Η Κραυγή των Λύκων (1981 ΥΕΝΕΔ)

Οι ολοκληρωμένοι τίτλοι αρχής του πρώτου μισού του Α κύκλου:

 
Οι τίτλοι τέλους του Α μισού του Α κύκλου:

[video=youtube;6HQdvH-0Tx8]

 
fetch
 
Προτεινω οταν με το καλο επιστρεψουμε απο διακοπες το Σεπτεμβρη, να κανουμε μια ομαδικη επιθεση (τηλεφωνου,email) μηπως η ΕΡΤ2 επαναπροβαλει την Κραυγη των Λυκων.

Αν ειναι, να το κανουμε συντεταγμενα μεχρι να βαρεθουν να μας ακουν.
 
Προτεινω οταν με το καλο επιστρεψουμε απο διακοπες το Σεπτεμβρη, να κανουμε μια ομαδικη επιθεση (τηλεφωνου,email) μηπως η ΕΡΤ2 επαναπροβαλει την Κραυγη των Λυκων.

Αν ειναι, να το κανουμε συντεταγμενα μεχρι να βαρεθουν να μας ακουν.
Μα δεν το εχουν......εκτος αν εχει συμβει κατι που δεν το γνωριζω.
 
Μα δεν το εχουν......εκτος αν εχει συμβει κατι που δεν το γνωριζω.
Έτσι είναι! Μηδαμινές πιθανότητες να έχει τη σειρά η ΕΡΤ, εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι συγκολονιστικό, πράγμα που δεν νομίζω με τα μυαλά που κουβαλάνε!
 
Έτσι είναι! Μηδαμινές πιθανότητες να έχει τη σειρά η ΕΡΤ, εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι συγκολονιστικό, πράγμα που δεν νομίζω με τα μυαλά που κουβαλάνε!
Εδω τους "παρακαλουσα" πριν δυομιση χρονια να προβάλουν το πρωτο επεισοδιο που τους ειχα δωσει, στην ζωνη "50 χρονια διαμαντια" με αφορμη τα γεννεθλια της ΕΡΤ και αδιαφορουσαν....
 
Εδω τους "παρακαλουσα" πριν δυομιση χρονια να προβάλουν το πρωτο επεισοδιο που τους ειχα δωσει, στην ζωνη "50 χρονια διαμαντια" με αφορμη τα γεννεθλια της ΕΡΤ και αδιαφορουσαν.... 
Τελικά νομίζω δεν το πρόβαλλαν ή κάνω λάθος;
 
Έβλεπα μια συνέντευξη της Μαρίας Αλιφέρη πριν λίγο. Αρχικά το σενάριο της σειράς ο Νίκος Φώσκολος το προόριζε για κινηματογραφική ταινία με τον Νίκο Κούρκουλο. Τυφλός δικηγόρος από το ατύχημα , ακριβώς ο ρόλος της Μαρίας...
 
Σίγουρα η σειρά κάπου υπάρχει η σειρά ακόμα και στην Κύπρο
 
Είναι να απορεί κανείς αλλά και να εκφράζει τον θαυμασμό του ταυτόχρονα για την ασύλληπτη ικανότητα του Φώσκολου να καθηλώνει το κοινό είτε στο κινηματογραφικό πανί είτε στους τηλεοπτικούς του δέκτες με τις ταινίες του και τα σήριαλ του που ξεχειλίζουν από υπερβολή και βαρύγδουπα σενάρια που ξεπερνούν και την πιο προχωρημένη φαντασία. Φυσικά εξαίρεση δεν θα μπορούσε να αποτελέσει και η "Κραυγή των Λύκων".
Τα εχέγγυα της επιτυχίας πολλά. Πιασάρικος τίτλος, πλοκή ιντριγκαδόρικη που κάνει γκέλ στους τηλεθεατές όπως οι κακοί πλούσιοι (όχι ότι είχε άδικο ο Νικ} που θα πληρώσουν εν ζωή τα εγκληματα που έχουν κάνει, καθήμενοι στο εδώλιο του κατηγορουμένου δεχόμενοι τα πυρά της αδέκαστης Τερέζας που τόσο πολέμησαν, η όραση της Τερέζας που εναλλάσονταν με την τύφλωση της σε βαθμό που οι οφθαμίατροι όλου του κόσμου αφού έσκισαν τα πτυχία τους όσοι δεν τα έκαψαν πρίν, να κάνουν έκτακτο επιστημονικό συνέδριο παγκοσμίου ενδιαφέροντος γα να εξακριβώσουν που έπασχε η επιστήμη τους και τι δεν έκαναν καλά όλα αυτά τα χρόνια.
Όλα αυτά τα σουρεαλιστικά σκηνικά πασπαλισμένα σε συνδυασμό με την ιντριγκαδόρικη και ατμοσφαιρικά καθηλωτική σκηνοθεσία του Φώσκολου και η τεράστια ακροαματικότητα ήταν εξασφαλισμένη. Αφού είχε βγεί ένα ανέκδοτο εκείνη την εποχή (και δεν κάνω πλάκα παιδιά είναι αληθινό), που παρουσίαζε το τεραστίων διαστάσεων δίλημμα ενός πατέρα που έπρεπε να διαλέξει ή να πάει στο μαιευτήριο που γεννούσε η γυναίκα του, ή να μείνει σπίτι να δει το επόμενο αγωνιώδες επεισόδιο της Κραυγής.
Πάντως οι ηθοποιοί που έπαιζαν ήταν όλοι τους εκπληκτικοί. Ιδιαίτερη μνεία στην Μαρία Αλιφέρη που εκείνη την χρονιά ήταν στις μεγάλες δόξες της που παράλληλα με την Κραυγή παρουσίαζε και δύο τηλεπαιχνίδια με ξεχωριστή επιτυχία τα Τετράγωνα των Αστέρων (ειδικά αυτό) και το Κάνε ότι κάνω.
Το δίδυμο των κακών Βόγλη-Βλάχου κυριολεκτικά τα σπάει. Θα σταθώ τέλος στην πολύ καλή Πέπη Μεταλλείδου την κόρη των Ρίχτερ που έπαιξε κατά την γνώμη μου εκπληκτικά, έγραφε στον φακό και της άξιζε μεγαλύτερη καριέρα γιατί πιστεύω το είχε. Σημαντικό και το πέρασμα του πολύ καλού και σημαντικού ηθοποιού Χρήστου Πάρλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
σε βαθμό που οι οφθαμίατροι όλου του κόσμου αφού έσκισαν τα πτυχία τους όσοι δεν τα έκαψαν πρίν
το έχω πολύ έντονα στη μνήμη μου το σίριαλ αυτό. Είχαμε επηρεαστεί κι εμείς τα παιδιά και παίζαμε Τερέζα όταν βρισκόμασταν με άλλα παιδιά!!
δίλημμα ενός πατέρα που έπρεπε να διαλέξει ή να πάει στο μαιευτήριο που γεννούσε η γυναίκα του, ή να μείνει σπίτι να δει το επόμενο αγωνιώδες επεισόδιο της Κραυγής.
εδώ σεισμός έγινε, ήμασταν όλοι έξω στα αυτοκίνητα και στα πάρκα κι η έννοια μας ήταν πως θα δούμε το επόμενο επεισόδιο!!!
 
Πίσω
Μπλουζα