Ελληνικές Snes Κυκλοφορίες Παιχνιδιών [Itochu - Nortec]

Προστέθηκε :) Θέλετε να προσθέσω και το pinocchio του Ajax87? Αν ναι πείτε μου σε ποια λίστα.
 
Ωχ...πως μου ξέφυγε το Pinocchio? Απαράδεκτος..... Πρόσθεσέ το στη λίστα Itochu Kambia.
 
Δεν ειναι δικια μου η κασσετα(οτι εχω ειναι ανευ κουτιου :p ) την πετυχα στο ιντερνετ και ειδα οτι λειπει και την εβαλα εδω. Αν ξαναπετυχω τιποτα που δεν το εχετε βαλει θα το ποσταρω.
 
πάντως έχω δει εδώ στο site φώτο του lion king με itochu
 
sephirothson είπε:
πάντως έχω δει εδώ στο site φώτο του lion king με itochu
Καλο hint εψαξα και βρηκα αυτη την φωτο απο το Thread "My Snes Collection" εδω στο φορουμ μας!

v4s7wi.jpg


Aπο αυτα που δεν ειναι στην λιστα εχουμε : Arkanoid-Nortec , Tetris Attack-Nortec , Mortal Kombat 3-Nortec (Το εχετε γραμμενο και στα Itochu) , Lion King-Itochu . Ας δωσει και ο Geo το ΟΚ να ειμαστε σιγουροι.

Update! και επειδη λεμε Τρωγοντας ανοιγει η ορεξη ψαχουλευοντας το φορουμ (στο ιδιο thread) βρηκα και αυτo :p

Breath of Fire II - Itochu

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο φίλε ajax.Αυτήν την φώτο εννοουσα :D
 
sephirothson είπε:
Μπράβο φίλε ajax.Αυτήν την φώτο εννοουσα :D
Μπορει να μην εχω κουτια απο τα games μου αλλα χαιρομαι που βοηθησα! (Βλακεια να μην μπορεις να καταλαβεις απο που ειναι χωρις κουτι :( εχω 2-3 που δεν ειναι στην λιστα και μαλλον ηταν εισαγωγη απο Nortec ή Itochu λογω του οτι ηταν αγορασμενα απο αλυσιδα παιχνιδιων)
 
Μπράβο παιδιά!! Χαίρομαι που η λίστα αυξάνεται συνεχώς!! Λοιπόν έχουμε και λέμε, ας προστεθούν τα εξής:

Itochu Games

Breath of Fire - EUR

Lion King

Nortec Games

Arkanoid - NNOE

Mortal Kombat 3 - EUR

Tetris Attack - NOE
 
Είδα πολλά στο ebay και από Νοτρεκ και από Ιτότσου.
 
Εάν γίνεται να μπει αύξοντας αριθμός μπροστά από τους τίτλους των παιχνιδιών, για να ξέρουμε πόσα παιχνίδια έφερε η κάθε αντιπροσωπεία.
 
Diddy Kong είπε:
Εάν γίνεται να μπει αύξοντας αριθμός μπροστά από τους τίτλους των παιχνιδιών, για να ξέρουμε πόσα παιχνίδια έφερε η κάθε αντιπροσωπεία.
Γίνεται :) . 'Ετοιμο και αυτό
 
Ο στόχος είναι να φτάσουμε για αρχή τα 100 για την Itochu! :D
 
geo2004z είπε:
Ο στόχος είναι να φτάσουμε για αρχή τα 100 για την Itochu! :D
Μιας και το ανέφερες, γνωρίζεις πόσα παιχνίδια έχει φέρει επίσημα η Itochu?
 
theoritikos είπε:
Μιας και το ανέφερες, γνωρίζεις πόσα παιχνίδια έχει φέρει επίσημα η Itochu?
Δυστυχώς αυτό δεν το γνωρίζω και δε νομίζω να το μάθουμε ποτέ εκτός κι εάν κρατούσε αρχείο η ίδια η εταιρεία, που αμφιβάλλω ιδιαίτερα για αυτό.

Μία εκτίμηση όμως μπορούμε να κάνουμε. Αν λάβουμε υπόψη πως 529 είναι οι PAL τίτλου που κυκλοφόρησαν στην Ευρώπη για την κονσόλα (530 για ορισμένους) και πως η Itochu είχε αρκετές απώλειες, θα έλεγα κάπου 200-250 τίτλους. Μα ο λόγος που άνοιξα το θέμα είναι αυτός....να μάθουμε όσα περισσότερα μπορούμε.
 
Σχετικά με τον κωδικό GPS βρήκα αυτό:

 


Ok, now i know the origin and story behind the GPS games
face-icon-small-happy.gif


I talked to a guy from Spain who sold some GPS game and i thought i'd ask him if he knew what the GPS games were. And luckily he did
face-icon-small-smile.gif


The GPS games were released at the end of the NES era. For Spaco (spanish importer of Nintendo stuff) to get a game with ESP code they had to order atleast 5000 copies of one game. Since it was the end of the NES era and sales were going slow it would be very hard to sell 5000 copies of an old NES game, or new for that matter. So Nintendo made a universal code for the games, you guessed it, the GPS code. This is why GPS games have been found in several of countries.

Instead of printing local languages on the box and manual they printed all in english. Then the different importers would just include a manual with their language in additional to the english one. Thats why i.e my copy of Mario & Yoshi GPS have both a fully english manual and a french/dutch manual. Stickers on back of the box was also applied sometimes. Doesnt look too good, but it was cost efficient.

So in short terms, the GPS code was a universal code that was released at the end of the NES era. What GPS stands for is still a mystery tho.

Remember me as the guy who solved the GPS mystery! LOL
face-icon-small-wink.gif
But good to finaly know what it is
face-icon-small-smile.gif


Πηγή:http://www.nintendoage.com/forum/messageview.cfm?catid=5&threadid=454

http://www.nintendoage.com/forum/messageview.cfm?catid=5&threadid=454
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέρον το link Diddy αλλά η θεωρία που υποστηρίζει το μέλος είναι μάλλον λάθος. Τώρα θα με ρωτήσεις πως είμαι τόσο σίγουρος και θα σου παραθέσω τις αμφιβολίες μου να μου πεις αν έχω δίκαιο ή όχι.

Εάν όπως λέει αυτός το GPS ήταν Ισπανικής καταγωγής, της Spaco συγκεκριμένα, τότε δε θα πρέπει να υπάρχει η Ισπανική έκδοση του τίτλου που κυκλοφόρησε σε GPS. Επί πλέον, τα κουτιά έστω των δύο εκδόσεων GPS και ESP θα πρέπει να έχουν κοινή εμφάνιση και δομή, πράγμα που επίσης δεν ισχύει. Ρίξε μια ματιά το Super R-Type για παράδειγμα. Περισσότερο ταιριάζει η δομή του στη γερμανική εμφάνιση. Επί πλέον, κυκλοφόρησε κανονικά η Ισπανική έκδοση παρόλο που υπάρχει και η GPS έκδοση.

Super R-Type GPS




Super R-Type NOE




Super R-Type ESP



t2ec16vhjiqe9quhthbcbro.jpg

191120101987.jpg

191120101991.jpg

backwog.jpg

fronthcy.jpg

kgrhqiokp0fgqwbtl8hbroq.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και το super castlevania IV

DSCN3112.jpg


DSCN3112.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι Geo, μάλλον δεν κατάλαβες, το GPS δεν ήταν της Ισπανικής αντιπροσωπείας Spaco, ήταν ο γενικός κωδικός για όλη την Ευρώπη.

Αυτό που λέει ο τύπος είναι ότι κυκλοφορούσαν παιχνίδια πλήρως localised, δηλαδή με μεταφρασμένα κουτιά, manual κτλ, αλλά μετά από κάποιο σημείο του κύκλου ζωής του παιχνιδιού που η ζήτηση έπεφτε, για λόγους μείωσης του κόστους κυκλοφορούσαν μόνο universal pal παιχνίδια GPS στα αγγλικά και έβαζαν μέσα μεταφρασμένα manual μαζί με το αγγλικό κτλ.

To Super R-Type που αναφέρεις πιστοποιεί το πιο πάνω. Το παιχνίδι κυκλοφόρησε νωρίς στο κύκλο ζωής του SNES, το 1992. Επομένως για παράδειγμα το 1996 δεν έβγαιναν πλέον Super R-Type ESP ή ΝΟΕ αλλά μόνο GPS και η κάθε αντιπροσωπεία έφτιαχνε τα manual της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία ανακάλυψη Σάκη. Μπορείς να μας πεις τον κωδικό της κασέτας αν και είμαι 99% σίγουρος ότι είναι GPS.
 
Πίσω
Μπλουζα