Εξωγήινοι

Αναμενω με ανυπομονησια φιλε ζομπι :D .Δυστηχως δεν εχω φυλαξει ουτε ενα :cry: .
 
Αυτή η ''μη φύλαξη'' έκαψε σε πολύ κόσμο τη γούνα.... Έχουμε πετάξει κι αν έχουμε πετάξει.... Τότε ήταν τα παιχνίδια της ''μίας ωρας'', μετά τα πετάγαμε και αγοράζαμε άλλα.... Εξάλλου ήταν και κάπως φθηνά και όλο το χαρτζιλίκι μετασχηματίζονταν σε φιγούρες.... Δεν υπήρχε μυαλό τότε, ούτε για συλλογές αλλά ούτε και για το ότι θα μιλάγαμε στο εν λόγω forum 15 και 20 χρόνια μετά.... Και τώρα βέβαια μας φταίει το ξερό μας το κεφάλι... :banghead:
 
retrosilektis είπε:
φιλε μπορεις να μου πεις στην τελευταια κουτα αυτα που ειναι μαζι με τους νιντζα του panosh πως λεγονται?εχεις καμμια λιστα τους?στειλε και πμ για λεπτομερειες.
Βρηκα διαφημιση σε ενα Μπλεκ(465). Λεγονται ΜΙΚΡΟ ΔΥΝΑΜΗ, ειχα καποιους και απο οτι θυμαμαι ειναι σαν μικροι G.I.JOE.

Υπαρχει αντιστοιχο θρεντ? Να ανοιξουμε?

P1080668.jpg
 
pardalotzatziki είπε:
Βρηκα διαφημιση σε ενα Μπλεκ(465). Λεγονται ΜΙΚΡΟ ΔΥΝΑΜΗ, ειχα καποιους και απο οτι θυμαμαι ειναι σαν μικροι G.I.JOE.
Υπαρχει αντιστοιχο θρεντ? Να ανοιξουμε?
Τρομερές φιγούρες αυτές όπως τις βλέπω, διότι να πω την αλήθεια, δεν τις πολυθυμάμαι...

Είχαν απήχηση τότε pardalotzatziki;;;
 
zombiesquad3 είπε:
Τρομερές φιγούρες αυτές όπως τις βλέπω, διότι να πω την αλήθεια, δεν τις πολυθυμάμαι... Είχαν απήχηση τότε pardalotzatziki;;;
Παιδια ημασταν...ολα ειχαν απηχηση...εγω ειχα 10-15 απο αυτα..

Απο περιπτερα, ζαχαρ/στεια και αλλα μαγαζακια τα αγοραζαμε..οπως ολα

Αν διαβασεις, το λεει κιολας..
 
Μη νομίζεις, υπήρχαν κι επαρχιακές πόλεις όπως στην Ήπειρο από όπου κατάγομαι που κάποιων ειδών παιχνίδια τα βλέπαμε μόνο στις διαφημίσεις, διότι πολύ απλά δεν τα έφερναν οι έμποροι...

Εγώ ευτυχώς λόγω ταξιδιών του συγχωρεμένου του πατέρα μου ερχόμουν κάποιες φορές Αθήνα κι έβλεπα τέτοια θέματα, αλλιώς μας έτρωγαν τα playmobil και οι τάπες (ωραία κι αυτά, δεν λέω)...
 
zombiesquad3 είπε:
Μη νομίζεις, υπήρχαν κι επαρχιακές πόλεις όπως στην Ήπειρο από όπου κατάγομαι που κάποιων ειδών παιχνίδια τα βλέπαμε μόνο στις διαφημίσεις, διότι πολύ απλά δεν τα έφερναν οι έμποροι...Εγώ ευτυχώς λόγω ταξιδιών του συγχωρεμένου του πατέρα μου ερχόμουν κάποιες φορές Αθήνα κι έβλεπα τέτοια θέματα, αλλιώς μας έτρωγαν τα playmobil και οι τάπες (ωραία κι αυτά, δεν λέω)...
Λογικο να μην φτανουν ολα....

Εγω παντως με ταπες δεν εχω παιξει....μαλλον ειχα μεγαλωσει...
 
Εμμμ για αυτό πρέπει να υπάρξει καθοδήγηση από τους μεγαλύτερους προς εμάς τους μικρότερους.... :help:
 
αυτες ειναι οι φιγουρες guts.μαλλον στον καταλογο που δειχνει το περιοδικο ειναι και οι φιγουρες που φερανε.υπαρχουν πιο πολλες φιγουρες και ηταμ χρωματιστες καθως και οχηματα.τα κυκλοφορουσε στο εξωτερικο η mattel.εδω τα φερανε μονοχρωμα.αν ισχυει ο καταλογος αυτος τοτε μονο μια φιγουρα μου λειπει για να τις εχω ολες!!
 
pardalotzatziki είπε:
Βρηκα διαφημιση σε ενα Μπλεκ(465). Λεγονται ΜΙΚΡΟ ΔΥΝΑΜΗ, ειχα καποιους και απο οτι θυμαμαι ειναι σαν μικροι G.I.JOE.
Υπαρχει αντιστοιχο θρεντ? Να ανοιξουμε?
Υπάρχει θέμα ;) [Mattel] GUTS! by MATTEL - Οι ανταγωνιστές τον εξωγήινων τερατομάχων και των Exos
 
Τρελή μόδα την εποχή τους οι δύο πρώτες σειρές (Εξωγήινοι και Εξωγήινοι - Τερατομάχοι). Εκτός των μαζικών συσκευασιών (πυραμίδες-"stasis pods"-κουβαδάκια) που πωλούνταν στα καταστήματα παιχνιδιών, δεν θυμάμαι να υπήρχε ψιλικατζίδικο που να μην τους πουλάει στα φακελάκια (25 δρχ. ο ένας Εξωγήινος και 50 δρχ. ο ένας Εξωγήινος - Τερατομάχος). Συλλογές, ανταλλαγές, παιχνίδι... Κλασικό μέσο αποθήκευσης-μεταφοράς, για όσους αγοράζαμε απο τα ψιλικατζίδικα, θυμάμαι αποτελούσαν τα κουτιά των κακάο (μπίκα, νεσκουίκ, χέμο). :tongue:

Είχα μαζέψει κι εγώ αρκετό πράμα μικρός, αν και δεν ολοκλήρωσα καμμία από τις δύο σειρές. 26 χρόνια μετά, έχουν επιβιώσει 4 tokens ρετρο-αναμνήσεων:

06.jpg
 
Παίδες μου έσκασε ένα πακετάκι με εξωγήινους από Γαλλία με τα φακελάκια τους (ανοιγμένα) και τα χαρτάκια με τα ονόματα των φιγούρων! Εκεί η ονομασία της σειράς ήταν Cosmix. Κυκλοφορούσαν ταυτόχρονα και οι εξωγήινοι και οι Ninja mites καθώς το έντυπο με τις ονομασίες είχε και τις δυο σειρές επάνω! Οι φιγούρες είναι όλες μαύρες αυτές που πήρα, χρώμα χαρακτηριστικό των ξένων εξωγήινων, καθώς οι ελληνικοί δεν είχαν τέτοιο χρώμα. Εντύπωση μου έκανε ότι στην πίσω πλευρά των φακέλων έγραφε ότι κατασκευάζονται στην Ελλάδα από την El greco!!!

Ψάχνω απεγνωσμένα ένα ελληνικό φακελάκι με το χαρτάκι με τα ονόματα. [edit] ανταλλαγή [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@King: Βάλε βρε μια αγγελία! :) Πιο πολλές πιθανότητες έχεις! ;)

("έφαγα" το "επίμαχο" κομμάτι! Κάν'το μια αγγελία με φωτό από φιγούρα που έχεις, να ανέβει!)
 
zombiesquad3 είπε:
Είναι κι αυτές οι φιγούρες από τις αγαπημένες αναμνήσεις κι ενασχολήσεις της παιδικής ηλικίας. Από αυτά που έχω ψάξει, καθώς κι από το πλούσιο υλικό που βρήκα στο παρόν forum, διαπίστωσα ότι, η ελληνική έκδοση λέγοταν ''εξωγήινοι'', η ιταλική κι η δανική ''exogini'' κι η γαλλική ''cosmix''. Αν και η el greco είχε κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα τις φιγούρες με την εμπορική επωνυμία ''cosmix''. Εξάλλου σε αυτήν την τελευταία έκδοση, η συσκευασία ανέγραφε τα στοιχεία του παιχνιδιού και στην ελληνική και στη γαλλική γλώσσα. Εγώ προσωπικά (ως αμερικανόφιλος και ιαπωνόφιλος στον τομέα των παιχνιδιών-οι τύποι αυτοί ήταν πάντα αρκετά βήματα πιο μπροστά από τους άλλους-) προτιμούσα πάντα -ελέω ebay από την απαρχή της δημιουργίας του- την αμερικανική έκδοση με την εμπορική επωνυμία ''m.u.s.c.l.e.'' αλλά πολύ περισσότερο την ιαπωνική έκδοση των ''kinnikuman'', οι οποίοι εξάλλου ήταν η αφετηρία όλων των υπολοίπων που ήλθαν αργότερα.

Με την πρώτη ευκαιρία (μόλις τα φέρω από το πατρικό μου-σύντομα-) θα παραθέσω φωτό από τη συλλογή μου των ''kinnikuman''.

Πραγματικά όμορφα, προσεγμένα και με κορμοστασιά παιχνίδια (όπως πολύ σωστά μου ανέφερε ο φίλος timehunter, το παιχνίδι πρέπει να έχει πάνω από όλα ωραία κορμοστασιά, ωραία στάση :clap: ).
Σε συνέχεια του ανωτέρω σχολίου μου, συνεχίζω λέγοντας ότι, η τεράστια εταιρεία κατασκευής παιχνιδιών Bandai της Ιαπωνίας (καθώς υπάρχουν και θυγατρικές της όπως στην Αμερική, η οποία είχε εκδώσει μαζί με την Mattel τις εξωγήινες φιγούρες με την εμπορική επωνυμία M.U.S.C.L.E.), ένεκα της τεράστιας επιτυχίας που είχαν οι εν λόγω φιγούρες και τα σχετικά κινούμενα σχέδια στο πέρασμα των ετών, είχε εκδώσει με την άδεια των αρχικών Ιαπώνων κατασκευαστών (Yoshinori και Shimada), ένα επετειακό πακέτο φιγούρων, με την εμπορική επωνυμία Kinkeshi Kinnikuman (=μυώδης λαστιχένιος τύπος), από τις οποίες εξάλλου κατασκευάστηκαν και πωλήθηκαν στη συνέχεια οι υπόλοιπες φιγούρες σε Αμερική κι Ευρώπη όπως προανέφερα.

Το πακέτο αυτό περιελάμβανε τον εξωφρενικό αριθμό των 418 φιγούρων (!!!!!!!) όλης της συλλογής (ασιατικής, αμερικανικής, ευρωπαϊκής), εκ των οποίων κι ένα επετειακό ''τυχερό'' πλαστικό κέρμα-τάπα (το οποίο αναπαριστά το θάνατο του βασικού ήρωα kinnikuman και τον οποίο κρατά στα χέρια του ο ''βασιλιάς του πακέτου" με το όνομα Κinkeshi). Επίσης, περιλαμβάνει κι ένα μικροβιβλίο, όπου αναγράφονται όλοι οι ήρωες-φιγούρες (δυστυχώς στην ιαπωνική γλώσσα).

Κατόπιν των προαναφερθέντων, λοιπόν, σας παραθέτω μερικές φωτό από το πακέτο αυτό (σε πρώτη ευκαιρία θα φωτογραφίσω όλες τις φιγούρες ενδελεχέστερα, καθώς αρκετές από αυτές είναι εξαιρετικά σπάνιες και το δε κέρμα έχει πωληθεί μόνο μαζί με το πακέτο και ποτέ μόνο του ως αυτόνομη φιγούρα) και το οποίο πακέτο είναι, θα έλεγα, το πολυτιμότερό μου αντικείμενο.....:dribble:

Υ.Γ.: Προσοχή σε όποιον αγοράζει ιντερνετικά από χώρες εκτός schengen (πλην Αμερικής και Αγγλίας), αντικείμενα βαριά ή υψηλής χρηματικής αξίας, διότι στο τελωνείο δεν έχουν πολύ χιούμορ.... ;)

Και η όπισθεν όψη του κέρματος:

IMG_0389.jpg

IMG_0390.jpg

IMG_0391.jpg

IMG_0392.jpg

IMG_0393.jpg

IMG_0394.jpg

IMG_0395.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zombiesquad3 είπε:
Σε συνέχεια του ανωτέρω σχολίου μου, συνεχίζω λέγοντας ότι, η τεράστια εταιρεία κατασκευής παιχνιδιών Bandai της Ιαπωνίας (καθώς υπάρχουν και θυγατρικές της όπως στην Αμερική, η οποία είχε εκδώσει μαζί με την Mattel τις εξωγήινες φιγούρες με την εμπορική επωνυμία M.U.S.C.L.E.), ένεκα της τεράστιας επιτυχίας που είχαν οι εν λόγω φιγούρες και τα σχετικά κινούμενα σχέδια στο πέρασμα των ετών, είχε εκδώσει με την άδεια των αρχικών Ιαπώνων κατασκευαστών (Yoshinori και Shimada), ένα επετειακό πακέτο φιγούρων, με την εμπορική επωνυμία Kinkeshi Kinnikuman (=μυώδης λαστιχένιος τύπος), από τις οποίες εξάλλου κατασκευάστηκαν και πωλήθηκαν στη συνέχεια οι υπόλοιπες φιγούρες σε Αμερική κι Ευρώπη όπως προανέφερα.
Το πακέτο αυτό περιελάμβανε τον εξωφρενικό αριθμό των 418 φιγούρων (!!!!!!!) όλης της συλλογής (ασιατικής, αμερικανικής, ευρωπαϊκής), εκ των οποίων κι ένα επετειακό ''τυχερό'' πλαστικό κέρμα-τάπα (το οποίο αναπαριστά το θάνατο του βασικού ήρωα kinnikuman και τον οποίο κρατά στα χέρια του ο ''βασιλιάς του πακέτου" με το όνομα Κinkeshi). Επίσης, περιλαμβάνει κι ένα μικροβιβλίο, όπου αναγράφονται όλοι οι ήρωες-φιγούρες (δυστυχώς στην ιαπωνική γλώσσα).

Κατόπιν των προαναφερθέντων, λοιπόν, σας παραθέτω μερικές φωτό από το πακέτο αυτό (σε πρώτη ευκαιρία θα φωτογραφίσω όλες τις φιγούρες ενδελεχέστερα, καθώς αρκετές από αυτές είναι εξαιρετικά σπάνιες και το δε κέρμα έχει πωληθεί μόνο μαζί με το πακέτο και ποτέ μόνο του ως αυτόνομη φιγούρα) και το οποίο πακέτο είναι, θα έλεγα, το πολυτιμότερό μου αντικείμενο.....:dribble:

Υ.Γ.: Προσοχή σε όποιον αγοράζει ιντερνετικά από χώρες εκτός schengen (πλην Αμερικής και Αγγλίας), αντικείμενα βαριά ή υψηλής χρηματικής αξίας, διότι στο τελωνείο δεν έχουν πολύ χιούμορ.... ;)
:eek: o_Oo_Oo_O Τι μας έκανες τώρα!!!! Πάμε για ξεφράγκιασμα! Ήξερα ότι οι Ιαπωνικές φιγούρες είναι αρκετές περισσότερες από τις Αμερικάνικες M.U.S.C.L.E. αλλά το νόμισμα και το βιβλιαράκι συμπληρώνουν το έπος!!!!
 
Μάγκες μιλάμε για ένα πραγματικό αριστούργημα.... :cool:

Από εκεί και πέρα όμως, μην πέσετε στην παγίδα του ''είδα κάτι, πάω και το αγοράζω''.

Όπως και για όλα τα θέματα και αντικείμενα, πρώτα καλό ψάξιμο κι ύστερα η απόφαση για αγορά κλπ.

Εγώ ασχολούμαι με το e-bay ως επί το πλείστον για τις αγορές μου, διότι υπάρχουν ενδιαφέρουσες δημοπρασίες και φυσικά ευκαιρίες που δόθηκαν σε μένα προσωπικά να συμπληρώσω συλλογές μου ή να αποκτήσω αντικείμενα μετά από χρόνια ψαξίματος και απογοήτευσης, με θυσία βέβαια και πάλι, το χρόνο και το χρήμα.

Να με συγχωρείτε για το προηγούμενο λεκτικό μου μακρυνάρι, αν και άσχετο με το θέμα, ωστόσο πολύ σχετικό και σημαντικό με την τσέπη μας αλλά και με το ''μικρόβιο της συλλογής'', όπως εγώ αποκαλώ την προσωπική μανία, να συγκεντρώνω αντικείμενα,ξένα-εγχώρια νομίσματα, γραμματόσημα κλπ.

Τώρα, επιστρέφοντας στο εν λόγω επετειακό πακέτο, θα κοιτάξω να βγάλω τις φιγούρες και να τις φωτογραφίσω, αξίζει να τις δείτε.

Είναι τοποθετημένες μέσα σε αυτόνομα σακουλάκια που ενώνονται μεταξύ τους ανά τετράδες, πεντάδες, εξάδες, ανάλογα με την ''μαχητική ομάδα'' στην οποία κατατάσσεται η κάθε φιγούρα, ενώ η εκάστοτε αυτή ομάδα συγκεντρωτικά μαζί με παρόμοιες ομάδες, είναι τοποθετημένες μέσα σε μεγαλύτερη σακούλα, η οποία αντιπροσωπεύει ένα συγκεκριμένο τεύχος από το μικροβιβλίο, το οποίο είναι χωρισμένο σε τέτοια μικρότερα τεύχη.

Δεν ξέρω εάν γίνομαι κατανοητός αναφορικά με τη συγκεκριμένη διάταξη των φιγούρων, πάντως πραγματικά, όπως έχω ξαναπεί, οι Ιάπωνες και οι Αμερικάνοι είναι ''μανούλες'' στο να πορώνουν ανθρώπους και να κάνουν συλλογές.

Δηλαδή σκεφτείτε ότι πορωνόμαστε εμείς, πόσο άραγε να πορωθεί ένας πιτσιρίκος;;;; :D :D
 
zombiesquad3 είπε:
οι Ιάπωνες και οι Αμερικάνοι είναι ''μανούλες'' στο να πορώνουν ανθρώπους και να κάνουν συλλογές.
Ασε...μας εχουν καψει στο μεγιστο....:burn:

Off topic mode on

Οταν υπαρχουν εταιριες οπως οι: Bowen,Kotobukiya,NECA,Hard Hero,Diamond,Gentle Giant,SIDESHOW,Weta Workshop κλπ...

που βγαζουν/κανουν "παπαδες", οτι και να ειναι αυτο (action figures,statues, bust,replicas κλπ...)

Εεεε...ποσο να αντεξουμε πια????!!!!!
attachment.php


Off topic mode off
 
stayros είπε:
Ασε...μας εχουν καψει στο μεγιστο....:burn:
Off topic mode on

Οταν υπαρχουν εταιριες οπως οι: Bowen,Kotobukiya,NECA,Hard Hero,Diamond,Gentle Giant,SIDESHOW,Weta Workshop κλπ...

που βγαζουν/κανουν "παπαδες", οτι και να ειναι αυτο (action figures,statues, bust,replicas κλπ...)

Εεεε...ποσο να αντεξουμε πια????!!!!!
attachment.php


Off topic mode off
Έτσι ακριβώς φίλε stayros.... Μα δεν μας λυπούνται δηλαδή..;;;

Και να σκεφτεί κανείς ότι για τις συγκεκριμένες φιγούρες μιλάμε για τα έτη 1983-1984-1985 έτσι...;;;
 
Πίσω
Μπλουζα