Ηθοποιοί της γενιάς του ελληνικού βίντεο ,τι απέγιναν?

evanuos είπε:
Θανο ελπιζω να κανουν αυτοι καμια συνεντευξη γιατι τα παιδια του forum μαλλον δεν εχουν τη διαθεση ! πανε δυο χρονια ρε παιδια!
Δεν είναι θέμα διάθεσης. Είναι θέμα χρόνου και υποχρεώσεων μας, το ποιος θα πάει, να γίνει λιστα ερωτήσεων και το κυριότερο αν ο τάδε ηθοποιός θα ανταποκριθεί στην πρότασή μας για συνέντευξη. Δεν είναι όλα εύκολα :)

Πχ ο κος Σουπιάδης δεν απάντησε ποτέ στην ερώτησή μας αν θέλει να μας δώσει συνέντευξη.

Οπότε δεν έχει να κάνει με τη διάθεση ή την αδιαφορία μας. Είναι πολλοί οι παράγοντες
 
Για να καταλαβω - Ελπιζεις να κανουν καποια συνεντευξη τα παιδια της retrodb, μιας και τα παιδια του retromaniax μαλλον δεν εχουν διαθεση ?

(Κοιτωντας παντως τη λιστα των συνεντευξεων εδω - εχουμε 2 το 2012 και ηδη μια το 2013 - που ειναι τα 2 χρονια ?)
 
Kambia είπε:
Δεν είναι θέμα διάθεσης. Είναι θέμα χρόνου και υποχρεώσεων μας, το ποιος θα πάει, να γίνει λιστα ερωτήσεων και το κυριότερο αν ο τάδε ηθοποιός θα ανταποκριθεί στην πρότασή μας για συνέντευξη. Δεν είναι όλα εύκολα :) Πχ ο κος Σουπιάδης δεν απάντησε ποτέ στην ερώτησή μας αν θέλει να μας δώσει συνέντευξη.

Οπότε δεν έχει να κάνει με τη διάθεση ή την αδιαφορία μας. Είναι πολλοί οι παράγοντες
Για να μην αναφέρω και την καταραμένη "απομαγνητοφώνηση" που είναι χειρότερη αγγαρεία, και από το να καθαρίζεις πατάτες στο στρατό.
 
σημερα το πρωι ειχα κατεβει στην τραπεζα οπου δουλευει ο πατερας μου.συγκεκριμενα στην οδο σταδιου στην εθνικη τραπεζα.και ενω λοιπον καθομουν καποια στιγμη μπαινει μεσα κατα της 10 και μιση ενα κυριος οπου κατι μου θυμιζε.λεω ειναι ηθοποιος αυτος και γνωστος μαλιστα.φωναζω τον πατερα μου και τον ρωταω αυτος ο κυριος λεγεται μπαμπης ανθοπουλος? και μου απανταει κατευθειαν ναι.τον φωναζει για να τον γνωρισω ειπαμε γεια ενοειται του ειπα οτι εχω δει τις ταινιες του και οτι μου αρεσει σαν ηθοποιος.ενας πολυ καλος ανθρωπος με πολυ χαρα και κεφι.οπως τον βλεπαμε στις βιντεοταινιες που επαιξε αν και εχει κανει και ταινιες απο δεκαετια 60 και 70.δεν προλαβαμε να πουμε πιο πολλα γιατι εφυγε.αλλα ο πατερας μου τον ξερει πολυ καλα γιατι περναει συνεχεια και τα λενε απο εκει.οποτε σιγουρα θα τον ξαναπετυχω καποια στιγμη.ηθελα παρα πολυ να το μοιραστω μαζι σας αυτο που εγινε σημερα.
 
pro_crossaro είπε:
video80 είπε:
Αγαπητοί φίλοι : LadyNaty & pro_crossaro ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και την συνδομή σας στο thread.Είμαστε εδώ και προσπαθούμε να βελτιονόμαστε για την διαιωνιση (κενούργιων νέων) για αυτούς τους ηθοποιους που αγαπάμε.

pro_crossaro : Γείτονας με τον Θωμά Κωνσταντινίδη? Και που εισουν τόσα χρόνια? Τώρα που πέθανε μας το λές...
Βασικά ήθελα εδώ και καιρό να το αναφέρω, αλλά συνέχεια το αμελούσα. Γενικότερα στην περιοχή μου υπήρχαν/ουν αρκετοί ηθοποιοί, τραγουδιστές κτλ οπότε δεν μου έκανε και μεγάλη εντύπωση. Για να καταλάβεις το σουβλατζίδικο της γειτονιάς μου, το είχε ο αδερφός του Μίμη Παπαϊωάννου, τον οποίο και έβλεπα συνέχεια.

Δυστυχώς επιβεβαιώνω την πληροφορία ότι ο Θωμάς Κωνσταντινίδης απεβίωσε. Χθες είδα το κηδειόσημο έξω από το σπίτι του.

Αυτό εδώ δεν ξέρω αν το έχει ξαναβάλει κάποιος:

http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catid=3&artID=1470207

Επίσης να αναφέρω ότι ο Νίκος Χύτας είναι κάτοικος Γλυκών Νερών (τουλάχιστον εκεί τον πετυχαίνω συχνά). :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μηπως ξερει κανεις τι απεγινε ο αλεκος μαυριδης??
 
σήμερα, ο μπάμπης ανθόπουλος θα είναι 80 χρονών.. Μπορείς να μας πεις πως είναι εμφανισιακά;
 
βεβαιως καλε μου φιλε don-jouan μπορω να σου πω πως ειναι εμφανισιακα.απο μαλια πλεων δεν υπαρχει τιποτα τουλαχιστον οσο ειδα γιατι φοραγε μια τραγιασκα ενα καπελο σαν και αυτα που φοραγε και ο μιχαλης μοσιος κανοντας τον ταμτακο.αδυνατος ηταν και οπως ειπα ειχε πολυ κεφι.χαμογελαγε συνεχεια.αν ομως τον δεις ειναι αυτο που λεμε γωριζετε κατευθειαν απο το προσωπο.δεν εχει αλαξει η φυσιογνωμια του καθολου.ελπιζω να τον ξαναδω και να τον ρωτησω για τα 80ς αρκετα πραγματα
 
video80 είπε:
Είμαι στη δύσκολη θέση να σου πώ οτι πέθανε το Δεκέμβριο του 2010!
25/9/2010 πέθανε ο Αλέκος Μαυρίδης. Διαβάστε εδώ: http://greekactor.blogspot.gr/2011/06/blog-post_8528.html.

pro_crossaro είπε:
Δυστυχώς επιβεβαιώνω την πληροφορία ότι ο Θωμάς Κωνσταντινίδης απεβίωσε. Χθες είδα το κηδειόσημο έξω από το σπίτι του.

Αυτό εδώ δεν ξέρω αν το έχει ξαναβάλει κάποιος:

http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catid=3&artID=1470207

Επίσης να αναφέρω ότι ο Νίκος Χύτας είναι κάτοικος Γλυκών Νερών (τουλάχιστον εκεί τον πετυχαίνω συχνά). :)
Βρες μας καμιά πληροφορία για το Θωμά Κωνσταντινίδη ή στη χειρότερη βάλε μας φωτό του κηδειόσημου και μάθε πότε ακριβώς πέθανε. Να ξέρουμε τι να γράψουμε στη Βικιπέδια.

panosbocajuniors είπε:
βεβαιως καλε μου φιλε don-jouan μπορω να σου πω πως ειναι εμφανισιακα.απο μαλια πλεων δεν υπαρχει τιποτα τουλαχιστον οσο ειδα γιατι φοραγε μια τραγιασκα ενα καπελο σαν και αυτα που φοραγε και ο μιχαλης μοσιος κανοντας τον ταμτακο.αδυνατος ηταν και οπως ειπα ειχε πολυ κεφι.χαμογελαγε συνεχεια.αν ομως τον δεις ειναι αυτο που λεμε γωριζετε κατευθειαν απο το προσωπο.δεν εχει αλαξει η φυσιογνωμια του καθολου.ελπιζω να τον ξαναδω και να τον ρωτησω για τα 80ς αρκετα πραγματα
Θέλουμε και φωτογραφία του.

evanuos είπε:
Ο κωστας μπακαλης εαν ειναι ο ιδιος! επαιζε σε παιδικη θεατρικη παρασταση το 2010.Ενας αλλος ηθοποιος που επαιζε σε βιντεοκασετες ηταν ο τολης πολλατος οποιος πεθανε το 2002 ειχα μιλησει με το γιο του στο fac... ενας αλλο ηθοποιος που επαιζε δευτερους ρολους σε βιντεοκασετες διπλα στον μουστακα ηταν ο πανος κορκοτας οποιος πεθανε και αυτος ειχα μιλησει στο fac...με τον ηθοποιο θαναση παπαδοπουλο και μου εδωσε αυτη τη πληροφορια οπως οτι και ο τασος ψωμοπουλος ειναι στη θεσ/νικη και εχει προποτζιδικο! Στο fac..ειναι και η γκελυ γαβριηλ οπως επισης ειναι και μαιρη αλυφαντη!
Μια χαρά είναι ο Κώστας Μπακάλης. Πριν λίγο καιρό (μέσα στο 2012) τον είδα σε τηλεοπτική διαφήμιση και παρότι έχει γεράσει, τον αναγνώρισα. Είναι φυσιογνωμία ο τύπος.

video80 είπε:
Να ευχαριστήσω πολύ τους φίλους evanuos και θάνο για τις χρήσημες πληροφορίες για τους ηθοποιούς Νίκο Ζιάγγο και Σία Φαράκη.Αχχχ δεν αντέχω να τον βλέπω μεσήλικα. Πως περνάν τα χρόνια.

Φίλε evanuos ,θέλω κάθε λεπτομέρεια σχετικά με τι διαφήμηση της Λίντας Γίγα ,γιατί πέζει να μην ειναι και τόσο πρόσφατη , Γιατί το λέω αυτό?

Δεν έχει 1 χρόνο που πήρε το μάτι μου σε μικρό καναλι φισικά την διαφήμηση του βούτηρου prima της Βανέσσας Τζελβέ ,μιλάμε για διαφήμηση που είχε πεχτεί το 1990.

(σ.σ. ο μακαρίτης πιά Ντίνος δουλγεράκης έτιχε να πέξει δεύτερους ρόλους σε καποιες βιντεοτενίες! Αχχ πάει και αυτός!)

Θέλω πολύ να μάθω και τι απέγινε ο Νίκος Βανδώρος. Ελπίζω να ζεί!
Ζει ο Νίκος Βανδώρος. Είναι γεννημένος το 1927. Λογικά θα έχει αποσυρθεί, αλλά δεν είναι διόλου απίθανο να τον δούμε σε καμιά γκεστ εμφάνιση.

video80 είπε:
O Δημήτρης Φραγκιόγλου είταν στην ίδια γειτονιά με τη (μακαρίτισσα) γιαγιά μου. Ιποκράτους 100 απέναντι στα μονά στις πολυκατοικίες ,έτιχε να τον δώ αρκετές φορές εκει ,προς τα τέλη των 1990ς οταν σπουδαζα. Είχε ήδη ασπρίσει (φαντάσου τώρα!). Στην ίδια γειτονιά ,πιθανός και στην ίδια πολυκατοικία έμενε ο Θάνος Λειβαδιτης ,χαρακτηριστική φισιογνομία μεταξύ των περίικων οπου τον έβλεπες να χαζευει τα πρωινά φύλλα των εφιμερίδων στα ψυλικά(off topic ο Θάνος Λειβαδιτης ,αλλά το ανέφερα επιδή είταν πολλες δεκαετίες γείτονας με τη γιαγιά μου).
Για Κώστα Τερζάκη δεν ξερω τίποτα ,απλά οτι δίνει την φωνή του σε διαφμηστικά και τρέλιερς του ΑΝΤ-1.

Για Νίκο Τσαχιρίδη ναι το χω ακούσει και γώ αυτό οτι έχει καφετέρια-bar κάπου στην κυψέλη. (εμπρός μάθετε διεύθηνση να κάνουμε ντού!!!)

Κωσταντίνε για την Φρήνη Αρβανίτη τα νέα δεν είταν ευχάριστα απο οτι μας είπε ο Κώστας Τσάκωνας ,η γυναικα έχει κινητικά προβλήματα και το πιθανότερο να έχει αποσυρθεί ,άν και την είχα δεί σε μερικά θέτρα προς 2ετίας ,Νομίζω οτι ειταν στο θίασο του Σεφερλή. Οποιος γνωρίζει στα σίγουρα ας το επιβεβεώσει.
Δυστυχώς (δεν ξέρω αν έχει γραφτεί σε άλλο σχόλιο) ο Νίκος Τσαχιρίδης, 81 ετών, είναι κατάκοιτος με άνοια, όπως έχω μάθει.

video80 είπε:
Να περάσουμε και στα δύσκολα.
Σύγουρα κανεις δεν θα γνωρίζει τι απέγιναν οι Βιργινία Ζιγλέρ & Ανθή Γούναρη. 2 κυρίες οπου πλαισιόνανε τον Τσάκωνα σχεδόν σε όλες του τις βιντεοπαραγωγές.

Για Κάτια Μυλωνα ξερει κανεις τίποτα?
Θυμάμαι την Ανθή Γούναρη στη σειρά του Γιώργου Κωνσταντίνου "Τα εφτά κακά της μοίρας μου" στο ρόλο της Αφρούλας, της ηλικιωμένης καθαρίστριας. Για όσους δεν το ξέρουν, είναι η μητέρα του Μυθριδάτη των Ημισκούμπρια και το πραγματικό της ονοματεπώνυμο είναι Ευανθία Παράσχη και είναι σύζυγος του ηθοποιού Κώστα Χατζόγλου (Χατζηχατζόγλου κατά κόσμον). Έχει γεννηθεί στη Ζάκυνθο το 1937. Σήμερα μπορεί να έχει αποσυρθεί.

video80 είπε:
Tι λές τώρα!!! Πρέπει να γίνει οποσδήποτε "κρούση".Πληροφορία που δεν γνώριζα! Ακούς Θάνο? ? ? (απο οτι θυμάμε έχεις facebook απο Τέτα!)

πράγματι μου τον θύμησες και μένα τώρα. Τι να απέγινε άραγε? Ελπίζω να ζεί! Εχω να τον δώ στην τηλεώραση απο το 1995 ,τώρα θα μου πείς απο τότε έχεις να δείς σε σήριαλ και Ηλία Κωνσταντίνου ,μέχρι που έσκασε μύτη στο ριμέικ της ρόδας. (Δεν συμένει οτι απεβίωσε ο άνθρωπος!!!)
Ο Μιχάλης Αρσένης είναι γεννημένος το 1922. Άρα είναι 91 ετών σήμερα. Λόγω ηλικίας πρέπει να έχει αποσυρθεί πια. Μακάρι να ζει, γιατί θα ήθελα πολύ να τον γνωρίσω και να βγάλω και μια φωτό μαζί του.

video80 είπε:
Μάλλον 60φεύγα είναι ,εντάξει και στα 1980ς δεν έδειχνε πιτσιρικάς ,αλλά απο οτι λες ξεκινησε το 1972 (πρίν απο 40 χρόνια δηλαδή!)Για το οτι ειναι οπαδός & παράγοντας του Παναθηναικού δεν το ήξερα (αν παναθηναικός και γώ!)

Οποιαδήποτε πληροφορία για Μιχάλη Αρσένη θα ταν κάτι περισσότερο απο χρήσημη.
Το 1948 είναι ο Βασματζής. Μπορεί να τον δούμε από το πουθενά, να παίζει κάπου.

evanuos είπε:
Μαίρη Χαλκιά...αν και δεν ειναι ηθοποιος του βιντεο μονο Να καποιες πληροφοριες
Όποιος διάβασε τις πληροφορίες για τη Μαίρη Χαλκιά (1944), η κυρία Μαίρη αναφέρει ότι ο σύζυγός της Πάνος Βέλιας (όχι Βέγιας που λέει το άρθρο) έχει πεθάνει. Μπορούμε να βρούμε κάποια πληροφορία γι' αυτό;

video80 είπε:
Ο Τονυ Ιακωβάκης απεβίωσε το 2003 ,ομως θέλω να κάνω μια παρατήρηση. Κύριοι είναι γεγονός οτι εμφανίζονται σωσίες (και απο ζωντανούς ,αλλά και απο πεθαμένους! ) ,εγώ πρίν απο αρκετό κερό ετυχε να δώ σωσία του Νίκου Σταυρίδη αλλά και του Μίμη Φωτόπουλου!!!
Αγαπητέ χρήστη : mhmerotategiatipino ,εγώ σε πιστεύω ,αλλά δεν μπορεί να γράφεις σε αυτό το thread κάτι το εντελός άτοπο(!).Εντελός φιλικά για ολους εμάς που "λυσάμε" να μαθένουμε για τη συγκεκριμένη κατηγορία ηθοποιών και γνωρίζουμε ποιοι έχουν φίγει απο τη ζωη...
Το 2004 πέθανε ο Γιακωβάκης

drspiros είπε:
Δε θα 'θελα να μάθω! Νομίζω ότι έχει "φύγει" εδώ και αρκετά χρόνια (τουλάχιστον 10)
Τι λες βρε; Είμαι οικογενειακός φίλος συγγενών του Μπριόλα και θα μάθω και θα σας πω.

θανος είπε:
την κικη περση την ειχα δει τελευταια φορα στην σειρα ο πετρος και τα κοριτσια του με τον φιλλιπιδη που επαιζε την θεια του που τα χε χαμενα και ελεγε συνεχως σημερα παντρευεται η κορη της λεγκορος φοβερος ρολος χαχαχαχα αλλα ηταν αρκετα μεγαλη οποτε λογικα θα εχει πεθανει
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Η περίφημη θεία Βαϊζούλα!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Που το θυμήθηκες;;; Όλα τα λεφτά η ατάκα αυτή!!! Η Κική Πέρση (κατά κόσμον Σοφία Μπαλαδήμα, αδερφή του ηθοποιού Κώστα Μπαλαδήμα) γεννήθηκε το 1920 στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου. Λογικά αν ζει, θα είναι 93 ετών.

video80 είπε:
Τωρα είμαι πια πεπησμένος οτι ούτε η κ. Μοντανάρη έχει πεθάνει ,αλλά ούτε και ο Αλέκος Ζαρταλούδης είταν [edited] φήμες ή όχι καλύτερα ας μη το γράφουμε καν :) Δεν ξες πως θα το εκλάβει κάποιος [edited]!
Ο νοών...νοείτω.
Ο Ζαρταλούδης έχει πεθάνει το 2007. Επιβεβαιωμένο. Θυμάμαι που το είπε η τηλεόραση. Τα σημειώνω αυτά όταν φεύγει κάποιος ηθοποιός γιατί συνεισφέρω και στη Βικιπέδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άσχετο με τους αείμνηστους ηθοποιούς, αλλά θα το γράψω εδώ, αφού δεν υπάρχει άλλος διαθέσιμος χώρος: σε προηγούμενο ποστ είχα αναφερθεί στον Κώστα Μακέδο (αυτός είναι θεοζώντανος!) και είχα πει ότι έχει παρατήσει το θέατρο και έχει ανοίξει κατάστημα οπτικών στη γειτονιά μου, την Κυψέλη. Η ακριβής διεύθυνσή του είναι [edited]. Όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να πάει να τον συναντήσει στο μαγαζί του, αφού το κρατάει ο ίδιος.

Ευχαριστώ πολύ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LadyNaty καλύτερα να αποφεύγουν να δίνουμε στοιχεία διεύθυνσης δουλειάς κλπ δημόσια. Δε ξέρω αν έχει δώσει άδεια γι αυτό ο κος Μακέδος. Αν ναι, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να σε ρωτήσει μέσω πμ :)
 
Σχετικά με το Θωμά Κωνσταντινίδη, θέλω να σας αναφέρω ότι έκανα στο φέισμπουκ ένα σχόλιο σχετικά με τη μη ανακοίνωση του θανάτου του και την έλλειψη αναφορών στο διαδίκτυο και η Τέτα Κωνσταντά μου επιβεβαίωσε ότι όντως ο Θωμάς Κωνσταντινίδης πέθανε. Συνεχίζω βέβαια να έχω την απορία, γιατί δεν ανακοινώθηκε ο θάνατός του. Ίσως να ήταν επιθυμία του. Πάντως, ενδεικτικά σας λέω ότι πέρσι στις 25 Μαρτίου πέθανε ο Δουλγεράκης και έμαθα καιρό μετά την είδηση αυτή, όπου αναφερόταν ότι σε κάποια συνάντηση των ηθοποιών νομίζω, η σύζυγος του Δουλγεράκη ανακοίνωσε το θάνατό του. Διαβάστε και το σχετικό άρθρο από την Εσπρέσο: http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catID=1&artID=1514933. Συμβαίνει πολλές φορές να πεθαίνει ένας ηθοποιός και να μην γίνεται έγκαιρα γνωστή η είδηση του θανάτου του.
 
Μόλις ξαναπεράσω από τη γειτονιά θα βγάλω μία φωτογραφία το κηδειόσημο να στο στείλω.

Τώρα για τί δεν ανακοινώθηκε τι να σου πω? :xm:
 
Υπαρχει ενα σχολιο για τον θωμα κωνσταντινιδηhttp://list.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=178235&catid=3 σε θεμα ασχετο!
 
Ο Κωστας Προβελεγγιοςhttp://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CF%8E%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%82_%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CF%82 προερχεται απο θεατρικη οικογενεια πατερας του ηταν ο Αγγελος προβελεγγιος τον ειχε μαζι του στα μπουλουκια οπως και η μητερα του και η αδερφη του. Ο Αγγελος προβελεγγιος ο νεοτερος πρεπει να ειναι η γιος του η ανιψιος του. Παντως εγινε περισσοτερο γνωστος μεσα απο της βιντεοταινιες του 80 .
 
Πολυ ωραιο θρεντ! Μολις διαβασα ολες τις σελιδες!

Τοσοι πολλοι ηθοποιοι.... Χαρακτηριστικα προσωπα....

Θλιβερο να διαβαζεις οτι μερικοι 'εφυγαν' στην αφανεια... Απο την αλλη, ολα μεσα στην ζωη ειναι. Νομιζω και οι ιδιοι πιστευω πανω κατω ηξεραν οτι οι δουλειες που εκαναν στα 80ς ηταν μια μοδα, που οπως ολες οι μοδες καποια στιγμη θα εφευγε...

Απο κει και περα, ειδα το βιντεακι με τη συνεντευξη της Τετας Κωνσταντα στο τβντου μερικες σελιδες πριν... Πως εχει γινει ετσι??????.... Τι γυναικαρα ειναι αυτη?.... Την θυμαμαι στις βιντεοκασετες που επαιζε την μικρη κι αθωα... Καμια σχεση τωρα! Γυναικα, χυμωδης! Μπραβο ρε Τετα!! Αντε να εμφανιζεσαι πιο πολυ να σε βλεπουμε!

Επισης διαβασα που αναφερθηκε οτι η Κατια Μυλωνα επαιξε προσφατα στις 'Οικογενειακες Ιστοριες' μαζι με τον Σπυρο Ιωαννου.... Μπορειτε να δωσετε πληροφοριες για τον τιτλο του επεισοδιου παρακαλω γιατι ψαχνω αλλα δεν βρισκω.... Αλλη γυναικαρα απο τα 80ς αυτη... η αγαπημενη μου! Θελω να την ξαναδω πως ειναι τωρα! (ελπιζω να μην απογοητευτω!!!). Ευχαριστω, οποιος μπορει να βοηθησει.
 
Πίσω
Μπλουζα