Ερώτηση για Σάββατο αργία

elefas είπε:
Ποπο μερικοί εδω μέσα θα πρόλαβαν και το ... κρυφό σχολειό!!! Μαθήματα το Σάββατο πάντως πρώτη φορά ακούω, ούτε θυμάμαι τους γονείς μου να έχουν αναφέρει ποτέ τίποτα τέτοιο.
Θα το έχουν καταχωνιάσει στα τρίσβαθα του μυαλού τους ως σχολικό βασανιστήριο που δε θέλουν να θυμούνται πια :D :p
 
1980 1η Δημοτικού πήγαινα και σαββατο, την επόμενη χρονιά όχι.
 
To Σαββατιατικο σχολειο καταργηθηκε με την "Αλλαγη".

Και ναι, στο κρυφο σχολειο ειχαμε και Σαββατα αλλα ηταν προαιρετικα, γιατι οι γονεις μας μας εβαζαν να φτιαχνουμε βολια για την Επανασταση....
 
Paspartoo είπε:
To Σαββατιατικο σχολειο καταργηθηκε με την "Αλλαγη".
Και ναι, στο κρυφο σχολειο ειχαμε και Σαββατα αλλα ηταν προαιρετικα, γιατι οι γονεις μας μας εβαζαν να φτιαχνουμε βολια για την Επανασταση....

.... :D :D:D:D........κι εγώ είχα γίνει expert στην κατασκευή βολίων !!!.....βρε η νέα γενιά να μην θυμάται το σχολείο το Σάββατο :eek: ....περνάνε τα χρόνια....
 
Paspartoo είπε:
To Σαββατιατικο σχολειο καταργηθηκε με την "Αλλαγη".
Και ναι, στο κρυφο σχολειο ειχαμε και Σαββατα αλλα ηταν προαιρετικα, γιατι οι γονεις μας μας εβαζαν να φτιαχνουμε βολια για την Επανασταση....

Οι μπαρουτόμυλοι στη Δημητσάνα τα δικά μας βιβλία χρησιμοποιούσαν... :rofl: :rofl: :rofl:
 
Clemence είπε:
να υποθέσω ότι κάνατε σχολείο στην αθήνα όλοι οι παραπάνω? γιατί στη ρόδο εμείς δεν κάναμε σχολείο απόγευμα , τουλάχιστο τα χρόνια 1977-1989.
Ρόδος κι εσυ?? Κι εγώ Ρόδο έκανα σχολείο, στην Ιαλυσό! Όντως εμείς δεν είχαμε ποτέ πρωί-απόγευμα, αλλά επειδή πρώτη δημοτικού πήγα στην Αθήνα, αυτό το απογευματινό σχολείο το θυμάμαι...δεν θυμάμαι τα Σάββατα καθόλου όμως (είμαι του '74, μήπως δεν τα πρόλαβα...)
 
Paspartoo είπε:
To Σαββατιατικο σχολειο καταργηθηκε με την "Αλλαγη"..
καλά να δεχτώ ότι εσύ δε θυμάσαι. τόσους άλλους που θυμόμαστε και το γράψαμε ότι καταργήθηκε πριν την αλλαγή δεεεεεν μας προσέχεις? :eek:

snoopitsa μήπως πρόλαβες και εσύ το ιδιωτικό στην ιαλυσό???
 
Clemence είπε:
καλά να δεχτώ ότι εσύ δε θυμάσαι. τόσους άλλους που θυμόμαστε και το γράψαμε ότι καταργήθηκε πριν την αλλαγή δεεεεεν μας προσέχεις? :eek:
Καταργήθηκε αμέσως μετά τις εκλογές και κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 80 - 81... :flower:

Υπέροχη χρονιά: Τρίτη, Πέμπτη, Κυριακή βλέπαμε Μάχη των Πλανητών... ::)
 
Clemence είπε:
καλά να δεχτώ ότι εσύ δε θυμάσαι. τόσους άλλους που θυμόμαστε και το γράψαμε ότι καταργήθηκε πριν την αλλαγή δεεεεεν μας προσέχεις? :eek:
snoopitsa μήπως πρόλαβες και εσύ το ιδιωτικό στην ιαλυσό???
Όχι ήταν δημόσιο αν θυμάμαι καλά...
 
Οι ακόμα πιο παλιοί, εκτός από σαββατιάτικο μάθημα, είχαν και υποχρεωτικό κυριακάτικο εκκλησιασμό...

Ήμαρτον :headbangdude:
 
Σχετικά με τη μισή εβδομάδα πρωί-απόγευμα: εγώ (του '76) δεν το πρόλαβα. Η αδερφή μου όμως ('73) το είχε προλάβει...
 
Πηγαίνατε και το Σάββατο????Τουλάχιστον είχατε λίγες ώρες μάθημα κάθε μέρα?
 
Είχαμε 5ωρα...

Μετά την κατάργηση του Σαββάτου τα 5ωρα έγιναν 6ωρα...

Σιγά! τι ήταν μια ωρίτσα παραπάνω εκεί που γλυτώσαμε ολόκληρη μέρα!!!
 
Το πρώτο μου ποστ!

Η αργία του Σαββάτου για τα σχολεία καθιερώθηκε στη μέση της σχολικής χρονιάς 1980-81, πιθανότατα με την αλλαγή του ημερολογιακού έτους.

Πήγαινα Ε' δημοτικού και θυμάμαι ότι ξέραμε ότι σε λίγο καιρό θα "καταργηθεί το Σάββατο" και έτσι ήδη είχε αλλάξει το πρόγραμμα μαθημάτων του σχολείου (τουλάχιστον στο δικό μας σχολείο που ήταν ιδιωτικό) και κάθε Σάββατο πηγαίναμε μεν στο σχολείο αλλά κάναμε είτε "εκδρομή" - περίπατο στο διπλανό άλσος, είτε άλλες δραστηριότητες όπως αθλητικά, παντως όχι κανονικό μάθημα.

Τον επόμενο Οκτώβρη ήρθε η "Αλλαγή" :p και την επόμενη χρονιά, 1982-83 καθιερώθηκε το μονοτονικό.

Το παράξενο σχετικά με το Σάββατο ήταν ότι ο πατέρας μου, που δούλευε σε μια πολυεθνική διαφημιστική, είχε ήδη από καιρό αργία το Σάββατο γιατί η εταιρεία για κάποιο λόγο εφάρμοζε ήδη το 5ήμερο. Και ήταν η καλύτερη μας με την αδερφή μου γιατί ερχόταν με το αυτοκίνητο και μας έπαιρνε από το σχολείο και πηγαίναμε βόλτα στην παιδική χαρα! :cool:

Εξετάσεις δημοτικού-γυμνασίου δεν τις πρόλαβα. Πρώτη φορά έδωσα εξετάσεις στο τέλος της Α' λυκείου, μπρρρρ.
 
Σχολική χρονιά...

Αμέσως μετά τους μεγάλους σεισμούς του Φεβρουαρίου- δηλαδή στη σχολική χρονιά 1980-1981- άρχισε να εφαρμόζεται σε ορισμένα σχολεία της Αθήνας η εβδομάδα των πέντε ημερών, αρχικά για λόγους ασφαλείας και διευκόλυνσης έργων ανακατασκευής σε όσα δεν είχαν πέσει. Στο ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς 1981-82 (ως προεκλογικό μέτρο της τότε απερχόμενης Κυβέρνησης Ράλλη) όλα τα σχολεία είχαν πενθήμερο λειτουργίας.
 
Από το "Χρονικό του 20ού αιώνα":

"8 Ιανουαρίου 1981: Αρχίζει στην Ελλάδα η εφαρμογή πενθήμερου στα σχολεία, εκτός από Γυμνάσια και γενικά Λύκεια."

Ήταν όντως πριν τις εκλογές του 1981 που έγιναν στις 18 Οκτωβρίου. Γενικά οι αρχές της δεκαετίας του ' 80 ήταν τα χρόνια των "καταργήσεων", όπως το πενθήμερο, οι ποδιές (Φεβρ. 1982), το κούρεμα με την "ψιλή" στο στρατό (Ιούνιος 1982), η "στρατικοποίηση της τηλεόρασης" (η ΥΕΝΕΔ έγινε ΕΡΤ-2 το 1982) κλπ.
 
Μια βδομάδα πρωϊ και μια απόγευμα πηγαίνει η κόρη μου στο Νηπιαγωγείο της φέτος :D

φυσικά εγω πρόλαβα το Σάββατο, όπως και την ποδιά(στις αρχές του δημοτικού) :D <<<<<<< leykh aka Mathousalas:flower:
 
Gryzor είπε:
Σχετικά με τη μισή εβδομάδα πρωί-απόγευμα: εγώ (του '76) δεν το πρόλαβα. Η αδερφή μου όμως ('73) το είχε προλάβει...

Το είχα προλάβει και εγώ... :xm:

Ήταν ψιλοφρίκη ειδικά όταν ήμασταν Τετάρτη απόγευμα, Πέμπτη πρωί και τύχαινε να έχουμε και Τετάρτη πρωί ξένη γλώσσα...

Ούτε να διαβάσουμε δεν είχαμε χρόνο... :xm: :xm: :xm:

... και να είχαμε, σιγά μη μας άφηνε η Τηλεόραση ν΄ανοίξουμε βιβλίο... :p
 
Άσε γιατί κάθε Σαββάτο είχε Western το μεσημέρι και η τηλεόραση λειτουργούσε απο το πρωί αντί να βάλουν εκπαιδευτική τηλεόραση και πάντα το έχανα και είχα τσατιστεί. (Έπαιζε και πρωί - απόγευμα βάρδια σχολική και όταν ήμουν πρωινός έβλεπα το τέλος του έργου και όταν ήμουν βραδυνός μόνο λίγο απο την αρχή!) Έκανα πολύ χαρά όταν καταργήθηκαν τα Σαββάτα! Από Παρασκευή 13:30 ελεύθερος εώς Δευτέρα πρωί!
 
Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω μία χρονιά κάναμε το σαββάτο μάθημα μετά ευτυχώς το καταργήσανε. Επίσης θυμάμαι την ποδιά την καταργήσανε οταν πήγαινα 2 δημοτικού το 1981-1982.Επειδή μεγάλωσα στον νεο κοσμο και είχε παρα πολλα παιδιά και εγω είχα 1 βδομάδα πρωί και την επόμενη απόγευμα. Ηταν πολύ δύσκολο το πρόγραμμα αυτό γιατί δεν βόλευε. Οταν ήμασταν απόγευμα σχολάγαμε στις 8 το βράδυ και αναγκαστικα κάναμε τα μαθήματα το επόμενο πρωι για να ξαναπάμε μεσημέρι σχολείο....
 
Πίσω
Μπλουζα