Η Κραυγή των Λύκων (1981 ΥΕΝΕΔ)

Wally είπε:
Χμμμ εχουμε καποιον φιλο/η απο Κυπρο να μας επιβεβαιωσει οτι μπορουν να βρεθουν ακομα?
εγώ όχι αλλά έχω στείλει e-mail σε αυτόν που το ανέφερε για να τον ρωτήσω κάτι άλλο οπότε όταν μου απαντήσει θα τον ρωτήσω και γι'αυτό.
 
Οχι, στον πρωτο κυκλο συμβαινουν ολα. Δηλαδη η Τερεζα ειναι ηδη παντρεμενη με τον Χριστοφορο Ριχτερ, εχει γινει η εκρηξη, εχει τυφλωθει και πασχει απο αμνησια. Στο πρωτο επεισοδιο λοιπον επιστρεφει στο σπιτι των Ριχτερ, υστερα απο την παραμονη της σε νοσοκομεια του εξωτερικου.

Οριστε και η περιληψη του πρωτου επεισοδιου απο τηλεπεριοδικο.

Οσο για την Κυπρο, ναι ειχε βγει σε κασετες στα βιντεο κλαμπ, αλλα οχι επισημα.

Προβολή συνημμένου 736

epeisodio 1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αααα καλα λολ νόμιζα ότι η τερέζα είχε χάσει το φως της όταν έπεσε από τις σκάλες του σπιτιού της - ένα κομμάτι από το σκαλοπάτι το είχε κόψει νομίζω η ΄σκύλα η πέπη μεταλλίδου η οποία έκανε την..... οικονόμο ; ή όταν έπεσε βρήκε το φως της ; αλαλούμ chris ρίξε τα φώτα σου λολ

μόλις συνειδητοποίησα χωρίς να είμαι σίγουρος - ότι ο φώσκολος πρέπει να επηρρεάστηκε στο σενάριο και στο χαρακτήρα της κακιασμένης σκύλας πέπης μεταλλίδου από το ρεβέκα της δάφνης ντυ μωριέ που είχε γυρίσει εκπληκτικά ο χιτσκοκ το 1940. κι εκεί είχε μία κακιασμένη άσκημη οικονόμο ντυμένη στα μαύρα με άσκημη μύτη λολ , η οποία έκανε ψυχολογικό πόλεμο στην νέα της αφεντικίνα, επειδή ήταν προσκολημμένη στην πρώην κυρία της που είχε πεθάνει. αδέλφια και άλλεσ λεπτομέρειες δεν υπήρχαν βέβαια... - σε μία συνέντευξή του νομίζω ο φώσκολος είχε αναφέρει το βιβλίο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Ουτε και κανεις αλλος!! :(
Αυτη τη σειρα καθως και το "Θανατο του Τιμοθεου Κωνστα" τις θελω σαν τρελος!!
wally αυτές τις δυο θέλω κι εγώ πολύ - θα πάω να αγοράσω τον αυλακιώτη από τα γραφεία της ραδιοτηλεόρασης την τετάρτη μάλλον οπότε θα τους πω ότι ο λαός λολ λολ ψηφίζει αυτά τα δύο σήριαλ για να μπουν στην ραδιοτηλεόραση - αν και είδα εδώ ένα μήνυμα που έλεγε οτι είπαν από την ερτ ότι ο τιμόθεος έχει κάποια τεχνικά προβλήματα. για να δουμε.
 
tvseriesfan548 είπε:
αααα καλα λολ νόμιζα ότι η τερέζα είχε χάσει το φως της όταν έπεσε από τις σκάλες του σπιτιού της - ένα κομμάτι από το σκαλοπάτι το είχε κόψει νομίζω η ΄σκύλα η πέπη μεταλλίδου η οποία έκανε την..... οικονόμο ; ή όταν έπεσε βρήκε το φως της ; αλαλούμ chris ρίξε τα φώτα σου λολ


Η Μεταλλιδου ηταν η κορη της οικογενειας. Η οικονομος ηταν η Τουρνακη.

