέπει να είναι πρώτη φορά στην τηλεόραση,νομίζω.

Εδώ παραθέτω την πηγή:http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Εξωτικές_βιταμίνες

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82_%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%82
Tην συγκεκριμμενη ταινια την βλεπουμε μια περιπου φορα την βδομαδα ανελιπως σε τοπικο θεσσαλονικιο καναλι, που εχει μια <<καβα>> απο περιπου 10-12 ελληνικες τις οποιες εναλλασσει/ παιζει 1-2 την ημερα καθημερινα στο προγραμμα του- τον τελευταιο χρονο τουλαχιστον- ....

Παντως η <<καβα>> του συγκεκριμμενου περιελαμβανε και αλλες "σπανιες" ή ποτε μεταδοδομενες μεχρι προσφατα ταινιες οπως π.χ. "Μην ερωτεύεσαι το Σάββατο"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως και χτες η ΕΤ3 εδειξε και μια αλλη σπανια ελληνικη ταινια που ειχε χρονια να προβληθει απο την τηλεοραση την ταινια "Κρυστάλλω" του 1959 με την Αντιγονη Βαλακου και τον Στεφανο Στρατηγο.

Δεν θυμαμαι να την εχει δειξει καποιο αλλο καναλι τα τελευταια χρονια τουλαχιστον και βλεποντας την μου αρεσε στο ειδος της για βουκολικη ταινια ειναι πολυ καλη και πιστευω οτι παιζει ρολο σαυτο οτι ο σκηνοθετης της ταινιας ειναι ο Βασιλης Γεωργιαδης.

Ειδα στο προγραμμα της ΕΤ3 οτι αυτην την παρασκευη 14 Σεπτεμβριου στις 8 το απογευμα εχει μια σπανια ελληνικη ταινια με τον τιτλο " Το Αγορι που αγαπω" του 1960 με την Αννα Φονσου και τον Ανδρεα Μπαρκουλη.

Αυτη η ταινια εχει πολλα χρονια να παιχτει στην τηλεοραση θυμαμαι οτι την ειχα δει παλι πριν παρα πολυ καιρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις Εξωτικες βιταμινες τις εχω δει αρκετες φορες απο το καναλι 0-6.

Αυτο εγινε πριν απο οκτω χρονια περιπου, οταν η κορη μου ηταν μικρη και παρακολουθουσε τακτικα το καναλι αυτο που τα βραδια αφηνε στην ακρη το παιδικο προγραμμα και προβαλε σπανιες ελληνικες ταινιες.

Θυμαμαι το Νικο Σταυριδη στο ρολο ενος αδιορθωτου γυναικα που εβλεπε τις γυναικες συμφωνα με τις μερες της εβδομαδος: Δευτερα, Τεταρτη, Παρασκευη τη μια, Τριτη, Πεμπτη, Σαββατο την αλλη και Κυριακη αναπαυση. :)

Η Ναντια Χωραφα ηταν τρελα ερωτευμενη μαζι του και δοκιμασε να τον σαγηνευσει με διαφορους τροπους. Ξεκινησε φορωντας αρωμα, αλλα δεν εμεινε εκει!

Στο τελος, αρνηθηκε μεχρι και την προταση γαμου που της εκανε ο Κωστας Καζακος, για χαρη του αγαπημενου της.

Η συνεχεια, επι της οθονης....
 
δεν ξερω αν αυτο ειναι το επισημο καναλι της ΕΡΤ3 ,παντως εκει ανεβαινουν τα τρέιλερς των ελληνικων ταινιων λιγες μερες πριν την προβολη τους
 
Κατερινάκι, ευχαριστούμε για τη χρήσιμη πληροφορία! :)

Ενημερωτικά, είναι το official κανάλι της ΕΤ-3! Περισσότερα social media στο site τους: http://www.ert3.gr/
 
Την επόμενη Τρίτη 23 Οκτώβρη στις 23.00 η ΕΤ3 θα προβάλλει την αστυνομική ταινία "Μια γυναίκα κατηγορείται" , με τη Μάρω Κοντού και τον Λευτέρη Βουρνά. Στο ΟΤΕ Σινεμά έχει παιχτεί βέβαια αλλά είναι συνδρομητικό , στην ελεύθερη τηλεόραση νομίζω έχει πολλά χρόνια να παιχτεί!
 
tonytony είπε:
Την επόμενη Τρίτη 23 Οκτώβρη στις 23.00 η ΕΤ3 θα προβάλλει την αστυνομική ταινία "Μια γυναίκα κατηγορείται" , με τη Μάρω Κοντού και τον Λευτέρη Βουρνά. Στο ΟΤΕ Σινεμά έχει παιχτεί βέβαια αλλά είναι συνδρομητικό , στην ελεύθερη τηλεόραση νομίζω έχει πολλά χρόνια να παιχτεί!
tonytony το ειδες σε καποιο προγραμμα τηλεορασης;μεχρι στιγμης δεν εχει βγει τρέιλερ στο επισημο καναλι της ΕΤ3 στο ΥΤ για την ταινια αυτη

Μακαρι να παιχτει την επομενη Τριτη αφου ειναι σπανιοτατη
 
katerinak είπε:
tonytony το ειδες σε καποιο προγραμμα τηλεορασης;μεχρι στιγμης δεν εχει βγει τρέιλερ στο επισημο καναλι της ΕΤ3 στο ΥΤ για την ταινια αυτηΜακαρι να παιχτει την επομενη Τριτη αφου ειναι σπανιοτατη
Το είδα στο πρόγραμμα της ΕΡΤ στην ιστοσελίδα της. Ελπίζω να παιχτεί και να μη γίνει καμιά αναβολή έτσι στο άσχετο. Το συνηθίζουν άλλωστε...
 
Αυτο πια κι αν ειναι εκπληξη!

Σπανιοτατη πλεον αυτη η ταινια, αφου εχει να προβληθει χρονια και ζαμανια. Απο τη στιγμη που προγραμματιστηκε, ακομα κι αν για καποιο λογο αναβληθει, θα τη δουμε συντομα.

Πολυ καλο σεναριο του Μαρη, η Κοντου υπεροχη στο ρολο της οπως παντα και ολοι οι χωροι των γυρισματων φυσικοι, οπως συνηθιζε ο σκηνοθετης Γρηγορης Γρηγοριου.

Θα σας παρακαλουσα παιδια, να προσεξετε την πολυεπιπεδη βιλλα της Ελεωνορας Δενδρινου (Κοντου) μηπως μπορεσει κανεις απο εσας να βρει σε ποιο μερος βρισκεται. Αυτη ειναι μια απορια που εχω εδω και πολλα χρονια, αλλα τωρα που ειμαι στο Ρετρομανιαξ, ελπιζω καποιος να βρεθει και να μου τη λυσει!
 
bambinella 100 είπε:
Αυτο πια κι αν ειναι εκπληξη!Σπανιοτατη πλεον αυτη η ταινια, αφου εχει να προβληθει χρονια και ζαμανια. Απο τη στιγμη που προγραμματιστηκε, ακομα κι αν για καποιο λογο αναβληθει, θα τη δουμε συντομα.

Πολυ καλο σεναριο του Μαρη, η Κοντου υπεροχη στο ρολο της οπως παντα και ολοι οι χωροι των γυρισματων φυσικοι, οπως συνηθιζε ο σκηνοθετης Γρηγορης Γρηγοριου.

Θα σας παρακαλουσα παιδια, να προσεξετε την πολυεπιπεδη βιλλα της Ελεωνορας Δενδρινου (Κοντου) μηπως μπορεσει κανεις απο εσας να βρει σε ποιο μερος βρισκεται. Αυτη ειναι μια απορια που εχω εδω και πολλα χρονια, αλλα τωρα που ειμαι στο Ρετρομανιαξ, ελπιζω καποιος να βρεθει και να μου τη λυσει!


Έφτασεεεεεεεεεεε...!!!! :D

Αντιγράφω το μήνυμα από την ενότητα "Που γυρίστηκαν οι Ελληνικές ταινίες":

Το σπίτι αυτό βρισκόταν στην Καστέλλα. Ήταν γνωστό στους Πειραιώτες ως το σπίτι του Ζαχαρία, ενός πολύ πλουσίου.

Η είσοδος του βρισκόταν επί της Βασιλέως Παύλου (νυν Παπαναστασίου).

Ήταν ακριβώς κάτω από τον κινηματογράφο Καστέλλα και κατεδαφίστηκε στα χρόνια της δικτατορίας,

για να κτιστούν κοιτώνες φοιτητών.

Το ημιτελές κτήριο των κοιτώνων διατηρείται ως τις μέρες μας.

Στην τελευταία φωτογραφία βλέπουμε τον Φαληρικό κόλπο και τον Υμηττό,

όπως θα τα κοιτούσαμε από την βεράντα του σπιτιού.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?22303-Πού-γυρίστηκαν-οι-ελληνικές-ταινίες&p=382675&viewfull=1#post382675
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειχα ιδεα οτι το ιδιο σπιτι εμφανιζεται και στη Φρενιτιδα! Η απορια μου δηλαδη, εχει απαντηθει εδω και τουλαχιστον τρεις εβδομαδες, αλλα δεν πηρα χαμπαρι τιποτα. Φταιω εγω που δεν μπηκα στο καταλληλο θεμα!

Miki-mik, δεν εχω λογια να σε ευχαριστησω!! Δεν ξερεις ποσα χρονια ηθελα να μαθω που βρισκοταν η βιλλα της Ελεωνορας! :thanx2:
 
Την πεμπτη 25 οκτωβριου στις 8 το βραδυ η ΕΤ3 συμφωνα με το προγραμμα θα προβαλλει την πολεμικη ταινια " Η Αυγη του θριαμβου" με το Γιωργο Φουντα.


Πιστευω οτι εχει χρονια να προβληθει απο την τηλεοραση εκτος και αν δεν την εχω πετυχει εγω.



Ας ελπισουμε να ισχυσει το προγραμμα και να την προβαλλουν κανονικα.



Να και το σχετικο λινκ οπως υπαρχει στο προγραμμα της ΕΤ3 για την ταινια
http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3384076&chid=10


 
Μπράβο Ιόλη , με πρόλαβες. Και γω δε ξέρω πόσα χρόνια έχει να παιχτεί! Μπράβο στην ΕΤ3 πάντως! Ιδού και η σχετική αφίσα της ταινίας...

 


63931_1692198632261_2587396_n.jpg



 
Η ΕΤ3 συνεχίζει να μας εκπλήσσει ευχάριστα! Την επόμενη Παρασκευή 26 Οκτωβρίου θα προβληθεί άλλη μια σπάνια ταινία , στις 19.00.

 


156315_1688149531036_452198_n.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα