Ερώτηση για τον ορισμό του retro / Σκέψη: χρονολογικά όρια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
...η πολλη δημοκρατια θα μας φαει,οπως και τη χωρα αλλωστε..

ΧΑΝΕΤΑΙ το νοημα ρεεεεεεεεε...τι διαλογο ρε και ανοιχτη συζητηση??εισαι αναθεωρητης??

:D

παρα πολλοι απ οτι βλεπω αγνοουν το πνευμα και το λογο της υπαρξης αυτου του φορουμ..

τι πα να πει "σειρες με ρετρο περιεχομενο μετα το 95"???υπαρχουν ..σοου γουατ??και ταινιες επισης!πιο πολλες!απο τραγουδια να δεις!

κουβεντα για τα τηλεοπτικα παρελθοντων ετων κανουμε?μεσημεριανη εκπομπη?τι?

το χουμε παρει λαθος απο την αρχη στο νηματιο τουτο..για να παρεις καλες απαντησεις θες και ευστοχη ερωτηση..

ΜΗΝ ανοιγετε κερκοπορτες..

ο τρελλος του χωριου μιλησε.

Δων Δωκκενιδης μαινομενος..
 
don dokken είπε:
...η πολλη δημοκρατια θα μας φαει,οπως και τη χωρα αλλωστε..ΧΑΝΕΤΑΙ το νοημα ρεεεεεεεεε...τι διαλογο ρε και ανοιχτη συζητηση??εισαι αναθεωρητης??

:D

παρα πολλοι απ οτι βλεπω αγνοουν το πνευμα και το λογο της υπαρξης αυτου του φορουμ..

τι πα να πει "σειρες με ρετρο περιεχομενο μετα το 95"???υπαρχουν ..σοου γουατ??και ταινιες επισης!πιο πολλες!απο τραγουδια να δεις!

κουβεντα για τα τηλεοπτικα παρελθοντων ετων κανουμε?μεσημεριανη εκπομπη?τι?

το χουμε παρει λαθος απο την αρχη στο νηματιο τουτο..για να παρεις καλες απαντησεις θες και ευστοχη ερωτηση..

ΜΗΝ ανοιγετε κερκοπορτες..

ο τρελλος του χωριου μιλησε.

Δων Δωκκενιδης μαινομενος..
Αυτό θα μπορούσε να είχε λυθεί αν απ΄την κούνια του το φόρουμ είχε και ένα ''80'' μαζί με το ''Retromaniax''. Και εγώ το βρίσκω αστείο άτομα να μου λένε ''ρετρό'' την ιδιωτική τηλεόραση, που για να είμαστε αντικειμενικοί, ξεκινώντας το '89, μόνο τα ΄80s ΔΕΝ μπορεί να χαρακτηρίζει. Φάσκουμε και αντιφάσκουμε νομίζω 8)
 
Aυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι να υπαρχει thread συγχρονοι υπολογιστες και οχι πχ thread συγχρονες σειρες...εγω δεν ασχολουμαι με τα τηλεοπτικα αλλα νομιζω οτι δεν ειναι σωστο για καποιους να συζητουνται θεματα που ουσιαστικα ειναι εκτος θεματολογιας του forum (αν θελουμε να ειμαστε τοσο politically correct) και για αλλους οχι..
 
Προλαβα οριακά τα βιόματα των 1980ς. Με αποθημένα-κατάλυπα! Η δεκαετία του 80 κερδίζει πιο πολύ το ενδιαφερον μου απο τα 1990ς για το λόγο που προανέφερα ,ώς πιτσιρίκι του τότε είθελα να κάνω πράγματα που δεν μπορύσα.πχ είταν τρομερα δύσκολο να πάω στα ουφάδικα χωρίς την συνοδεια καποιου μεγάλου!

Είταν περισσότερο ανέμελα χρόνια του νηπιαγωγειου και του δημοτικου ,με τις καλοκερινές διακοπές καθε χρόνο ,απαλαγμενοι απο οικονομικές κρησεις κτλ κτλ.,το στανταρ χαρτζιλίκι 100αρικο 1 φορά τη βρομάδα απο τον παπού μου και πολλά άλλα.

Στα 1990ς είχαν αρχίσει να ζορίζουν τα πράγματα καπου απο το 93 και μετά.Μετά το 94 αρχισα να αγχονομαι για το τι κλάδο θα ακολουθήσω και τι δουλειά θα κάνω τελικά(άρχισαν τα αγχη της ζωής). Θεωρώ οτι το 1996 Ισοπεδώθηκε και ο σοσιαλησμός με τον θάνατο του ανδρέα!

