Ελληνική ταινία "Εφιάλτης"

panpan είπε:
ρε guyz έγινε τίποτα με την ταινία?? θα την δούμε τελικά ?
σε dvd , σε video, σε σινεμα???? μάθατε αν έχει κυκλοφορήσει που8ενά ??
εχω ψαξει σχεδον παντου - δεν εχει βγει σε dvd - παιχτηκε μονο στα πλαισια ενος αφιερωματος στο φεστιβαλ θεσσαλ. νομιζω καποιος απο εδω το εχει γραψει απο την τηλεορ.
 
Επήσεις εγώ ξέρω και μια ταινία απο ελληνικό video με τον ίδιο τίτλο.

1990 παραγωγής ,με το Βόγλη ,τζ.Ζαχαροπούλου(είταν φίλη της γιαγιάς μου),γιαννάτο.

Δεν την βρίσκο φισικά !

Πεζόταν παλιά, κάπου στο 1995-96 απο τον τότε skay,έκτοτε δεν την ξαναείδα.
 
ΕΦΙΑΛΤΗΣ

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΨΑΧΝΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΤΗ ΤΑΙΝΙΑ.την ειχα δει καιγω μικρος και χεστηκα απο το φοβο μου. πριν 30 χρονια λεμε τωρα .παντως ξαναπαιχτηκε πριν παλι καποια χρονακια..
 
Η Μαργκώ θα δεχθεί ένα περίεργο τηλεφώνημα από την Εύη Λινάρδου, η οποία υποστηρίζει ότι είναι μια παλιά φίλη της. Φοβούμενη ότι η άγνωστη γυναίκα έχει βάλει στο μάτι την τεράστια περιουσία της, ζητάει από τον φίλο της, δικηγόρο Καρζή, να ψάξει να τη βρει. Ο Καρζής μαθαίνει ότι η Λινάρδου δουλεύει περιστασιακά ως μοντέλο. Συνεχίζοντας την έρευνά του, ανακαλύπτει προς έκπληξή του ότι όχι μόνο δεν πρόκειται για μία άγνωστη, αλλά ότι η Εύη Λινάρδου είναι η πρώην γυναίκα του αδελφού της, Αλέξανδρου. Μετά τις εξηγήσεις του Καρζή, η Μαργκώ αρχίζει να τη θυμάται και μάλιστα παραδέχεται ότι κάποτε ήταν πολύ στενές φίλες
 
Όντως είναι πολύ καλή και πολύ ατμοσφαιρική...
 
panpan είπε:
γεια σας είμαι καινούργιος στο site μπήκα μετά την ανάγνωση του θέματος που αφορά το ρετιρέ γιατί ειχα λύσει και θεώρησα ολα τα μέλη genius :p
btw θα ήθελα να βρω μια ταινία θρίλερ ελληνική που ειναι γυρισμένη γυρω στο 60s-70s και εχει υπόθεση μια γυναίκα που ειναι διχασμενη προσωπικότητα και ειναι διαταραγμένη ψυχικα και αρχιζει να σκοτώνει...η ταινια συμφωνα με την θεία μου ειναι καταπληκτική και την εχει δει μια φορα στην ετ1 και απο τοτε δεν την εχει ξαναδει.... η ταινία λέγεται "εφιάλτης"

επίσης επι την ευκαιρία να καταγγείλω πως η ταινία "φαίδρα" με την μελίνα μερκούρη ειναι αφαντη και δεν μπορω να την βρω πουθενά!!!! :cry:

ελπίζω να βοηθήσετε γιατι εχω ταλαιπωρηθει πολυ γι αυτα τα 2 θεματα...
Είναι ΟΝΤΩΣ ΤΑΙΝΙΑΡΑ φίλε μου! Η μάλλον, ταινιάρες και οι δύο!

Τώρα, όσον αφορά τη Φαίδρα, τη ταινία του Ντασσέν, την αγόρασα απο εδώ σε DVD που είχε εκδόσει η Metro-Goldwin Mayer (η ταινία είναι ελληνοαμερικάνικη παραγωγή), η οποία εταιρεία είχε τα δικαιώματα διανομής για όλο τον κόσμο. Αν μπορείς να τη βρείς σε κάποιο κατάστημα DVD στην Ελλάδα, είναι ευχής έργον. Αν όχι, μπορείς να την αγοράσεις απο το Ιντερνετ. Στη διάθεσή σου αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τελικά ρε φίλε υπάρχει καποιος τρόπος να τη δούμε τη ταινία?? εχω πάθει κατι σαν ψύχωση.!
 
pantolio είπε:
τελικά ρε φίλε υπάρχει καποιος τρόπος να τη δούμε τη ταινία?? εχω πάθει κατι σαν ψύχωση.!
μακάρι να ηξερα...την ψάχνω ακομα με το ιδιο παθος αλλα τα αποτελεσματα ειναι μηδαμινα.....κατι πρεπει να γινει!!

technikacosmos είπε:
Είναι ΟΝΤΩΣ ΤΑΙΝΙΑΡΑ φίλε μου! Η μάλλον, ταινιάρες και οι δύο!
Τώρα, όσον αφορά τη Φαίδρα, τη ταινία του Ντασσέν, την αγόρασα απο εδώ σε DVD που είχε εκδόσει η Metro-Goldwin Mayer (η ταινία είναι ελληνοαμερικάνικη παραγωγή), η οποία εταιρεία είχε τα δικαιώματα διανομής για όλο τον κόσμο. Αν μπορείς να τη βρείς σε κάποιο κατάστημα DVD στην Ελλάδα, είναι ευχής έργον. Αν όχι, μπορείς να την αγοράσεις απο το Ιντερνετ. Στη διάθεσή σου αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες :)
ρε φιλε με εκανες πολυ ευτυχισμενο τωρα...για πες μου περαιτερω πληροφοριες...δηλαδη απο που την παρηγγειλες κ.α.! :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γεια σας είμαι καινούργιος στο site μπήκα μετά απο google που αφορά την ταινια Εφιάλτη.Επαθα πλακα γιατι νομιζα οτι μονο εγω την θυμομουνα.Οπως και ο pantolio ,την ειδα πριν 30 χρονια και ....χεστηκα(ειμαι 43).Αν βρηκατε ακρη σας ειμαι υποχρεος...
 
Και εμένα η ταινία αυτή με είχε κατατρομάξει όταν την πρωτοείχα δει μικρός και ευτυχώς σε ασπρόμαυρη! Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι η ψυχοπαθής φορούσε μάσκα ή κάτι τέτοιο και έλεγε στον Αλέξανδρο πριν τον σκοτώσει με το ψαλίδι - πρωτοποριακό για την εποχή, χάθηκαν τα μαχαίρια; - "Καλησπέρα, Αλέξανδρε....". Μετά (όμως πολύ μετά!) έμαθα ότι γυρίστηκε ταινία "Ψυχώ" το 1960 από τον Χίτσκοκ και καταλαβαίνω ότι σαφώς επηρεάστηκε από εκεί αυτή η ταινία.
 
ναι ναι ,αυτη ειναι,εισαι θεός !!
 
Γεια σας ειμαι καινουργια στο forum. Την ταινια την εψαχνα καιρο και χαιρομαι

πολυ που ειδα εστω και λιγες σκηνες. Η ατμοσφαιρα υπεροχη, μοναδικη. Ανταξια των ξενων του ειδους. Γυριστηκε το 1961 και φερει ολη την ατμοσφαιρα της εποχης. Αρχες δεκαετιας του 60. Η τελειοτερη εποχη για μια τετοια ταινια. Αν ειχε γυριστει το 1968 ας πουμε, θα ηταν εντελως διαφορετικη. Και πολυ λιγοτερο ωραια. Εγκλημα στο Κολωνακι, εγκλημα στα παρασκηνια, ο δολοφονος αγαπουσε πολυ. Ολες γυρισμενες απο το 1959 εως το 1961. Υπεροχα ντυμενες γυναικες. βαμπ, θηλυκες. Αντρες με καμπαρντινα και καπελο, σκληροι και αρρενωποι οσο ποτε. Ο Νικολινακος τελειος για τον ρολο, λογω του απαραμιλλου στιλ του και του εξαισιου παρουσιαστικου του. Δεν ειναι τυχαιο που ελαμψε εκεινη την εποχη και μονο. Δεν θα μπορουσα να τον φανταστω με μακρυ μαλλι και παντελονι καμπανα...

Τιποτα δεν ειναι ιδιο λιγο πριν η λιγο μετα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την είδα και εγώ προχθές. Εκληπτική ταινία. Οι ερμηνείες των ηθοποιών πολύ καλές με κορυφαία αυτην της Βούλας Χαριλάου.
 
Το προβαλε η τηλεοραση?
 
Όχι την βρήκα κάπου στο διαδύκτιο
 
[edit] Δεν κάνουμε ζήτηση copyrighted υλικού. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανάγκη ξε-ανάγκη δεν μας απασχοχλεί!

Ο κανονισμός το λέει αυστηρά. Δεν κάνουμε ζήτηση copyrighted υλικού. -

Είναι το πρώτο πράγμα που διαβάζεις (αν τους έχεις διαβάσει) από τους κανονισμούς

1. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια διαφήμιση / πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων. Έτσι για παράδειγμα, μπορεί κάποιος να αναφέρει πληροφοριακά π.χ. ότι διαθέτει σε DVD μια συγκεκριμένη σειρά, αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπορεί δημόσια ούτε να την διαλαλεί σαν 'πραμάτια', ούτε σαν 'εμπόρευμα', ούτε σαν 'ανταλλάξιμο' υλικό. Κάτι τέτοιο είναι ποινικά κολάσιμο και μόνο σε μπελάδες θα μπορούσε να τον βάλει. Εξυπακούεται βέβαια ότι το τι κάνετε στα PM είναι δική σας δουλειά (όπως επίσης και αποκλειστική σας ευθύνη!). Όσα μηνύματα εντοπίζονται να παραβαίνουν τον συγκεκριμένο κανονισμό θα διαγράφονται ή θα τροποποιούνται αναλόγως, χωρίς περαιτέρω προειδοποίηση. Μέλη που αρνούνται να συμμορφωθούν θα εγκαλούνται πρώτα και, αν παρ' όλα αυτά υποπέσουν εκ νέου στην ίδια παράβαση, θα διαγράφονται.
 
Πίσω
Μπλουζα