Ενδιαφέρουσες διαδικτυακές δημοπρασίες για το Snes (Ebay κτλ...)

πάντως εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να ήταν πολύ λιγότεροι αυτοί που μπορούν να κάνουν τέτοιες αγορές.έτσι μπορεί οι τιμές των παιχνιδιών snes να ήταν σε πιο λογικά πλαίσια.δεν ξέρω για σας αλλά εγώ δεν μπορώ να δεχτώ να δώσω π.χ 50 ευρώ για ένα κουτάτο,σε μέτρια κατάσταση,παιχνίδι από αυτά που πούλησαν εκατομμύρια αντίτυπα όταν με τα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις 1-2 σπάνια παιχνίδια του megadrive σε άριστη κατάσταση και πλήρη ή ακόμα και ένα από τα πολύ σπάνια παιχνίδια του lynx σε κατάσταση καινούργιου...το αποτέλεσμα είναι να είναι η μόνη κονσόλα για την οποία έχω 1 και μόνο παιχνίδι...
 
Βασικα ενας παραγοντας για των οποιο ειναι σπανια και ακριβα τα παιχνιδια του snes εχει να κανει με το γεγονος οτι το κουτι απο ενα παιχνιδι ειναι απο χαρτι και λογικο να καταστρεφεται και να φθηρεται πιο ευκολα απο ενα παιχνιδι του megadrive του οποιου η θηκη ειναι πλαστικη.Μερικες φορες ομως εχει να κανει και με το παιχνιδι.Π.χ ειδα στο ebay το secret of mana μονο το cart και τον χαρτη και η τιμη του εφτανε στις 70 λιρες σχεδον!!
 
sephirothson είπε:
Βασικα ενας παραγοντας για των οποιο ειναι σπανια και ακριβα τα παιχνιδια του snes εχει να κανει με το γεγονος οτι το κουτι απο ενα παιχνιδι ειναι απο χαρτι και λογικο να καταστρεφεται και να φθηρεται πιο ευκολα απο ενα παιχνιδι του megadrive του οποιου η θηκη ειναι πλαστικη.Μερικες φορες ομως εχει να κανει και με το παιχνιδι.Π.χ ειδα στο ebay το secret of mana μονο το cart και τον χαρτη και η τιμη του εφτανε στις 70 λιρες σχεδον!!

να σου πω όμως ποια άλλα έχουν επίσης κουτιά από χαρτί,όλες οι κονσόλες από το fairchild channel f (1976) μέχρι το sega mark III (1985),όλες οι κονσόλες της nintendo μέχρι το gamecube,κάποιες επανακυκλοφορίες του megadrive καθώς και το 32x,το neo-geo pocket color (η αμερικάνικη έκδοση),το wonderswan,οι εξωτερικές θήκες σε ορισμένα του turbografx-16,το watara supervision σε κάποια,το game.com σε ορισμένα επίσης,κάποια από το 3do καθώς και κάποια από το philips cd-i,το super a'can της funtech,το digiblast,όλες οι κονσόλες της atari.... μπορεί να έχω ξεχάσει κάποια :D .που θέλω να καταλήξω,ότι αυτό για τη χάρτινη συσκευασία και την ευπάθεια της ισχύει για δεκάδες κονσόλες,μόνο το snes όμως έχει τόσο υψηλές τιμές ακόμα και για τα πιο κοινά παιχνίδια...και δεν νομίζω να έχει δα τόσο υψηλή ζήτηση ώστε να δικαιολογεί την εκμετάλλευση από τους πωλητές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι εκμετάλλευση από τους πωλητές, κανένας δεν ανάγκασε κανέναν να κάνει bid 10000 (sorry D@redevil, 10100...) σε δημοπρασία.

Αν κάποιος δίνει τόσα λεφτά μόνο για το feeling ή είναι πάμπλουτος ή απλά (αυτολογοκρισία).
 
Maddog είπε:
Δεν είναι εκμετάλλευση από τους πωλητές, κανένας δεν ανάγκασε κανέναν να κάνει bid 10000 (sorry D@redevil, 10100...) σε δημοπρασία.Αν κάποιος δίνει τόσα λεφτά μόνο για το feeling ή είναι πάμπλουτος ή απλά (αυτολογοκρισία).
δεν λέω τόσο γι'αυτή τη περίπτωση αλλά περισσότερο για τα παιχνίδια που έχουν κουτί ή είναι πλήρη,όταν πάνε ορισμένοι και χτυπάνε κάποια κοινά παιχνίδια σε πολύ υψηλές τιμές μόνο και μόνο για να να μην τα χάσουν (μπορεί βέβαια να είναι απλώς άπειροι αλλά ενθουσιώδεις συλλέκτες που είναι πιο ευκατάστατοι από το μέσο όρο οπότε δεν ενδιαφέρονται για το κόστος) λογικό το βρίσκω μετά οι πωλητές να βάζουν εξωφρενικές τιμές...έχει τύχει πολλές φορές να παρακολουθώ δημοπρασίες με αντικείμενα αξίας π.χ 80 λιρών,να είναι λίγα λεπτά πριν το τέλος με το υψηλότερο bid να βρίσκεται στις 65-70 και ξαφνικά να εμφανίζεται κάποιος από το πουθενά και να βάζει 200...δεν θα ήταν λοιπόν απίθανο να υπήρξαν σε βάθος χρόνου πολλές τέτοιες περιπτώσεις εξαιτίας των οποίων να έφτασαν οι τιμές στα σημερινά επίπεδα.

αυτό γίνεται γενικά στον χώρο βέβαια,απλώς προσωπικά το έχω εντοπίσει περισσότερο στο snes.
 
krem13 είπε:
να σου πω όμως ποια άλλα έχουν επίσης κουτιά από χαρτί,όλες οι κονσόλες από το fairchild channel f (1976) μέχρι το sega mark III (1985),όλες οι κονσόλες της nintendo μέχρι το gamecube,κάποιες επανακυκλοφορίες του megadrive καθώς και το 32x,το neo-geo pocket color (η αμερικάνικη έκδοση),το wonderswan,οι εξωτερικές θήκες σε ορισμένα του turbografx-16,το watara supervision σε κάποια,το game.com σε ορισμένα επίσης,κάποια από το 3do καθώς και κάποια από το philips cd-i,το super a'can της funtech,το digiblast,όλες οι κονσόλες της atari.... μπορεί να έχω ξεχάσει κάποια :D .που θέλω να καταλήξω,ότι αυτό για τη χάρτινη συσκευασία και την ευπάθεια της ισχύει για δεκάδες κονσόλες,μόνο το snes όμως έχει τόσο υψηλές τιμές ακόμα και για τα πιο κοινά παιχνίδια...και δεν νομίζω να έχει δα τόσο υψηλή ζήτηση ώστε να δικαιολογεί την εκμετάλλευση από τους πωλητές.
Δεν εχεις αδικο εν μερει.Τοτε μαλλον εχει να κανει με την τρελα που εχουν(εχουμε) πολλοι για την συγκεκριμενη κονσολα.Και εκει ακριβως χτυπανε και εχουν τις τιμες σε ψηλα επιπεδα.

ΑΛΛΑ για κατι fairchild channel f και τα αλλα που αναφερεις δεν νομιζω οτι υπαρχουν τοσοι πολλοι συλλεκτες οσοι υπαρχουν για τα παιχνιδια του snes.

Μαλλον εκει στηριζονται πολλοι, οτι ακομα ο κοσμος ασχολειται και μαζευει games του snes.(Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν συλλεκτες για το mega drive πχ μη παρεξηγηθω)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το zelda δεν ηταν παιδια το a liink to the past το ποιο ακριβο sealed που πουληθηκε?καπου εδω μεσα το ειχα δει και αυτο τρελη τιμη.
 
Ακόμη ένα Secret of Mana. Μόνο που αυτή τη φορά το συγκεκριμένο έχε ανοίξει από τη μία πλευρά πολύ προσεκτικά και θα πουληθεί όπως ένα Secret of Mana Mint σε καλή κατάσταση. Πάντως έχει γέλιο ο πωλητής που συστήνει στους υποψήφιους αγοραστές να βάλουν λίγη κόλλα από τη δεξιά πλευρά για να το σφραγίσουμε και να το κάνουμε σαν καινούριο...χαχαχα!!

%24%28KGrHqF,%21l8E8VlSE4cTBPK%28t0S,fw~~60_12.JPG


http://www.ebay.co.uk/itm/280818582667?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
 
400 λιρες εφτασε..για να δουμε..προβλεπω μαχη μεχρις εσχατων της τελευταιες ωρες..λετε να μιλαμε για χιλιαδες?..
 
Απομενουν ακομα 6 μερες.Πιστευω πως τις 1000 λιρες θα της φτασει.Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο προηγουμενος ιδιοκτητης του mana ανοιξε την ζελατινα :xm:

Τετοια λαθη δεν γινονται απλα.Οταν εχεις σφραγισμενο ενα secret of mana το προσεχεις σαν τα ματια σου.
 
Αυτό που παρακολουθώ αυτή τη στιγμή είναι τραγωδία. Το συγκεκριμένο Mana είναι ένα παιγνίδι μεταχειρισμένο που το κουτί του έχει ανοιχτεί και από τις δύο πλευρές. Απλώς έχει μία ζελατίνα από πάνω που κανείς δεν ξέρεις από που προέρχεται. Προσωπική εκτίμηση είναι ότι προέρχεται από κάποιο φθηνό παιγνίδι σφραγισμένο και την αφαίρεσε ο ιδιοκτήτης για να τη βάλει στο Mana και να ανέβει η αξία του. Είναι γελοίο πόσο εύκολα ξεγελώνται οι Άγγλοι όταν βλέπουν μία ζελατίνα σε ένα παιγνίδι. Μα είναι προφανές ότι το κουτί έχει κακομεταχειρισθεί και έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς κάποια ζελατίνα από τις γωνίες του και τις πλευρές του.

Τι να πω?? Έχω δει mint Secret of Mana να πωλείται προς 100-150 λίρες πριν από μερικές εβδομάδες......αυτό που παρακολουθώ τώρα είναι τραγικό.
 
Καποιος που δεν εχει εμπειρια ή ειναι πολυ ενθουσιωδης θα τσιμπισει..... Δεν ειναι ολοι σαν και σενα geo :p .. (εγω πχ. που δεν εχω εμπειρια πανω στα σφραγισμενα ισως την πατουσα!! )[h=1][/h]
 
Εν μέρει θα συμφωνήσω Ajax. Όμως αδυνατώ να πιστέψω ότι κάποιος που δίδει 400 λίρες για ένα παιγνίδι, δε γνωρίζει τι αγοράζει, μιλάμε για αστρονομικό ποσό για ένα used game. Ο λόγος που επιτίθεμαι στους άγγλους συλλέκτες είναι ότι υπήρχε ένα μεταχειρισμένο DKC 3 στο Ebay, το οποίο είχε απλώς μία ζελατίνα απέξω άγνωστης προέλευσης και τελείωσε 125 λίρες. Όταν δε, ένα κόπυ που πωλούσα εγώ στο ebay σε πολύ καλλίτερη κατάσταση και εντελώς καινούριο πουλήθηκε λιγότερο από το 1/3 της τιμής αυτής, δηλαδή 40 λίρες. Δες τα links και σύγκρινε μόνος σου, αποκλείεται να δίνουν 80 λίρες παραπάνω για μια ζελατίνα, αδυνατώ να το πιστέψω.

http://www.ebay.co.uk/itm/290653677651?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

http://www.ebay.co.uk/itm/170767645312?ssPageName=STRK:MESOX:IT&_trksid=p3984.m1562.l2649
 
geo2004z είπε:
Όταν δε, ένα κόπυ που πωλούσα εγώ στο ebay σε πολύ καλλίτερη κατάσταση και εντελώς καινούριο πουλήθηκε λιγότερο από το 1/3 της τιμής αυτής, δηλαδή 40 λίρες. Δες τα links και σύγκρινε μόνος σου, αποκλείεται να δίνουν 80 λίρες παραπάνω για μια ζελατίνα, αδυνατώ να το πιστέψω. http://www.ebay.co.uk/itm/290653677651?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

http://www.ebay.co.uk/itm/170767645312?ssPageName=STRK:MESOX:IT&_trksid=p3984.m1562.l2649
Η γνωστη καταρα των δημοπρασιων.. Εχει δωσει φιλος τεραστιο πακετο παιχνιδιων, οπου συμπεριλαμβανε σφραγισμενο shenmue2 (xbox) μεταξυ παρα πολλων αλλων, προς 20 λιρες περιπου.... τα μισα απο οτι θα εδινε καποιος κανονικα για το shenmue 2 σε μεταχειρισμενη εκδοση.. Δεν βγαζεις ακρη.
 
εμ guys..sephiroth ποσο ειπες?αστο εγω το βρηκα και το ειπα απο χθες το μεσημερι.... Current bid:£1,069.00 και ακομα εχει 6 μερες....θεωρο οτι θα μιλάμε για χιλιαδες λιρες.ποσες θα δειξει,geo θα φριξεις φανταζομαι,καλα αδυνατο να πιστεψω οτι παιγνιδι που δεν ειναι σφραγισμενο ξεκαθαρα..απο τη στιγμη που εχει εστω και μια τρυπιτσα η ζελατινα παυει να θεωρειται..και ομως καλπαζει...που θα φτασει?το βλεπω να φτανει 3000 χιλιαδες λιρες..ωρες ωρες το ebay ειναι παραξενο τουλαχιστον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
enrique19 είπε:
εμ guys..sephiroth ποσο ειπες?αστο εγω το βρηκα και το ειπα απο χθες το μεσημερι.... Current bid:£1,069.00 και ακομα εχει 6 μερες....θεωρο οτι θα μιλάμε για χιλιαδες λιρες.ποσες θα δειξει,geo θα φριξεις φανταζομαι,καλα αδυνατο να πιστεψω οτι παιγνιδι που δεν ειναι σφραγισμενο ξεκαθαρα..απο τη στιγμη που εχει εστω και μια τρυπιτσα η ζελατινα παυει να θεωρειται..και ομως καλπαζει...που θα φτασει?το βλεπω να φτανει 3000 χιλιαδες λιρες..ωρες ωρες το ebay ειναι παραξενο τουλαχιστον.
1000 ειπα ε? :cool: Τι να πω...ισως οσοι πανε να το χτυπησουν δεν εχουν διαβασει οτι το παιχνιδι ειναι ανοιγμενο. :p
 
ποιος ξερει..παντως θα γινε μεγαλη μαχη ηδη £1,110.00 θα χει πλακα να δουμε που θα φτασει.
 
Ποσο τελειωσε τελικα το secret of mana;
 
Δεν τελείωσε. Μου έστειλε φωτό με λεπτομέρειες και είδα ότι η ζελατίνα του Secret of Mana ήταν από ένα άλλο παιγνίδι, από ένα Cricket που έχει αυτή τη στιγμή στο Ebay. Ενώ ο ίδιος έγραφε ότι η ζελατίνα ήταν του Mana κάθε αυτού και πως έχει ανοιχτεί προσεκτικά από τη δεξιά πλευρά και τέτοια ψέματα. Οπότε τον ανέφερα στο ebay.....και για να μην έχει προβλήματα κατέβασε τη δημοπρασία. Μάλιστα, επειδή νευρίασε μαζί μου, κατέβασε και ένα Lost Vikings σφραγισμένο που είχε για να μην το κερδίσω. Τι να πω??? Ο ανεψιός μου έχει πιο ώριμο μυαλό από το συγκεκριμένο πωλητή.
 
Πίσω
Μπλουζα