Εν κατακλείδη σιμφονώ με αυτους που οριοθετούν το ρετρο μέχρι το 1995.
 
video80 είπε:
Προλαβα οριακά τα βιόματα των 1980ς. Με αποθημένα-κατάλυπα! Η δεκαετία του 80 κερδίζει πιο πολύ το ενδιαφερον μου απο τα 1990ς για το λόγο που προανέφερα ,ώς πιτσιρίκι του τότε είθελα να κάνω πράγματα που δεν μπορύσα.πχ είταν τρομερα δύσκολο να πάω στα ουφάδικα χωρίς την συνοδεια καποιου μεγάλου!Είταν περισσότερο ανέμελα χρόνια του νηπιαγωγειου και του δημοτικου ,με τις καλοκερινές διακοπές καθε χρόνο ,απαλαγμενοι απο οικονομικές κρησεις κτλ κτλ.,το στανταρ χαρτζιλίκι 100αρικο 1 φορά τη βρομάδα απο τον παπού μου και πολλά άλλα.

Στα 1990ς είχαν αρχίσει να ζορίζουν τα πράγματα καπου απο το 93 και μετά.Μετά το 94 αρχισα να αγχονομαι για το τι κλάδο θα ακολουθήσω και τι δουλειά θα κάνω τελικά(άρχισαν τα αγχη της ζωής). Θεωρώ οτι το 1996 Ισοπεδώθηκε και ο σοσιαλησμός με τον θάνατο του ανδρέα!

Εν κατακλείδη σιμφονώ με αυτους που οριοθετούν το ρετρο μέχρι το 1995.
Το θέμα είναι το τι είναι ρετρό και όχι το τι βιώματα έχει ο καθένας.
 
Για όσους πάντως έζησαν έντονα τα 80s, ίσως να θυμούνται ότι υπήρχε την εποχή εκείνη μία κάποια νοσταλγία από τους μεγαλύτερους για τα 60s, αλλά και μια κάποια προσπάθεια των νεώτερων να τα ανακαλύψουν.
 
Τώρα που το ξανασκεύτομαι γιατί οχι να ρετροποιειθεί και το 2ο μισό των 1990ς ?

τάσομε υπέρ της ρετρο-ποιησης και των 1990ς! Οστόσο θα είθελα να ακουσω επιχειρήματα απο άλλους φίλους που διαφονουν οτι η εποχη του 2ου μισού των 1990ς δεν ειναι ρετρο!
 
Είναι, ανήκει σε περασμένη χιλιετία. ;)
 
Στο μεταξύ είναι τα ελληνικά που έχουν γίνει ρετρό ... λυπηθείτε μας , πονάνε τα ματάκια μας :eek:
 
video80 είπε:
Θεωρώ οτι το 1996 Ισοπεδώθηκε και ο σοσιαλησμός με τον θάνατο του ανδρέα!
Εδώ ισοπεδώθηκε ο λεγόμενος υπαρκτός σοσιαλισμός, δεν θα ισοπεδωνώταν ο σοσιαλισμός του Ανδρέα που ήταν κι ανύπαρκτος;
 
Σνιφ, σνιφ ! Μου μυρίζει σαν κάτι να καίγεται ...
 
Καλύτερα να μην αρχίσει συζήτηση περί πολιτικών. Πέραν του ότι απαγορεύεται, είναι τελείως άκυρη με το θέμα.
 
ορισμος του ρετρο (σαφεστερα)

Εχω μια απορια αν και φυσικα εχω διαβασει πολλες φορες τους κανονισμους. Καποια πραγματα ειναι ρετρο αλλα κυκλοφορουν σε συνχρονες εκδοχες. Καποια απο αυτα ειναι

1. Εξελιξεις και προσφατες εκδοχες ρετρο παιχνιδιων (Μπαρμπι, μικρο πονυ κ.α) Δεχομαστε μονο τις βερσιον της Μπαρμπι μεχρι το 1996 ως ρετρο αν καταλαβα, η κουκλα ομως δεν παρεμενει ρετρο?

2. Προσφατες παραστασεις κλασσικων θεατρικων. (το αρχικο θεατρικο ομως παραμενει ρετρο εργο)

3. Ρημεικ κλασσικων ταινιων.

Μπορουμε να μιλαμε τελικα για αυτα με καποιο τροπο?
 
Καθοτι υπαρχουν καποια μικρα κενα στους κανονισμους του site σχετικα με τα παραπανω ,καλο θα ηταν τα παραπανω να ποσταρονται με μετρο σε θρεντς που εχουν ανοιξει με το πρωτογενες υλικο.
 
Σκέψη: χρονολογικά όρια

Την καλησπέρα μου!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω περί των χρονικών ορίων, του τι ορίζεται ρετρό στο retromaniax. Γνωρίζω πως έγινε μεγάλη συζήτηση περί του θέματος πριν μερικά χρόνια (νομίζω πάει και πενταετία) και καταλήξατε στο συμπέρασμα του 1995.

Δυστυχώς (μάλλον), βλέπω πως τα χρόνια περνάνε και οι καιροί αλλάζουν. Για παράδειγμα, εγώ γεννήθηκα το 1985. Τα παιδικά μου χρόνια καλύπτονται κάπως από το retromaniax (μιας και πολλά franchises και αγαθά άργησαν να έρθουν στην Ελλάδα), αλλά τα εφηβικά σε καμία περίπτωση.

Όμως οι γεννημένοι στα μέσα του 80 μεγαλώσαμε. Οι μισοί μου φίλοι έχουν οικογένεια και παιδιά (ένας του 86 πάει για τρίτο παιδί), άλλοι άσπρισαν, άλλοι καράφλιασαν, άλλοι πλέον διδάσκουν σε πανεπιστήμια. Συνεπώς, τα παιδικά και εφηβικά μας χρόνια άνετα περιλαμβάνονται (έστω και μερικώς) στην περίοδο 1996-2000.

Για μένα προσωπικά το χάσμα ήρθε με το θάνατο της δραχμής. Όλα εκεί άλλαξαν, η αθωότητα, η απλοϊκότητα της ζωής, το χορταστικό χαρτζιλίκι. Το ζήτημα βέβαια δεν είμαι εγώ, αλλά ένα τεράστιο μερίδιο χρηστών που ανήκει στη γενιά γεννημένων (πάνω-κάτω) του 85, που πλησιάζουμε ή φτάσαμε τα 30 και νοσταλγούμε.

Βλέποντας πολλά threads που αφορούν θέματα της περιόδου 1996-2000 να κλειδώνονται όλο και συχνότερα, αισθάνομαι πως το retromaniax κλείνεται στον εαυτό του και σε ένα ηλικιακό group γεννημένων, έως το πολύ, στα τέλη του 70. Μάλιστα σήμερα είχα μια retro-συζήτηση στο facebook και μια κοπέλα μου είπε ότι ήρθε στο forum πέρσι και έφυγε, καθώς δεν γίνεται συζήτηση για πράγματα που έζησε στα καλύτερά της χρόνια (γεννημένη το 1987).

Τι θα μπορούσε να γίνει λοιπόν; Μήπως κάποια ψηφοφορία; Διότι είναι πραγματικά κρίμα να μένει τόσος κόσμος απογοητευμένος από έναν αυστηρό ορισμό, ο οποίος είναι ήδη εκλεγμένος παλιά και κρατά μακρυά όλο και περισσότερο κόσμο που φτάνει στην ηλικία της νοσταλγίας και πλέον σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί "πιτσιρικαρία".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να πω την μαυρη μου αληθεια...κι εγω καπου καπου θελω να αναφερθω σε ταινιες,τραγουδια,παιχνιδια,καταστασεις,κλπ...

περα των χρονολογικων οριων του 1995 αλλα δισταζω... :xm:

Ναι,οκ...ειμαι γεννημενος το '77 και "καλυπτονται" τα παιδικα και εφηβικα μου χρονια,αλλα

πιστευω (και εκφραζω προσωπικη γνωμη) οτι θα μπορουσε το χρονικο ρετροοριο να παρει μια "επεκταση" μερικα χρονακια ακομα.

Ετσι θα καλυπτοταν και ατομα που ειναι γεννημενοι απο μεσα μεχρι και τελη δεκαετιας '80.

Παραλληλα θα "συγκεντρωνοταν" περισσοτερες πληροφοριες και εξτρα υλικο απο ταινιες,τραγουδια και αλλα...

Τα παραπανω λεγομενα ας μην χαρακτηριστουν ως "παρεξηγησιμα"...απλα μια σκεψη ειναι η οποια διατυπωνεται γραπτως. :)
 
έστω μέχρι το '98 (ή '99) μιας και απέχουμε πλέον 15 χρόνια από τότε :)
 
και εγώ συμφωνώ
 
Πολύ καλή ανάπτυξη του θέματος!

Κι εγώ θα πρότεινα να αλλάξει το χρονολογικό όριο του retromaniax και αντί για το 1995 να επεκταθεί μέχρι το 1999-2000 επειδή και από αυτά τα χρόνια υπάρχουν πολλές αναμνήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι προσωπική μου εντύπωση, αλλά νομίζω οτι τα περισσότερα θέματα που ανοίγονται πλέον τον τελευταίο καιρό εχουν να κανουν με εποχες 70, 60 και παρακατω. Μου δινεται η αίσθηση οτι τα 80-90 έχουν πλέον εξαντληθεί, ή τουλάχιστον εγώ έχω καιρό να δω κάτι ενδιαφέρον εντός αυτού του πλαισίου.

Σε κάθε περίπτωση ένας επαναπροσδιορισμός ορίων νομίζω μόνο καλό θα έκανε. Χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο, προσωπικό μου όριο του ρετρό θεωρώ το 1997 (ίσως επειδή εκείνη τη χρονιά πήρε κάποια στροφή η τεχνολογία στα video games και τον κινηματογράφο) αλλά άνετα θα μπορούσα να θεωρήσω ρετρό μέχρι και το 1999.

dr_slump είπε:
Οι μισοί μου φίλοι έχουν οικογένεια και παιδιά (ένας του 86 πάει για τρίτο παιδί), άλλοι άσπρισαν, άλλοι καράφλιασαν, άλλοι πλέον διδάσκουν σε πανεπιστήμια.
(offtopic) Μου φαίνεται απίστευτο αυτο το στατιστικό για την Ελλάδα του σήμερα. Όχι μόνο οτι κάποιος θα είχε 3 παιδιά, αλλά και το οτι θα έκανε οικογένεια πριν τα 30!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα