Ερώτηση για τον ορισμό του retro / Σκέψη: χρονολογικά όρια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Εγω ειμαι γεννημενος το '87 . Για μενα θα ηταν καλη σκεψη να ανεβαινε λιγο το οριο.Με την απλη λογικη οτι τα χρονια περνανε αρα μπορει να ανεβει λιγο. (Με καποιον απο την διαχειριστηκη ομαδα το ειχα συζητησει αυτο αλλα δεν μπορω να θυμηθω με ποιον)

υγ. Δεν το λεω ως παραπονο(δεν εχω κανενα προβλημα) αλλα νομιζω οτι θα ηταν εφικτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dr_slump είπε:
...είναι πραγματικά κρίμα να μένει τόσος κόσμος απογοητευμένος από έναν αυστηρό ορισμό, ο οποίος είναι ήδη εκλεγμένος παλιά και κρατά μακρυά όλο και περισσότερο κόσμο που φτάνει στην ηλικία της νοσταλγίας και πλέον σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί "πιτσιρικαρία".
Πολύ σεβαστή η άποψή σου κατά τη γνώμη μου, έχεις δίκιο να νιώθεις "λειψός" στην κάλυψη των εφηβικών σου χρόνων εφόσον γεννήθηκες το '85. Απόλυτα λογικό το ότι όσο περνάνε τα χρόνια πρέπει και να ανανεώνεται το χρονολογικό όριο του φόρουμ, αλλιώς στέκεται εμπόδιο στην είσοδο νέων ρετρονοσταλγών...

Από την άλλη όμως πρόκειται για πολύ λεπτό σημείο το οποίο σίγουρα ήδη προβληματίζει τους διαχειριστές, δηλαδή οτι όσο διευρύνουμε το όριο κινδυνεύει να χαθεί η "μαγεία" των παλαιότερων χρόνων από το "ξενέρωμα" των πρόσφατων χρόνων...

Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι θα μπορούσε να διευρυνθεί το όριο στρογγυλεύοντάς το έως το millenium (έως και το 1999)... :)
 
Εξαιρετικη παρουσιαση του θεματος.Και γω σε καποιες φασεις νοιωθω οτι τα θεματα για 80-90 εχουν κατα καποιον τροπο εξαντληθει και μια αυξηση του χρονολογικου οριου εως το 1999 πιστευω οτι θα βοηθουσε.Υπαρχει πολυ πραγμα απο σειρες,ταινιες και γενικα απο πολλα και διαφορα απο το 1995 εως το 1999 και σιγουρα θα ανοιγοταν πολλα και ενδιαφεροντα θεματα.
 
Αν και είμαι γεννημένος το 1967, οπότε τα παιδικά και εφηβικά μου χρόνια είναι η δεκαετία του '70 και οι αρχές του '80, συμφωνώ ότι το όριο θα πρέπει να φτάσει ως το 1999.
 
Πολύ σωστή η σκέψη να επιμηκυνθεί το χρονολογικό όριο του φόρουμ...(Το σκεφτόμουν καιρό, απλά θεωρούσα ότι είναι κατά κάποιο τρόπο άγραφος κανόνας να μην ανοίξει αυτό το ζήτημα, εξ ου και δεν γνωστοποίησα την άποψη μου) Αντιλαμβάνομαι πως η έννοια του ρετρό είναι εννοιολογικά στενή, ωστόσο μη ξεχνάμε αυτό που προαναφέρθηκε: πως δεν είναι μια έννοια στάσιμη. Μια ταινία του '60 τη δεκαετία του '80 θεωρείτο "φρέσκια". Σήμερα πλέον θεωρείται ρετρό. Λογικό επόμενο δεν είναι με τη πάροδο των χρόνων να αυξάνεται το χρονολογικό όριο και να επαναπροσδιορίζεται το τι θεωρείται ρετρο; Επειδή πάντως έχω διαπιστώσει πως είμαστε αρκετοί της δεκαετίας του '80 (όπως επίσης και της δεκαετίας του '90) θα πρότεινα και εγώ -αν είναι εφικτό- να αυξανόταν τουλάχιστον μέχρι το 1998...15χρόνια πρίν δεν το λες και ρετρό βέβαια αλλά υπό αυτή την έννοια, θα έπρεπε τα θέματα να είναι μέχρι το 1988..Θα διευκόλυνε θαρρώ πολύ και τη συζήτηση.. ;)
 
Rakeesh είπε:
(offtopic) Μου φαίνεται απίστευτο αυτό το στατιστικό για την Ελλάδα του σήμερα. Όχι μόνο οτι κάποιος θα είχε 3 παιδιά, αλλά και το οτι θα έκανε οικογένεια πριν τα 30!!!!!
/offtopic Κι όμως, στη δικιά μου "φουρνιά" βγήκαμε αισθηματίες και μας τυλίγουν! :D Ούτε εγώ μπορώ να το εξηγήσω, καθώς οι γονείς πριν τα 35 ήταν φαινόμενο του εξωτερικού (πάντως στην Αγγλία είναι πρωταθλητές, βλέπω γονείς 17χρονους...). /offtopic

Πάντως χαίρομαι πολύ βλέπω πως συμφωνείτε ότι ένα καλό σημείο ορισμού του ρετρό να είναι το τέλος της δεκαετίας του 90 και όχι το τυχαίο έτος (τέλους προσωπικών αναμνήσεων συγκεκριμένων συμφορουμιτων) 1995.

Γενικότερα βλέποντας και σε ξένα retro forums (κυρίως ευρωπαϊκά που επισκέπτομαι χάρη στο google translate), έχει οριστεί ως τέλος εποχής η 31/12/1999.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά θα συμφωνούσα να επεκταθεί το όριο ως τα τέλη των '90s. Πλέον μας χωρίζουν 14 χρόνια από το 1999 (!) και ας φαίνεται σε κάποιους σαν χτες (μέσα σε αυτούς και εγώ).
 
prisma είπε:
Προσωπικά θα συμφωνούσα να επεκταθεί το όριο ως τα τέλη των '90s.
Περαν του οτι το 99 αποτελει αριθμητικο οριο, εγω για καποιο λογο (ισως αυθαιρετα) το εχω συνδυάσει με το μπαμ του Ίντερνετ και του λαϊφστάιλ. Οποτε απο μονο του αποτελει ενα οριο γιατι τοτε πολλά πράγματα αλλάξανε. Δεν ξέρω πόσοι άλλοι το βλέπουν έτσι, αλλα θελω να πω οτι ειναι ενα λογικό όριο :)
 
Θα συμφωνησω και εγω με τα λεγομενα του dr_slump και με τους προλαλησαντες..Πιστευω οτι θα ηταν καλο να μετατεθει χρονικα το οριο του φορουμ εως το 1999.
 
Και γω πιστεύω ότι δεν θα ήταν κακό να ανοίξει το χρονολογικό όριο ( μέχρι 1998 ή '99). Άλλωστε τα χρόνια κυλούν και τα 80ς δεν είναι ανεξάντλητα... :)
 
Το θέμα έχει συζητηθεί και άλλες φορές στο παρελθόν.

Είμαι κι εγώ της ιδέας το χρονολογικό όριο του forum να επεκταθεί μέχρι το τέλος του προηγούμενου αιώνα (1999).

Άλλωστε, έχει και μια κάποια λογική να σταματάει εκεί, έτσι δεν είναι; ;)
 
Το θέμα έχει συζητηθεί και άλλες φορές στο παρελθόν.

Είμαι κι εγώ της ιδέας το χρονολογικό όριο του forum να επεκταθεί μέχρι το τέλος του προηγούμενου αιώνα (1999).

Έχει και μια κάποια λογική να σταματάει εκεί, έτσι δεν είναι; ;)

(Άλλωστε, από ό,τι φαίνεται, η πλειονότητα των μελών αυτό ζητάει...) :)
 
Συμφωνώ για την αύξηση. Ένας άγραφος κανόνας ας είναι η δεκαπεναετία μέχρι να πάθει μια τελική απόφαση. Δηλαδή χρονικό όριο φόρουμ= τρέχων έτος-15
 
Όμως έτσι το 2015-16 θα ξεπεράσει το έτος 2000 και το 2001 όπου ήρθε το ευρώ ...και ελάχιστα πλέον μένουν νοσταλγικά, ακόμα και για τους κατά πολύ μικρότερους. Εγώ θα ψήφιζα υπέρ της 31/12/1999 που στέκει και αριθμητικά.
 
