Εργοστάσιο LYRA

PT8 είπε:
Δυστηχώς φωτογραφίες από το εργοστάσιο δεν βρήκα πουθενά στο διαδίκτυο. Μόνο η στάση ''Λύρα'' επί της Δεκελείας έχει μείνει να θυμίζει τους εργαζόμενους που θα κατέβαιναν εκεί για να πάνε στην δουλειά τους.
Έψαξα να βρω φωτογραφίες από την νυν αποθήκη γνωστής εταιρίας ηλεκτρονικού εξοπλισμού που στεγάζει εκεί τις αποθήκες τις, να έχουμε έστω μια εικόνα αλλά ούτε αυτό βρήκα.

Μου φαίνεται θα πάω εκεί ο ίδιος να βγάλω φωτογραφίες.

αν δεν κανω λαθος,το εργοστασιο φαινεται λιγο στη βιντεοταινια "Ο ιπποτης της λακουβας" ,βλεπε 2 τελευταιες φωτο του ποστ
 
Πρέπει να είναι το εσωτερικό του εργοστασίου. Πολύ ενδιαφέρον, thnx Κατερίνα!
 
Είναι σίγουρα το εργοστάσιο της LYRA?Μου κάνει εντύπωση επειδή έχει και κούκλες μέσα,ίσως ήταν άλλος χώρος με παιχνίδια και για τις ανάγκες της ταινίας το παρουσίασαν ως εργοστάσιο.Πάντως στην ταινία "πρωταγωνιστεί" και το γνωστό ρομποτάκι των playmobil,όχι σε μινιατούρα αλλά με ύψος ανθρώπου.
 
thebest20 είπε:
Είναι σίγουρα το εργοστάσιο της LYRA?Μου κάνει εντύπωση επειδή έχει και κούκλες μέσα,ίσως ήταν άλλος χώρος με παιχνίδια και για τις ανάγκες της ταινίας το παρουσίασαν ως εργοστάσιο.Πάντως στην ταινία "πρωταγωνιστεί" και το γνωστό ρομποτάκι των playmobil,όχι σε μινιατούρα αλλά με ύψος ανθρώπου.

οι κουκλες δεν εχουν σχεση με το εργοστασιο LYRA γιατι ειναι της PLAGGONA και βρισκονται σε διαφορετικο μερος,δειτε εδω περισσοτερες φωτο
 
thebest20 είπε:
Είναι σίγουρα το εργοστάσιο της LYRA?Μου κάνει εντύπωση επειδή έχει και κούκλες μέσα,ίσως ήταν άλλος χώρος με παιχνίδια και για τις ανάγκες της ταινίας το παρουσίασαν ως εργοστάσιο.Πάντως στην ταινία "πρωταγωνιστεί" και το γνωστό ρομποτάκι των playmobil,όχι σε μινιατούρα αλλά με ύψος ανθρώπου.
οι κουκλες δεν εχουν σχεση με το εργοστασιο LYRA γιατι ειναι της PLAGGONA και βρισκονται σε διαφορετικο μερος,δειτε εδω περισσοτερες φωτο

εψαξα και βρηκα το μηνυμα που μου ειχε στειλει η Μαρκελλα

attachment.php


οποτε δε χωραει αμφιβολια πια,αυτο ειναι το εργοστασιο :)

lyra.JPG
 
Μένω άφωνος (including paggona dols thread, κ.α.) με το βάθος της έρευνας προς πάσα κατεύθυνση respect.gif :zip:
 
PT8 είπε:
Μένω άφωνος (including paggona dols thread, κ.α.) με το βάθος της έρευνας προς πάσα κατεύθυνση Προβολή συνημμένου 95424 :zip:
:[ απλα ετυχε να βρω καποια πραγματα κυριως μεσα σε ταινιες(youtube)

σιγουρα υπαρχουν πολλα ακομα προς εξερευνηση
 
Έχω να προσθέσω ότι είναι εκπληκτικό το τι πληροφορίες μπορεί να συλλέξει κάποιος μέσα από ταινίες, τις οποίες μπορεί να έχει δει πάμπολλες φορές και να έχει προσπεράσει σημεία όπως αναφέρθηκαν παραπάνω. Μπράβο Κατερίνακ!
 
Kατερινακι....respect στο απειρο!!!!!! :bow: :bow: :bow: :bow:
 
johnny19818 είπε:
Έχω να προσθέσω ότι είναι εκπληκτικό το τι πληροφορίες μπορεί να συλλέξει κάποιος μέσα από ταινίες, τις οποίες μπορεί να έχει δει πάμπολλες φορές και να έχει προσπεράσει σημεία όπως αναφέρθηκαν παραπάνω. Μπράβο Κατερίνακ!
ετσι οπως τα λες ειναι,οσο πιο πολλες φορες βλεπεις μια ταινια τοσο ανακαλυπτεις πραγματα που σου ειχαν "ξεφυγει"

stayros είπε:
Kατερινακι....respect στο απειρο!!!!!! :bow: :bow: :bow: :bow:
κοιτα ποιος μιλαει..Σταυρο εσυ βρισκεις συνεχεια νεα πραγματα για να μην πω για τα διοραματα υπερπαραγωγες :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :award: :award: :award: :award:

συγγνωμη για τα οφτοπικ #)
 
[h=3]H ιστορια της θρυλικης εταιριας παιχνιδιων LYRA! 1ο Μερος[/h]

"O Μαρκος Λυρας ξεκινησε το 1948 με χαρτινα παιχνιδια,δημιουργωντας το 1950 μια μικρη οικοτεχνια.Στην αρχη τον βοηθουσε ο αδερφος του.Αργοτερα γυρω στο 1953-1954 ο Μαρκος Λυρας μαζι με τους 2 γιους του,κυριως τον Νικολαο,μπηκε στο τσιγκινο παιχνιδι,δημιουργωντας μια μικρη βιοτεχνια παιχνιδιων,σε ενα υπογειο 60 τ.μ. στην οδο Πετρας 12 στον Κολωνο.

Τον πρωτο καιρο ο Νικος μαζι με τον αδελφο του πηγαιναν στην Κοκκινια,εκει που μοιραζαν τα γαλατα στα σχολεια και μαζευαν με ενα καροτσι τις αδειες κονσερβες.

Απο τα πιο γνωστα παιχνιδια ηταν το ΤΕΧΑΣ,μια αμαξα με δυο αλογα,η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ,το ΜΥΛΑΡΑΚΙ και διαφορα κουρδιστα αυτοκινητακια.

Καθε χρονο ειχαν την δυνατοτητα να βγαζουν μονο δυο νεα παιχνιδια,γιατι ηταν δυσκολη η κατασκευη τους,ιδιαιτερα των καλουπιων,τα οποια φτιαχνονταν στην Ελλαδα.

Οι περισοτεροι καλουπαδες δουλευαν στους Αγιους Αναργυρους στον αριθμο 301.

Τους μηχανισμους τους εφτιαχνε αρχικα ο Γ.πριφτης.

Οταν γυρω στο 1956-1958 ο Νικολαος πηγε με τον πατερα του στον Πριφτη,για να συνεργαστουν στους μηχανισμους,εκεινος αρνηθηκε,γιατι συνεργαζοταν με τον Ανανια Ανανιαδη.

Τοτε πηγε ο μεγαλυτερος αδελφος στη Γερμανια,εκπαιδευτηκε σε ειδικο εργοστασιο κατασκευης μηχανισμων και εφερε τρια μηχανηματα για τα γραναζια,τα ελατηρια και για τις κασες.

Eτσι καταφεραν να κατασκευαζουν οι ιδιοι τους μηχανισμους.

Η φιρμα τους,LYRA,παντα με λατινικα γραμματα και με σημα ενα γραναζι,ηταν κατι που τους θυμιζε αυτην την επιτυχια τους" ...

Συνεχιζετε ...

πηγη
 
Κατερινακι σε ευχαριστουμε πολυ για το ψαξιμο και το ποσταρισμα αυτων των υπεροχων πληροφοριων!!!! :flower: :flower:

:thanx2: :thanx2:
 
ενδιαφερον βιογραφικο της εταιριας...Μπραβο για την ανακαλυψη
 
Κατερίνα μου πολύ όμορφα όλα αυτά και δεν ξέρω από που έρχονται οι πληροφορίες αλλά έχω 2 παρατηρήσεις σχετικά με την οικογένεια. 1ον ο παππούς μου, Μάρκος Λύρας δεν είχε αδελφό αλλά μια αδελφή την Αννα. Και είχε 3 γιους. Το Νίκο, τον Στέφανο και τον Χρήστο. Το 1974 μετακόμισαν στις Αχαρνές σε ιδιόκτητο κτίριο. Ευχαριστώ όλους σας.

katerinak είπε:
H ιστορια της θρυλικης εταιριας παιχνιδιων LYRA! 1ο Μερος

"O Μαρκος Λυρας ξεκινησε το 1948 με χαρτινα παιχνιδια,δημιουργωντας το 1950 μια μικρη οικοτεχνια.Στην αρχη τον βοηθουσε ο αδερφος του.Αργοτερα γυρω στο 1953-1954 ο Μαρκος Λυρας μαζι με τους 2 γιους του,κυριως τον Νικολαο,μπηκε στο τσιγκινο παιχνιδι,δημιουργωντας μια μικρη βιοτεχνια παιχνιδιων,σε ενα υπογειο 60 τ.μ. στην οδο Πετρας 12 στον Κολωνο.

Τον πρωτο καιρο ο Νικος μαζι με τον αδελφο του πηγαιναν στην Κοκκινια,εκει που μοιραζαν τα γαλατα στα σχολεια και μαζευαν με ενα καροτσι τις αδειες κονσερβες.

Απο τα πιο γνωστα παιχνιδια ηταν το ΤΕΧΑΣ,μια αμαξα με δυο αλογα,η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ,το ΜΥΛΑΡΑΚΙ και διαφορα κουρδιστα αυτοκινητακια.

Καθε χρονο ειχαν την δυνατοτητα να βγαζουν μονο δυο νεα παιχνιδια,γιατι ηταν δυσκολη η κατασκευη τους,ιδιαιτερα των καλουπιων,τα οποια φτιαχνονταν στην Ελλαδα.

Οι περισοτεροι καλουπαδες δουλευαν στους Αγιους Αναργυρους στον αριθμο 301.

Τους μηχανισμους τους εφτιαχνε αρχικα ο Γ.πριφτης.

Οταν γυρω στο 1956-1958 ο Νικολαος πηγε με τον πατερα του στον Πριφτη,για να συνεργαστουν στους μηχανισμους,εκεινος αρνηθηκε,γιατι συνεργαζοταν με τον Ανανια Ανανιαδη.

Τοτε πηγε ο μεγαλυτερος αδελφος στη Γερμανια,εκπαιδευτηκε σε ειδικο εργοστασιο κατασκευης μηχανισμων και εφερε τρια μηχανηματα για τα γραναζια,τα ελατηρια και για τις κασες.

Eτσι καταφεραν να κατασκευαζουν οι ιδιοι τους μηχανισμους.

Η φιρμα τους,LYRA,παντα με λατινικα γραμματα και με σημα ενα γραναζι,ηταν κατι που τους θυμιζε αυτην την επιτυχια τους" ...

Συνεχιζετε ...

πηγη
 
MARKELLALIRA είπε:
Κατερίνα μου πολύ όμορφα όλα αυτά και δεν ξέρω από που έρχονται οι πληροφορίες αλλά έχω 2 παρατηρήσεις σχετικά με την οικογένεια. 1ον ο παππούς μου, Μάρκος Λύρας δεν είχε αδελφό αλλά μια αδελφή την Αννα. Και είχε 3 γιους. Το Νίκο, τον Στέφανο και τον Χρήστο. Το 1974 μετακόμισαν στις Αχαρνές σε ιδιόκτητο κτίριο. Ευχαριστώ όλους σας.
Καλωστηνα κι ας αργησε. Ολοι περιμεναμε τις πληροφοριες και τις φωτογραφιες που ειχες αναφερει.

Ο ξαδερφος σου εχει δημιουργησει καποια ομαδα/προφιλ στο fb;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαρκέλλα σε περιμενα-με αιώνες να ξανα μπεις!

Αναμένουμε να μας πεις τα καθέκαστα :)
 
Πολύ ενδιαφέρον έχουν οι πληροφορίες!Μακάρι να γνωρίζαμε και ακριβείς πληροφορίες για τα playmobil με L,πότε κατασκευάστηκαν πρώτη φορά,και αν ισχύει ότι το εργοστάσιο εξαγοράστηκε σε άλλους ιδιοκτήτες μετά το 1988,και συνέχισε ως το 1996.
 
Πίσω
Μπλουζα