Επιστροφή στο μέλλον - Back to the Future 1,2,3 (1985, 1989, 1990)

Aardvark είπε:
To τελος του πρωτου ξαναγυριστηκε για την αρχη του 2ου ,ωστε να μπει η Elizabeth Sue.Eδω και τα 2 μαζι!
Geekική ερώτηση: Ποιο απο τα δύο είναι "canon"??? :D lol

Αστειευομαι βεβαια :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μ'αυτή την τριλογία εγώ κι ο κολλητός μου είμαστε εντελώς nerds και πραγματικά χαίρομαι που μπορώ να μοιραστώ τη χαρά μου με πολλούς από εδώ πέρα...

Πρόσφατα αγόρασε και το boxset με όλα τα καλούδια μέσα (highlight η φωτογραφία με τα αδέρφια που την κουνάς και χάνονται όπως τα χαρακάκια που είχαμε στο δημοτικό :) ) και καθήσαμε και τα είδαμε και τα 3 πάλι!!!

Θα ήθελα να προσθέσω ένα ωραίο trick όπως το twin pines mall , το φαράγγι που επρόκειτο να πέσει η κλάρα στο τρίτο μέρος που στο τέλος βλεπουμε την πινακίδα και αναφέρεται ως Eastwood επειδή την έσωσαν... αν θυμάμαι καλά γιατί είμαι και στη δουλειά και δε μπορώ να μη συγκρατηθώ για να γράψω χεχεχε

Επίσης σε πολλές σκηνές που επρόκειτο κάτι εφφετζίδικο να γίνει περνούσε κάποιος από μπροστά ή υπήρχε κάτι μπροστά για να γίνει η σκηνή π.χ.

στο 2 εκεί που ο γέρος Biff έχει πάρει ταξί για να ακολουθήσει το Delorean στο μελλοντικό σπίτι του Μάρτυ η στιγμή που απογειώνεται το ταξί είναι πίσω απ' τον Biff...

στο 3 εκεί που τρώνε και πρέπει ο Seamus να δώσει το μώρο στο Μάρτυ περνάει ακριβώς εκείνη την ώρα η γυναίκα του από μπροστά και γίνεται η τράμπα και μετά ακριβώς το ίδιο όταν επιστρέφει το μωρό στον Seamus

Στη σκηνή που ο γέρος Ντοκ δίνει το κλειδί στον νέο Ντοκ, του το δίνει πίσω απ την κολώνα και το χέρι του είναι ότι να ναι σα φίδι χεχεχε είναι πολύ αστεία η σκηνή :)

Αυτά θυμάμαι προς το παρόν που δεν έχουν αναφερθεί περισσότερα απ το σπίτι :)
 
cutlaroc είπε:
στο 3 εκεί που τρώνε και πρέπει ο Seamus να δώσει το μώρο στο Μάρτυ περνάει ακριβώς εκείνη την ώρα η γυναίκα του από μπροστά και γίνεται η τράμπα και μετά ακριβώς το ίδιο όταν επιστρέφει το μωρό στον Seamus
Το εχω παρατηρησει κι εγω. Αν το δεις σε αργη κινηση θα δεις οτι δεν... πετυχε και τοσο καλα. Τη στιγμη που η γυναικα φευγει, ο Seamus εχει ηδη γυρισει πλατη, και ο Μαρτυ κραταει το μωρο και ειναι σε διαφορετικη θεση και σταση απ' οτι πριν
 
ακριβώς φίλε μου rakeesh, ναι δεν πέτυχε καλά.... :) όπως και με το χέρι του Ντοκ που κουνιέται σα φίδι χεχεχεχε

Επίσης ξέχασα να αναφέρω τη σκηνή που είναι ο Μάρτυ πάνω απ τη λίμνη με το hoverboard και παλεύει να ξεφύγει όπου φαίνεται χαρακτηριστικά οτι είναι στερεωμένο στον πάτο της λίμνης... χεχεχε

Πάντως το Back To The Future II το είχα δει στο σινεμά οταν βγήκε πολύ μικρός και επειδή έκανα skate είχα πορωθεί τόσο με το hoverboard που πήγα 3 φορές να το δω...

Θυμάμαι χαρακτηριστικά και τις 3 φορές τη διαφορετική μετάφραση στη σκηνή στο ρετρό καφέ που σκάει ο γιός του και είναι κρυμμένος ο Μάρτυ πίσω απ τον πάγκο, όταν του σκάει μπουκέτο ο Griff και πέφτει πάνω στον πάγκο ο γιός του.

Λέει ο Μάρτυ : He's a complete wimp

Ελληνική Μετάφραση

1) Έιναι εντελώς μαμόθρεφτο

2) Είναι εντελώς λαπάς

3) Είναι εντελώς βουτυρόπαιδο

:) :) :) :)
 
για μενα πολυ ωραια τριλογια

κριμα για τον Michael Fox που εχει parkinson και δεν τον βλεπουμε σε καμμια ταινια
 
Παρατηρώ μια έντονη κινητικότητα τώρα τελευταία όσο αφορά το Back to the future.

Αντιλαμβάνονται την αγάπη του κόσμου για την τριλογία και την εκμεταλλεύονται αναλόγως.

Βλέποντας όλα αυτά, δεν έχω καμία αμφιβολία οτι κάτι μεγάλο θα ετοιμάσουν το 2015. Κοντός ψαλμός, εδώ πέρασαν 26 χρόνια, δεν θα περάσουν άλλα 4?

Παρακάτω είναι 2 διαφημίσεις με τον LLoyd στον γνωστό του ρόλο. Το Delorean ντουμπλάρει μία Celica.


Ενα λάθος στη χρονολογία και τα παπούτσια δεν έχουν αυτόματα κορδόνια.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eβγαλε η Nike μερικα κομματια χωρις τα αυτοματα κορδονια αλλα ολοϊδια στο ebay για φιλανθρωπικους σκοπους,χτυπανε 6.000$ και ειναι λιγα τα κομματια!

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
με 6000? που τα δίνουν όχι μονο αυτόματα κορδόνια έπρεπε να έχουν αλλά και τουρμπίνες σαν του Iron Man...

Όνειρο ζωής είναι αυτά τα παπούτσια από μικρός το ευχόμουν να βγουν , με τέτοια τιμή όμως δεν πρόκειται να τα πάρω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ τις καλυτερες τριλογες ever!Απλα!Με ατελειοτα trivia για να ψαχνεσε για χρονια!
 
Λοιπόν, το σαββατοκύριακο που μας πέρασε κάθησα και είδα την τριλογία μονοκοπανιά από το Blu-Ray Boxset και πραγματικά την ευχαριστήθηκα...

Ανακάλυψα το χειρότερο πλάνο που δεν πέτυχε...

Είναι η σκηνή στο 2 που ο γέρος Μπίφ έχει πάει στο 1955 για να δώσει το Αλμανάκ στον εαυτό του και είναι στο αμάξι μέσα στο πάρκινγκ...

Εκέι που του το δίνει πραγματικά προσέξτε το χέρι του, δεν υπάρχει γίνεται transparent εντελώς και φαίνεται οτι είναι και 2 διαφορετικά χέρια...χεχεχε
 
Παλια οταν εβλεπα τν ταινια ειχα κατσει και ειχα 'μελετησει' τη συγκεκριμενη σκηνη: οταν ο νεος Μπιφ του πεταει το Αλμανακ στη μουρη, κανει απλα την κινηση με το χερι, αλλα το Αλμανακ ειναι μονταζ, ετσι οταν ο γερος Μπιφ του το ξαναδινει, ο νεος κανει οτι το ξαναπιανει (στην πραγματικοτητα το ειχε ηδη). Παντως αυτο το λαθος που λες δεν το εχω παρατηρησει.

Κατι παρομοιο ομως: για μενα η χειροτερη σκηνη ειναι στο 3 οταν ο προγονος του Μακφλαι του δινει να αγκαλιασει το μωρο και ο αλλος το παιρνει. Για να καλυψουν την κινηση εβαλαν τη γυναικα του να περναει απο μπροστα, αλλα αν το δεις με αργη κινηση δεν 'δενει'.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λίγο πιο πάνω τα έχουμε ξαναπεί αυτά φίλε μου rakeesh για το μώρο... :)

αυτή η σκηνή που λές εσύ είναι που το πετάει ο νεος Μπίφ στον αερα

Δες καλά αυτή που του το δίνει ο γέρος Μπίφ το βιβλίο... είναι απίστευτη... χεχεχε
 
Χαχα, ναι εχεις δικιο :) δε θυμομουν οτι ησουν εσυ που ειχα τη συγκεκριμενη συζητηση
 
Από τα πιο έξυπνα έργα που υπήρξαν τη δεκαετία του '80 και προσωπικά εξακολουθώ να τα βλέπω ευχάριστα!

Ήταν τόσο έξυπνο το σενάριο και τόσο μπροστά από την εποχή τους, που δεν υπήρχε περίπτωση να τα δεις και να μη σου κάνουν εντύπωση!

Και το μικρό "μυστικό": Πριν από αυτή την τριλογία, αντιπαθούσα απίστευτα τον Michael J. Fox! Μετά, από αυτή, τον λάτρεψα! Και "σαβούρα" να έβγαζε, θα την έβλεπα! :)
 
Πριν κανα δυο βδομαδες τα ξαναειδα παλι και το σιγουρο ειναι οτι και οι 3 ταινιες ποτε δεν θα χασουν την φρεσκαδα τους.Και οι 3 ειναι απο της πολυ αγαπημενες μου.
 
O Biff πολυασχολος με την τραγουδιστικη του καριερα στην πραγματικη του ζωη,εχει τυπωσει το παρακατω για να μην τον ζαλιζουν οι φανς του.


Λεει πολλα ενδιαφεροντα.





bttf.png



bttf.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτες φωτογραφίες από τα γυρίσματα της τριλογίας. Ετσι εξηγούνται πολλά για το πως γυρίστηκαν τα ειδικά εφέ.
 
βεβαιως βεβαιως λατρεψα περισσοτερο το 1 και πολυ πολυ λιγοτερο το 3 που τα βλεπαμε με τον αδερφο μου....αγαπημενα ..τα βλεπω ακομα
 
Εχω δει βεβαια την πρωτη και νομιζω εχω δει και την τριτη. Απο την πρωτη θυμαμαι χαρακτηριστικα την σκηνη με το ρολοι που επεφτε ενας κεραυνος πανω του! Και απο την δευτερη χαρακτηριστικη σκηνη εκει που ο πατερας του MJ Fox χωνει μπουνια σε εναν ... που πηγε να κανει βλακεια στην μανα του MJ Fox! Τρομερες ταινιες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα