Ελληνικές Snes Κυκλοφορίες Παιχνιδιών [Itochu - Nortec]

D@redevil είπε:
Προστέθηκαν! :)
Πρόσεξα όμως ότι δεν αναφέρει κάτι γραμματάκια δίπλα, όπως π.χ. αυτό:

που -αν κατάλαβα καλά- δηλώνουν τη χώρα προέλευσης....

Μήπως ξεχάστηκαν ή απλά δεν τα γνωρίζουμε (ακόμα)? :)
Έχεις απόλυτο δίκαιο! Από τις φωτό που βρήκα δεν μπορώ να δω τους κωδικούς με τίποτα. Υποπτεύομαι βέβαια αλλά υποθετικά δε μου αρέσει να μιλάω. Για την ώρα τα προσθέτετε στη λίστα ως έχουν. Ευχαριστώ για μια ακόμη φορά.
 
geo2004z είπε:
Το συγκεκριμένο Super Mario Kart είναι επανέκδοση από τη Nintendo μαζί με άλλα Classics όπως το Super Mario World και κυκλοφόρησαν κάπου το 1996-1997. Λογικό είναι να το έφερε η Νόρτεκ καθώς κυκλοφόρησε στην Ευρώπη την εποχή περίπου που ανέλαβε η αντιπροσωπεία, δε θα με εξέπληττε αν το έβλεπα όμως και το αυτοκόλλητο της Itochu.
Ρώτησε σε παρακαλώ τον παλιό συνεργάτη της Itochu αν τα παιγνίδια Snes έρχονταν από το Ηνωμένο Βασίλειο σφραγισμένα και τα άνοιγε η ίδια η αντιπροσωπεία. Έχω κάνει την ερώτηση στο νέο προσωπικό αλλά ουδείς γνωρίζει.
Ναι, το συγκεκριμενο ειναι της σειρας nintendo classics, φερνανε την σειρα και για gameboy. Το παραπανω ομως το τονιζω για πολυ παλαιοτερους τιτλους οπου υπηρχανε κατα την μεταβαση απο itochu σε nortec, το γκριζο gameboy classic το ειχα δει ο ιδιος και επαθα πλακα. Επειτα εμαθα τι ακριβως γινοταν.

Αν καταφερω να ξαναπετυχω το συγκεκριμενο ατομο θα τον ρωτησω, εχω αρκετες αποριες επισης.

Κατι αλλο τωρα, αν οντως ηρθε το street fighter alpha 2 απο την nortec, ειναι κατι που περασε τελειως απαρατηρητο σε ολα τα καταστηματα. Δεν τον ειχα βρει καν Ευρωπαικο τον τιτλο!
 
Στο Prehistorik Man, το οποίο έχει αυτοκόλλητο της Nortec, βρήκα μέσα αυτό το prospectus από την Nortec.

P5100019.jpg

Έχει τα εξής παιχνίδια:

1. Asterix & Obelix

2. Lucky Luke

3. Lamborgini American Challenge

4. Harvest Moon

5. Arcanoid

6. Tintin Prisoners of the Sun

7. Tintin in Tibet

8. Tetris Attack

9. Terranigma

10. Kirby's Dream Course

11. Prehistorik Man

12. Kirby's Fun Pak

13. Super Star Wars

14. Donkey Kong Country 3

15. Mortal Kombat 3

16. Spirou

17. Die Schluimpfe (Super Classic Series)

18. Die Schluimpfe Reisen Um Die Welt

19. Donkey Kong Country 2

20. F-Zero

21. Super Mario World 2: Yoshi's Island

22. Super Tennis

23. Inernational Superstar Soccer

24. Super Soccer

25. Super Street Fighter 2 (Super Classic Series)

26. Super Mario World (Super Classic Series)

27. Super Mario Kart (Super Classic Series)

28. Donkey Kong Country (Super Classic Series)

29. Tetris and Dr. Mario (Super Classic Series)

30. Super Mario All Stars (Super Classic Series)

Όλα τα παραπάνω είναι λογικό να κυκλοφόρησαν από την Nortec. Από αυτά έχω στη συλλογή μου τα εξής και αν χρειαστεί μπορώ να ποστάρω φωτογραφίες για να πιστοποιηθεί το αυτοκόλλητο της Nortec:

1. Prehistorik Man (έχει 4 γλώσσες αν βοηθάει)

2. F-Zero (Γερμανική έκδοση)

Τώρα όσον αφορά τα παιχνίδια της Itochu έχω τα εξής:

1. ΝBA Live 96

2. Asterix & Obelix

3. Primal Rage

Τέλος με την ευκαιρία, μπορούμε να ποστάρουμε σκαναρισμένα ελληνικά manual παλιών παιχνιδιών ή δεν επιτρέπεται;
 
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες Diddy! Καλό θα είναι, όποτε μπορέσεις να ποστάρεις φωτογραφίες με τα παιγνίδια της συλλογής σου και αν είναι δυνατόν να φαίνεται ο κωδικός προέλευσης. Όσο για τα ελληνικά εγχειρίδια, δεν έχω ιδέα αν επιτρέπεται να τα ανεβάσουμε εδώ.
 
F-Zero

P5100003.jpg

NBA Live 96

P5100009.jpg

Θα επιστρέψω με λεπτομέρειες για χώρες προέλευσης και περισσότερα παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σαι καλά Diddy! Στα μέλη του ρετρομανιαξ βασίζομαι να συμπληρωθεί η λίστα. Για το NBA Live δε χρειάζεται να μας δείξεις τον κωδικό καθώς η EA όλα τα παιγνίδια που κυκλοφορούσαν στην Ευρώπη ήταν multi-language, δηλαδή έχουν κωδικό "EUR". To F-Zero είναι ή FRG ή NOE, περιμένουμε επιβεβαίωση!
 
Diddy Kong είπε:
Τέλος με την ευκαιρία, μπορούμε να ποστάρουμε σκαναρισμένα ελληνικά manual παλιών παιχνιδιών ή δεν επιτρέπεται;
Δυστυχώς όχι. Η Νintendo το αναφέρει και στο site της

There are several different types of copyrights which are associated with Nintendo's products. These include various copyrights in Nintendo's software source code, executable code, game visual display, game music, game characters, product packaging, game manuals and labels; hardware chip microcode; artwork and publications.
πηγή
 
Kambia είπε:
Δυστυχώς όχι. Η Νintendo το αναφέρει και στο site της

πηγή
Πραγματικά κρίμα. Με την ευκαιρία του θέματος ξεφύλλισα λίγο το manual του Ducktales για NES (με αυτοκόλλητο Itochu αγαπητέ Geo) και νομίζω θα άξιζε ένα post.

P5100027.jpg

P5100029.jpg
 
Πολύ όμορφο το Ducktales σου Diddy.....και με το ελληνικό εγχειρίδιο πρέπει να είναι ιδιαίτερα σπάνιο. Παιγνίδι Capcom με Itochu είναι το όνειρο κάθε έλληνα συλλέκτη. :p

Επί τη ευκαιρία να πω ότι Itochu τύπωνε ελληνικά εγχειρίδια σχεδόν σε όλα τα παγνίδια Nes και στα πρόωρα του Gameboy, με το snes τη μείωσε αυτή τη συνήθεια. Δεν έχω βρει ακόμη την ακριβή αιτία όμως δεν είμαι πολύ μακρυά από αυτή. Αν παρατηρήσετε, όλα σχεδόν τα παιγνίδια που έχουν ελληνικό εγχειρίδιο, έχουν κωδικό "GPS", είμαι βέβαιος ότι αν ο Diddy κοιτάξει τα αυτάκια που ανοίγει το κουτί θα δει αυτόν τον κωδικό. Δυστυχώς κανείς μέχρι τώρα δε γνωρίζει από που προέρχονται τα παιγνίδια GPS, είναι το μεγαλύτερο μυστήριο γιατί βρίσκονται να πωλούνται σε πολλές χώρες όπως η Ελλάδα, η Πορτογαλλία, η Σουηδία, Η Ισπανία.

