Ερώτηση για Σάββατο αργία

Τὸ Σαββατιάτικο μάθημα τὸ πρόλαβα στὸ νηπιαγωγεῖο! Στὴν πρώτη Δημοτικοῦ πρόλαβα τὸ πολυτονικὸ μὲ τὸ ἐκπληκτικὸ Ἀλφαβητάριο καὶ στὴ Δευτέρα τὸ ἐξαιρετικὸ ἀναγνωστικὸ τῆς Ἀγγελικῆς Βαρελλᾶ! (ἐδῶ τὰ ἐξώφυλλά τους)

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=160898&postcount=24

Εἶναι νὰ μ]Η νιώθεις σὰν ἕνας ἀπὸ τοὺς τελευταίους τῶν μοϊκανῶν;
 
Noμίζω κι εγώ μέχρι τα μέσα της Α' δημοτικού πρόλαβα μάθημα τα Σάββατα, μετά καταργήθηκε η ποδιά, και στο τέλος της τρίτης δημοτικού, κάπου στα μέσα του 1982 δηλαδή, καταργήθηκε το πολυτονικό σύστημα.

Στο δημοτικό πάντα πρωί πήγαινα, μετά στο γυμνάσιο και στο λύκειο είχαμε μια πρωί μια απόγευμα..

Υπάρχουν σχολεία που λειτουργούν έτσι τώρα; Πρωί - απόγευμα εναλλάξ;
 
Καταργηθηκε η ποδια?
 
Omenforever είπε:
Οι ακόμα πιο παλιοί, εκτός από σαββατιάτικο μάθημα, είχαν και υποχρεωτικό κυριακάτικο εκκλησιασμό...

Ήμαρτον :headbangdude:
και επειδη ο δασκαλος μας ηταν της εκκλησιας την δευτερα ειχαμε ομαδικο σφαλιαριασμο με σημαδι απο την βερα στο μαγουλο

ναι,επιτρεποταν και το ξυλο τοτε!!!

τι χαζα που ειμασταν που δεν λεγαμε οτι πηγαμε σε αλλη ενορια και οχι σε αυτη που πηγαινε αυτος!!!!
 
το Σαββατιατικο μαθημα καταργηθηκε την σεζον 1982-83..το θυμαμαι πολυ καλα,διοτι εκεινη την σεζον πηγα πρωτη δημοτικου και δεν εχω μνημες απο σχολικο Σαββατο,παρα μονο παιχνιδι στη γειτονια και μπαλα στις πλατειες,αφου εκεινη η ημερα ηταν γιορτη για ολους τους μαθητες..αλλωστε απο τις αρχες του 1982 καταργηθηκαν σταδιακα οι "ποδιες" και το πολυτονικο συστημα..
 
kyr86 είπε:
Η αργία του Σαββάτου για τα σχολεία καθιερώθηκε στη μέση της σχολικής χρονιάς 1980-81, πιθανότατα με την αλλαγή του ημερολογιακού έτους.
Πήγαινα Ε' δημοτικού και θυμάμαι ότι ξέραμε ότι σε λίγο καιρό θα "καταργηθεί το Σάββατο" και έτσι ήδη είχε αλλάξει το πρόγραμμα μαθημάτων του σχολείου (τουλάχιστον στο δικό μας σχολείο που ήταν ιδιωτικό) και κάθε Σάββατο πηγαίναμε μεν στο σχολείο αλλά κάναμε είτε "εκδρομή" - περίπατο στο διπλανό άλσος, είτε άλλες δραστηριότητες όπως αθλητικά, παντως όχι κανονικό μάθημα.

Το παράξενο σχετικά με το Σάββατο ήταν ότι ο πατέρας μου, που δούλευε σε μια πολυεθνική διαφημιστική, είχε ήδη από καιρό αργία το Σάββατο γιατί η εταιρεία για κάποιο λόγο εφάρμοζε ήδη το 5ήμερο.
Κι εμένα ο πατέρας μου εργαζόταν σε πολυεθνική και είχε πενθήμερο ήδη από τη δεκαετία του '70. (Και αναλάμβανε τα πρωινά του Σαββάτου τα ψώνια της εβδομάδας). Στην Ελλάδα, το πενθήμερο στην εργασία πρωτοκαθιερώθηκε γύρω στο 1975, αρχικά σε επιχειρήσεις που απασχολούσαν περισσότερα από 50 άτομα προσωπικό. Ακολούθησαν, αν δεν κάνω λάθος, οι τράπεζες.

Στα σχολεία, όντως, το πενθήμερο ήρθε τέλη 1980 - αρχές 1981.
 
Απο οσο θυμαμαι, στα σχολεια το πενθημερο ξεκινησε οχι στην αρχη, αλλα στα μεσα της σχολικης χρονιας. Φεβρουαριος του '81.
 
bambinella 100 είπε:
Απο οσο θυμαμαι, στα σχολεια το πενθημερο ξεκινησε οχι στην αρχη, αλλα στα μεσα της σχολικης χρονιας. Φεβρουαριος του '81.
Αγαπητη μου bambi, πως ηταν δυνατο να κανεις εσυ λάθος; Το τελευταίο εργάσιμο σχολικό Σάββατο-και το τονίζω Σχολικο για να μην μπερδευτούμε με άλλους χώρους-ήταν πράγματι στα μέσα Φεβρουαρίου του 1981, για την ακρίβεια στις 14 Φεβρουαρίου 1981, οπότε το πρώτο μη εργάσιμο Σάββατο ήταν στις 21 Φεβρουαρίου 1981. Στην πορεία, λόγω της μακράς απεργίας των εκπαιδευτικών απο τις 3/12/1980 ως τις 19/1/1981, το υπουργείο αποφάσισε να γίνουν μαθήματα για 2 Σάββατα τον Απρίλιο του 1981, αλλά μετά απο λίγο αναίρεσε την απόφαση αυτή.
 
Juanita είπε:
Νομίζω πως το 80-81 καταργήθηκε επίσημα. Τουλάχιστον μέχρι και την Δ΄ Δημ,οτικού θυμάμαι πως πήγαινα κανονικά το Σάββατο σχολείο... :(

@Juanita Το θυμάμαι και εγώ αυτό που λες αλλά αμυδρά γιατι τότε ήμουν 5-6 χρονών!
 
Σε ευχαριστω, Ευπαλινε. Τα θυμαμαι καλα γιατι εκεινη η σχολικη χρονια ηταν πολυ ομορφη και χαρουμενη για μενα. Ειχα γνωρισει καποια κοριτσια που σημαδεψαν με τη φιλια τους τα παιδικα μου χρονια και οπως καταλαβαινεις, ειναι αδυνατο να ξεχασω οχι μονο αυτα, αλλα και τα γεγονοτα γυρω απ' αυτα.
 
Περι πρωινης/απογευματινης βαρδιας, μπορω να πω με σιγουρια πως εως και το 1993 λειτουργουσαν τουλαχιστον δυο δημοτικα σχολεια στη Καλλιθεα με αυτο το τροπο. Συχαινομουν τη ζωη καθε φορα που πηγαινα απογευματινος για μαθημα, μιας και εχανα ολη την ημερα.
 
Getta Robo είπε:
Περι πρωινης/απογευματινης βαρδιας, μπορω να πω με σιγουρια πως εως και το 1993 λειτουργουσαν τουλαχιστον δυο δημοτικα σχολεια στη Καλλιθεα με αυτο το τροπο. Συχαινομουν τη ζωη καθε φορα που πηγαινα απογευματινος για μαθημα, μιας και εχανα ολη την ημερα.

Δεν πρέπει να έχει καταργηθεί αυτό!Πολλοί σε Πάτρα και Αθήνα ήταν απογευματινοί πριν μερικά χρόνια,σε Ενιαίο Γυμνάσιο-Λύκειο.Τη μια βδομάδα πρωί και την άλλη απόγευμα!
 
Getta Robo είπε:
Περι πρωινης/απογευματινης βαρδιας, μπορω να πω με σιγουρια πως εως και το 1993 λειτουργουσαν τουλαχιστον δυο δημοτικα σχολεια στη Καλλιθεα με αυτο το τροπο. Συχαινομουν τη ζωη καθε φορα που πηγαινα απογευματινος για μαθημα, μιας και εχανα ολη την ημερα.
Τουλάχιστον μέχρι το 2002 που πήγαινα δημοτικό υπήρχε η πρωινή/απογευματινή βάρδια. Μου άρεσε εξίσου η πρωινή και η απογευματινή. Το μόνο κακό στην απογευματινή ήταν ότι χάναμε για μια βδομάδα τα μεσημεριανά τηλεοπτικά προγράμματα της Ετ1 (Καρουζέλ, Ατρόμητοι, Art Attack, Του κουτιού τα παραμύθια, Ποπ και πάμε, και λοιπά άλλα ρετρό και μη), αλλά επειδή μου αρέσει το μεσημέρι/απόγευμα ως στιγμή της ημέρας, μου άρεσε πάρα πολύ που στη δύση του ήλιου ήμουν παρέα με τους συμμαθητές μου. Ειδικά το χειμώνα που νύχτωνε νωρίς, στα τελευταία διαλείμματα παίζαμε κρυφτό στο σκοτεινό προαύλιο!!! Και την άνοιξη προς καλοκαίρι μου άρεσε να χαζεύω τον ήλιο να γέρνει και να δύει από το παράθυρο της τάξης... Το συστηματάκι αυτό συνεχίστηκε στο δημοτικό μου, νομίζω, μέχρι το 2008 περίπου. Κάπου κει πρέπει να αποχώρησε το δεύτερο δημοτικό που συστεγαζόταν εδώ και 25+ χρόνια με το δημοτικό μου.

Συνήθως διπλοβάρδιες έκαναν δύο δημοτικά/γυμνάσια/λύκεια σε ένα κτίριο, ιδιαίτερα μετά την περίοδο του 1981 όπου είχαν πάθει ζημιά διάφορες σχολικές μονάδες ή όπου υπήρχε μεγάλος αριθμός μαθητών και λίγες σχολικές μονάδες για να στεγαστούν. Στην περίπτωση του δημοτικού μου ισχύει το πρώτο. Το κτίριο του δεύτερου δημοτικού είχε πάθει ζημιές απ'το σεισμό του 1981 και είχε κάνει αρμένικη βίζιτα στο κτίριο του δημοτικού μου.

Πάντως στα δημοτικά ίσχυε το "μια βδομάδα πρωί-μια βδομάδα απόγευμα", ενώ στα γυμνάσια/λύκεια ίσχυε το ακόμα πιο βάρβαρο "Δευτέρα-Τρίτη-Τετάρτη απόγευμα/Πέμπτη και Παρασκευή πρωί" και τούμπαλιν.
 
Πρόλαβα 3η δημοτικού το Σάββατο. Τρελάθηκα από τη χαρά μου, γιατί θα προλάβαινα να βλέπω στην κρατική τηλεόραση τις ταινίες της disney που συνήθιζε να προβάλλει το μεσημέρι του Σαββάτου. Και το πρωί-απόγευμα πρόλαβα. Κάποια στιγμή προσπάθησε η μάνα μου να με γράψει σε δημοτικό που είχε μόνο πρωϊνή βάρδια (πρωτάκουστο για μένα!) και βρισκότανε πιο κοντά στο σπίτι, αλλά δεν υπήρχε θέση και συνέχισα να πηγαίνω στο δημοτικό με τις 2 βάρδιες. Πήγαινα στους Αμπελοκήπους της Θεσσαλονίκης στο συγκρότημα πίσω από το εργοστάσιο Φιλίππου, τώρα εκεί έχει δημοτικό πάρκινγκ, τα σχολεία φυσικά υπάρχουνε ακόμη.
 
Θυμάμαι που περίμενα με τη μάνα μου έξω από το σχολείο Σάββατο και τελικά ο φύλακας κάτι είπε στη μάνα μου και φύγαμε (τρελή χαρά). Κατάλλαβα το τι έγινε το επόμενο Σάββατο που ξανά δεν πήγα σχολείο.
 
nwntas είπε:
Τουλάχιστον μέχρι το 2002 που πήγαινα δημοτικό
Και αισθανόμουν εγώ μικρός στο retromaniax που τελείωσα το 97... :p

Το πρωϊ-απόγευμα υπάρχει ακόμα κανονικότατα.
 
Λοιπόν, ίσως και να είμαι η πιο μεγάλη εδώ μέσα ;) γιατί το 80 - 81 τελείωνα το Λύκειο που σημαίνει ότι θυμάμαι πολύ καλά τι συνέβαινε. Εκείνη τη χρονιά καταργήθηκε η ποδιά και θεσπίστηκαν τα αμιγή σχολεία, δηλαδή τέρμα τα αρρένων -θηλέων. Το σαββατιάτικο μάθημα καταργήθηκε με τη μεταπολίτευση. Το 1974 ήταν η τελευταία χρονιά που πήγαμε για μάθημα το Σάββατο. Απο εκεί και πέρα καθιερωθηκε το πενθήμερο και στα σχολεία.
 
Una Burbuja είπε:
Λοιπόν, ίσως και να είμαι η πιο μεγάλη εδώ μέσα ;) γιατί το 80 - 81 τελείωνα το Λύκειο που σημαίνει ότι θυμάμαι πολύ καλά τι συνέβαινε. Εκείνη τη χρονιά καταργήθηκε η ποδιά και θεσπίστηκαν τα αμιγή σχολεία, δηλαδή τέρμα τα αρρένων -θηλέων. Το σαββατιάτικο μάθημα καταργήθηκε με τη μεταπολίτευση. Το 1974 ήταν η τελευταία χρονιά που πήγαμε για μάθημα το Σάββατο. Απο εκεί και πέρα καθιερωθηκε το πενθήμερο και στα σχολεία.
Aποκλείεται να καταργήθηκε το 1974 το 6ήμερο. Πρέπει να καταργήθηκε το 1981 με τον νόμο περί 5ήμερης εργασίας. Θυμάμαι επίσης πως το πρόλαβα 1-2 χρόνια το μάθημα το Σάββατο, που συμπίπτει χρονολογικά με τη ψήφιση του νόμου αυτού.
 
Το ερωτημα απαντηθηκε στο ποστ 47 και στο ποστ 48 επιβεβαιωθηκε απο τον Ευπαλινο που εδωσε και την ακριβη ημερομηνια.
 
Διαβάζοντας τέτοια θέματα συνειδητοποιούμε πολλοί από εμάς ότι τα σχολικά χρόνια ναι μεν έχουν περάσει ανεπιστρεπτί αλλά δεν είναι λίγα αυτά τα οποία θυμόμαστε. Το να υπάρχει μία "σύγχυση" στις αναμνήσεις μας είναι φυσιολογικό λόγω της παρόδου του χρόνου. Ούτως ή άλλως γι' αυτό είμαστε μαζεμένοι εδώ. Συμπληρώνοντας ή / και διορθώνοντας ο ένας τον άλλο χωρίς παρεξήγηση οδηγούμαστε χέρι - χέρι στα "παλιά".

Ας ρίξουμε και μια ματιά εδώ (για καλό είναι) : Είστε σίγουροι για αυτά που θυμάστε και στέλνετε στο Retromaniax :)
 
Πίσω
Μπλουζα