Η Αναδυομένη (1978 ΥΕΝΕΔ)

Το εχω ξαναγραψει....η πιο τρυφερη, ευαισθητη, ρομαντικη και ακρως συγκινητικη σειρα της "ΕΡΤ". Εκλαψε ολη η Ελλαδα στο τελευταιο επεισοδιο. Μακαρι να θελησουν να προβληθει ξανα τωρα στα γεννεθλια. Ειμαι σιγουρος οτι θα συγκινησει παρα πολυ κοσμο, ακομα και οσους δεν την ειχαν δει τοτε, λογω.....ηλικιας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δέκα χρονών ήμουν όταν την έβλεπα. Πολύ πριν διαβάσω το βιβλίο. Συνήθως ξεχνάς τα έργα που βλέπεις από εκείνα τα χρόνια της ζωής σου. Δε θυμάμαι τα πάντα φυσικά κι όμως τα φιλιά της Κλέλιας και του Ντένη, η βραδιά των αρραβώνων τους που η Κλέλια χάνει τη βέρα της και την ξαναβρίσκει ανάμεσα στις πτυχές του φορέματός της, η αυτοκτονία του Παύλου και το τέλος της σειράς που ο Ντένης πάει την Κλέλια στην βίλα όπου τα μπλαβάκια έχουν ανθίσει παντού κι έχουν πνίξει τον τόπο, έχουν μείνει αναλλοίωτα στη μνήμη μου.
 
TZELASO είπε:
Δέκα χρονών ήμουν όταν την έβλεπα. Πολύ πριν διαβάσω το βιβλίο. Συνήθως ξεχνάς τα έργα που βλέπεις από εκείνα τα χρόνια της ζωής σου. Δε θυμάμαι τα πάντα φυσικά κι όμως τα φιλιά της Κλέλιας και του Ντένη, η βραδιά των αρραβώνων τους που η Κλέλια χάνει τη βέρα της και την ξαναβρίσκει ανάμεσα στις πτυχές του φορέματός της, η αυτοκτονία του Παύλου και το τέλος της σειράς που ο Ντένης πάει την Κλέλια στην βίλα όπου τα μπλαβάκια έχουν ανθίσει παντού κι έχουν πνίξει τον τόπο, έχουν μείνει αναλλοίωτα στη μνήμη μου.
Οι αναμνησεις σου ειναι περα για περα ακριβεις....και μονο που τα διαβασα συγκινηθηκα. Το εχω ξαναπει, η Αναδυομενη ηταν το πιο ευαισθητο και συγκινητικο σηριαλ της Ελληνικης τηλεορασης και η Νορα ηταν εκτακτη ως Κλελια. Η δε μουσικη τοσο ρομαντικη με κορυφαια στιγμη το τραγουδι που ελεγε η Κλελια μαζι με τον Παυλο στο πιανο και μαλιστα ζωντανα - οχι σε πλειμπακ. Με αυτο το τραγουδι τελειωνε και η σειρα...
 
ChristosM είπε:
Οι αναμνησεις σου ειναι περα για περα ακριβεις....και μονο που τα διαβασα συγκινηθηκα. Το εχω ξαναπει, η Αναδυομενη ηταν το πιο ευαισθητο και συγκινητικο σηριαλ της Ελληνικης τηλεορασης και η Νορα ηταν εκτακτη ως Κλελια. Η δε μουσικη τοσο ρομαντικη με κορυφαια στιγμη το τραγουδι που ελεγε η Κλελια μαζι με τον Παυλο στο πιανο και μαλιστα ζωντανα - οχι σε πλειμπακ. Με αυτο το τραγουδι τελειωνε και η σειρα...


Θυμάμαι την Καίτη Λαμπροπούλου πόσο ήταν αναστατωμένη που χάθηκε η βέρα στους αρραβώνες και έλεγε ότι ήταν μεγάλη γρουσουζιά. Όταν η βέρα βρέθηκε κάτω μέσα στο ύφασμα του φορέματος, η Λαμπροπούλου έλεγε: "Α, πολύ καλό σημάδι. Η βέρα χάθηκε αλλά βρέθηκε μέσα στο φόρεμα της νύφης". Σα μικρό κοριτσάκι μου είχε μείνει στο μυαλό η σκηνή. Μου άρεσε πολύ το ζευγάρι Κατρανίδης-Βαλσάμη. Ήταν πολύ όμορφοι και οι δύο, με τα ντυσίματα εκείνης της εποχής, ήταν πολύ εντυπωσιακό για μένα τότε. Τι κρίμα! Οι κοντεσίνες μάλλον έχουν τελειώσει οριστικά στην εποχή μας.
 
TZELASO είπε:


Θυμάμαι την Καίτη Λαμπροπούλου πόσο ήταν αναστατωμένη που χάθηκε η βέρα στους αρραβώνες και έλεγε ότι ήταν μεγάλη γρουσουζιά. Όταν η βέρα βρέθηκε κάτω μέσα στο ύφασμα του φορέματος, η Λαμπροπούλου έλεγε: "Α, πολύ καλό σημάδι. Η βέρα χάθηκε αλλά βρέθηκε μέσα στο φόρεμα της νύφης". Σα μικρό κοριτσάκι μου είχε μείνει στο μυαλό η σκηνή. Μου άρεσε πολύ το ζευγάρι Κατρανίδης-Βαλσάμη. Ήταν πολύ όμορφοι και οι δύο, με τα ντυσίματα εκείνης της εποχής, ήταν πολύ εντυπωσιακό για μένα τότε. Τι κρίμα! Οι κοντεσίνες μάλλον έχουν τελειώσει οριστικά στην εποχή μας.
Εχεις υπεροχη μνημη, ακριβως αυτα ειχε πει τοτε η Λαμπροπουλου η οποια ηταν εκτακτη στο ρολο της μητερας του Ντενη και του Παυλου. Θυμασαι τον σπαραγμο της στο σπιτι μετα την αυτοκτονια του Παυλου?
 
Φοβερό και άκρως συγκινητικό το τελευταίο επεισόδιο ειδικά στο τραπέζι όπου υπήρχε το άδειο πιάτο του Παύλου, καθώς και η αδεια θέση του!
 
ChristosM είπε:
Εχεις υπεροχη μνημη, ακριβως αυτα ειχε πει τοτε η Λαμπροπουλου η οποια ηταν εκτακτη στο ρολο της μητερας του Ντενη και του Παυλου. Θυμασαι τον σπαραγμο της στο σπιτι μετα την αυτοκτονια του Παυλου?
​Όχι δεν το θυμάμαι αυτό. Είδες ένα παράξενο πράγμα? Τελικά ο καθένας θυμάται σκόρπια κομμάτια από ό,τι βλέπει και είναι τόσο διαφορετικά. Θυμάμαι τον Παύλο όταν είχε πρωτοδεί την Κλέλια και τον Ντένη να φιλιούνται. Πήγαινε προς το μέρος τους, αυτοί κάθονταν σε ένα παγκάκι στον κόσμο τους (ήταν κάτι σα σέρα) και έμεινε στήλη άλατος με αυτό που είδε κρυμμένος πίσω από ένα δέντρο. Και την μέρα της αυτοκτονίας που έκανε ότι πίνει και στην πραγματικότητα έχυνε το κρασί χωρίς να τον πάρει κανείς χαμπάρι. Σκέψου πόσο μου άρεσε το έργο αυτό για να μου έχουν μείνει αυτές οι σκηνές στο μυαλό. Θυμάμαι και κάποιες σκηνές από τους "Μυστικούς Αρραβώνες" με τον Αλεξανδράκη και την Παπακωνσταντίνου. Πάλι εκεί η Βαλσάμη (που ήταν ο κρυφός πόθος του πρωταγωνιστή) τελικά γίνεται ζευγάρι με τον Κατρανίδη, αλλά δε θυμάμαι τίποτα τόσο έντονα όσο τις σκηνές της "Αναδυομένης". Είχα αγοράσει την παρτιτούρα με το τραγούδι "Στ' αγιάζι, στο βοριά, αγκάλιασέ με... μη μου μιλάς να με φιλάς σου το ζητώ", η μουσική ήταν του Βαγγέλη Πιτσιλαδή και το έπαιζα στο πιάνο. Θα υπάρχει στο πατρικό μου ακόμα. Κοίτα τώρα τι έπαθα. Κάποια από αυτές τις μέρες θα πάω να το ψάξω. Αν το βρω θα το σκανάρω.
 
TZELASO είπε:
​Όχι δεν το θυμάμαι αυτό. Είδες ένα παράξενο πράγμα? Τελικά ο καθένας θυμάται σκόρπια κομμάτια από ό,τι βλέπει και είναι τόσο διαφορετικά. Θυμάμαι τον Παύλο όταν είχε πρωτοδεί την Κλέλια και τον Ντένη να φιλιούνται. Πήγαινε προς το μέρος τους, αυτοί κάθονταν σε ένα παγκάκι στον κόσμο τους (ήταν κάτι σα σέρα) και έμεινε στήλη άλατος με αυτό που είδε κρυμμένος πίσω από ένα δέντρο. Και την μέρα της αυτοκτονίας που έκανε ότι πίνει και στην πραγματικότητα έχυνε το κρασί χωρίς να τον πάρει κανείς χαμπάρι. Σκέψου πόσο μου άρεσε το έργο αυτό για να μου έχουν μείνει αυτές οι σκηνές στο μυαλό. Θυμάμαι και κάποιες σκηνές από τους "Μυστικούς Αρραβώνες" με τον Αλεξανδράκη και την Παπακωνσταντίνου. Πάλι εκεί η Βαλσάμη (που ήταν ο κρυφός πόθος του πρωταγωνιστή) τελικά γίνεται ζευγάρι με τον Κατρανίδη, αλλά δε θυμάμαι τίποτα τόσο έντονα όσο τις σκηνές της "Αναδυομένης". Είχα αγοράσει την παρτιτούρα με το τραγούδι "Στ' αγιάζι, στο βοριά, αγκάλιασέ με... μη μου μιλάς να με φιλάς σου το ζητώ", η μουσική ήταν του Βαγγέλη Πιτσιλαδή και το έπαιζα στο πιάνο. Θα υπάρχει στο πατρικό μου ακόμα. Κοίτα τώρα τι έπαθα. Κάποια από αυτές τις μέρες θα πάω να το ψάξω. Αν το βρω θα το σκανάρω.
Μακαρι να το βρεις.....
 
TZELASO είπε:
Είχα αγοράσει την παρτιτούρα με το τραγούδι "Στ' αγιάζι, στο βοριά, αγκάλιασέ με... μη μου μιλάς να με φιλάς σου το ζητώ", η μουσική ήταν του Βαγγέλη Πιτσιλαδή και το έπαιζα στο πιάνο. Θα υπάρχει στο πατρικό μου ακόμα. Κοίτα τώρα τι έπαθα. Κάποια από αυτές τις μέρες θα πάω να το ψάξω. Αν το βρω θα το σκανάρω.
Το βρηκες??
 
johnalepou είπε:
Δεν το βρήκα γιατί δεν το έψαξα. Παρόλο που κάθε Σάββατο είμαι στο πατρικό μου. Οι τελευταίοι δύο μήνες ήταν δύσκολοι για μένα... Δηλαδή, ήρθαν τα πάνω-κάτω τι να λέμε τώρα και ξέχασα τελείως να το ψάξω. Υπόσχομαι να το ψάξω αυτό το ΣΚ.
 
140784.jpg

Έψαξα χθες και τελικά τη βρήκα. Πόσες παρτιτούρες έχω σώσει στο πατρικό μου. Ούτε θυμόμουν. Αυτή ήταν η πρώτη μου (εννοώ η πρώτη εκτός βιβλίων μαθήσεως πιάνου)...

140785.jpg

Ήμουν πολύ μικρή και για να βοηθηθώ είχα σβύσει τις σειρές που με μπέρδευαν... :)

140786.jpg

Η παρτιτούρα είναι σε κακό χάλι, αλλά ΟΚ, σώζεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΣΑ ΕΜΠΟΔΙΑ ΚΙ ΑΝ ΒΡΟΥΜΕ - ΝΟΡΑ ΒΑΛΣΑΜΗ




 
Χθες που μιλαγαμε με μία  ρετρο-παρέα για Κωνστα, Αυλακιωτη , ζώνη του λυκόφως , Ξενοπουλο, Καρλ Μπανκς, Κρουσο κτλ.ενας φίλος μας είπε πως σαν παιδί έχει τραύμα από την σειρά " Αναδυόμενη" εξού και φοβάται τα ύψη. Μας είπε πως ο Χατζηκουτσελης για να βρει ένα σπανιο λουλούδι  ανεβαίνει ψηλά σε ένα βράχο να το προσφέρει στην Βαλσαμη και πέφτει από κει.

Κρίμα που οι νεώτεροι δεν θα δούμε την σειρά ποτέ, πολύ κρίμα.
 
Χθες που μιλαγαμε με μία  ρετρο-παρέα για Κωνστα, Αυλακιωτη , ζώνη του λυκόφως , Ξενοπουλο, Καρλ Μπανκς, Κρουσο κτλ.ενας φίλος μας είπε πως σαν παιδί έχει τραύμα από την σειρά " Αναδυόμενη" εξού και φοβάται τα ύψη. Μας είπε πως ο Χατζηκουτσελης για να βρει ένα σπανιο λουλούδι  ανεβαίνει ψηλά σε ένα βράχο να το προσφέρει στην Βαλσαμη και πέφτει από κει.

Κρίμα που οι νεώτεροι δεν θα δούμε την σειρά ποτέ, πολύ κρίμα.
 Εντάξει, ηθελημένα έπεσε. Πέστο στον φίλο σου μπας και ησυχάσει. ?
 
Θα του το πω ήταν δεν ήταν 7 τότε  όποτε λίγα θυμάται και αυτός.
 
Χθες που μιλαγαμε με μία  ρετρο-παρέα για Κωνστα, Αυλακιωτη , ζώνη του λυκόφως , Ξενοπουλο, Καρλ Μπανκς, Κρουσο κτλ.ενας φίλος μας είπε πως σαν παιδί έχει τραύμα από την σειρά " Αναδυόμενη" εξού και φοβάται τα ύψη. Μας είπε πως ο Χατζηκουτσελης για να βρει ένα σπανιο λουλούδι  ανεβαίνει ψηλά σε ένα βράχο να το προσφέρει στην Βαλσαμη και πέφτει από κει.

Κρίμα που οι νεώτεροι δεν θα δούμε την σειρά ποτέ, πολύ κρίμα.
Ηταν μεγαλο σοκ για ολους μας τοτε που το ειδαμε, ο Παυλος ηταν τοσο γλυκος, ευαισθητος, ρομαντικος....Στις τελευταιες σκηνες της σειρας που η Κλαιλια με τον Ντενη περπατουσαν αναμεσα στα κρινακια και εμεις οι τηλεθεατες ξαναβλεπαμε σε στιγμιοτυπα τον Παυλο να χαμογελα, κανεις δεν μπορουσε να συγκρατησει τα δακρυα του. Ειναι εγκληματικο οτι εσβησαν αυτα τα "αριστουργηματα".
 
Αχχ δεν γνωρίζω ούτε καν σε τι αναφέρεστε ή μάλλον μου είπε ο γνωστός μου την υπόθεση πάνω κάτω ! Δεν είχα γεννηθεί καν τοτε! Κρίμα θα ήταν πολύ όμορφο να ξανά προβληθούν με τι χαρά θα τα βλεπαμε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα εισαγωγικά γιατί τα έβαλες; Για να μη ενοχληθούν οι θολοκουλτουριαρηδες;
χαχαχαχαχα!!!! ακριβως γι αυτο...παντως για μενα η Αναδυομενη, η Λαουρα, ο Κοσμας...ηταν πραγματικα τηλεοπτικα αριστουργηματα. Καταρα στους ανθελληνες αλητες που τα εσβησαν!!
 
Χθες που μιλαγαμε με μία ρετρο-παρέα για Κωνστα, Αυλακιωτη , ζώνη του λυκόφως , Ξενοπουλο, Καρλ Μπανκς, Κρουσο κτλ.ενας φίλος μας είπε πως σαν παιδί έχει τραύμα από την σειρά " Αναδυόμενη" εξού και φοβάται τα ύψη. Μας είπε πως ο Χατζηκουτσελης για να βρει ένα σπανιο λουλούδι ανεβαίνει ψηλά σε ένα βράχο να το προσφέρει στην Βαλσαμη και πέφτει από κει.

Κρίμα που οι νεώτεροι δεν θα δούμε την σειρά ποτέ, πολύ κρίμα.
Φίλη αριαδνη,τα ίδια αισθήματα όπως του φίλου σου ένιωσα και εγώ όταν είδα την "πτώση" !
Είναι όμως περίεργο που θυμάμαι τη σειρά.Όχι απ'έξω και ανακατωτά βέβαια.Αλλά θυμάμαι να την παρακολουθώ.Την υπόθεση της,την νησιώτικη προφορά που είχαν σε αρκετές λέξεις οι ηθοποιοί,θυμάμαι το love story της,τη μουσική της (την οποία ξανάκουσα μετά από πολλά χρόνια στο youtube).Θυμάμαι πως περίμενα να δω το επόμενο επεισόδιο και κάθε επεισόδιο.Και το περίεργο είναι που ήμουν αρκετά μικρός.Απ'ότι διάβασα, πρέπει να είχα δει την επανάληψη της σειράς, τον Ιούλιο του 1980,όπως έγραψε κάποιος συμφορουμίτης και όχι φυσικά την πρώτη προβολή της το 1978,που ήμουν 4!..Στα 6 καταλάβαινα λίγο καλύτερα και μπορούσα να παρακολουθήσω μια σειρά..
Δεν θα ξεχάσω στην "πτώση",όταν κατέβηκε να κόψει τα λουλούδια και του φώναζαν οι άλλοι να μην πάει και να προσέχει,εμένα είχαν ιδρώσει τα χέρια μου.Και όχι μόνο αυτό,αλλά ήμουν και κοντά στην τηλεόραση (όπως κάθονται τα παιδάκια μπροστά στην οθόνη) και έλεγα συνέχεια "κρατήσου,κρατήσου"..Και όταν αυτός έπεσε,τρόμαξα.. ( όπως ίσως ένιωσε και ο φίλος σου)..Φοβήθηκα,το σκεφτόμουν συνέχεια!..
Πάντως δεν κατάλαβα τότε ότι ήταν εσκεμμένη η πτώση του!Νόμιζα πως ήταν δυστύχημα,ότι απλά δεν μπόρεσε να κρατηθεί!
Επίσης,θυμάμαι την "πτώση" να την ξαναδείχνει στη σειρά.Ίσως ήταν κάποια φλας μπακ των συγγενών του στο τέλος,που θυμόνταν την σκηνή στο γκρεμό.Μπορεί η πτώση να ήταν στο τέλος του προτελευταίου επεισοδίου και μετά στο τελευταίο να έδειχναν ό,τι επακολούθησε,δηλαδή την κηδεία,συζητήσεις,πως εξελίχθηκαν οι ήρωες της σειράς χωρίς τον αδερφό του Κατρανίδη (δεν θυμάμαι το όνομα του στη σειρά).Πάντως θυμάμαι έντονα,πως ξανά έδειχνε την "πτώση" και με ξαναφόβιζε!..Εκτός εάν είχα δει και την πρώτη προβολή της σειράς το '78 και την επανάληψη της το ΄80!.."Τρομακτική ανάμνηση"..Και αξέχαστη σκηνή!..
 
Πίσω
Μπλουζα