Τέλος πάντων, να μην πολυλογώ, τα παιγνίδια GPS χρόνο με το χρόνο μειώθηκαν σε παραγωγή και χάθηκαν τελείως κάπου το 1997, οπότε όσο μειώνονταν οι εκδόσεις αυτές, τόσο λιγότερες μεταφράσεις βλέπαμε από την Itochu.
 
Πολύ ωραίο θέμα!

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στη λίστα έχω να προσθέσω τα εξής (Itochu):

Earth Defense Force

Earthworm Jim 1

Justice League Task Force

King Of The Monsters

Magic Boy

Revolution X

Smash Tennis

Tiny Toons Buster Busts Loose

Warlock

Συγγνώμη αλλά μου είναι λίγο δύσκολο να δω τους κωδικούς.

Πάντως τα 7 από τα 9 τα έχω και τα υπόλοιπα 2 τα έχω πιάσει και στα χέρια μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geo2004z είπε:
Παιγνίδι Capcom με Itochu είναι το όνειρο κάθε έλληνα συλλέκτη. :p
Αλήθεια; Τότε είμαι τυχερός που βρήκα το Ducktales με αυτοκόλλητο Itochu, όπως του Diddy Kong, με 50 λεπτά! Όπως επίσης και το Castlevania, πάλι για NES. Αν θέλεις να ανεβάσω φωτογραφία.
 
johnny_salonica είπε:
Αλήθεια; Τότε είμαι τυχερός που βρήκα το Ducktales με αυτοκόλλητο Itochu, όπως του Diddy Kong, με 50 λεπτά! Όπως επίσης και το Castlevania, πάλι για NES. Αν θέλεις να ανεβάσω φωτογραφία.
Ναι θα ήθελα να μου στείλει φωτό μέσω πμ καθώς μου αρέσει να βλέπω τέτοια ενδιαφέροντα πράματα!

Φίλε Ancestrat, ωραία η λίστα σου, όμως δε χρειάζεται να ανοίξεις τα κουτιά για να δεις τους κωδικούς. Πόσταρε απλά εδώ μία φωτό από το μπροστινό μέρος του κουτιού, μία από πίσω για κάθε τίτλο που πρόκειται να προσθέσουμε και θα γράψω εγώ τον κωδικό.
 
Primal Rage (Itochu - EUR)

P5100056.jpg

P5100058.jpg

Prehistoric Man (Nortec - EUR)

 


P5100051.jpg

P5100052.jpg


Asterix & Obelix (Itochu - NOE)


 


P5100042.jpg

P5100044.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε Diddy! Ας προστεθούν οι τίτλοι του χρήστη Diddy στη λίστα παρακαλώ.
 
Και το stargate

P5160001.jpg
 
Ευχαριστούμε Σάκη!! Ας προστεθεί στη λίστα το Stargate!
 
Να το προσθέσω αλλά που στα Itochu Games ή στα Nortec Games ?
 
Σωστή παρατήρηση Kambia, στα Itochu παρακαλώ! :D
 
Πετυχα στο Internet αυτην εδω την φωτο.

Pinocchio

004tkr.jpg


Δεν πηγε αχρηστο το ποστ τελικα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny_salonica είπε:
Αλήθεια; Τότε είμαι τυχερός που βρήκα το Ducktales με αυτοκόλλητο Itochu, όπως του Diddy Kong, με 50 λεπτά! Όπως επίσης και το Castlevania, πάλι για NES. Αν θέλεις να ανεβάσω φωτογραφία.
Γιατί είναι τόσο σημαντικό το αυτοκόλλητο της Itochu στα NES παιχνίδια? Στα δικά μου βλέπω μερικά αυτοκόλλητα Itochu αλλά είναι διαφορετικά με μπλε περίγραμμα. Το δικό μου Ducktales τέτοιο έχει.
 
Πίσω
Μπλουζα