Η Κραυγή των Λύκων (1981 ΥΕΝΕΔ)

Η Τερέζα χάνει το φώς της για λίγο μετα την οριστική απομάκρυνση της απο το σπίτι των Ρίχτερ.

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]

Σύγκρουση Τερέζας με την Μάρθα Ρίχτερ στο δικαστήριο:

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]

Το σκηνικό με την σκάλα. Πολλοί είναι εκείνοι που θα το θυμούνται.

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]

Η Τερέζα χάνει το φώς της για τρίτη φορά.

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]

Φυσικά δεν θα μπορούσα να παραλείψω τη σκηνή όπου η Τερέζα μαθαίνει οτι ο νέος που είχε γνωρίσει στο πάρτι, είναι ο Χριστόφορος Ρίχτερ.

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Speechless...η εντονοτερη αναμνηση που εχω απο τη σειρα!

Τι απιστευτο σηριαλ, τι τεραστια πρωταγωνιστρια!!
 
nick είπε:
Η Τερέζα χάνει το φώς της για τρίτη φορά.
Ωραία σκηνή αυτή και όπως πάντα η μουσική της σειράς επιβλητική, αλλά...

nick είπε:
Το σκηνικό με την σκάλα. Πολλοί είναι εκείνοι που θα το θυμούνται.
... αυτή είναι η σκηνή που χαράχτηκε στα μυαλά όλων των τηλεθεατών το 1981.

Αυτή η σκηνή με την σκάλα, καθώς και (κατά τη γνώμη μου) η τελευταία σκηνή του 2ου επεισοδίου με την τούρτα με τα κεράκια, το πρώτο βράδυ της επιστροφής της Τερέζας στο σπίτι των Ρίχτερ μετά την πολύμηνη παραμονή της στα διαφορά νοσοκομεία του εξωτερικού...

Wally είπε:
Speechless...η εντονοτερη αναμνηση που εχω απο τη σειρα!Τι απιστευτο σηριαλ, τι τεραστια πρωταγωνιστρια!!
Ο Φώσκολος στα καλύτερά του κατά τη γνώμη μου και η Μαρία Αλιφέρη, πανέμορφη, ευάλωτη και δυνατή ταυτόχρονα, λαμπερή, ταλαντούχα, αξεπέραστη... :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εξώφυλλο του περιοδικού Ραδιοτηλεόραση τον Ιανουάριο του 1981 όταν ξεκινούσε η προβολή της σειράς

attachment.php
 
ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ tsalk!
 
Τι υπέροχο εξώφυλλο!! Βάλε κι άλλο Άλκη αν έχεις.
 
ριχτερ ελεγε και τους εφοπλιστες στο ορατοτης μηδεν

η δυο πρωτες ιστοριες αφορουσαν την οικογενεια ριχτερ.η τερεζα ειχε βρει ξαφνικα το φως της αλλα δεν το εκδηλωνε στους αλλους.δεν ειχα χασει κανενα επεισοδιο.ενα καφενειο ειχε εγχρωμη απο το ευρωπαικο του καλοκαιριου και ολοι μαζευομασταν εκει καθε δευτερα στις 8.30. η τριτη ιστορια αφορουσε ενα φονο για τον οποιο κατηγορουνταν καποια γυναικα της νυχτας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η γυναίκα της νύκτας δεν ήταν άλλη απο την Σόφη Ζαννίνου στο ρόλο της Μάνιας Κουφού η οποία κατηγορήθηκε άδικα για την απόπειρα ανθρωποκτονίας του Μάξ Χάλερ. Ορίστε και το σχετικό απόσπασμα:

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]

Ένα συγκλονιστικό στιγμιότυπο με την Μαρία Αλιφέρη και τον αξέχαστο Γιάννη Αργύρη να κλείνουν την σειρά:

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tony - Tony πολύ ωραίες οι φωτογραφίες που ανέβασες. Θα περιμένουμε να δούμε και άλλες αν έχεις. Προς το παρόν ας δούμε ένα απόσμασμα απο την σειρά με τον αξέχαστο Γιάννη Αργύρη (στο ρόλο του Θεοφύλακτου Ρίχτερ) και την Πέπη Μεταλλίδου (στο ρόλο της Μάρθας Ρίχτερ)

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λίγα πράγματα θυμάμαι από αυτή τη σειρά, ίσως επειδή [κακώς, πολύ κακώς] δεν την έβλεπα τόσο φανατικά !!! Αυτό, μάλλον, οφειλόταν στο γεγονός ότι .... αυτή η σειρά, την εποχή που παιζόταν, είχε συγκεντρώσει αρκετούς "εχθρούς" !!! Τα τηλεοπτικά περιοδικά της έριχναν αρκετό θάψιμο, τόσο για το αφελές σενάριό της, όσο και για τους διαλόγους της !!! Ακόμη και στο σχολείο [η σειρά με είχε πετύχει στο Δημοτικό Σχολείο] θυμάμαι τους δάσκαλους να μάς συμβουλεύουν "να διαβάζετε τα μαθήματά σας και να μην βλέπετε "Κραυγή των Λύκων" !!! Κι όμως ... όσο "λάσπη" έτρωγε αυτή η σειρά, τόσο η τηλεθέασή της αυξανόταν !!! Είχε αυτό το "κάτι" που σού κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον για να δεις το επόμενο επεισόδιο !!!

Αν, λοιπόν, κάποιος πιτσιρικάς, που "ψάχνεται με τα 80ς" με ρωτήσει "ρε σαραντάχρονε, πες μου με δυο λόγια τι ήταν, πια, αυτή η Κραυγή των Λύκων" ???? με βάση τα λίγα που θυμάμαι θα του απαντήσω : "αφελές σήριαλ αλλά ... υπέροχο !!! Το σενάριό του σε πολλά σημεία "χώλαινε" αλλά ... ήταν συγκλονιστικό !!! Και φυσικά ... κλάσεις ανώτερο τα σήριαλς που βλέπουμε σήμερα στην τηλεόραση" !!!

Αφορμή για να γράψω το ποστ δεν ήταν άλλη από το απόκομμα που ανέβασε παραπάνω ο φίλος με το αξιοζήλευτο αρχείο, στο οποίο (απόκομμα) υπάρχει ο τίτλος : "Η Τερέζα ξαναβλέπει"!!! Διαβάζοντάς το, μού ήρθε η "φλασιά" : "Ναι ρε συυυ ... το θυμάμαι αυτό το επεισόδιο" !!! Και μάλιστα η Τερέζα / Αλιφέρη βρήκε το φως της ξαφνικά, εκεί που καθόταν στο δωμάτιό της !!! Εκεί που το πλάνο ήταν θαμπό, ξαφνικά άρχισε σιγά - σιγά να γίνεται καθαρό, γεγονός που σήμαινε ότι η Αλιφέρη σιγά - σιγά ξαναβρίσκει την όρασή της !!! Θυμάμαι επίσης τις αντιδράσεις της : Έκανε σαν μικρό παιδάκι, έτρεχε περιχαρής απ' το ένα δωμάτιο στο άλλο !!! Κάποια στιγμή, μάλιστα, πήγε μπροστά σε έναν καθρέφτη και ... καμάρωσε και η ίδια την ομορφιά της !!! Επίσης, έβγαλε από ένα συρτάρι κάτω απ' τον καθρέφτη ένα κραγιόν και έβαψε για λίγο τα χείλια της !!! Κι όλα αυτά με επένδυση τη χαρακτηριστική "επική μουσική" της σειράς [η οποία είναι καταπληκτική] !!! Με δυο λέξεις ... μακάρι αυτή η σκηνή να έχει σωθεί και να την ξαναδούμε κάποια στιγμή, ίσως η καλύτερη σκηνή του σήριαλ !!! Θυμάμαι, επίσης, ότι βλέπαμε αυτό το επεισόδιο οικογενειακώς και η μητέρα μου σχολίασε : "εεεε, μάς δουλεύουν, δεν γίνονται αυτά" !!!

Πάντως, τα περισσότερα από τα 4-5 πράγματα που θυμάμαι απ' το σήριαλ προέρχονται από τον 2ο κύκλο του !!! Το παιδικό μυαλό μου θυμάται ότι ο 2ος κύκλος αρχίζει απ' το εξής σημείο : που η Αλιφέρη έχει παρατήσει τον Χρυσικάκο επειδή ερωτεύτηκε τον Χρήστο Πάρλα !!! Ή για να το θέσω αλλιώς : ο Χρυσικάκος ήταν που έφυγε βλέποντας τον Πάρλα να φλερτάρει τη γυναίκα του κι αυτή να ανταποκρίνεται !!! Μάλιστα αποκαλούσε τον Πάρλα "λιμοκοντόρο" [αυτή τη λέξη την άκουσα τότε πρώτη φορά στη ζωή μου] !!! Και στην αρχή του επόμενου επεισοδίου είδαμε, αν θυμάμαι καλά, την εξής σκηνή : Ο Χρυσικάκος είναι σε ένα δωμάτιο ακατάστατο, άνω κάτω, να έχει δίπλα του μια μπουκάλα ουίσκη και ... τη φωτογραφία της Αλιφέρη σε κορνίζα και ... να κλαίει δίπλα σε αυτή τη φωτογραφία !!! Σε εκείνη τη στιγμή πραγματικά τον λυπήθηκα τον Χρυσικάκο [χωρίς, φυσικά, να ξέρω ότι αυτή τη σκηνή .... ΄μετά από χρόνια θα την έβρισκα κι εγώ μπροστά μου, στη δική μου ζωή :( :(] !!!

Και σε αυτό το σημείο ... άρχισε -πάντα σύμφωνα με τις αναμνήσεις μου από τότε- ο 2ος κύκλος της "Κραυγής των λύκων", ο οποίος είχε ως εξής : Η Αλιφέρη κατηγορήθηκε άδικα επειδή σκότωσε έναν άνθρωπο την ώρα που οδηγούσε !!! Και το μπλέξιμό της οφειλόταν στο ότι ο ασυνείδητος & απάνθρωπος οδηγός [που πάτησε με το αυτοκίνητο τον άτυχο πεζό και μετά τον παράτησε] οδηγούσε ένα μαύρο Μίνι Κούπερ .... και η Αλιφέρη το βράδυ του τροχαίου οδηγούσε, επίσης, ένα μαύρο Μίνι Κούπερ, συγχυσμένη, χωρίς να ξέρει πού πηγαίνει [προφανώς είχε φορτισθεί από το χωρισμό της με τον Χρυσικάκο] !!! Έτσι, στο τέλος εκείνου το επεισοδίου είδαμε την Αλιφέρη στην αγκαλιά του Πάρλα να κλαίει λέγοντας : "τ' άκουσες ??? ένα μαύρο Μίνι !!! ένα μαύρο Μίνι" και ... τέλος επεισοδίου και .... αγωνία για το τι θα συμβεί στο επόμενο !!!

..... Τελικά, όμως, αποδείχθηκε ότι άδικα κατηγόρησαν την Αλιφέρη για το τροχαίο και, επίσης, άδικα η Αλιφέρη έμεινε, για λίγο, στη φυλακή [από αυτή τη σκηνή θυμάμαι να την επισκέπτεται η Μάρθα Ρίχτερ, η οποία τη μισούσε, και να της λέει : "ωραίο το κελλί σου, ελπίζω να μείνεις για πάντα εδώ" :eek: o_O:sealed:!!!!] !!! Όπως αποδείχθηκε, το θανατηφόρο τροχαίο plus εγκατάλειψη θύματος το είχε τελέσει ένας αναίσθητος, κακός άνθρωπος ονόματι Μάχος [τι θυμάται αυτή η άχρηστη μνήμη μου !!!], ο οποίος συμπεριφερόταν βάναυσα και με βίαιο τρόπο στη γυναίκα του και στον περίγυρό του !!! Και σε αυτό το σημείο πρέπει να αναφέρω ένα από τα "ατού" του σήριαλ : Με τον πλέον "πειστικό" και δεξιοτεχνικό τρόπο βλέπαμε να εισέρχονται στα επεισόδιά του καινούριοι πρωταγωνιστές και ήρωες και, σιγά - σιγά, να "ξετυλίγεται το κουβάρι" και των δικών τους ιστοριών !!! Να, όπως στην περίπτωση του Μάχου, όπου η "ιστορία" του, εκεί που ήταν "άγνωστη" για τους τηλεθεατές, με τον πλέον δεξιοτεχνικό τρόπο συναντήθηκε με την ιστορία της Αλιφέρη !!! Πάντως, έχω την εντύπωση ότι ο Φώσκολος για να "φτιάξει" τον χαρακτήρα του Μάχου πρέπει να επηρεάσθηκε πολύ από την γαλλική ταινία "Να πεθάνει το κτήνος" [1969] του Κλωντ Σαμπρόλ ....

Τέλος, άλλη σκηνή που μου έχει μείνει είναι αυτή όπου ο Βόγλης νοσηλεύεται στο νοσοκομείο και ... το σκάει !!! Η στιγμή της απόδρασής του ήταν αρκούντως αφελής !!! Κι αυτό σχολιάστηκε όχι μόνο από τη μητέρα μου - όπως είπα το σήριαλ το βλέπαμε οικογενειακώς - ως εξής : "μα καλά, έτσι εύκολα το έσκασε, δεν συνάντησε ούτε έναν στο διάδρομο του νοσοκομείου" ??? Σχολιάστηκε και από τα τηλεοπτικά περιοδικά, που βρήκαν μία, ακόμη, αφορμή για να βγάλουν χολή γι' αυτό το σήριαλ ...

Όμως ... βρε γυρίσματα που ΄χει ο καιρός .... Όταν το σήριαλ τελείωσε διάβασα σε ένα περιοδικό το σχόλιο : "ελπίζουμε αυτό το σήριαλ, που τόσο μας συγκίνησε, να προβληθεί ξανά στο μέλλον με καινούριο κύκλο επεισοδίων" !!! Σε εκείνη την πολύ - πολύ μικρή ηλικία κατάλαβα, λοιπόν, ότι .... κάποια πράγματα [που όσο τα έχουμε τα υποτιμάμε, τα βρίζουμε κλπ] πρέπει να μάς λείψουν για να καταλάβουμε πόσο σημαντικά ήταν ..... :sealed: :sealed:....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πω φίλε μου!!!! Η ανάλυσή σου είναι απλά φο-βε-ρή!!!! Ελπίζω να σου..."ξαναθυμίσω" κι άλλα!!!...
 
Έχει ενδιαφέρον ότι όλοι νοσταλγούν τις σειρές του Φώσκολου, παρά το γεγονός ότι τον καιρό της πρώτης μετάδοσής τους πολλοί τις αντιμετώπιζαν ειρωνικά...
 
Rinus Cesar είπε:
Αφορμή για να γράψω το ποστ δεν ήταν άλλη από το απόκομμα που ανέβασε παραπάνω ο φίλος με το αξιοζήλευτο αρχείο, στο οποίο (απόκομμα) υπάρχει ο τίτλος : "Η Τερέζα ξαναβλέπει"!!! Διαβάζοντάς το, μού ήρθε η "φλασιά" : "Ναι ρε συυυ ... το θυμάμαι αυτό το επεισόδιο" !!! Και μάλιστα η Τερέζα / Αλιφέρη βρήκε το φως της ξαφνικά, εκεί που καθόταν στο δωμάτιό της !!! Εκεί που το πλάνο ήταν θαμπό, ξαφνικά άρχισε σιγά - σιγά να γίνεται καθαρό, γεγονός που σήμαινε ότι η Αλιφέρη σιγά - σιγά ξαναβρίσκει την όρασή της !!! Θυμάμαι επίσης τις αντιδράσεις της : Έκανε σαν μικρό παιδάκι, έτρεχε περιχαρής απ' το ένα δωμάτιο στο άλλο !!! Κάποια στιγμή, μάλιστα, πήγε μπροστά σε έναν καθρέφτη και ... καμάρωσε και η ίδια την ομορφιά της !!! Επίσης, έβγαλε από ένα συρτάρι κάτω απ' τον καθρέφτη ένα κραγιόν και έβαψε για λίγο τα χείλια της !!! Κι όλα αυτά με επένδυση τη χαρακτηριστική "επική μουσική" της σειράς [η οποία είναι καταπληκτική] !!! Με δυο λέξεις ... μακάρι αυτή η σκηνή να έχει σωθεί και να την ξαναδούμε κάποια στιγμή, ίσως η καλύτερη σκηνή του σήριαλ !!! Θυμάμαι, επίσης, ότι βλέπαμε αυτό το επεισόδιο οικογενειακώς και η μητέρα μου σχολίασε : "εεεε, μάς δουλεύουν, δεν γίνονται αυτά" !!!
Για τον Rinus cesar που με συγκίνησε με όλες τις λεπτομέρειες που θυμήθηκε.

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να είσαι καλά, φίλε, για το βιντεάκι !!! Ευχαριστώ :D :D!!! Και φυσικά ... πολλά μπράβο σε αυτόν που ανέβασε το βιντεάκι κι έτσι αυτή η σκηνή [κατά την ταπεινή μου άποψη από τις ωραιότερες που είδαμε σε ελληνικά σήριαλς των 80ς] έχει διασωθεί κι έτσι μπορούν να δουν αυτή τη σκηνή όσοι δεν πρόλαβαν το σήριαλ !!! Προσωπικά, πάντως, όλα αυτά τα "τρικς" [με τα αντικείμενα από "μαυρισμένα" και θαμπά να αποκτούν "ξεκαθαρισμένη"εικόνα] τα θυμάμαι "ασπρόμαυρα", στην τόοοτε τηλεόρασή μας !!!

Όσο για το μουσικό θέμα που έγραψε ο Βαγγέλης Πιτσιλαδής .... μάλλον τα σχόλια είναι περιττά !!! Respect στον σπουδαίο συνθέτη μας ....
 
Σε ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες - καταπληκτικές. Γνωρίζει μήπως κανείς ποιος είναι ανάμεσα στην Αλιφέρη και τον Ανέστη Βλάχο στην πρώτη φωτογραφία;Μήπως είναι ο Σπύρος Φώσκολος;
 
Οι τίτλοι αρχής του Β' Κύκλου της σειράς:

[video=youtube;JSxPt2Vh-c8]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα