Ελληνικό "δαιμόνιο"

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Ειμαι ο κλασικος γκρινιαρης oσο αφορα τις συναλλαγες με συμπατριωτες μας αλλα δεν γινεται να συμβαινουν ολα σε εμενα...

Ειχα αντιμετωπισει πολλα προβληματα και με το γνωστο μαγαζι αλλα και σε ελληνικα site πλειστηριασμων.

Καθε φορα λεω οτι τελευταια φορα ασχολουμε και θα αρχισω ebaying αλλα...

Τεσπα το τελευταιο μου ετυχε σημερα.

Μπανισα σε γνωστο site πλειστηρισμων εναν Spectrum 128 ( ο οποιος ειναι μεγαλη μου εμμονη).Χωρις photo αλλα σε "Αριστη κατασταση"

Η τιμη ηταν υψηλη οποτε στελνω στον τυπα μηνυμα για μια καπως λογικοτερη τιμη.

Μου απαντα καπακι ΟΚ και κανονιζουμε συναντηση.

Συναντιομαστε,ανοιγω τη τσαντα να δω το εμπορευμα...

Πρωτο σοκ,δεν ειχε ψυκτρα!!!

Μου λεει οτι ειναι επομενο μοντελο που δεν εχει κυκλωματα ισχυος για να χρειαζεται ψυξη!!!!!!!! (θειε τα ακους? :D )

Ψαχνω για RGB,RS232 κτλ πουθενα.:mad:

Μου λεει "Μα ρε φιλε γραφει 128" (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Ουσιαστικα ηταν ενας Speccy+ με ενα χαζολογοτυπο 128 :animeek:

Ευγενικα (οφειλω να το παραδεκτω) τα μαζεψε και την εκανε...

Δε θα δημοσιευα την περιπετεια μου αν ειχε την στοιχειωδη ευγενεια να αφαιρεσει το προιον-μουφα απο το site
 
Πάλι καλά που δεν τον πούλαγε για QL. Από ότι έχω καταλάβει ο κόσμος έχει αποθρασυνθεί.

Ασχετο με υπολογιστές αλλά πάω να δω μοντέλο μηχανής σε μεγάλη αντιπροσωπία. Με τα χίλια ζόρια ο πωλητής πήγε να μου πασάρει παλιό μοντέλο για καινούριο. Ήθελε να ξεστοκάρει και δεν τον ενδιέφερε τίποτα. Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου δεν είναι έτσι το καινούριο αυτό που μου δείχνεις κυκλοφοράει στους δρόμους 10 χρόνια τώρα. Εκεί αυτός, στο τέλος μου λέει αυτό έχουμε και αν θέλεις.(!!!)

Δεν τον ενδιέφερε ότι όχι μόνο δε θα πουλούσε το παλιό, αφού είδε ότι το κατάλαβα, αλλά δε πούλησε και το καινούριο.

Στην Ελλάς του 2000......
 
Γι 'αυτόν και πολλούς άλλους παρόμοιους λόγους δεν θα αποκτήσει ποτέ εμπιστοσύνη ο Έλληνας

στις συναλλαγές μέσω Internet.

Έχω κάνει αγορες απ'έξω (πάνω απο 50 - σε ebay και Amazon) και ουδέποτε είχα πρόβλημα

(με ανθρώπους απο 5-6 διαφορετικές "φυλές"). Όσοι έχουν ασχοληθεί εδώ με γνωστά ελληνικά site

πλειστηριασμών ή έχουν πάρει σκάρτο εμπόρευμα ή πέφτουν θύματα απάτης ....

Ας ελπίσουμε οτι κάποια στιγμή θα γίνουμε κι εμείς Ευρωπαίοι ( αν και έχω την αίσθηση οτι

απέχουμε πάααααρα πολύ)...

Κρίμα γιατι υπάρχει καλή διάθεση απο πολύ κόσμο (όπως εμείς εδω μέσα), αλλα δυστυχώς οι περισσότεροι

(εκει έξω :p ) λειτουργούν με γνώμονα την εκμετάλλευση ....
 
Απο άσχετους πωλητές τουλάχιστο στα Ελληνικά site δημοπρασιών άλλο τίποτα. Απο άτομα που πουλάνε μεταχειρισμένα ps2 με 200+ ευρώ ενω καινούργιο κοστίζει 100 μέχρι και άτομα που πουλάνε ps3 (ntsc αλλα δεν το λένε βέβαια) 700 και 800 ευρώ. Νομίζω ξέρω για ποιον πωλητή μιλάς. Ο τύπος έχει αρκετά πράγματα αλλά τα περισσότερα είναι σε άθλια κατάσταση με εξωφρενικές τιμές. Προσωπικά αν μια δημοπρασία που με ενδιαφέρει δεν έχει φωτογραφία και μάλιστα καλή φωτογραφία (πχ όχι μακρινή, θολή κλπ) και αναλυτική περιγραφή δεν ασχολούμαι καν.
 
----------Comment deleted due to request of some good friends. -------

Ευρωπαίοι θα γίνουμε αλλά η κατάλληξη της λέξης απλά θα γράφεται διαφορετικά. Έτσι απλά παίδες......
 
Χα χα χα Ρε τον ρεμπεσκιέ χα χα χα γέλασα βρε Wally....

Καλά το άτομο χάνει από παντού...Μα τι είμαστε αρχάριοι? :D

Στείλε μου σε PM ποιος είναι να ξέρω!!!!
 
Γιατί σε pm, γράψε δημοσίως ποιός είναι! Και μόνο με το να μην βγάλει το "λάθος" προιόν από την δημοπρασία απόδειξε ότι είναι όντως λαμόγιο! Καλό είναι να τον ξέρουμε για το μέλλον!

Προσωπικά δεν θέλω καμμία απολύτως μπίζνα με Έλληνες, είναι πρακτικά βέβαιο ότι κάτι δεν θα είναι όπως στο παρουσιάζουν (είτε σκοπίμως που κατ' εμέ είναι και το συνηθέστερο, είτε από πλήρη ασχετοσύνη)

Αγοράζω εδώ και χρόνια από εξωτερικό και μόνο με μηδαμινά προβλήματα. 4-5 περιπτώσεις για τις περισσότερες από τις οποίες έχω είτε ενδείξεις είτε αποδείξεις ότι ευθύνεται ο τοπικός ταχυδρόμος, δηλαδή και πάλι Ελληναράς :mad: και σε όλες αυτές ο πωλητής συνεργάστηκε φυσιολογικά και πρακτικά δεν έχασα χρήματα.

Σε περίπου 350 συναλλαγές (αγορές και πωλήσεις) με ξένους από όλο τον πλανήτη πλην Αφρικής και Ανταρκτικής μόνο μια φορά υπήρξε πρόβλημα που να ήταν ξεκάθαρα φ0υσ+1@ του πωλητή.

Με Έλληνες, άστο καλύτερα...

Προσωπικά συνιστώ μακριά! :animrolleyes:

Τουρκόσποροι του κερατά είμαστε τελικά γμτ... :tsktsk:
 
Παντως ο vag δεν εχει δωσει τετοια δικαιωματα - θα μου πεις ειναι και ξανθωπος , οχι σαν και εμας ε ? :rolleyes:
 
Maddog είπε:
Τουρκόσποροι του κερατά είμαστε τελικά γμτ... :tsktsk:
Αγαπητέ Maddog, δε γνωριζόμαστε προσωπικά, αλλά αν κρίνω τα όσα έχω ακούσει για εσένα από τον φίλο ambu_dare, θα είσαι ιδιαίτερα αξιόλο άτομο.

Θα σε παρακαλούσα να μου επιτρέψεις μια παρατήρηση :

Ίσως να μην είναι καλή ιδέα, να κάνεις "γενικεύσεις" αυτού του τύπου.

Τα θέματα καταγωγής/φυλής/ιστορίας, είναι ιδαίτερα σημαντικά για κάποιους

(ανάμεσά τους και εγώ) και προσωπικά ΔΕΝ νομίζω ότι οι ΕΛΛΗΝΕΣ είναι τουρκόσποροι.

Κάποιοι χύσανε ΠΟΛΥ αίμα πριν από 2 σχεδόν αιώνες, για να διώξουνε την τούρκικη λαίλαπα από τα άγια χώματά μας.

Είναι τουλάχιστον άδικο (και για αυτούς και για εμάς), να χρησιμοποιούμε τέτοιες εκφράσεις.

Επίσης θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει, να δώσει έναν ορισμό για την λέξη "ελληναράς".

Την έχω ακούσε με δεκάδες διαφορετικές ερμηνείες.

Ο καθένας την κάνει "λάστιχο" για να περιγράψει όποιον (ή ότι) δεν του αρέσει :

"ελληναράς" ο "σωβινιστής", "ελληναράς" ο "πατριώτης", "ελληναράς ο κλέφτης", "ελληναράς" όποιος δεν έχει "ψυχραιμία με τους σκοπιανούς",

"ελληναράς" ο "απατεώνας", "ελληναράς" όποιος δεν προσκυνάει τα αμερικανάκια, κ.ο.κ.

Τελικά τι ακριβώς σημαίνει αυτή η λέξη ρε παιδιά ;
 
Πραγματικά λυπάμαι όταν ο Wally σαν παθών προσπάθησε πολύ να αποφύγει κάποιους χαρακτηρισμούς επικεντρώνοντας μόνο στο γεγονός και τελικά αυτοί οι χαρακτηρισμοί ακούγονται από άλλα άτομα, τα οποία μάλιστα εκτιμώ σε απεριόριστο βαθμό. Δεν θα ανοίξω πάλι αυτή την συζήτηση μιας και 350 συναλλαγές από όλο τον κόσμο με τον φίλο MD αποδεικνύουν σε αυτούς ότι οι Έλληνες και τίμιοι είναι και άξιοι εμπιστοσύνης.

Όσο για το Τουρκόσποροι, επειδή ανέκαθεν με ενοχλούσε σαν φράση και με προσέβαλε προσωπικά, έκατσα κάποια στιγμή και έψαξα την ιστορία της οικογένειας μου και του τόπου καταγωγής μου. Από τις έρευνες μου λοιπόν, προέκυψε ότι ουδέποτε πάτησε τουρκικό πόδι στον τόπο καταγωγής μου. Όσες εκστρατείες και εάν έγιναν για την κατάληψη των τελευταίων χωριών επάνω στα βουνά, συνάντησαν σθεναρή αντίσταση που πάντα οδηγούσε σε ολοκληρωτική ήτα και σφαγιασμό των στρατευμάτων τους. Υποθέτω ότι το αυτό ισχύει και σε άλλες περιπτώσεις και τελικά ακόμα και μετά από 400 χρόνια κατοχής, υπάρχουν μέρη που δεν πατήθηκαν ποτέ και Έλληνες που δεν είναι Τουρκόσποροι (λες και δεν έκαναν τίποτα άλλο από το να γ***** όλη μέρα οι Τούρκοι στα μέρη μας).

Παρακαλώ, σταματήστε να χρησιμοποιήτε υβριστικές και προσβλητικές φράσεις ελαφρά την καρδία. Σχολιάστε το γεγονός και μην γενικεύετε πρόσωπα και καταστάσεις. Εν τέλει σε όποιον δε αρέσει η Ελλάδα και οι Έλληνες, μαζεύει τα μπογαλάκια του και την κάνει για αλλού, έτσι απλά.
 
Φίλε Ambu, καθαρά από ιστορική-άποψη, θα ήθελα να προσθέσω και το εξής :

Ακόμα και για τις περιοχές που βρέθηκαν υπό οθωμανική κατοχή, ο όρος "τουρκόσποροι" είναι αδόκιμος.

Εκτός αν κάποιος πιστεύει ότι οι υπόδουλοι Έλληνες είχαν τόσο ειδυλιακές σχέσεις με τους Τούρκους δυνάστες τους, ώστε αγαπιόντουσαν, παντρεύονταν και κάνανε παιδιά και όμορφες οικογένειες !

Οι υπόδουλοι Έλληνες ουδέποτε παντρεύονταν με τους Τούρκους και φυσικά στις περιπτώσεις (συχνά ομαδικών) βιασμών, η οικογένεια θανάτωνε το παιδί.

Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι κράταγαν το παιδί, ως "ευχάριστο ενθύμιο" του βιασμού !

Εμείς ως λαός, ΟΥΔΕΠΟΤΕ "δεχτήκαμε" τούρκικο DNA.

Μάλλον εμείς τους "γονιμοποιούσαμε" και αυτοί κάνανε "εισαγωγή γενετικού υλικού" από εμάς.

Κλασσικό παράδειγμα οι Γενίτσαροι.

Γι'αυτό και αιώνες μετά, από την συνεχή "γονιμοποίηση", οι Τούρκοι (τουλάχιστον όσοι συνορεύουν με την Ελλάδα ), έχουν παύσει να μοιάζουν με Μογγόλους και θυμίζουν αρκετά Ευρωπαίους.
 
Χμμ...με το να φτανουμε στην αλλη ακρη ομως και να χρησιμοποιουμε τις ιδιες "καταρες" δεν κανουμε τιποτα.

Ουτε εμενα μου αρεσε η κουβεντα του Γιατρου και το εδειξα αλλα δεν ειναι απαντησεις αυτες βρε παιδια. Το να εκτιμας καποιον δεν το δειχνεις με το να τον κρινεις τοσο αυστηρα στην πρωτη ευκαιρια. Ας χαλαρωσουμε λιγο - η πατριδα δεν κινδυνευει απο κουβεντες αλλα απο πραξεις.

Αυριο θα πινουμε καφε ολοι μαζι...σκεφτητε το :)
 
telamonas.stokos είπε:
Αυριο θα πινουμε καφε ολοι μαζι...σκεφτητε το :)
Φίλε Ηρακλή, θέλω να πιστεύω ότι το ξεκαθάρισα αρχικά, ότι δεν υπάρχει θέμα "έχθρας" με κανέναν.

Εγώ προσωπικά αισθάνθηκα ότι θίχθηκα ως Ελληνας και διατύπωσα την άποψή μου.

Με τον maddog, δεν έχω κάποιο πρόβλημα και δεν νομίζω να αποκτήσω ποτέ.

( άσε που είναι και γιατρός και ίσως "πέσω στην ανάγκη του" ! :biglaugh: )

Όσο για τον κοινό-καφέ, αυτό είναι σίγουρο !

Μια καλή παρέα (όπως θέλω να πιστεύω ότι είμαστε όλοι μας),

διατυπώνει τις αντιθέσεις της, χωρίς να υπάρχουν μίση ή έριδες.
 
Maddog...συμφωνώ μαζί σου...δεν ξέρω τι λένε τα παιδιά,αλλά οι Έλληνες είναι κουτοπόνηροι...Ambu exetlaios ...Δεν ξέρω τι δουλειά κάνετε,αλλά σαν παράδειγμα θα σας πω πως εάν ανοιχτείτε στην αγορά 50.000Ε και 100,000 και προσπαθήσετε να τα πάρετε πίσω τότε θα καταλάβετε τι σημαίνει ο Έλληνας..Δεν θα πω τίποτα παραπάνω...Αντιθέτως στο εξωτερικό τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα...Ambu όλος ο κόσμος χρωστάει συμφωνείς?Γιατί?Σκεψου το...Εγώ τα βλέπω κάθε μέρα στην δουλειά και φρικάρω!Τέτοια Ελλάδα να την βράσω.exetlaios μπορεί να μην έχουμε τούρκικο σπόρο αλλά τους τούρκικους χορούς και τα τσιφτετέλια μια χαρά τα χορεύουμε..Εκτός και αν μου πείτε τώρα πως τα τσιφτετέλια τα κουνήματα επάνω στα τραπέζια οι γελοιότητες με τα λουλούδια και τα σπασμένα πιάτα είναι η παράδοση των Ελλήνων!Και τέλος πάντων ξεκολλάτε να πιάνεστε και να φανατίζεστε με τις λέξεις...Όποιος είναι φανατικός Έλληνας να πάει και να γράψει στο φόρουμ των 12 Θεών του Ολύμπου.....
 
akmakas είπε:
Maddog...συμφωνώ μαζί σου...δεν ξέρω τι λένε τα παιδιά,αλλά οι Έλληνες είναι κουτοπόνηροι...
Ωραία, άρα λοιπόν ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΟΙ !

Εσύ φίλε akmaka είσαι κουτοπόνηρος ;

Ο pooky(1) είναι ;

Εγώ είμαι ;

Ο ambu είναι ;

Ο ΑΕΟΝ είναι ;

Ο Wally είναι ;

Πρόσθεσε καμιά 20αριά ονόματα ακόμα από το φόρουμ.

Εγώ ανέφερα τυχαία μερικά.

Αν απαντήσεις "ΟΧΙ" τότε παραδόξως είμαστε "80 μη-κουτοπόνηροι" σε ένα λαό από "ΔΕΚΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΟΥΣ" !

Αυτό και αν είναι σύμπτωση !
 
Φίλοι, χάσατε την ουσία!

Λυπάμαι αν προσβληθήκατε ή σοκαριστήκατε από τον χαρακτηρισμό αλλά πιστεύω απόλυτα ότι είμαστε ανάξιοι απόγονοι απόλυτα άξιων προγόνων. Δεν το έθεσα εθνολογικά ή ιστορικά το ζήτημα (ούτε εγώ πιστεύω κάτι τέτοιο αν το θέσουμε σε επίπεδο DNA ή κληρονομικότητας) αλλά κοινωνικά. Η κοινωνική μας συμπεριφορά έχει πάρει σαφώς την κάτω βόλτα και δεν νομίζω ότι το αρνείται κανείς αυτό. Ο κάποτε "λεβέντης" Έλληνας -λέξη που δεν μεταφράζεται καν εύκολα σε άλλες γλώσσες όπως τα Αγγλικά, δείχνοντας την αξία που δίναμε ως φυλή στην Αρετή με κεφαλαίο Α- αντικαταστάθηκε σε πολύ σημαντικό βαθμό από το "λαμόγιο" Έλληνα! Η συγκεκριμένη λέξη που ενόχλησε είχε έναν σκοπό και δεν την έβαλα τυχαία, το λεγόμενο στην Αγγλοσαξωνική shock value, του να μας κάνει (όλους) να αναλογιστούμε την καθημερινή συμπεριφορά μας και να σκεφτούμε αν τιμούμε την χώρα μας και τον λαμπρό πολιτισμό μας με τα καθημερινά μικρά και μεγάλα μας "κατορθώματα" εις βάρος των γύρω μας. Αν όχι, τότε υιοθετούμε πρακτικές "βαρβάρων" (εδώ παραπέμπει και η αναφορά στους Τούρκους) και θα έπρεπε να μας ενοχλεί αυτό και να μην ανησυχούμε αν αμφισβητείται εκ των έσω το αίμα που κυλάει στις φλέβες μας!

Αν κρίνω από τις αντιδράσεις, το shock το πέτυχα, αλλά το μήνυμα μάλλον δεν το πέρασα...

Το θέμα δεν είναι μόνο τα λαμπρά πράγματα που κάνανε οι πρόγονοι μας ούτε τι είδους DNA έχουμε, αλλά το τι κάνουμε εμείς σήμερα σαν σύνολο (πάντα υπάρχουν και οι λαμπρές εξαιρέσεις, αλλά δυστυχώς αρχίζουν και σπανίζουν) για να τιμήσουμε την ένδοξη πέραν κάθε αμφισβήτησης καταγωγή μας. Πιστεύω ότι αν δείτε τον κατάλογο με τις αρνητικές πρωτιές της Ελλάδας (δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρω αναλυτικά, τις βλέπουμε όλοι καθημερινά στις εφημερίδες και τις στατιστικές που δημοσιεύονται) θα αισθανθείτε αρκετή ντροπή για την κατάντια της χώρας μας όπως άλλωστε αισθάνομαι και εγώ.

Ακόμα χειρότερα, η καθημερινή μας μικροπρεπής συμπεριφορά διαρκώς βαίνει επιδεινούμενη. Ένα τέτοιο παράδειγμα και αφορμή για τον σχολιασμό μου ήταν αυτό που συνέβη στον Wally. Θα αναφέρω ακόμα μερικά τυχαία παραδείγματα έλλειψης πολιτισμού που δεν περνάει μέρα που να μην τα δούμε γύρω μας.

-ο τύπος που κλείνει το δρόμο με το αυτοκίνητο του και παραμένει αδιάφορος ενώ από πίσω περιμένουν αρκετοί άλλοι κακομοίρηδες να ευαρεστηθεί να τελειώσει ότι κάνει και να ελευθερώσει το πέρασμα.

-ο ταξιτζής ή ο μάστορας που θα ψάξει ευκαιρία να σε κλέψει ή να σε κοροιδέψει.

-αυτός που χρωστάει σε όλο τον κόσμο και αντί να κοιτάξει να ξεχρεώσει, τρώει λεφτά σε μπουζούκια και γκόμενες.

-όλοι αυτοί στο μετρό που με το που ανοίξουν οι πόρτες ορμάνε σε στυλ "ο σώζων εαυτόν σωθήτω" να πιάσουνε τυχόν κενές θέσεις, αδιαφορώντας πλήρως αν κάποιος προσπαθεί να βγει από την ίδια πόρτα που αυτοί μπλοκάρουνε για να μπούνε μισό δευτερόλεπτο γρηγορότερα ή έχει μεγαλύτερη ανάγκη να καθίσει.

-η γενικευμένη πλέον καθημερινή αναζήτηση "κομπίνας" ή "βύσματος" για να κάνουμε κάτι με τον εύκολο ή άδικο τρόπο και όχι καταβάλλοντας την ανάλογη προσπάθεια.

-η προθυμία μας να λύσουμε προβλήματα με την "μαγκιά" και τον καβγά, ειδικά όπου αισθανόμαστε σε θέση ισχύος και η αντίστοιχη δουλοπρέπεια όπου αισθανόμαστε μειονεκτικά ή ότι δεν μας "παίρνει".

Και άλλα πολλά...νομίζω ότι καταλαβαίνετε τι έχω στο νου μου όμως.

Υπερηφάνεια και αξιοπρέπεια χρειάζεται να υπάρχει στις μικρές και μεγάλες πράξεις μας και όχι μόνο να είναι κούφιες λέξεις από τα βιβλία της Ιστορίας. Δεν είναι το ζητούμενο να βαυκαλιζόμαστε με τα παλιά μεγαλεία, αλλά να σκεφτούμε τι μπορούμε να κάνουμε εμείς για να ξαναέρθουν αυτά στον τόπο που γεννήθηκαν κάποτε.

Ευχαριστώ που με ακούσατε.

MD
 
Παιδιά , το ότι κάποιοι απο μάς δεν γουστάρουμε τα "λαμόγια" που κυκλοφορούν εκει έξω και πουλάνε

φύκια για μεταξωτές κορδέλες δεν νομίζω οτι πρέπει επ' ουδενεί λόγο να αναχθεί σε εθνικό ζήτημα.

Μιλάμε για μια μερίδα ανθρώπων που, ενδεχομένως, να μην αξίζουν να ανήκουν σε αυτό το λαό,

αλλά και που έχουμε την ατυχία να μας χαρακτηρίζουν τόσο εγχωρίως όσο και στο εξωτερικό.

Δεν είναι τυχαία τόσα ban που έχουμε φάει απο διάφορους φορείς του Internet για έλλειψη αξιοπιστίας.

Και απο την άλλη δεν νομίζω οτι χρειάζεται τόση φασαρία για μια κουβέντα που ξέφυγε απο κάποιον

χριστιανό (όσο βαρια κι αν ακούστηκε).

Νομίζω οτι και με ένα απλό pm το πρόβλημα θα μπορούσε να λυθεί γρήγορα και αναίμακτα.

Αφού υπάρχει αλληλοεκτιμηση μεταξύ των ανθρώπων του forum νομίζω ότι καλό θα ήταν να υπάρχει

και αλληλοπροστασία ... (λέω εγώ τώρα)
 
exetlaios...Μεγάλο παιδί είσαι βρε. :D Γενικά μιλάμε ρε φίλε...Εμείς και οι Ιταλοί είμαστε γεννημένοι απατεώνες...Είναι η γνώμη μου παιδιά πάει και τελείωσε!!!Αντε να ανάψουν λίγο τα αίματα!!!!Telamona καιρό είχαμε να πλακωθούμε :diablotin: ...Χμ αναρωτιέμαι αν νιώθουμε ρολόι τώρα..... :D
 
"Έλλην είναι όποιος μετέρχεται της Ελληνικής Παιδείας"

Το ανακάλυψαν από την αρχαιότητα και αυτό είναι η ουσία του πράγματος.

Αν πάλι είστε άπαντες ικανοποιημένοι με την τρέχουσα "Παιδεία" μας, ζητώ συγνώμη που παραμένω ανικανοποίητος και θα το κοιτάξω το πρόβλημα μου. Και ζητώ επίσης συγνώμη αν η σύνταξη των αρχαίων μου είναι άθλια, εκεί φταίει η δική μου έλλειψη παιδείας (με μικρό π εδώ)
 
Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να ανοίξει ένα θέμα και να κάνουμε κουβέντα χωρίς να θίξουμε ή να προσβάλουμε κάποιο πρόσωπο, κοινωνική, θρησκευτική, πολιτική ή άλλη ομάδα, φυλή, φύλλο ή εθνικότητα.

Ο αρχικός συγγραφέας του θέματος όσο και οι πρώτοι που απάντησαν, πέρασαν τα μηνύματα τους μένοντας στα γεγονότα και τις προσωπικές εμπειρίες, χωρίς γενικότητες και χαρακτηρισμούς. Και ξαφνικά ακούω το ελληναράς - που προφανώς το κρατάμε απωθημένο από ίδια - προηγούμενη συζήτηση και στο καπάκι σαν άτομο θίγομαι ότι είμαι: τουρκόσπορος, λαμόγιο, απατεώνας, κουτοπονηρός, ανάξιος των προγόνων μου, με παραδείγματα καταστάσεων που κάλλιστα μπορεί να αντιστοιχούν στους εκατομμύρια μετανάστες άλλων χωρών που βρίσκονται στην χώρα μας. Βιώνω και εγώ την ίδια καθημερινότητα και ποτέ δεν έκανα σε κανέναν από όσους περιγράφει ο MD τεστ DNA, να δω εάν είναι Έλληνας ή αλλοδαπός, αυτός που τα κάνει τελικά όλα αυτά.

Αλλά ακόμα και έτσι να μην είναι και αυτοί που τα κάνουν είναι Έλληνες, η γενική αναφορά γίνεται ΕΔΩ ΜΕΣΑ που βρίσκομαι ΕΓΩ και άτομα που θεωρώ (ή θεωρούσα) ότι δεν εμπίπτουν στις περιγραφείσες ατυχείς καταστάσεις. Είπα και πριν να μην χρησιμοποιήτε προσβλητικές εκφράσεις ελαφρά την καρδία εδώ μέσα. Και τί έγινε, ακούστηκαν περισσότερα και χειρότερα από ότι στην αρχή. Όλα τα παραπάνω με προσέβαλαν και ακόμη χειρότερα που τα έκαναν άνθρωποι που εκτιμώ και σέβομαι, ενώ στο τέλος η εύκολη λύση είναι πάντα να τα γυρίζουμε στον χαβαλέ; Έτσι θα κλείσει και αυτή η πονεμένη δημοσίευση μέχρι την επόμενη φορά που θα ειπωθούν τα ίδια πράγματα - από τους ίδιους ανθρώπους;

ΟΛΟΙ οι παραπάνω χαρακτηρισμοί δεν αρμόζουν ούτε ταιριάζουν στην προσωπικότητα μου και τον χαρακτήρα μου. Ας σταματήσει ο άλλος στην μέση του δρόμου εάν υπάρχει λόγος, θα κάνω υπομονή και θα τον περιμένω. Ας παρκάρει ο άλλος όπου βρει, εγώ θα παρκάρω εκεί που πρέπει ή δεν θα παρκάρω καθόλου. Ας μπαίνουν οι άλλοι φουνταριστοί στο τρένο, εγώ θα μπω τελευταίος ή δεν θα μπω καθόλου. Ας πετάει όλη η Αθήνα σκουπίδια στον δρόμο, εγώ θα τα πετάω μέσα στο καλάθι ή θα τα βάλω στην τσέπη μου. Ας κάνουν εν τέλει ότι θέλουν. ΕΓΩ δεν θα κάνω κάτι που δεν αρμόζει στον δίπλα μου ακόμη και εάν αυτός φέρεται διαφορετικά.

Κλείνω λέγοντας ΞΑΝΑ ότι λυπάμαι πολύ γιατί χρησιμοποιούνται ΕΔΩ ΜΕΣΑ χαρακτηρισμοί, απέναντι σε φίλους που υποτίθεται ότι σέβεστε και εκτιμάτε, χωρίς σκέψη και φρόνηση. Πραγματικά λυπάμαι πολύ, όταν αναγκάζομαι να γράφω όλα τα παραπάνω σε ανθρώπους που θα έπρεπε να ξέρουν καλύτερα και θα κανονικά δεν θα χρειαζόταν να το κάνω αυτό. Πραγματικά λυπάμαι γιατί μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσω το τι νιώθω για κάποιους ανθρώπους εδώ μέσα. Όχι φίλε μου... δεν θα με λες απατεώνα, κουτοπονηρό, κλέφτη, λωποδύτη και μετά θα βγούμε για καφέ χωρίς να τρέχει τίποτα. Δεν θα το κάνω αυτό, θα βγω με ανθρώπους που με σέβονται σε καθημερινή βάση και δεν με προσβάλουν σαν άνθρωπο.
 
Πίσω
Μπλουζα