Καλά, βρε dr slump, κάτσε να έρθουν πρώτα με το καλό το 2015 και το 2016 και βλέπουμε τότε! :) Νομίζω πάντως πως η πρόταση να επεκταθεί το όριο στο '99 μας βρίσκει όλους ( ; ) σύμφωνους! Η διαχείριση τι γνώμη έχει; (έχει αποσυρθεί και συσκέπτεται...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να είναι προφανές slump. Όπως και για μένα pc πριν το 8086/88 δεν λένε και πολλά πράγματα ή παιχνιδομηχανές πριν το Nes επίσης, έτσι σε 4-5 χρόνια δεν θα λένε πολλά το megadrive και το snes στα μελλοντικά μέλη του φόρουμ. Εν πάση περιπτώσει, θεωρώ σωστό πως μέχρι 31/12/99 πρέπει να ανοίγονται θέματα στο φόρουμ.
 
Συμφωνώ κι εγώ με το 1999 καθώς ήταν και η χρονιά που αποφοίτησα το λύκειο και μετά όπως αναφέρθηκε παραπάνω ήρθε το ευρώ, άλλαξε η χιλιετία, πήγα και γω φοιτητής... άλλες καταστάσεις όπως και να'χει. Είναι χρονιά σταθμός πάντως!!
 
Νομίζω πλέον πως και μια δημοσκόπηση θα ήταν περιτή! :D
 
Να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα :)

To section "Προτασεις" εχει την αποστολη της αποτυπωσης Ερωτησεων/Σκεψεων πανω στη λειτουργια του φορουμ. Δεν εχει

το ρολο καποιας δημοσκοπησης με αμεση εφαρμογη.

To RetroManiaX ειναι και θα ειναι ενα αυστηρα θεματικο φορουμ. Δεν ειναι κοινοτητα γενικης συζητησης. Δεν ειναι

φορουμ αναμνησεων γενικα. Ειναι μια προσπαθεια να καταγραφουν αναμνησεις που συμπιπτουν με τα παιδικα χρονια της

παρεας που το πρωτοεστησε (και πισω), μια εποχη που παραμενει σχετικα αχαρτογραφητη κυριως λογω της ανυπαρκτης

τεχνολογιας καταγραφης του τοτε.

Τα ορια δεν μπορει να ειναι σε καθεστως κινητης εορτης. Δεν μπορουν να ξεχειλωνουν ή να μπαζουν. Ειναι σαφες.

Οπως και ο Κανονισμος λειτουργιας μας (το FAQ) στον οποιο οριζεται/ξεκαθαριζεται οτι το forum στοχοποιειται στα 80ς

αλλα και εν μερη στα 70ς. Υπαρχει βεβαια και η φραση - "Ευπρόσδεκτοι πάντως θεωρούνται και όσοι προέρχονται από τα


70s αλλά και από νεώτερες γενιές, καθώς κι αυτές συν τω χρόνω εισέρχονται σταδιακά στο φάσμα του ρετρό"
- αλλα αυτο

ειναι κατι που εχει ηδη συμβει οταν ενταχτηκε εν μερη η δεκαετια των 90ς στο retromaniax. Στην αρχη με ανεπισημα

ορια το 91 και 92 και καταληκτικα το 1995. Περαν αυτης της χρονιας και πλησιαζωντας τον 21 αιωνα ξεφευγουμε κατα 20

σχεδον χρονια απο αυτο που αποτελει την ταυτοτητα του φορουμ.

Υπαρχουν αλλωστε και κομματια του φορουμ που γινονται αναφορες σε πιο "φρεσκα" θεματα. Ομως ο πυρηνας πρεπει να

παραμενει σταθερος. Δεν θελουμε να μετακυλησουμε σε γενικη κουβεντουλα, δεν ψαχνουμε για κλικς ή πολυ κοσμο.

Θελουμε η τεραστια πληροφορια που υπαρχει ηδη εδω μεσα, χτισμενη απο τα μελη επι 7 συναπτα ετη να διανθιζεται. Και

φυσικα δεν υφισταται θεμα κορεσμου. Απο μεριας μας, φροντισαμε να το αποφυγουμε με σωστες αλλαγες δομης τις

καταλληλες στιγμες. Και θα γινουν και αλλες που θα προσδιορισουν ακομα καλυτερα τον retroχαρακτηρα του φορουμ.

Για τα αλλα (και πιο σημαντικα) φροντιζετε καθημερινα εσεις.

Μια θεματικη κοινοτητα χτιζεται απο πολλους παραγοντες, ενας εκ των οποιων ειναι και οι σχετικα κοινες εμπειριες.

Μπορει να γινει πολυ κουβεντα πανω σ αυτο, αλλα δεν θα ηθελε κανεις μας πιστευω να δει στο υποφορουμ των Παιδικων σειρων

threads για Monsuno, στο φορουμ των παιχνιδιων κουβεντα για Lalaloopsy, στο φορουμ του σινεμα την τελευταια ταινια

του (κατα αλλα αξιολογου) Παπακαλιατη.

Κατι αλλο που ανεφερθει ηδη ειναι ο "κορεσμος". Ως διαχειριστικη/συντονιστικη ομαδα ειμαστε πεπεισμενοι οτι τα

θεματα δεν εξαντλουνται - υπαρχει ενας απροσδιοριστος αριθμος γεγονοτων/καταστασεων που δεν εχει ακομα καταγραφει,

οπως υπαρχουν και πολλα καταγεγραμμενα τα λεγομενα "κρυμμενα διαμαντια" - καταπληκτικα threads που μενουν ξεχασμενα

στο "βαθος", διοτι εχουν να γνωρισουν κινηση....χροοοονια.

Ο κυριος λογος των "ξεχασμενων ποστς" ειναι οι περιορισμενες δυνατοτητες σοβαρης αναζητησης που δινουν οι φορουμικες πλατφορμες.

Προσωπικα, ελαχιστες φορες αναζητω κατι μεσω της φορουμικης αναζητησης. Επι τω πλειστω χρησιμοποιω το google. Πχ αν

θελω να ψαξω για κατι, γραφω στο Google

site:retromaniax.gr μπλαμπλαμπλα
και εχω σοβαρο σετ απο threads που αφορουν τις λεξεις κλειδια.

Αυτο θα το αλλαξουμε συντομα. Σε λιγο καιρο (μολις παρουμε ανασα απο τις επαγγελματικες-οικογενειακες-καθημερινες

υποχρεωσεις) θα στησουμε μια νεα dedicated search engine την οποια θα χρησιμοποιει με τη σειρα της η αναζητηση του φορουμ με εξαιρετικα

αποτελεσματα ταχυτητας, ακριβειας και δυνατοτητων εξελιγμενης αναζητησης.

Παντως εχει γινει τεραστια προσπαθεια με πολυ πειραματισμο και σκεψη να ειναι ορθολογικη η δομη ετσι ωστε καποιος

να μπορει να μεταβει με ορθοδοξη σκεψη στα υποφορα που θελει και μετα με υπομονη να το ξεκοκκαλισει ψαχνωντας.

Αλλος ενας λογος ειναι η μη χρηση των tags απο τα μελη. Η συντονιστικη ομαδα οργωνει το φορουμ προσθετωντας tags

εκει που οι χρηστες ξεχνουν, αλλα οι ιδιοι οι χρηστες δεν τα χρησιμοποιηθουν στις αναζητησεις τους.

Τα 70s και τα 80s (και πισω) ειναι ανεξαντλητα, πιστεψτε με.


Καθε νεο μελος με ορεξη, μπορει να χαρισει νεες ματιες στις δεκαετιες των παιδικων μας χρονων...ματιες τετοιες που



μπορει να μην ειχαμε καν φανταστει...
 
Ακριβώς όσα είπε ο Γουώλης..... :thumbup:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα