Επιλογή smartphone.

Τι εννοείς επίσημη πηγή? Δελτίο τύπου της Nokia? Μα αφού οι εργαζόμενοι της το έδωσαν προς έξω από το internal blog !

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτή την άρνηση.

Η εφαρμογή παραπάνω είναι ένα VM για τον Dalvik κώδικα. Αυτό σημαίνει ότι τρέχει τα προγράμματα που είναι γραμμένα σε Java και χρησιμοποιούν το Android SDK και όχι τα native (NDK). Μια χαρά δηλαδή και ακούγεται καλό για κάποιον να φτιάχνει μια φορά την εφαρμογή του για το Android και να την κάνει repackage και για το MeeGO.

Εκεί που διαφωνώ είναι ότι δε μου αρέσει το one size fits all.

Αν κάποτε το Android αποκτήσει το καλύτερο SDK τότε όλα καλά ας γίνονται repackage οι εφαρμογές του και για άλλες πλατφόρμες.

Το πρόβλημα υπάρχει όταν ΔΕΝ είναι η καλύτερη πλατφόρμα όπως συμβαίνει σήμερα. Είναι το κλασσικό πρόβλημα του "κοινού denomination"

Αν έχει κάτι καλό το MeeGO να προσφέρει στο SDK του θα πρέπει να το εκμεταλλευτούν οι προγραμματιστές αλλιώς θα μείνει πίσω στις εξελίξεις.

Ακόμα και iOS να έκανε emulate που το θεωρώ ΠΟΛΥ καλύτερο του Android σήμερα, πάλι δεν θα το προτιμούσα από native εφαρμογές στο MeeGO από ηθικής άποψης.
 
Shock είπε:
Τι εννοείς επίσημη πηγή? Δελτίο τύπου της Nokia? Μα αφού οι εργαζόμενοι της το έδωσαν προς έξω από το internal blog !Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτή την άρνηση.
αν ξερεις εσυ πες και σε εμας για να μαθουμε!!!

δηλαδη αφου ειναι τοσο επισημο ποιο λειτουργικο θα φορανε τα νοκια απο δευτερα
 
Δε μπορω να σε καταλάβω, αφού γράφω ότι δεν είναι επίσημη ανακοίνωση προς τον τύπο, και αν διαβάσεις το κείμενο δεν αναφέρει τι θα χρησιμοποιήσει αλλά τι λάθη έκανε και επιβεβαιώνει όσα λέει η αγορά τόσο καιρό.

Κοινώς διαψεύδει τα λεγόμενα σου.

Δεν μπορώ να ξέρω κάτι παραπάνω, από αυτα που γραφει, το μόνο που ξέρω είναι ότι σύμφωνα με τους υπαλλήλους της Νοκια είναι αναρτημένο στο internal blog του.

Και από τη στιγμή που δεν υπάρχει καμία διάψευση και το ανέφερε μέχρι και το CNN και τα διεθνή μέσα, ε το πιστεύω.

Τώρα αν εσύ δεν θες, κανένα πρόβλημα :)
 
Shock είπε:
Κοινώς διαψεύδει τα λεγόμενα σου.
το συννεφακι που λεγαμε!

οτι εχω πει ισχυει και ειναι βαση επισημων ανακοινωσεων

μιας και εγω δεν κανω copy paste απο οποιο site βρω μπροστα μου!

απλα παραδεξου οτι και εισαι και εσυ ενα ακομη Nokia hate boy
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και για να τελειωνουμε μια και καλη

η νοκια το 2010 (το τι θα γινει του χρονου κανενας μας δεν το ξερει με σιγουρια εκτος αν καποιοι εχουν μαντικες ικανοτητες)

πουλησε τα περισσοτερα τηλεφωνα και τα περισσοτερο smartphones

15 χρονια τωρα ειναι το νουμερο 1 στον τομεα αυτο της τεχνολογιας

οτι κινητο υλοποειται σημερα στηριζετε επανω στις πατεντες της νοκια και ολοι οι υπολοιποι πληρωνουν χρηματα σε αυτη για χρηση τους

ειναι απο τις λιγες μεγαλες ευρωπαικες εταιριες και τα αμερικανακια εχουν φαγωθει να την εξοντωσουν

ειναι η μοναδικη εταιρια με τοσο εντονο οικολογικο ενδιαφερον και ανθρωποκεντρικη σε σχεση με τους πελατες και τους εργαζομενους της

τοσο μισος εναντια της πραγματικα αναρωτιεμαι!!!

αν θες να δεις και να ακουσεις αποψεις πανω στο ολο θεμα που εχουμε πιασει συνεχισε στο myphone και στο σχετικο θεμα που υπαρχει

γιατι δεν μπορω να ποσταρω για το ιδιο θεμα σε 2 forums
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stan ευχαριστώ και θα γράψω αναλυτικά τις εντυπώσεις μου μόλις το δουλέψω κανά δυο εβδομάδες!!!!

Σαν συσκευή είναι πολύ εντυπωσιακή, αλλά να δούμε τι κάνει από μπαταρία σε συνθήκες "μάχης". Ελπίζω και οι αντιπαραθέσεις των δύο φίλων μας να τελειώσουν σύντομα. :) :)
 
telonio είπε:
Με το πόδι επάνω στη ταφόπλακα, στον ώμο το καινούργιο φτυάρι και ένα ραγισμένο χαμόγελο συνεχίζω το χαντάκωμα του ZTE BLADE. :p
Κάρτες sd αναγνωρίζει μόνο αυτή που είχε μέσα στο κουτί των 2gb. Bug του android 2.1 μου είπανε. Δεν ξέρω, έπρεπε να αγοράσω καινούργια κάρτα για να το πάρω χαμπάρι. Δεν είμαι μάγος ρε! Βάλτε μια ειδοποίηση μέσα στο ρημάδι το κουτί να το γνωρίζει ο κόσμος!

Αντιγραφή από το pc μέσα στην κάρτα sd μεγάλα αρχεία όπως πχ παιχνίδια δεν δέχεται. Ξαναμανά bug του android μου είπανε. Ξανά δεν ξέρω. Ξανά δυσάρεστη έκπληξη.

Ανάθεμα και αν μπορείς να στείλεις ένα αρχείο με bluetooth..

Πολλά δωρεάν παιχνίδια από το android market όντως δεν λέω, αλλά τα καλύτερα είναι demo. Για τις full version πρέπει να πληρώσεις.

Τέτοια κατανάλωση ούτε πυρηνικός αντιδραστήρας να ήταν. Με νορμάλ χρήση κρατάει 3 ημέρες με τα χίλια ζόρια. Και φυσικά όταν λέω νορμάλ χρήση δεν εννοώ χρήση του wifi, παιχνίδια, gps κλπ. Νισάφι πια. Αγόρασα καινούργια μπαταρία για το παλιό S5230 και αν λειτουργήσει, το σκέφτομαι σοβαρά το blade θα μείνει στο ράφι.

Το έγραψα σε προηγούμενο post και θα το ξαναγράψω. Δεν έχει επιλογή αυτόματης απόρριψης κλησης... :banghead:

telonio είπε:
Λίγες εντυπώσεις από το ΖΤΕ Blade που αγόρασα χτες.
Τιμή 159 ευρώ (όχι και το φθηνότερο με wifi αλλά σίγουρα όχι και το ακριβότερο).

Πολύ καλή οθόνη 3.5" και η οθόνη αφής ανταποκρίνεται άμεσα.

Λειτουργικό android με αρκετές δωρεάν εφαρμογές(ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί είναι καλύτερο από windows ce γιατί πραγματικά μου φένεται χειρότερο).

Wifi (με το σερφάρισμα βέβαια η μπαταρία τελειώνει δραματικά).

Πολύ δυνατό ηχείο (άλλο λίγο και θα έκανα πάρτυ στο δωμάτιο).

Δεν μπορείς να ορίσεις mp3 για ήχο κλήσης (ή τουλάχιστο μέχρι στιγμής εγώ δεν τα έχω καταφέρει).

Το ρημάδι το σημειωματάριο είναι κενό (λογικό αφού είναι καινούργιο κινητό) αλλά με καμιά δύναμη δεν μπορώ να γράψω νέα σημείωση, ανάθεμα και αν δουλεύει).

Έχει GPS (δεν το έχω δουλέψει ακόμη και δεν με ενδιαφέρει είμαι έτοιμος να σκάσω 170 ευρώ για κανονικό GPS).

Δεν έχει ένα user's manual μέσα στο κουτί. Ούτε καν cd (μην μου πει κανείς έλα ρε μεγάλε θες και manual, ναι ρε θέλω! είμαι ηλίθιος σε αντίθεση με σένα).

Όταν έχεις μια αναπάντητη για να διαγράψεις την ειδοποίηση πρέπει να πας μέσα στο μενού των κλήσεων. Κάθε φορά που ανοίγει η οθόνη εμφανίζει την αναπάντητη (με το στανιό που λένε). Δεν γίνεται να την διαγράψεις αμέσως όπως γινόταν τόσο απλά στο Samsung S5230 που είχα.

Δεν έχει επιλογή αυτόματης απόρριψης αριθμού (γκρρρρρρρ).

Αυτά προς το παρόν. Σίγουρα θα επανέλθω με νέο φτυάρι για περισσότερο χαντάκωμα..
μολις τωρα το διαβασα!! το παρεξηγισες το κινητο.

1. τα mp3 μια χαρα μπορεις να τα επιλεξεις σαν ηχο κλησης.

2.μπορεις κανονικοτατα να κανεις καινουριες σημειωσεις στο σημειωματαριο.

3.απο καρτες sd διαβαζει κανονικα !!! με το που το αγορασα του εβαλα μια sd 8gb.

4.για να μη βλεπεις τις αναπαντητες που ειχες συνεχεια ειναι πολυ απλως τροπος. (απο την μπαρα στο επανω μερος της οθονης κανεις μια εκκαθαριση και δε σου ξαναεμφανιζεται η αναπαντητη. )

5.για να κανεις απορριψη της εισερχομενης κλισης απλως πατας το κοκκινο κουμπακι.για να κανεις σιγαση τις μουσικης πατας απλως καποιο απο τα κουμπια τις εντασης. για αποκριψη αριθμου, αναμονη κλισης, προωθηση κλισης κ.α. απλως πας στις ρυθμισεις και μετα στις ρυθμισεις κλησεων και διαλεγεις ρυθμισεις κλησης GSM.εκει εχει ολες τις επιλογες που χρειαζεσαι.

6.η μπαταρια μου κραταει 3 μερες με ανοιχτο το wifi και ολη την ημερα παιζει τραγουδια και παιχνιδια.(τοσο μου κραταει και στο iphone 3gs.)

7.μια χαρα στελνει αρχεια με bluetooth.ποτε δε μου ακυρωσε αποστολη αρχειου.

το μονο που περιμενω ειναι την επισημη εκδοση 2.2 για να περναω τις εφαρμογες στην sd. δεν εχω δοκιμασει καποια απο τις εκδοσεις που εχουν κυκλοφορησει μεχρι στιγμης.(δε ξερω αν ειναι σταθερες και αν υποστηριζουν τα ελληνικα.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
morpheus είπε:
μολις τωρα το διαβασα!! το παρεξηγισες το κινητο.1. τα mp3 μια χαρα μπορεις να τα επιλεξεις σαν ηχο κλησης.

2.μπορεις κανονικοτατα να κανεις καινουριες σημειωσεις στο σημειωματαριο.

3.απο καρτες sd διαβαζει κανονικα !!! με το που το αγορασα του εβαλα μια sd 8gb.

4.για να μη βλεπεις τις αναπαντητες που ειχες συνεχεια ειναι πολυ απλως τροπος. (απο την μπαρα στο επανω μερος της οθονης κανεις μια εκκαθαριση και δε σου ξαναεμφανιζεται η αναπαντητη. )

5.για να κανεις απορριψη της εισερχομενης κλισης απλως πατας το κοκκινο κουμπακι.για να κανεις σιγαση τις μουσικης πατας απλως καποιο απο τα κουμπια τις εντασης. για αποκριψη αριθμου, αναμονη κλισης, προωθηση κλισης κ.α. απλως πας στις ρυθμισεις και μετα στις ρυθμισεις κλησεων και διαλεγεις ρυθμισεις κλησης GSM.εκει εχει ολες τις επιλογες που χρειαζεσαι.

6.η μπαταρια μου κραταει 3 μερες με ανοιχτο το wifi και ολη την ημερα παιζει τραγουδια και παιχνιδια.(τοσο μου κραταει και στο iphone 3gs.)

7.μια χαρα στελνει αρχεια με bluetooth.ποτε δε μου ακυρωσε αποστολη αρχειου.

το μονο που περιμενω ειναι την επισημη εκδοση 2.2 για να περναω τις εφαρμογες στην sd. δεν εχω δοκιμασει καποια απο τις εκδοσεις που εχουν κυκλοφορησει μεχρι στιγμης.(δε ξερω αν ειναι σταθερες και αν υποστηριζουν τα ελληνικα.)
Όντως το είχα παρεξηγήσει το κινητό. Όχι βέβαια πως έκανα λάθος 100% σε όλα.

1 και 2 έχεις δίκιο, το έχω βρει πως γίνεται.

3. Εδώ φίλε μου κάνεις λάθος. Πάρε ένα παράδειγμα από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=292959

4. Ναι αλλά αν κλειδώσει το τηλέφωνο σε κατάσταση αναμονής και μετά ενεργοποιήσω την οθόνη εμφανίζει το μύνημα πως είχα κλήση και ας την έχω διαγράψει.

5. Ξαναλέω πως αναφέρομαι στην αυτόματη απόρριψη κλήσης. Δηλαδή να του ορίσω έναν αριθμό που με καλεί να τον απορρίπτει αυτόματα χωρίς εγώ να ασχοληθώ με το κινητό. Αυτή τη συγκεκριμένη επιλογή δεν έχει.

6. -

7. Πραγματικά από περιέργεια. Έχω ένα mp3 μέσα στο κινητό, πως το στέλνω σε ένα άλλο κινητό μέσω του bluetooth;

Ποιά είναι η γνώμη σου για το froyo 2.2; Περιμένεις πως θα έχει περισσότερες/διαφορετικές επιλογές από το 2.1;
 
δε ξερω τι να πω σχετικα με τις καρτες SD.σου λεω οτι εχω στο κινητο μια sandisk 8GB και μου δουλευει μια χαρα.την εχω γεμισει με τραγουδια , βιντεο και roms απο emulators και δεν εχει καποιο προβλημα.

για να στειλω ενα mp3 απλως παω στον "αρχειοθετης" βρισκω αυτο που θελω να στειλω, κραταω το δαχτυλο επανω στο αρχειο μεχρι να μου εμφανισει το μενου με τις επιλογες, παταω bluetooth και μου εμφανιζει το μενου που κανει "ανιχνευση για συσκευες".επιλεγω την συσκευη που θελω και το στελνει.

οταν εχεις μια αναπαντητη πατας μια φορα στην καρτελα που σου δειχνει την αναπαντητη και δε σου την ξανα εμφανιζει. (κι εμενα μου φανηκε περιεργο στην αρχη αλλα καταλαβα τον τροπο.)

για την αυτοματη απορριψη κλησης νομιζω οτι γινεται απο την φραγη αλλα δεν ειμαι σιγουρος επειδη δε το εψαξα.(νομιζα οτι εννοουσες απλως την αποριψη της κλησης. θα το ψαξω και θα σου πω παντως.)

οσον αφορα την εκδοση 2.2 ακουω οτι ειναι πολυ καλη, οτι οι εφαρμογες πανε πιο γρηγορα κ.α., αλλα αν δε το δω με τα ματια μου δε πιστευω τιποτα. βασικα το μονο που με ενδιαφερει ειναι να μπορω να κανω εγκατασταση τις εφαρμογες στην καρτα.
 
Σχετικά με το HD7. Η μπαταρία μου φαίνεται να κρατάει περισσότερο από ότι στο Desire. Μια και το hardware είναι ίδιο, αυτό που κάνει τη διαφορά είναι είτε η ενεργοβόρα AMOLED του Desire, είτε η διαφορά στο λειτουργικό.

Έχει κανείς το νέο Desire με την "απλή" LCD οθόνη να δώσει κάποιες πληροφορίες; :)
 
pooky(1) είπε:
Σχετικά με το HD7. Η μπαταρία μου φαίνεται να κρατάει περισσότερο από ότι στο Desire. Μια και το hardware είναι ίδιο, αυτό που κάνει τη διαφορά είναι είτε η ενεργοβόρα AMOLED του Desire, είτε η διαφορά στο λειτουργικό.
Έχει κανείς το νέο Desire με την "απλή" LCD οθόνη να δώσει κάποιες πληροφορίες; :)
Σύμφωνα με την HTC και τα στοιχεία που μας έχει στείλει, έχουμε

htc.bmp

Τα παραπάνω φυσικά, έχουν να κάνουν με την ελλάχιστη δυνατή κατανάλωση... και για εμένα είναι ανέφικτο να ισχύσουν ακόμα και για τον πιο αισιόδοξο!

Όπως βλέπεις, το HD7 έχει σχεδόν τις ίδιες ώρες με το Desire, ενώ το νέο Desire έχει αρκετά καλύτερους χρόνους.
 

Συνημμένα

  • htc.bmp
    107 KB · Προβολές: 6
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα νουμερα αφορουν ΜΟΝΟ smartphones

72504984.th.jpg'%20alt='72504984.th.jpg'
]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα παρακατω στοιχεια σιγουρα δεν θα τα βρειτε

ουτε στο wikipedia

ουτε στο engadget

ουτε στο gizmodo

εκει μαγειρευουν τα δικα τους και παραπλανουν τον κοσμο



και μια διαφημιση για το επερχομενο pad της Lg

(δεν εχω ιδεα τι λεει απο χαρακτηριστικα αλλα εχει φοβερη διαφημιση)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με βαση λοιπον τη δηλωση του breakbeats πριν λιγες μερες

τις τελευταιες εβδομαδες εχουν βγει τοσα πολλα επιβεβαιωμενα αλλα τιποτα απο επισημη πηγη

οποτε μεχρι να ανακοινωθει κατι επισημα για μενα ολα αυτα ειναι απλα Cry Wolf

αν βεβαια η νοκια κανει την κινηση και προσαρτησει καποιο αλλο λειτουργικο


τοτε πιστεψε με οτι θα καταντηση σαν την ericsson του τυπου 5%


γιατι το fanbase της γουσταρει το symbian και αναμενει το meego
την σημερινη ανακοινωση συνεργασιας που ανεβασε ο shock (η οποια επιβεβαιωνει τα οσα υποστηριζε)αλλα και τη δικη μου τοποθετηση οτι το symbian παει για φουντο....

....εχουμε πλεον βγαλει ολοι καποια πρωτα συμπερασματα, οποτε

Καλη επιτυχια Android ;)
 
ρε paspartoo μας δουλευεις εβγαλες ενα πινακα 4ου τριμηνου με πωλησεις

και ελεγες οτι παει για φουντο λογο πωλησεων

το οτι η νοκια κανει συνεργασια με τη microsoft και οποτε θα στηριξει τα WM7 δεν εχει καμια σχεση με οσα λες εσυ

δεν πας για φουντο οταν εισαι πρωτος σε πωλησεις

τα αποτελεσματα του 2010 ειναι παραπανω στον πινακα που εδωσα και φαινεται ποσο μπροστα ειναι απο το αγαπημενο σου android

καλα νομιζεις οτι τα μελη ειναι ..... και δεν ξερουν να διαβαζουν???

ασε δεν μπορεις να τα μαζεψεις τωρα!!!

και η παραθεση που κανεις παραπανω των λεχθεντων μου δειχνει 1 μονο πραγμα οτι μιλαω λογικα και οχι σαν fanboy οπως κανεις εσυ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να δούμε, θα βγάλει κανένα τηλέφωνο της προκοπής τώρα που μπήκε η M$ στο παιχνίδι;

Δεν ανήκω σε στρατόπεδο Android ή Win mobile 7. Τα έχω και τα δύο, μου αρέσουν και τα δύο. Αλλά θα ήταν καλύτερα να πάει και προς Android μεριά.

Καλό ταξίδι Symbian δεν θα μας λείψεις καθόλου. Καιρός ήταν.
 
pooky(1) είπε:
Αλλά θα ήταν καλύτερα να πάει και προς Android μεριά.
Καλό ταξίδι Symbian δεν θα μας λείψεις καθόλου. Καιρός ήταν.
το ακυρο προς android ηταν προ δεκαημερου (αλλα ποσταρω μονο επισημες ανακοινωσεις) και η google σκυλιασε πολυ ασχημα

κοιτα οι λαλακιες του καναδου θα εχουν τρελο αντικτυπο

εσενα μπορει να μην σου λειψει το symbian αλλα αν κανεις μια βολτα στα εκατονταδες φορουμ blogs που το στηριζουν θα δεις οτι οι χρηστες εχουν τσαντιστει με τις μαιμουδιες του elop

οι ιδιοι οι symbian users ειναι αυτοι που θα τιμωρησουν την nokia μιας και κανεις αλλος δεν μπορεσε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
breakbeatsz είπε:
οι ιδιοι οι symbian users ειναι αυτοι που θα τιμωρησουν την nokia μιας και κανεις αλλος δεν μπορεσε
Σε 2 χρόνια (το πολύ...) δεν θα υπάρχουν Symbian users για να τιμωρήσουν οποιονδήποτε. Evolve or die είναι η αγορά...

Τελικά πραγματικά ΑΠΟΛΑΥΣΑ την εξέλιξη αυτού του thread αγαπητό μου fanboy. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα