Ευχούληδες

retrofrog είπε:
Εντάξει, μόδα ήταν και πέρασε, όχι ιδιαίτερα καλάισθητη κατά τη γνώμη μου...Βέβαια εκεί στο 93-94 που έσκασε μύτη είχε γίνει πραγματικά χαμός! Ακόμα θυμάμαι τα μολύβια να γράφουν, τα φτερά ναφουρφουρίζουν και τη καθηγήτρια να αναρωτιέται "ρε παιδιά τι είναι αυτά τα φτερά που ξαναμάνε;" Πάντως προσωπικά, θεωρώ πολύ πιο ωραία μόδα τους αγκαλίτσες! (απ'οτι έχω δει, γιατί προσωπικά δεν τους πρόλαβα)
Η μόδα με τους ευχούληδες άρχισε την περίοδο 1993-1994, οι ευχούληδες πωλούνταν σε σακουλάκια στα ψιλικατζίδικα. Βάζαμε έναν ευχούλη στο μολύβι και γράφαμε...Εμένα με δυσκόλευε ο ευχούλης πίσω στο μολύβι γιατί γινόταν βαρύ και έτσι τον είχα στην κασετίνα μου.

Είχα κι ένα μεγάλο ευχούλη με μπλε μαλλί και ένα κόκκινο και ένα πράσινο μάτι. Είχε ένα αστεράκι στην κοιλιά του και όταν πάταγες το αστεράκι αναβόσβηναν τα μάτια του ευχούλη. Έκανες μια ευχή (!) και αν άναβε το πράσινο μάτι η ευχή πραγματοποιούταν ενώ στο κόκκινο μάτι η ευχή δεν πραγματοποιούταν (έτσι έγραφε η συσκευασία). Είχα αγοράσει τον ευχούλη αυτό στα τέλη του 1994.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ έχω τη συλλογή των φωτό που παραθέτω.

Οι συγκεκριμένοι ευχούληδες είναι σκέτες φιγούρες (δεν είναι για μολύβια κλπ.).

Τέσσερα σακουλάκια που έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό να τα ανοίξω αλλά συγκρατούμαι.

Προτιμώ να τα διατηρήσω όπως κυκλοφορούσαν τότε....

Βέβαια τα τελευταία χρόνια, πήρα κι άλλο ένα σακουλάκι από δημοπρασία κι άμα τα ξαναπετύχω, πάλι θα ξαναπάρω, μπας κι αποφασίσω καμιά φορά να ανοίξω-''θυσιάσω'' το ένα σακουλάκι και να έχω έναν ευχούλη αυτοπροσώπως...!!!

IMG_0427.jpg

IMG_0428.jpg

IMG_0429.jpg

IMG_0430.jpg
 
Τελικά με λίγη τύχη στο Μοναστηράκι μπορεί κανείς να βρει θησαυρούς πραγματικά!!! Έτσι λοιπόν ανακάλυψα ευχούληδες στα σακουλάκια τους σφραγισμένα και τα σήκωσα όλα!!!! Φυσικά δεν πρόκειται να τα ανοίξω!

Ιδού:

Εικόνα0251.jpg

Εικόνα0249.jpg

Εικόνα0250.jpg
 
Εσάς σας είχαν πει οτι οι ευχούληδες ήταν καταραμένοι κι ότι μπορούσες να κάνεις βουντου με δαύτους ή μόνο στη δική μου γειτονιά διαδίδονταν τέτοιες κακοήθειες;;;; Είχα μπει πάντως ως 8 χρονο στον πειρασμό, γιατί μου την έδινε η 7χρονη κακομαθημένη γειτόνισσά μου, αλλά δεν ενέδωσα :p
 
να και οι δικοί μου! φωτογραφία από αλλο θέμα!

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι όμορφοι Monsieur! Σαν ουράνιο τόξο είναι :D
 
Και επιτέλους κατάφερα να συγκεντρώσω και τους δικούς μου ευχούληδες! Κακομεταχειρίστηκαν δυστυχώς με το πέρασμα του χρόνου από κάποιους ασυνείδητους της οικογένειας. Είναι σε ροκ φάση, με τον τραγουδιστή στη μέση και τους άλλους με τα μουσικά τους όργανα:

SAM_0061.jpg
 
Θυμάμαι που τους τοποθετούσαν τα κορίτσια πίσω στο μολύβι. Είχα κι εγώ ένα αλλά τον κούρεψα γιατί πολύ μαλλί βρε παιδί μου.
 
αχ τι μου θυμησατε.. καιρο τωρα (μη πω χρονια) ψαχνω μηπως βρω καπου μερικους.. ηταν απ τα αγαπημενα μου παιχνιδια! δεν εχω καταλαβει κατι ομως.. γιατι οσοι τους εχετε σε σακουλιτσες δε τα ανοιγετε;; εγω δεν ειχα ακουσει κατι τετοιο.. εχω χασει επεισοδια;
 
Omenforever είπε:
[edit] dead imageshack photo [edit]
Έγιναν διάσημοι αυτοί οι δύο:

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

(Στο 2:31)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
anthoulaki είπε:
αχ τι μου θυμησατε.. καιρο τωρα (μη πω χρονια) ψαχνω μηπως βρω καπου μερικους.. ηταν απ τα αγαπημενα μου παιχνιδια! δεν εχω καταλαβει κατι ομως.. γιατι οσοι τους εχετε σε σακουλιτσες δε τα ανοιγετε;; εγω δεν ειχα ακουσει κατι τετοιο.. εχω χασει επεισοδια;
Πολύ απλά με την αρχική τους συσκευασία η αξία είναι μεγαλύτερη! Φυσικά οι συλλέκτες (και όχι οι έμποροι) δεν θα πουλήσουν ποτέ! Έτσι νιώθουν πως έχουν μεγαλύτερη συναισθηματική αξία τα ρετρό παιχνίδια τους!!!
 
η τηλεοπτική διαφήμιση

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
IMG_3046.jpg

καλησπέρα σε όλους τους retro maniax! !! έχω μετακομίσει στην Γερμανία και έχω βρει ευχούληδες ολοκαινουργιους του κουτιού σε απίστευτες τιμές !!! για παράδειγμα τον μεγάλο μωβ τον αγόρασα σε δημοπρασία 15 ευρω και ειναι ο μεγάλος! τον είχαν ξεχασμένο σε ένα κελάρι και είναι του κουτιου!! ο μικρός είναι μπομπονιέρα απο τα βαπτίσια του γιού μου.... :-D <3
 
δηλωνω τρελος και παλαβος συλλεκτης ευχουληδων κι εγω.
 
Κ γω προσφατα βρηκα τέσσερα σφραγισμενα σε ολα τα χρώματα των φακελων! Ροζ μωβ τιρκουαζ κοκκινο!
 
Καλησπέρα παιδιά.

Βρήκα τη σελίδα σας ψάχνοντας για ευχούληδες.

Πριν καιρό κλάπηκαν πάρα πολλοί ευχούληδες από θεατρική παράσταση.

Η πιθανότητα να τους πέταξαν είναι αρκετά μικρή δεδομένου του ότι ήταν σε άριστη κατάσταση.

Αν κάποιος έχει τους ευχούληδες τώρα ή γνωρίζει κάτι σχετικά με τη συγκεκριμένη συλλογή και θέλει να κάνει μία καλή πράξη μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου.

Δίνεται αμοιβή - εφόσον πάντα μιλάμε για τη συγκεκριμένη συλλογή.

Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στο findtrolls .at. freemail.gr
 
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για την ιστορία των ευχούληδων, που σύμφωνα με αυτό, πρωτοδημιουργήθηκαν στα τέλη των 30's.
 
ειχα και εγω ευχουληδες αλλα δεν ξερω που βρισκονται,μαλλον θα πεσαν θυμα του χεριου της μανας μου και αυτοι

πραγματοποιηθηκε καμια ευχη η αδικα το ονομα;
 
elsint17 είπε:
ειχα και εγω ευχουληδες αλλα δεν ξερω που βρισκονται,μαλλον θα πεσαν θυμα του χεριου της μανας μου και αυτοιπραγματοποιηθηκε καμια ευχη η αδικα το ονομα;
Είχα κι ένα μεγάλο ευχούλη με μπλε μαλλί και ένα κόκκινο και ένα πράσινο μάτι. Είχε ένα αστεράκι στην κοιλιά του και όταν πάταγες το αστεράκι αναβόσβηναν τα μάτια του ευχούλη. Έκανες μια ευχή (!) και αν άναβε το πράσινο μάτι η ευχή πραγματοποιούταν ενώ στο κόκκινο μάτι η ευχή δεν πραγματοποιούταν (έτσι έγραφε η συσκευασία). Είχα αγοράσει τον ευχούλη αυτό στα τέλη του 1994.

Καμία ευχή δεν είχε πραγματοποιηθεί... :)
 
Πίσω
Μπλουζα