Επιτραπέζια του παρελθόντος

manos311 τα περισσοτερα απ αυτα τα επιτραπεζια,πρωτη φορα τα βλεπω

συγχαρητηρια που τα κρατησες!!!!!!

Επισης πρωτη φορα βλεπω τις εταιριες "ASS" και "Θεοφανιδης"
 
Εγώ είχα τα "5 παιχνίδια" : Γκρινιάρη, Φιδάκι αλλά και κάποιο περίεργο που το λέγανε Λαρέντο. Τα άλλα δυο δεν τα θυμάμαι.

Το πιο παλιό μου όμως ηταν ένα που λεγόταν "ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΟΜΕΝΟΝ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟΝ", και δεν ηταν τίποτα άλλο από την ελληνική πανάρχαια μεταφορά του Scrabble.
 
θυμάστε ένα επιτραπέζιο με το τίτλο μάντεψε τι.Πρέπει να είχε μια μάσκα που σου έκλεινε τα μάτια και σου έδιναν αντικείμενα να τα αναγνωρίσεις , μάλλον πλαστικά ζωάκια.
 
RIO είπε:
Θυμάμαι τα "100 καλύτερα επιτραπέζια" που τα πουλούσαν σε ένα μεγάλο κόκκινο κουτί.Είχε μέσα όλα αυτά τα γνωστά παιχνίδια γκρινιάρη, τρίλιζα, ντάμα, σολιτέρ κλπ.
Μου τα είχε αγοράσει η μάνα μου με το Δώρο Πάσχα γύρω στο '85. Νομίζω ότι λεγόταν "Τα 100 παιχνίδια" και πράγματι είχε όλα τα κλασικά παιχνίδια που μεγαλώσαμε μαζί τους: γκρινιάρη, φιδάκι, τρίλιζα, ιππόδρομο, ντάμα, κλεφτες κι αστυνόμοι κλπ. Είχε 3-4 μεγάλες επιφάνειες από χαρτόνι πάνω στις οποίες είχε μαζεμένα αρκετά παιχνίδια. Και επειδή τα μέτρησα όντως ήταν 100 !
 
Ένα επιτραπέζιο ακόμα της μητέρας μου.

Η τόμπολα! Δεκαετία μεταξύ '50 και '60!

Δεν είναι όμορφη;DSC07392.jpg

DSC07389.jpg
 
krem13 είπε:
ναι είναι περίπου στην ίδια ηλικία (46,τα γράμματα είναι μικρά γιατί φοβάμαι μήπως με βλέπει...) .όσο για την εγγραφή θα της το πω αν και παλαιότερα που προσπαθούσα να την πείσω δεν είχα καταφέρει κάτι :xm:
μήπως ξέρει τελικά κάποιος ποία εταιρία ήταν αυτή που έβγαλε το bonanza?
Η Εταιρία Βασίλης Κατσαρόπουλος έφτιαξε την Βonanza

Aardvark είπε:
Πολυ ομορφα και ρετρο,Γρινιαρης και Φιδακι διαχρονικα,επισης η Klinex εδινε και παιχνιδια!!
πράγματι η Χλωρίνη Klinex εδινε και παιχνιδια, με την ΜΕΓΑΛΗ ΧΛΩΡΙΝΗ όμως.


Τα παιχνίδια που γνωρίζω ότι υπάρχουν (λόγω κατοχλης των) είναι :



Φιδάκι, Γκρινιάρης (4πλός και 6πλός), Φούτ-Μπωλ,Ντόμινο (Ξύλινα νταμάκια),Ράλλυ(4 πλαστικά Αυτοκινητάκια Φόρμουλα),Σκάκι,Ντάμα
.

Φίλος επιμένει ότι υπάρχουν άλλα 2. Αν τελικά τα βρώ (πιστοποιημένα), θα συμπληρώσω το ΘΕΜΑ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον Όσιρι τον είχα και εγώ, μέχρι πολύ πρόσφατα που τον ξεφορτώθηκα χωρίς καμία τύψη..

Απορώ πώς μου ήρθε να το αγοράσω για τα γενέθλιά μου, τότε, που θα μπορούσα να πάρω ένα ακόμα φόρεμα για την μπιμπιμπο :eek:
 
Τι παιχνίδι ήταν ο Όσιρις; Αυτό το "Know the future with the Osiris Board" μου κάνει κάτι σαν Ouija board.
 
Σου έλεγε το μέλλον! :eek:

Είχε κάτι κάρτες με τρύπες στην αριστερή πλευρά και ανάλογα πώς τις έβαζες και σε τι σημαδάκι έπεφτε, έκανες προβλέψεις!

Κάπως έτσι τέλος πάντων :p

Απορώ, ακόμα απορώ...
 
Ε για παιδί είναι πολύ εντυπωσιακό κάτι τέτοιο! Ακόμη και τώρα, δηλαδή, για πλάκα μια χαρά είναι. Σαν το Magic 8 ball που έχω και καμιά φορά για πλάκα το ρωτάω. Οπότε μην έχεις τύψεις, ειδικά αν δεν ήταν και πολύ ακριβό.
 
katerinak είπε:
manos311 τα περισσοτερα απ αυτα τα επιτραπεζια,πρωτη φορα τα βλεπωσυγχαρητηρια που τα κρατησες!!!!!!

Επισης πρωτη φορα βλεπω τις εταιριες "ASS" και "Θεοφανιδης"
ναι katerinak, τα «Τρελλοπόντικα» είναι τελικά της ASS! Η ίδια εταιρεία που παρήγαγε και τις αθάνατες «Υπερ-Ατού» συλλογές καρτών! Θα πρέπει να ευχαριστήσουμε τον manos311 για την βοήθειά του σχετικά με τις οδηγίες του παιχνιδιού. Θα πρέπει να διορθώσω και το αρχικό thread: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?24271-El-Greco-%D4%F1%E5%EB%EF%F0%FC%ED%F4%E9%EA%E1
 
ΒΟΝΑΝΖΑ !!! Το είχα αλλά αρχές '80 ήμουν πολύ μικρός για να καταλάβω πως παιζόταν. Είδα το ταμπλό στο 1ο post και ξύπνησαν μνήμες!!!!

ΕΡΩΤΗΣΗ: Είχα ακόμη ένα επιτραπέζιο με θέμα "κυνήγι χρυσού στην Άγρια Δύση". Θυμάμαι το τοπίο κάπου στο Τέξας και γραμμένη τη λέξη ΕΛ ΠΑΣΟ.

Θυμάται κανείς κάτι να βοηθήσει;
 
nasospakos είπε:
ναι katerinak, τα «Τρελλοπόντικα» είναι τελικά της ASS! Η ίδια εταιρεία που παρήγαγε και τις αθάνατες «Υπερ-Ατού» συλλογές καρτών! Θα πρέπει να ευχαριστήσουμε τον manos311 για την βοήθειά του σχετικά με τις οδηγίες του παιχνιδιού. Θα πρέπει να διορθώσω και το αρχικό thread: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?24271-El-Greco-%D4%F1%E5%EB%EF%F0%FC%ED%F4%E9%EA%E1
Ο Θωμάς Θεοφανίδης είναι ο αδελφός μου κι αυτός ήταν που έφερε για πρώτη φορά στην Ελλάδα τα παιχνίδια με τις κάρτες Υπερ-Ατού που μετά αντιγράφτηκαν από άλλες εταιρείες.
 
Πίσω
Μπλουζα