Αυτο που θυμασαι με το "κομμενο σκαλοπατι" δεν ειναι ακριβως ετσι.

Ο Βογλης ειχε πριονισει το παλιο χαγιατι στο πισω μερος του σπιτιου απο το οποιο γκρεμοτσακιστηκε η Αλιφερη.

Ναι να τους πεις εκει στην Ραδιοτηλεοραση οτι αυτα ειναι τα σηριαλ που ολοι περιμενουμε, αν θελουν επιτυχια στο περιοδικο τους. Και Κραυγη των Λυκων και Τιμοθεο και Αναδυομενη κα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
προφανώς ήθελε να δείξει ενδιαφέρον γι'αυτό είπε αυτά που είπε. ίσως εννοούσε ότι κάποιο άλλο κανάλι αγόρασε την φρουτοπία και την πρόβαλε - και πέταξε την μπαρούφα για τα δικαιώματα - δεν μπορώ να ξέρω τις λεπτομέρειες των καναλιών. τεσπα - η προσπάθεια μετρά λολ. προσπαθώ να βρω μια ακρη και με την κραυγη των λύκων από έναν άλλο δικτυακό τόπο αλλά θα ξέρω κοντά στα χριστούγεννα αν μπορεί να γίνει κάτι. για να πετύχει πρέπει να γίνουν αρκετές ενέργειες.
 
tvseriesfan548 είπε:
προφανώς ήθελε να δείξει ενδιαφέρον γι'αυτό είπε αυτά που είπε. ίσως εννοούσε ότι κάποιο άλλο κανάλι αγόρασε την φρουτοπία και την πρόβαλε - και πέταξε την μπαρούφα για τα δικαιώματα - δεν μπορώ να ξέρω τις λεπτομέρειες των καναλιών. τεσπα - η προσπάθεια μετρά λολ. προσπαθώ να βρω μια ακρη και με την κραυγη των λύκων από έναν άλλο δικτυακό τόπο αλλά θα ξέρω κοντά στα χριστούγεννα αν μπορεί να γίνει κάτι. για να πετύχει πρέπει να γίνουν αρκετές ενέργειες.
Συμφωνω οτι η προσπαθεια μετρα καθως και οτι οσο περισσοτεροι τους τα λεμε και τα ζηταμε, στο τελος κατι μπορει να γινει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο ανηψιός της αλιφέρη έχει την εντύπωση ότι η θεία του έχει τη σειρά οπότε τα χριστούγεννα που θα έρθει θα τη ρωτήσει μήπως μπορέσει με κάποιο τρόπο να δώσει τη σειρά. είναι λίγο δύσκολο αλλα μου είπε ότι θα το προσπαθήσει. σκέφτηκα να έλεγα να έκανε η αλιφέρη καμία συμφωνία με τη ραδιοτηλεόραση αν όντως την είχε αλλά εκεί μπαίνουν ηθικά και οικονομικά ζητήματα στη μέση. για να δούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για την Ραδιοτηλεοραση και την ΕΡΤ τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα, απλα δεν τους ενδιαφερει να κινηθουν. Η "Κραυγη των Λυκων" δεν εχει σβηστει. Υπαρχει και προβαλεται επισημα στην Κυπρο. Ο παραγωγος της ειναι Κυπριος και πολυ γνωστος. Αν ηθελε η ΕΡΤ απλα θα επικοινωνουσε μαζι του. Αυτο ειναι ολο. Αλλα οπως ειπα και πριν δεν πιστευω πως στην ΕΡΤ ενδιαφερονται για τα παλια σηριαλ και γενικα για το αρχειο τους (ανεξαρτητα απο το τι λενε δημοσια)
 
κατανοω την οργή σου όπως και των υπολοίπων, ωστόσο, όσον αφορά, την συγκεκριμένη σειρά, είναι δύσκολο να την βάλουν στην ραδιοτηλεόραση ακόμα και να θέλουν, γιατί την περίοδο 1981-1982 ήταν το κόκκινο πανι για τους κριτικούς όπως και αντικείμενο σάτιρας σε επιθεωρήσεις. ήταν όντως το πρώτο σε τηλεθέαση σήριαλ την περίοδο 1980-1981 αλλά από την άλλη δεν θεωρείται ποιοτικό. η ραδιοτηλεόραση βγάζει σε dvd υποτίθεται ποιοτικά σήριαλ λολ, ακόμα και αν δεν είχαν ακροαματικότητα όπως οι βαρετές ακυβέρνητες πολιτείες.
 
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!!!Κάνας Κύπριος εδώ να μας βοηθήσει; Να πάρει τα στυλιάρια και να κινηθεί εκ μέρους μας? Να πω και κάτι άλλο; Να μας νοιάζει η ποιότητα αλλά και η σπανιότητα του υλικού. ΟΚ Η Αλιφέρη είναι η Δανδουλάκη της Λάμψης στα νιάτα της από σενάριο και πλοκή αλλά είναι οι πρώτες δημιουργίες της ελληνικής τηλέορασης. ΠΟλλές φορές έχω διαφωνήσει με φίλους μου επειδή μαζεύω όλο τον ελληνικό κινηματογράφο να μαζεύω ή οχι και τις βιντεοταινίες. Ναι αλλά στις βιντεοταινιες ανακάλυψα τον πρώτο ρόλο του Ταξιάρχη Χάνου (βλ. Βέτα Κουίν) και του Αντώνη Λουδάρου (Γοργόνες πέρσι) και χτυπιόμουν από τα γέλια: κι οι δυο παιδάκια, 20 χρόνια πριν!!! Κ΄τι αξίζουν, κάτι σημαίνουν κι αυτές. Άρα λοιπόν γιατί όχι και μη ποιοτικές σειρές
 
Ωραιο, αλλα η κανονικη μουσικη των τιτλων της σειρας ειναι πολυ καλυτερη απο αυτο το μουσικο θεμα.
 
Η δημοφιλής σειρά του Νίκου Φώσκολου με τη Μαρία Αλιφέρη.

Δείτε περισσότερες πληροφορίες για τη σειρά στη RetroDB:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%AE_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%BB%CF%8D%CE%BA%CF%89%CE%BD

Για την RetroDB - ξέρει κανείς να βοηθήσει:

Ποια ήταν η ημερομηνία προβολής του τελευταίου επεισοδίου από την ΥΕΝΕΔ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οκτωβριος 1981. Για ακριβη ημερομηνια θα πρεπει να το ψαξω λιγο και να επανελθω.
 
Το ήξερα πως μπορούσα να βασιστώ στις γνώσεις σου!
 
Dominion είπε:
Χμμ παιδες θυμάται κανείς μια σειρά με τον μπουγιουκλάκη στο ρόλο του Δικτάτωρα Παπαδόπουλου?? Δεν θυμάμαι τίτλο!!!
Μιά άλλη το Μία μέσα μία Έξω με τον Περζικιανίδη και τον Σκουρολιάκο και τον Μπουγιουκλάκη (1987-88)

Καθώς και μιά άλλη σειρά με ένα δύδιμο (Πιατάς και ???) το 1986
Ίσως λες την σειρά "Τα Μπακούρια" που νόμιζω παιζόταν στην ΕΡΤ1! Δεν θυμάμαι όμως ποιός ήταν ο άλλος που έπαιζε μαζί του...

johnalepou είπε:
Οσον αφορα την Ραδιοτηλεοραση, αν θεωρησουμε οτι τα παει χρονολογικα - οπως εχω παρατηρησει οτι εχει κανει μεχρι τωρα τοτε μολις χαθηκε η ευκαιρια, διοτι απο την Μεθυσμενη Πολιτεια (1980-81), πηγε τωρα στο ΜΙΝΟΡΕ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ (1983-84)
Εξαλλου,οι κριτικοι ειχαν θαψει τοσο πολυ τη σειρα τοτε, που η ΕΡΤ δεν ξανασυνεργαστηκε πια με τον Φωσκολο και θελησε να ξεχαστει η σειρα! Αν και ηταν η πιο πετυχημενη της σεζον 1980-81
Αν και καθυστερημένα, ας απαντήσω. Δεν βγάζει σειρές με χρονολογική σειρά αλλά όπως να'ναι. Στην αρχή ίσως το τηρούσε αλλά στην πορεία "χάλασε". Η σειρά "Η Κραυγή Των Λύκων" απ΄όσο γνωρίζω δεν έχει κυκλοφορήσει απ'την "Ραδιοτηλεόραση". Τουλάχιστον όχι ακόμη... Το ότι την έχουν, την έχουν σίγουρα! Αλλά για ποιόν λόγο δεν την βγάζουν δεν έχω ιδέα...

Wally είπε:
Ουτε και κανεις αλλος!! :(
Αυτη τη σειρα καθως και το "Θανατο του Τιμοθεου Κωνστα" τις θελω σαν τρελος!!
Η "Ραδιοτηλεόραση" έβγαλε την σειρά "Η Εξαφάνιση Του Τζον Αυλακιώτη" και απ'το διαδίκτυο μπορούμε να βρούμε και τους κύκλους της σειράς "Οι Ιστορίες Του Αστυνόμου Μπέκκα"! Μένει αυτή η σειρά για να ολοκληρώσουμε ότι τηλεοπτικού τύπου κυκλοφόρησε βαζιζόμενο στα βιβλία του Γιάννη Μαρρή. Θα την βγάλουν άραγε; Κι εγώ την περιμένω... :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Στα πρωτα επεισοδια ηταν μονο η μουσικη, λιγο αργοτερα προσθεσαν τους στιχους κ εγινε το τραγουδι "Βρεχει, βρεχει κι αποψε......"
Διαβαζω ολους τους φανατικους της "Κραυγης των λυκων", αλλα δεν μπορουσα με τιποτα να θυμηθω την σειρα....μολις ομως αναφερθηκαν τα μαγικα λογακια "Βρεχει, βρεχει κ'αποψε...", κατι εκανε κλικ στο μυαλο μου :cheers: Φωσκολικη σειρα που εβλεπε η μαμα μου και γιαγια μου φανατικα...ε, και μαζι τους την εβλεπα κ'εγω :D
 
λολ ειχε κατι το μαγικο τελικά η σειρά αλλα δεν μπορώ - θα το ξαναπώ για την μουσική λολ - πολύ φτωχή και άψυχη για την σειρά και πόσο παράφωνη η αλιφέρη λολ. η ημερομηνία προβολής του πρώτου επεισοδίου ήταν η 5η ιανουαρίου 1981. δύσκολο να βάλουν τη σειρά όπως έχει ξανασυζητηθεί γιατί δεν θεωρείται ποιοτική και προφανώς έχουν πουληθεί τα δικαιώματα της σειράς. μακάρι να κάνω λάθος.
 
Παίδες από την συγκεκριμένη σειρά δεν θυμώμουνα τπτ....

μέχρι που είδα τον μοτοσυκλετιστή στους τίτλους .... (κάποιος του έστησε ατύχημα νομίζω με λάδια ή κάτι άλλο στο δρόμο)

ειλικρινά έμεινα κατάπληκτος γιατί το 1981 το θυμάμαι αμυδρά και συγκεκριμένα από Οκτώβρη και μετά (Εκλογές τις θυμάμαι.. το Διαστημόπλοιο Αργώ το θυμάμαι να παίζονται)
 
Πίσω
Μπλουζα