Επιλογή smartphone.

@Paspartoo

καποιοι μπερδευουν την ανωτεροτητα του λειτουργικου symbian με την προσωπικη συμπαθεια σε ορισμενες εταιριες

οσο ποιοτικο θεωρω το Ν8 που εχω τωρα

τοσο ζηλευα το Samsung Omnia HD οταν ειχα το Ν97 αλλα και το Satio gia ta 12MP

ας θυμηθουμε λιγο οτι οταν ο Pooky ανοιξε αυτο το θεματακι εγω ημουν εκεινος που του προτεινα το Desire και οχι καποιο Νοκια

αρα σχολια περι συμπαθειας σε συγκεκριμενες εταιριες ας τα αφησουμε

Απλα στο κομματι Android oi μοναδικες καλες υλοποιησεις ειναι της HTC και το Ι9000 της Samsung

Δεν σημαινει οτι οποιο τηλ φοραει επανω του Android ειναι καλο

γιατι με την ιδια παιδικη λογικη αν φοραει Win7 ειτε ειναι atom ειτε Ι7 ενα και το αυτο
 
Wally είπε:
Oσο για τη Nokia...με εξεπληξε η βοηθεια απο τη Nokia Hellas καθως και η ευκολια να ανεβασεις κατι στο Ovi Store.
αν και ειμαι εναντια στα stores γενικοτερα ηταν αναγκαια η δημιουργια του για την εξυπηρετηση των mainstream user.

η νοκια ειχα επαναπαυθει στις δαφνες του παρελθοντος οποτε τωρα τρεχει και δεν φτανει

Την παρασκευη (11/2) μαλλον θα εχουμε και τα γεννητουρια του 1ου Meego τηλεφωνου Ν9-01

εχουν τρομοκρατηθει τοσο ολοι οι υπολοιποι που καθε βδομαδα πετανε μια φημη τυπου

Nokia adapts WM7

Nokia adapts Android

Φημες αναφερουν επισης οτι το Ν9-01 στο επιπεδο prototype φοραει διπυρηνο Intel στα 1.6

αλλα αυτα ειναι απλα φημες!!!
 
καποιοι μπερδευουν την ανωτεροτητα του λειτουργικου symbian με την προσωπικη συμπαθεια σε ορισμενες εταιριες
Ο μονος μπερδεμενος σε αυτο το thread μου φαινεται οτι εισαι εσυ φιλε breakbeats. Εδω ανεβαζουμε πινακες με στοιχεια πωλησεων απο τις μεγαλυτερες εταιρειες του χωρου ( Canalis) και εσυ απαντας κατι περιεργα οτι προκειται για παραπλανητικα στοιχεια, που ανεβαζει η Google και οτι οι εταιρειες που πουλανε android ειναι πολλες ενω η nokia ειναι μια κλπ κλπ κλπ.... λες και εχουν σχεση ολα αυτα με την ανοδο του 615% των πωλησων των android phones.

αρα σχολια περι συμπαθειας σε συγκεκριμενες εταιριες ας τα αφησουμε
Να ξαναποσταρω σε παραθεση τα posts σου απο την αρχη του thread ? Σε ποσα απο αυτα αναφερεις οτι η nokia εχει πουλησει τα μισα κινητα παγκοσμιως (ενω μιλαμε για smartphones) - σε ποσα δεν βαζεις τη nokia στη κουβεντα ενω δεν μιλησε κανεις για την αποτυχια της στην αγορα ?

Για να μη μιλησω για τα αρνητικα σχολια σου περι των ασχετων (συνομιλητων σου ?) που ανατρεχουν στη wikipedia (που ειναι κυριως λανθασμενη πηγη κατ'εσενα) για πληροφοριες.

Παρολα αυτα σου επεσημανα οτι η επιλογη smartphone ειναι συνδυασμος software πλατφορμας και κατασκευαστη hardware - και παροτι θα μπορουσε κανεις να γραψει σελιδες για τις ατυχεστατες τελευταιες επιλογες της nokia - απλα σου δινω αδιαμφισβητα οικονομικα στοιχεια , οτι το android πετυχε (και ειναι ακομα στην αρχη) ενω το symbian παει φουντο.

Οταν θα εχεις στοιχεια που να δειχνουν το αντιθετο με χαρα να το συζητησουμε - μεχρι τοτε, ξαναλεω οτι ειναι θεμα συμπαθειας για να μην το χαρακτηρισω αλλιως.
 
1.τα περι wikipedia σε εσενα αναφερονταν μιας και γραφεις οτι να'ναι

2.το symbian παει για φουντο?

μα τα στοιχεια λενε οτι και το 2010!!!!!!!ΠΑΛΙ ΠΡΩΤΟ ΗΤΑΝ ΣΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ

3.μηπως τα στοιχεια οποτε μιας συγκεκριμενης περιοδου απλα δημιουργουν εντυπωσεις και δεν ανταποκρινονται στην αληθεια???

Μηπως να μας ποσταρεις και οικονομικα στοιχεια εβδομαδας???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1.τα περι wikipedia σε εσενα αναφερονταν μιας και γραφεις οτι να'ναι
Ξαναλεω λοιπον αγενεστατε συνομιλητη μου οτι σου εχω παραθεσει πινακες πωλησεων απο γνωστες εταιρειες του χωρου - που δεν αμφισβητησες ουτε εσυ - και μου αντιπαραθετεις φημες για διπλοπυρηνους επεξεργαστες κλπ κλπ η wikipedia αραγε που εμπλεκεται ?

2.το symbian παει για φουντο?μα τα στοιχεια λενε οτι και το 2010!!!!!!!ΠΑΛΙ ΠΡΩΤΟ ΗΤΑΝ ΣΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ
Και να παραμεινει αν μπορει - δεν εχω μετοχες της Google - ουτε καν smartphone χρησιμοποιω καθημερινα γιατι δεν με βολευει - εσυ τι κερδος εχεις αν οντως το symbian ξεπερασει το 615% της αυξησης του android και γραφεις με τοσο παθος ?

3.μηπως τα στοιχεια οποτε μιας συγκεκριμενης περιοδου απλα δημιουργουν εντυπωσεις και δεν ανταποκρινονται στην αληθεια???Μηπως να μας ποσταρεις και οικονομικα στοιχεια εβδομαδας???
Εγω οτι βρισκω το ποσταρω - εσυ ? παλι φημες ?
 
Ειρήνη brothers..........
 
Γιατι πεθαίνει το symbian.

για αυτό, και ναι είναι απο την wikipedia.
 
Paspartoo είπε:
Ξαναλεω λοιπον αγενεστατε συνομιλητη
Καλυτερα αγενης

παρα μη ενημερωμενος και ισχυρογνωμων πανω σε θεματα στα οποια δεν εχω ιδεα

Paspartoo είπε:
ουτε καν smartphone χρησιμοποιω καθημερινα γιατι δεν με βολευει -
επιβεβαιωση των λεχθεντων μου

Saulot είπε:
Γιατι πεθαίνει το symbian.για αυτό, και ναι είναι απο την wikipedia.
Saulot το Maemo εχει εγκαταληφθει απο την nokia

κοντα ενα χρονο τωρα

ενα μονο τηλ εβγαλε με το maemo και δεν προκειται να δουμε δευτερο

η σιγουρια σου μου αρεσε
 
Φίλε μου

Όχι δεν είναι καλύτερο να είσαι αγενής από μη ενημερωμένος. Δεν είμαστε εδώ για να μιλάμε επιθετικά ο ένας στον άλλο, υπάρχει και το myphone.gr γι' αυτό το λόγο :)

Αν θέλεις ρίξε λίγο τον τόνο σου ώστε να γίνει μια ωραία και επικοδομητική κουβέντα.

Πίστεψε με, 100% ακριβής και αληθής να είσαι στα λεγόμενα σου (που δεν είσαι :) ), με αυτό το τρόπο που μιλάς χάνεις το δίκιο σου.

Γνώμη μου πάντα.

Τώρα για το θέμα Νοκια ΑΝ θες την άποψη μου θα ακούσεις πιο άσχημα πράγματα από τα λεχθέντα. Τη θεωρώ μια ξεπερασμένη απο τις εξελίξεις και αργή στις αντιδράσεις της εταιρία. Και αυτό δε το λέω μόνο εγώ αλλά και ο CEO της

Το καλύτερο που έκανε ήταν που αγόρασε την Trolltech αλλά αυτό έπρεπε να γίνει πριν πολλά χρόνια, όπως και πριν πολλά χρόνια έπρεπε να κάνει κάτι με OS.

Μη προσπαθείς να με πείσεις για το Symbian^3 ότι είναι κάτι νέο και διαφορετικό εκτός και αν μου φέρεις τεχνικά στοιχεία. Ο πυρήνας είναι σχεδόν ίδιος, οι αλλαγές είναι στο 3D accelerated layer του UI, στην QT και στα νέα χαρακτηριστικά του N8. Κατά τα άλλα είναι ίδιο. Δεν υπάρχει σύγκριση με το Android πόσο μάλλον με το iOS. Θα με ενδιέφερε μια τεχνική κουβέντα πάνω στα portable OS αν είναι σε ήρεμο κλίμα. Όπως επίσης τι εννoείς ότι η βάση του Android είναι πιο παλιά από του Symbian (Epoc?).

Τώρα για την Nokia σαν εταιρία, ο καιρός περνάει και εκείνη το μόνο που κάνει είναι να χάνει μερίδιο αγοράς. Το τελευταίο τρίμηνο του 10 έφτασε να έχει το 31% της αγοράς όταν πριν λίγα χρόνια είχε όπως είπες πάνω από το 50%.

Ακόμα και αυτό το 31% αν το αναλύσουμε θα δούμε ότι βγαίνει από τα τεράστια ποσοστά που έχει στην Ινδία, στην Κίνα και στην Ανατολική Ευρώπη. Βλέπεις σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο έχει μονοψήφια (ή εκεί κοντά) νούμερα και σε κάποιες τεράστιες αγορές όπως της Ιαπωνίας δεν έχει καθόλου (0%). Σε κάποιες αγορές επίσης τριτοκοσμικές (Αφρική) έχει σχεδόν το μονοπώλειο γιατί πολύ απλά δεν έχουν πρόσβαση λόγω δικτύου πολλές εταιρίες.

Και η ίδια γνωρίζει ότι έχει πρόβλημα όταν "δεν πουλάει" σε χώρες όπως Αμερική, Αυστραλία, UK, Γαλλία κ.λ.π Ακόμα και στην ίδια τη χώρα της την Φινλανδία έχει πέσει απελπιστικά.

Έκανε αναδιοργώνωση και έφερε ανθρώπους (όχι μόνο τον CEO) από τη Microsoft οι οποίοι θα προσπαθήσουν να κάνουν κάτι για να σταματήσει να ματώνει αλλά το σημαντικότερο για να βγάλει κάτι ανταγωνιστικό. Όχι το N8 δεν είναι ούτε κατά διάννοια ανταγωνιστικό, μπορεί να πούλησε (καμία σχέση βέβαια με όσο πούλησαν iPhone4 ή Galaxy S για παράδειγμα) αλλά όπως είπαμε τα πούλησε...ανατολικά. Και τα λεφτά είναι δυτικά :)

Και 100megapixels καμερα να έβαζε πάνω πάλι δεν θα ήταν ανταγωνιστικό, έχουν αλλάξει οι εποχές και εκείνοι έχουν μείνει στα παλιά.

Για να καταλάβουμε σε τί σημείο έχει φτάσει η Νοκια πρέπει να αναλογιστούμε το εξής:

Ενώ η αγορά smasrtphone τριπλασιάζεται (τουλάχιστον) χρόνο με τον χρόνο και όλοι βγάζουν όλο και περισσότερα χρήματα, εκείνη παρόλο που πουλάει πολλά "κομμάτια" στον τρίτο κόσμο, βγάζει λιγότερα από ότι θα έπρεπε. Ο λόγος είναι ότι μειώνει συνεχώς τις τιμές της για να γίνει ανταγωνιστική γιατί δεν υπάρχει κανείς άλλος λόγος για να την προτιμήσει κάποιος εκτός από την τιμή, την διαθεσιμότητα και το brand loyalty.

Το Ν8 κάνει 470? στην χώρα μας όταν πριν 1 χρόνο το Ν97 έκανε 600+ Μιλάμε για δύο κινητά ίδιας κατηγορίας.

Νομίζω 11 Φεβρουαρίου θα κάνει ανακοίνωση για το ποιες είναι οι προθέσεις της για να λύσει το πρόβλημα, πιθανές συνεργασίες ίσως? Θα δούμε την επόμενη εβδομάδα.

Ελπίζω να πάει προς Windows Mobile 7, πρέπει και θέλουμε να υπάρχει ανταγωνισμός.
 
100% ακριβης ειμαι σε οτι γραφω μιας και γραφω παντα σε θεματα που γνωριζω!

τα οσα γραφεις ειναι σαν να βλεπω δελτιο τυπου του Eldar(google me!!!!)

για να δουμε σιγα σιγα οσα εγραψες

1 Μη προσπαθείς να με πείσεις για το Symbian^3 ότι είναι κάτι νέο και διαφορετικό

ο κωδικας του ειναι κατα 60% καινουργιος σε σχεση με το symbian 1

2 Τώρα για την Nokia σαν εταιρία, ο καιρός περνάει και εκείνη το μόνο που κάνει είναι να χάνει μερίδιο αγοράς

φυσιολογικο δεν ειναι αφου ενα σωρο εταιριες μπηκαν στο παιχνιδι αυτο δεν σημαινει οτιδεν ειναι καλα τα προιοντα της

3 θα δούμε ότι βγαίνει από τα τεράστια ποσοστά που έχει στην Ινδία, στην Κίνα

μην ξεχνας οτι μολις μιλησες για το 50% του πλανητη

ολες οι εταιριες για την κινα και την ινδια ενδιαφερονται και οχι για τις κορεσμενες τυπου usa και japan

4Και η ίδια γνωρίζει ότι έχει πρόβλημα όταν "δεν πουλάει" σε χώρες όπως Αμερική, Αυστραλία, UK, Γαλλία κ.λ.π Ακόμα και στην ίδια τη χώρα της την Φινλανδία έχει πέσει απελπιστικά.

διαβασε το Νο2

5 Όχι το N8 δεν είναι ούτε κατά διάννοια ανταγωνιστικό, μπορεί να πούλησε (καμία σχέση βέβαια με όσο πούλησαν iPhone4 ή Galaxy S για παράδειγμα)

Μαλιστα το Ν8 εχει ηδη πουλησει πανω απο 5 εκατ μεσα σε τρεις μηνες

το Ι9000 μεσα σε 9 μηνες 10 εκατ

για το Ιphone 4 δεν υπαρχουν ακριβη στοιχεια αλλα σιγουρα περισσοτερα απο τα παραπανω

εδω βεβαια δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η apple δεν εχει καποιο αλλο προιον!

6 Ενώ η αγορά smasrtphone τριπλασιάζεται (τουλάχιστον)

η καλυτερη χρονια για τα smartphone ηταν το 2010 αλλα μετα απο προσεκτικες πραξεις δεν βγαινει το ποσοστο

300% ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ που μας αναφερεις

μηπως σου επεσε κανα μηδενικο παραπανω?λεμε τωρα

7 γιατί δεν υπάρχει κανείς άλλος λόγος για να την προτιμήσει κάποιος εκτός από την τιμή

το Ν8 κοστιζει σαν υλοποιηση 190 ευρω και πωλειται 470

το iphone 4 κοστιζει σαν υλοποιηση 190 ευρω και πωλειται 600

καποια εταιρια νομιζω οτι κλεβει τον καταναλωτη

επισης μπορειτε να κανετε ενα πειραμα βαλτε τα χαρακτηριστικα τους σε αντιπαραθεση να δειτε πιο κουβαλαει το καλυτερο hardware(ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ)

γιατι ξεχνατε καποιοι οτι ειναι το σημαντικοτερο κομματι !

8 όταν πριν 1 χρόνο το Ν97 έκανε 600+

πριν απο εναμιση χρονο το πληρωσα 500 ευρω αρα μαλλον το αναζητησες σε φαρμακειο

9 Νομίζω 11 Φεβρουαρίου θα κάνει ανακοίνωση

εχω αναφερθει παραπανω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας δούμε λοιπόν τι έγραψες και είναι 100% σωστό όπως λες.

αναρωτηθηκατε ποτε οτι οι χρηστες της Symbian πλατφορμας ξεπερνουν το 50% των χρηστων Smartphone
Δε μπορώ να βρω αναφορά στο internet για το 2010 που να συμφωνεί με τα λεγόμενα σου. Τα τελευταία νούμερα παγκοσμίως είναι 31% όπως έγραψα και παραπάνω. Και αυτό ανεβαίνει από την Ινδία, και τις χώρες του τρίτου κόσμου. Τα νούμερα από την Nokia. Και η Αφρική δεν είναι αναπτυσόμενη αγορά. Και κάτι άλλο η Νοκια και κάθε Νοκια χρειάζεται τις μεγάλες αναπτυγμένες αγορές για να πουλήσουν στις τιμές που θέλουν να πουλάνε αλλά και για να παίρνουν χρήματα από τα appstore τους.

Η Νοκια δεν μπορεί να πουλήσει το Ν8 στην ίδια τιμή παγκοσμίως, στην Ινδία θα του πουλήσει περισσότερο από την Γαλλία για παράδειγμα. Επίσης ο Ινδός δεν έχει τα χρηματα για να αγοράσει apps και να σπρώξει το οικοσύστημα της.

Ο Αμερικάνος έχει, ο Ιάπωνας κι αν έχει :)

Η Ινδία επίσης μπορεί να έχει 1.2 δις κατοίκους αλλά πόσοι από αυτούς μπορούν να αγοράσουν ένα smartphone και πόσο είναι το ποσοστό στην Αμερική των 360 εκ?

Επίσης πόσα τηλέφωνα CDMA υπάρχουν στην αγορά για να πωληθούν στην Ινδία?

Αληθεια γιατι πουθενα δεν γινεται λογος για το symbian 3 του οποιου οι πωλησεις εχουν ξεπερασει τα 10 εκατ μεσα σε 2 μηνες μονο?
Δε γίνεται κουβέντα γιατί δε το διαβάσαμε πουθενά επίσημα. Η Νοκια ανακοίνωσε ότι πούλησε το τελευταίο 3μηνο του 10 (δεν υπήρχε και πιο πριν) πάνω από 5 εκ. όχι πάνω από 10εκ. (Από την ίδια πηγή).Σκέψου τώρα ότι κοντά 1 εκ κομμάτια iphone 4 πούλησε η ΑΤ&Τ την πρώτη μόνο μέρα κυκλοφορίας του. Η Verizon που ξεκόνησε τη διάθεση του την προηγούμενη εβδομάδα, πούλησε 1 εκ μέσα σε 2 ώρες 3-5 ΑΜ. Κάθε μέρα γίνονται 360000 ενεργοποιήσεις iOS και πολύ παραπάνω Android. Και η Νοκια έκανε λίγο πάνω από 5εκ σε 3 μήνες? Και όλα αυτά --> ανατολικά.

Προς ενημερωση μερικων να πω οτι το καλυτερο κινητο smartphone σε θεμα αυτονομιας ειναι το Ν8.
Οι real life μετρήσεις και όχι οι μπροσούρες των εταιριών λένε άλλα. Παρόλο που είναι underpowered (έχει τον ίδιο τυπο ARM11 επεξεργαστή με το πρώτο iphone τετραετίας αλλά με ξεκλείδωτα και τα 600Mhz). Παρόλο που έχει OLED και λιγότερη μνήμη πάλι δεν είναι πρώτο στους χρόνους.Ίσως αν δεν το χρησιμοποιείς σαν smartphone να κρατάει πολύ παραπάνω. Αλλά ένα smartphone δεν το κρίνεις με το πόση ώρα είναι ανοιχτό με κλειστά όλα τα services.

Επισης ο χαρακτηρισμος του BLADE ως smartphone ειναι ατοπος τοblade ειναι ενα low budget piece of crap
Χωρίς επιχειρήματα και εγώ μπορώ να πω οτιδήποτε αλλά δε θα έχει αντίκτυπο :) Επειδή το διαθέτω, όπως επίσης πέρασε και από τα χέρια μου η ναυαρχίδα Galaxy S να σου πω ότι κράτησα αυτό γιατί για τα (χρήματα του*2) απλά δεν παίζεται. Αν μου βρεις σήμερα ένα Android με 600άρη, 512ΜΒ Ram, 2GB Storage 800x480 ανάλυση, Capasitive, GPS/πυξίδες και όλα τα σχετικά με την ποιότητα κατασκευής του ZTE και κάτω από 150 θα σου χαρίσω ένα Nokia! Όποιο θέλεις!
Το μηχάμημα αυτό έφερε την ZTE στην 4 θέση κατασκευαστών smartphones παγκοσμίως γιατί είναι κάτι πραγματικά καλό σε τιμή που απλά δεν παίζεται! και εσύ το έβγαλες piece of crap χωρίς καν να επιχειρηματολογήσεις!

Αληθεια οσοι απο εσας λετε αρχαιο το symbian το ξερατε οτι το android στηριζετε σε ακομη πιο αρχαια βαση;
Όσο και να το ψάχνω αυτό δεν μπορώ να βρω κάτι πιο παλιό από το epoc. Αλήθεια αφού ασχολείσαι με το Symbian γιατί δεν βλέπεις τα diffs του repository να δεις τι έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια και πόσο παλιό είναι το Symbian? Είναι και open source μπορείς να δεις ότι θέλεις. Το μεγαλύτερο μέρος των αλλαγών (αν κάνω λάθος κάπου στο 50%) είναι στο UI και στην προσθήκη της QT. Πάρα κάτω? Εδώ αν δεις δε μπορεί να ανοίξει πάνω από 10 TCP/IP Connection ταυτόχρονα (κάνε το τεστ με ένα απλό πρόγραμμα). Ακριβώς για να τρέχει σε low budget λύσεις δεν έχει μπει μέσα πιο καινούριος κώδικας στο low level κομμάτι.

αν και ειμαι εναντια στα stores γενικοτερα ηταν αναγκαια η δημιουργια του για την εξυπηρετηση των mainstream user.η νοκια ειχα επαναπαυθει στις δαφνες του παρελθοντος οποτε τωρα τρεχει και δεν φτανει
Αυτό κι αν είναι! Η ίδια η nokia παραδέχεται ότι το Store της, το εικοσύστημα της έχει πρόβλημα. Μη κοιτάς πόσα downloads γίνονται, αλλά τι ανάπτυξη γίνεται, πόσες εταιρίες πέφτουν πάνω να το ανεβάσουν, να σπρώξει ο κόσμος χρήματα (να βγάλει και η Νοκια), πόσο δεμένο είναι με το τηλέφωνο και το SDK (in-app purchases κλπ).

το symbian παει για φουντο?μα τα στοιχεια λενε οτι και το 2010!!!!!!!ΠΑΛΙ ΠΡΩΤΟ ΗΤΑΝ ΣΕ ΠΩΛΗΣΕΙΣ
Σύμφωνα με τους αριθμούς που έδωσε η Νοκια στις 27/1 όχι δεν ήταν.Αλλά ας υποθέσουμε ότι ήταν. Αυτό τι σημαίνει? Όταν η πλειοψηφία των πωλήσεων είναι στην Ινδία-Αφρική και προγράμματα δεν ασχολιέται η αγορά να γράψει, το symbian δεν πηγαίνει για φούντο? Πόσες εταιρίες φτιάχνουν πλέον Symbian τηλέφωνα εκτός από την Nokia?
 
Μόλις είδα τι έγραψες οπότε θα προσπαθήσω να σου απαντήσω γρήγορα για να μην είναι κουραστικά μεγάλα τα posts.

breakbeatsz είπε:
7 γιατί δεν υπάρχει κανείς άλλος λόγος για να την προτιμήσει κάποιος εκτός από την τιμή

το Ν8 κοστιζει σαν υλοποιηση 190 ευρω και πωλειται 470

το iphone 4 κοστιζει σαν υλοποιηση 190 ευρω και πωλειται 600

καποια εταιρια νομιζω οτι κλεβει τον καταναλωτη

επισης μπορειτε να κανετε ενα πειραμα βαλτε τα χαρακτηριστικα τους σε αντιπαραθεση να δειτε πιο κουβαλαει το καλυτερο hardware(ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ)

γιατι ξεχνατε καποιοι οτι ειναι το σημαντικοτερο κομματι !
Δεν είναι έτσι τα πράγματα. 200? κάνουν τα υλικά, δεν έβαλες εκτός από την συναρμολόγηση (η Νοκια έχει δικά της εργοστάσια), το R&D, τα κέρδη των εμπόρων, μεσαζώντων, διαφημήσεων/προώθησης, μεταφορικά και φυσικά τα κέρδη των εταιριών.

Όπως έγραψα και προηγουμένως η Νοκια ρίχνει τις τιμές για να πουλήσει γι' αυτό και τα έσοδα της παρόλο που πούλησε περισσότερα το 2010 είναι λιγότερα. Δεν είναι ότι οι άλλοι σε κλέβουν αλλά ότι οι αυτοί δεν πουλάνε. Η τιμή είναι συνάρτηση της προσφοράς και της ζήτησης.

Η Apple αυτή τη στιγμή βγάζει περισσότερα από όσο όλοι οι άλλοι μαζί (και η Νοκια μέσα). Κάποτε το έκανε αυτό η Νοκια. Σήμερα έχουν αναγκαστεί όλοι να πουλάνε χαμηλότερα για να πάρουν μερίδιο αγοράς.

breakbeatsz είπε:
8 όταν πριν 1 χρόνο το Ν97 έκανε 600+

πριν απο εναμιση χρονο το πληρωσα 500 ευρω αρα μαλλον το αναζητησες σε φαρμακειο
Μιλάω για επίσημες τιμές και όχι "προσφορές" ή τρύπες που μπορείς να βρεις κάτι φθηνότερα. Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Το Galaxy S έκανε 650? όταν βγήκε και εγώ το πήρα 450? από το multirama που είχε ρίξει για λίγο την τιμή. Αυτό δε σημαίνει τίποτα. Αυτό που λέει όμως είναι πόσο πωλήται σήμερα ένα Ν8 μεταχειρισμένο και πόσο ένα iPhone 4 για παράδειγμα. Το πρώτο έχει χάσει τεράστιο μέρος της αξίας του ενώ το δεύτερο την κρατάει.
 
@Shock

εχει γεμισει το inbox σου!

θα απαντησω αργοτερα σε ολα μαζι γιατι εχει πεσει δουλιτσα
 
LOL

Μου κάνει επίθεση το Greek Nokia fun club :)
 
Μπαίνω και εγω σαν σφηνοτετοια και λςω οτι το maemo ενώθηκε πέρισι με το moblin για να γίνει το meego μπας και χτυπήσει το android, κατι που δεν μπορεί να κάνει το symbian εκ των πραγμάτων.

Και η ναυαρχίδα της NOKIA είναι το Ν900 FYI.
 
Shock είπε:
Δε μπορώ να βρω αναφορά στο internet για το 2010 που να συμφωνεί με τα λεγόμενα σου. Τα τελευταία νούμερα παγκοσμίως είναι 31% όπως έγραψα και παραπάνω. Και αυτό ανεβαίνει από την Ινδία, και τις χώρες του τρίτου κόσμου.
μα βεβαια γιατι κοιτας λαθος νουμερα

εγω αναφερομαι σε χρηση οχι σε πωλησεις

για να το θεσω απλα στο 31% που εγραψες δεν περιλαμβανονται οι χρηστες που εχουν Ν95,Ν97,Ν82,5800

Για το 31% θες να μου πεις πιο ειναι το ποσοστο της δευτερης εταιριας και πια ειναι αυτη?

A και κατι ακομη η USA δεν εχει πληθυσμο 360 εκατ αλλα 305!

]Και η Αφρική δεν είναι αναπτυσόμενη αγορά.
γνωστο

αν κοιταξεις με μεγαλυτερη προσοχη θα δεις οτι δεν αναφερθηκα πουθενα στην αφρικη ουτε χρησιμοποιησα στιξη που να την υπονοει

Η Νοκια δεν μπορεί να πουλήσει το Ν8 στην ίδια τιμή παγκοσμίως, στην Ινδία θα του πουλήσει περισσότερο από την Γαλλία για παράδειγμα. Επίσης ο Ινδός δεν έχει τα χρηματα για να αγοράσει apps και να σπρώξει το οικοσύστημα της.Ο Αμερικάνος έχει, ο Ιάπωνας κι αν έχει :)

Η Ινδία επίσης μπορεί να έχει 1.2 δις κατοίκους αλλά πόσοι από αυτούς μπορούν να αγοράσουν ένα smartphone και πόσο είναι το ποσοστό στην Αμερική των 360 εκ?
το παραπανω ειναι ενα τεραστιο Ψεμα

η Ινδια δεν ειναι μονο Slumdog Millionare κατασταση

ενα 10% της χωρας αυτης δηλαδη 120εκατ ανθρωποι εχουν πολυ μεγαλυτερη οικονομικη ευρωστια απο τα 50 περιπου εκατ smartphone χρηστων της USA

Η Νοκια ανακοίνωσε ότι πούλησε το τελευταίο 3μηνο του 10 (δεν υπήρχε και πιο πριν) πάνω από 5 εκ. όχι πάνω από 10εκ.
H Nokia δεν εκανε καμια ανακοινωση μιας και ποτε δεν ανακοινωνει τετοια στοιχεια

Η εξαγωγη των στοιχειων εγινε με αλλο τροπο και αφορουσε μονο το Ν8 και εως τις 28/12/2010

symbian 3 δεν φοραει μονο το Ν8 αλλα και το C7 και το C6-01

αρα οπως βλεπεις μια χαρα τα γραφω

Οι real life μετρήσεις και όχι οι μπροσούρες των εταιριών λένε άλλα. Παρόλο που είναι underpowered (έχει τον ίδιο τυπο ARM11 επεξεργαστή με το πρώτο iphone τετραετίας αλλά με ξεκλείδωτα και τα 600Mhz). Παρόλο που έχει OLED και λιγότερη μνήμη πάλι δεν είναι πρώτο στους χρόνους.
προφανως δεν διαβασες ποτε το review που εκανε το Gsmarena για το Ν8

θα σου πω μονο οτι επεσαν να το φανε και χτυπηθηκε βαναυσα απο hackers γιατι εκανε ενα αντικειμενικο review

και αυτα δεν τα λεω εγω αλλα ειναι σκεψεις των ιδιοκτητων του.

μηπως μιλας για αλλο τηλ το Ν8 ειναι underclocked στα 680 και με ονομαστικη στα 772

Πλακα εχει που τοσος κοσμος εξυμνει το linux για τα λιγοστα resources που χρεαιζεται και κραζετε το symbian

Μα το οτι δεν ειναι resources hungry ειναι ενα ακομη ΥΠΕΡ ΤΟΥ

Ίσως αν δεν το χρησιμοποιείς σαν smartphone να κρατάει πολύ παραπάνω. Αλλά ένα smartphone δεν το κρίνεις με το πόση ώρα είναι ανοιχτό με κλειστά όλα τα services.
τωρα πας να βγαλεις ψευτες ολα τα site που με τα review τους συμφωνουν σε αυτο

μεχρι και στο τελευταιο pc master θα βρεις συγκριτικο

Επειδή το διαθέτω, όπως επίσης πέρασε και από τα χέρια μου η ναυαρχίδα Galaxy S να σου πω ότι κράτησα αυτό γιατί για τα (χρήματα του*2) απλά δεν παίζεται. Αν μου βρεις σήμερα ένα Android με 600άρη, 512ΜΒ Ram, 2GB Storage 800x480 ανάλυση, Capasitive, GPS/πυξίδες και όλα τα σχετικά με την ποιότητα κατασκευής του ZTE και κάτω από 150 θα σου χαρίσω ένα Nokia! Όποιο θέλεις!
μα καλα μου συγκρινεις το I9000 με το blade????????

προσεξε γιατι το nokia που θελω ειναι το Nokia Vertu Signature

Στα υπολοιπα απαντησεις αργοτερα γιατι βαριεμαι τα κατεβατα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
breakbeatsz είπε:
μα βεβαια γιατι κοιτας λαθος νουμερα εγω αναφερομαι σε χρηση οχι σε πωλησεις

για να το θεσω απλα στο 31% που εγραψες δεν περιλαμβανονται οι χρηστες που εχουν Ν95,Ν97,Ν82,5800

Για το 31% θες να μου πεις πιο ειναι το ποσοστο της δευτερης εταιριας και πια ειναι αυτη?

A και κατι ακομη η USA δεν εχει πληθυσμο 360 εκατ αλλα 305!
Μα στη χρήση είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Η μόνη έρευνα που "κυκλοφορεί" είναι της AdMob που θα μου πεις ότι είναι της Google και θα έχεις το δίκιο σου. ΑΛΛΑ δεν υπάρχει κάποια άλλη έρευνα που να ξεφεύγει από τα νούμερα της.

Τον Μάιο του 2010 η Nokia είχε worldwide ποσοστό χρήσης από τα στατιστικά που μάζευε η Admob και το Google, 24%.


Από αυτά το 92% ήταν στην Αφρική, στην Αμερική δεν είχε σχεδόν τίποτα, στην Αυστραλία είχε 5% και στην Δυτική Ευρώπη 7%. Τα υπόλοιπα μπορείς να τα δεις στο PDF

(Δεν υπάρχει νεότερη).

Όσο για την Αμερική έχεις δίκιο είναι 305 αλλάζει πολύ όμως τα πράγματα?

breakbeatsz είπε:
αν κοιταξεις με μεγαλυτερη προσοχη θα δεις οτι δεν αναφερθηκα πουθενα στην αφρικη ουτε χρησιμοποιησα στιξη που να την υπονοει
Ναι το ξέρω, αναφέρθηκε η Νοκια γι' αυτό το είπα. Είναι το ίδιο και το αυτό. Δεν περηφανεύεσαι για κάτι τέτοιο όταν στην Αμερική έχεις τόσο χαμηλά ποσοστά.

breakbeatsz είπε:
το παραπανω ειναι ενα τεραστιο Ψεμα

η Ινδια δεν ειναι μονο Slumdog Millionare κατασταση

ενα 10% της χωρας αυτης δηλαδη 120εκατ ανθρωποι εχουν πολυ μεγαλυτερη οικονομικη ευρωστια απο τα 50 περιπου εκατ smartphone χρηστων της USA
Η ΗΠΑ έχει το 40.3% της χρήσης smartphone παγκοσμίως και η Ινδία κοντά 10%. Τέσσερις φορές λιγότερο.

breakbeatsz είπε:
H Nokia δεν εκανε καμια ανακοινωση μιας και ποτε δεν ανακοινωνει τετοια στοιχεια

Η εξαγωγη των στοιχειων εγινε με αλλο τροπο και αφορουσε μονο το Ν8 και εως τις 28/12/2010

symbian 3 δεν φοραει μονο το Ν8 αλλα και το C7 και το C6-01

αρα οπως βλεπεις μια χαρα τα γραφω
Πως δεν έκανε? Αφού σου έδωσα και το link, και ναι ήταν ως τέλος του χρόνου γιατί αφορούσε το 4ο τρίμηνο το 2010.

breakbeatsz είπε:
προφανως δεν διαβασες ποτε το review που εκανε το Gsmarena για το Ν8

θα σου πω μονο οτι επεσαν να το φανε και χτυπηθηκε βαναυσα απο hackers γιατι εκανε ενα αντικειμενικο review

και αυτα δεν τα λεω εγω αλλα ειναι σκεψεις των ιδιοκτητων του.

μηπως μιλας για αλλο τηλ το Ν8 ειναι underclocked στα 680 και με ονομαστικη στα 772

Πλακα εχει που τοσος κοσμος εξυμνει το linux για τα λιγοστα resources που χρεαιζεται και κραζετε το symbian

Μα το οτι δεν ειναι resources hungry ειναι ενα ακομη ΥΠΕΡ ΤΟΥ
Το σχόλιο που έκανες και αναφέρθηκα ήταν για την μπαταρία. Σε αυτό απάντησα, όλα τα άλλα μπορούμε να τα συζητήσουμε, το ότι έχει την μεγαλύτερη μπαταρία από όλα τα smartphones όμως δεν στέκει σε συγκριτικά που τους έγιναν.

breakbeatsz είπε:
μα καλα μου συγκρινεις το I9000 με το blade????????
Δεν έχει hummingbird και powerVR 540 αλλά κάνει 3-4 φορές λιγότερα. (Είμαι κατά των Oled οθονών δε τη θεωρώ +). Από την στιγμή που δεν παίζω παιχνίδια στο Android ώστε να εκμεταλλευτώ αυτά τα προτερήματα του (έχει πολύ μέλλον ακόμα για να γίνει iPhone) δεν είχα τελικά λόγο να μείνω σε τόσο ακριβό κινητό.

Πούλησα το Galaxy και με ελάχιστα χρήματα πήρα κάτι πραγματικά αξιόλογο και VFM. Αν έγραφε πάνω όνομα γνωστού κατασκευαστή θα κόστιζε τουλάχιστον δύο φορές την τιμή του. Είναι τουλάχιστον κελεπούρι.
 
Shock είπε:
Μα στη χρήση είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Η μόνη έρευνα που "κυκλοφορεί" είναι της AdMob που θα μου πεις ότι είναι της Google και θα έχεις το δίκιο σου. ΑΛΛΑ δεν υπάρχει κάποια άλλη έρευνα που να ξεφεύγει από τα νούμερα της.Τον Μάιο του 2010 η Nokia είχε worldwide ποσοστό χρήσης από τα στατιστικά που μάζευε η Admob και το Google, 24%.


Από αυτά το 92% ήταν στην Αφρική, στην Αμερική δεν είχε σχεδόν τίποτα, στην Αυστραλία είχε 5% και στην Δυτική Ευρώπη 7%. Τα υπόλοιπα μπορείς να τα δεις στο PDF

(Δεν υπάρχει νεότερη).

Όσο για την Αμερική έχεις δίκιο είναι 305 αλλάζει πολύ όμως τα πράγματα?
μεχρι και το ψαχτηρι της εχει επιστρατευσει η google για να παραπλανει τον κοσμο!!!

αυτα τα στατιστικα απλα μου προκαλουν γελια!!!

Shock είπε:
Η ΗΠΑ έχει το 40.3% της χρήσης smartphone παγκοσμίως και η Ινδία κοντά 10%. Τέσσερις φορές λιγότερο.
η Usa εχει πληθυσμο 300 εκατ και 235εκατ ενεργες συνδεσεις απο τις οποιες 50 εκατ ειναι smartphones

για ψαξε να βρεις ποσα smartphone πουληθηκαν σε Ινδια και κινα το 2010 και θα δεις οτι το 40.3 που γραφεις ειναι χλμ μακρια απο την αληθεια

Shock είπε:
Πως δεν έκανε? Αφού σου έδωσα και το link, και ναι ήταν ως τέλος του χρόνου γιατί αφορούσε το 4ο τρίμηνο το 2010.
ξαναλεω η νοκια δεν εκανε καμια ανακοινωση αυτα ανακοινωθηκαν απο φιλανδικη εταιρια ερευνων

η νοκια ποτε δεν εχει δωσει νουμερα για τις πωλησεις του Ν8

Shock είπε:
Το σχόλιο που έκανες και αναφέρθηκα ήταν για την μπαταρία. Σε αυτό απάντησα, όλα τα άλλα μπορούμε να τα συζητήσουμε, το ότι έχει την μεγαλύτερη μπαταρία από όλα τα smartphones όμως δεν στέκει σε συγκριτικά που τους έγιναν.
δεν εκανα κανενα σχολιο ΠΟΤΕ για μεγαλυτερη μπαταρια αλλα για αυτονομια

Shock είπε:
Δεν έχει hummingbird και powerVR 540 αλλά κάνει 3-4 φορές λιγότερα. (Είμαι κατά των Oled οθονών δε τη θεωρώ +). Από την στιγμή που δεν παίζω παιχνίδια στο Android ώστε να εκμεταλλευτώ αυτά τα προτερήματα του (έχει πολύ μέλλον ακόμα για να γίνει iPhone) δεν είχα τελικά λόγο να μείνω σε τόσο ακριβό κινητό.Πούλησα το Galaxy και με ελάχιστα χρήματα πήρα κάτι πραγματικά αξιόλογο και VFM. Αν έγραφε πάνω όνομα γνωστού κατασκευαστή θα κόστιζε τουλάχιστον δύο φορές την τιμή του. Είναι τουλάχιστον κελεπούρι.
κοιταξε αφου σου αρεσει εμενα δεν μου πεφτει λογος

αλλα συγκριση με το Ι9000 δεν υπαρχει

Τα στατιστικα χρησης δεν δινονται στη δημοσιοτητα και αποτελουν αντικειμενο αγορας πωλησης απο τους παροχους προς τους κατασκευαστες

σε ενα αλλο φορουμ υπαρχουν καποια μελη που μπορουν καποιες στιγμες λογο του οτι τους το επιτρεπει η δουλεια τους και παιρνουν μερικα χρησιμα δεδομενα και ενημερωνουν το κοσμο.

Απλα επιεδη αυτες οι ερευνες κανουν καποιες χιλιαδες++ ευρω οτιδηποτε βγει στο δικτυο ακολουθει μηνυση
 
Κοίταξε να δεχτώ ότι έχεις δίκιο, αλλά δεν έχεις δώσει κανένα στοιχείο, δε ξέρω που βρίσκεις τα νούμερα που δίνεις οπότε δε μπορώ να ξέρω το "βάρος" τους και φυσικά να τα διασταυρώσω.

Εδώ και δέκα μηνύματα σου δίνω στοιχεία και "το ένα σου μυρίζει και το άλλο σου βρωμάει" που λένε στο χωριό μου :)

Επίσης δε τα βρίσκουμε ακόμα και στα είπες-είπα. Ναι δεν είπες ότι έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μεγαλύτερη αυτονομία. Αυτό μετρήσανε και στο site που σου έδωσα. Φυσικά δεν κερδίζουν τα περισσότερα amper :)

Δε νομίζω να προχωράει η κουβέντα και πολύ η κουβέντα έτσι οπότε αστο αφήσουμε το θέμα....
 
Πίσω
Μπλουζα