Η Επιστροφη της Commodore

πλακα πλακα μ'εκεινα τα scam e-mails απο Νιγηρια την εχουν πατησει παρα πολλοι. Πατερας φιλου μου στα 80s πηρε ενα τετοιο γραμμα (που e-mail τοτε) και τραβηχτηκε εκει κατω με κατι φιλους του και ισα που γλυτωσαν και γυρισαν ζωντανοι.

Υπαρχει κι ενα site, το http://www.419eater.com οπου διαφοροι scam baiters προσποιουνται οτι χαφτουν την ιστορια και τρεχουν τους απατεωνες οσο δεν φανταζεστε. Ειτε τους βαζουν να κανουν διαφορες σαχλαμαρες και να τους στελνουν φωτο και βιντεο, ειτε τους στελνουν σε αλλες περιοχες να συναντησουν υποτιθεται αντιπροσωπους τους για να τους δωσουν τα λεφτα. Εναν τυπο τον ετρεχαν για 90+ μερες σε δυο αφρικανικες χωρες (η μια κιολας ηταν το Σουδαν στη φαση εμφυλιου)...

http://www.youtube.com/watch?v=-IQqd17p9_0
 
Τα Χριστουγεννα θα βγει PC στο "σασι" του C64

Intel Atom D525 CPU with Nvidia Ion2 graphics, 4GB of DDR3 memory, 1TB hard drive, DVD/CD optical drive, integrated 802.11n WiFi, and a 6-in-1 media-card reader
Info
 
το έχω πάρει με κλειστά μάτια.. thanks wally
 
ENNOEITAI!!! Αν έχει και προεγκατεστημένο κανένα emulator, θα είναι άψογο...!!!!!!!!!!
 
mike είπε:
Τι λες σοβαρα? Και ο πρεσβης της Αμουαντουα, που επικοινωνησεμαζι μου και θα μου δωσει ολα τα παιχνιδια NES που εχουν βγει

(εχει και το family fitness, μου το ειπε), δηλαδη ειναι ψεμα?

Ενταξει, αυτο με το χοροπηδημα, δεν το πιστεψα, γιατι αν χοροπηδησουν

οι ανθρωποι του Βορειου ημισφαιριου, η ενεργεια θα εξουδετερωθει

απο το πηδημα των ανθρωπων του Νοτιου ημισφαιριου, αφου ειναι

σε αντιθετη θεση.

Αλλα θα μπορουσε να γινει, αν οι "βορειοι" χοροπηδαγαν το χειμωνα

και οι "νοτιοι" χοροπηδαγαν το καλοκαιρι.

Αλλα πως θα συντονιστουμε με ολες αυτες τις διαφορες ωρες,

αλλα και τα ρολογια μας που χανουν λεπτα?
προς το παρον οι Βορειοι χοροπηδανε τους νοτιους :p :flower:
 
Η Commodore USA μάλλον υπάρχει γιατί στο computer για όλους (απ'το 2008 μέχρι σήμερα) έχουν αναφερθεί 2 υπολογιστές της (ο ένας απ'τους 2 ονομάζεται invictus),

εκτός εάν έπεσε το περιοδικό σε παγίδα.

4658926639_66e6b85566.jpg


Commodore-Invictus-Keyboard-PC_1-150x150.jpg


Commodore+Invictus.jpg


Παραθέτω άρθρο από PC Νέα:

Κυριακή, 6 Ιουνίου 2010

Commodore Invictus: πληκτρολόγιο-PC με οθόνη αφής

Η Commodore USA εργάζεται πάνω στην ανάπτυξη ενός πληκτρολογίου-υπολογιστή. O λόγος για το Commodore Invictus το οποίο θυμίζει εντόνως, όσον αφορά στην εμφάνιση του, το Eee Keyboard της Asus.

Το Invictus θα διαθέτει έναν επεξεργαστή Atom και θα υποστηρίζει το Wireless HDMI. Για τα γραφικά θα φροντίζει η πλατφόρμα Ion της Nvidia. Επιπλέον θα διαθέτει μια ενσωματωμένη μπαταρία, που θα τροφοδοτεί με ρεύμα τη συσκευή για πέντε περίπου ώρες.

Την οθόνη αφής θα μπορείτε να τη χειριστείτε με μια γραφίδα. Σύμφωνα με τις καταχωρήσεις στα forums της Amiga, η γραφίδα θα παρέχεται με τη συσκευή. Όσον αφορά στην ανάλυση της οθόνης όπως και τη συνδεσιμότητα της δεν υπάρχουν ακόμα στοιχεία.

Το πότε το Commodore Invictus θα κυκλοφορήσει στην αγορά αλλά και το πόσο θα κοστίζει δεν είναι ακόμα γνωστό. Παρομοίως άγνωστο είναι αν η συσκευή κυκλοφορήσει εκτός ΗΠΑ ή όχι.

Αναρτήθηκε από PC NEA στις 11:30 π.μ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπαρχει κανονικά η Commodore USA. Το site της είναι κάπως περίεργο, έχει μείνει σε design προηγούμενης δεκαετίας και μοιάζει ερασιτεχνικό, αλλά υπάρχει. Τα μηχανήματα που έχει μάλιστα προσωπικά τα βρίσκω πολύ συμπαθητικά, αλλά και πανάκριβα γι'αυτό που προσφέρουν.

Αυτό που έχει αρκετό ενδιαφέρον είναι ότι θα βγάλει και atom-based μηχάνημα το οποίο θα είναι σε κουτί ακριβές αντίγραφο του C64 (και θα το ονομάζει PC64). Δείτε στα παρακάτω links:

http://www.osnews.com/story/23738/Commodore_USA_Announces_the_PC64_Atom_in_a_C64_Case

http://www.engadget.com/2010/08/26/commodore-usa-announces-the-pc64-an-atom-powered-pc-in-a-replic/

http://www.commodoreusa.net/products.html

Αν η τιμή είναι καλή, ίσως και να καταφέρει κάτι. Αν πάλι πάει προς τα $700 όπως τα υπόλοιπα μηχανήματά της, θα πιάσει πάτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρίξτε μια ματιά στα νέα κουτιά της Commodore.

EINAI υπερβολικά προσεγμένα. Μέχρι και τα ποδαράκια του κουτιού έχουν το

λογότυπο της Commodore οπως και το τροφοδοτικό.

LINK.

@Mods γίνεται παράθεση σε άλλη τοποθεσία.
 
Αυτή είναι η επιστροφή της Commodore Οπότε;;; Κάποια cases;;; Άντε παιδιά και το 2020 ακόμα για την επιστροφή της θα μιλάμε!!!
 
divined είπε:
Αυτή είναι η επιστροφή της Commodore Οπότε;;; Κάποια cases;;; Άντε παιδιά και το 2020 ακόμα για την επιστροφή της θα μιλάμε!!!
Σιγά,σιγά. Αν βγάλει προιόντα και δεν είναι υπερτιμημένα με σωστό marketing

και σωστό product life cycle ισως επιστρέψει για τα καλά.

Ερχεται και ο Commodore 64PC.
 
Ορίστε. Ακόμα και στο όνομα δεν τα βρίσκουν!!!!!!!!!!!!

Και μετά είναι να αναρωτιέσαι (εις διπλούν) πόσο δίκιο έχει ο DINO που γουστάρει τα ST!!!!!!!!!!!!
 
XAXAXAXAXAXXA!!!!!! George είσαι unπαικτable!!!! :animlaugh:
 
Sorry για το off topic αλλά πολύ θα ήθελαν οι ATARI να μοιάσουν στην AMIGA.

Μνήμες δεν βρίσκεις,accelerator δεν βρίσκεις, TOS πάλι δεν βρίσκεις,απο Library ? ΤΠΤ.

Τώρα γούστα και καημοί του καθενός είναι αυτά.

@pooky το κουτάκι είναι οτι πρέπει για τον ρετρό Pentium II που ετοιμάζω. Το μόνο που με χαλάει είναι τα πολλά μεταφορικά.

@gapan σύμφωνοι διαφορετικά. Αλλά είναι Commodore.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Seaside είπε:
Sorry για το off topic αλλά πολύ θα ήθελαν οι ATARI να μοιάσουν στην AMIGA..
Sorry για το OffTopic αλλά κάνεις τρομακτικό λάθος αγαπητέ! :)

Σε καμία περίπτωση δε θέλουν οι Atari να μοιάσουν στην Amiga! Αλλιιώς θα κυκλοφορούσαν μόνο Amiga και Amiga clones... Τα'χουμε ξαναπεί...

Δε θέλω ούτε μνήμες, ούτε accelerators ούτε Ultra Satan και λοιπά μοντέρνα μπινελίκια!

Θέλω να απολαμβάνω το base σύστημά μου, με τις δισκετούλες του, όπως τότε!

Φυσικά, για άλλη μια φορά, "γούστα και καημοί του καθενός είναι αυτά"!
 
DINO είπε:
Sorry για το OffTopic αλλά κάνεις τρομακτικό λάθος αγαπητέ! :) Σε καμία περίπτωση δε θέλουν οι Atari να μοιάσουν στην Amiga! Τα'χουμε ξαναπεί...

Δε θέλω ούτε μνήμες, ούτε accelerators ούτε Ultra Satan και λοιπά μοντέρνα μπινελίκια!

Θέλω να απολαμβάνω το base σύστημά μου, με τις δισκετούλες του, όπως τότε!

Φυσικά, για άλλη μια φορά, "γούστα και καημοί του καθενός είναι αυτά"!
Το ήξερα οτι θα τσιμπήσεις. Γι'αυτό το είπα.

Εννοείται γούστα είναι αυτά. ;) ;) ;)
 
"Τσίμπησε το μελανούρι!" :)
 
edit - το μετεφερα μόνος μου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυκλοφορησε αν οχι κυκλοφορησε ,εμφανιστηκε.

Φωτο πολλες και details στο λινκ και στην gallery του.

Ειναι ενα pc στο κουτι του Commodore.

C64_10.jpg


C64_03.jpg
http://www.commodoreusa.net/CUSA_C64.aspx
 
Πίσω
Μπλουζα